» »

Apple izdal boljši brskalnik od Opere

Apple izdal boljši brskalnik od Opere

Slo-Tech - Vojna brskalnikov je v polnem zamahu in zadnje novice iz Cuppertina kažejo, da bo Opera morala predati prestol novemu najboljšemu brskalniku - Safari 4 beta.

Najnovejša različica Applovega brskalnika prinaša preko 150 novosti. Najbolj se ga bodo razveselili spletni razvijalci saj je prvi izdani brskalnik, ki podpira ACID 3 test, kopico CSS 3 lastnosti ter je pravi prvak v hitrosti. JavaScript poganja 6-krat hitreje od IE8, 4-krat od FF 3.1 in 3-krat od Opere. Močno so tudi izboljšali vgrajena orodja za razvijalce.

Poleg popravil pod pokrovom si je Safari sposodil še kopico vizualnih elementov od konkurence. Na prvi strani vas tako po vzoru Opere pričaka pregled najpogosteje obiskanih spletnih strani, od Chroma si je sposodil zavihke, ki so postavljeni nad naslovno vrstico, iTunes pa je služil za navdih pri razvoju CoverFlow pregleda zaznamkov. Seveda tudi FireFoxu niso ostali dolžni in imajo sedajo lastno različico pametne naslovne vrstice.
Tisti s slabšim vidom ali manjšimi zasloni pa bomo veseli novih algoritmov za povečevanje pisave na spletni strani, ki manj deformira samo stran.

Trenutno najboljši brskalnik na trgu si lahko prenesete že danes iz Applove domače strani tako za Mac OS X 10.4 in 10.5 kot tudi za Okna.

85 komentarjev

«
1
2

christooss ::

Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Rauby ::

Super brsklanik moram reči, še posebej Mac verzija. Je pri meni postal postal po nekaj ure uporabe default browser in je zamenjal FF, predvsem zaradi hitrosti. :P

BTW... In flamewar se začne čez 3...2...1...

EDIT: Naslov je nekoliko fanboyevski. Čisto nič nebi bilo narobe pa še folk se ne bo bunu če bil npr. Apple izdal Safari 4 public beta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rauby ()

darkolord ::

SmeskoSnezak ::

christooss, kje bi si pa lahk prebral tale sun spider test?

Pa še eno vprašanje. Kje pa je v novici link do tega testa, da je Safari zdaj najbolši? Al je to st test?

Težko verjamem novici kot tisti sliki!
@ Pusti soncu v srce... @

neres ::

Ima mouse gestures?

Kaj pa enostavno iskanje/dodajanje iskalnikov kot pri Operi?

Brez teh funkcij me niti ne zanima.


Sicer pa pozdravljam alternativne (ne-IE) brskalnike in razvoj le-teh.
Ampak prejšnji Safari je bil polom. Težko verjamem da naslov novice drži... čeprav je brskalnik hitrejši v JavaScriptu. To le ni vse.

Rauby ::

 Safari 4 Acid test

Safari 4 Acid test

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rauby ()

Poldi112 ::

No, saj za apple je tipično, da najdejo eno stvar kjer so najboljši in iz tega naredijo hud marketing :)

@neres
adblock si pozabil.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

darkolord ::

Sam pri acid3 definitvno niso prvi

dzinks63 ::

Ne vem no, hiter je že, samo spet ne toliko kot se hvalijo, ne občutim neke hude brzine. Se mi zdi Crom enako hiter, če ne še bolj.

A imate tudi vi bolj sprane barve? Nekak preveč medlo in megleno je vse skupaj. V firefoxu so barve žive in čiste.

Gandalfar ::

Iz Applove strani:
Safari is the first — and only — web browser to pass Acid 3. Acid 3 tests a browser’s ability to fully render pages using the web standards used to build dynamic, next-generation websites, including CSS, JavaScript, XML, and SVG.

Jumping Jack ::

A do zavihkov na levi strani so že prišli?

Rauby ::

Prvi je bil WebKit, ki je dobil 100/100 na Acid3 testu, ki je dejansko glavna sestavina Safarija (in Chrome-ja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rauby ()

darkolord ::

3. decembra 2008:

now you can all get your hands on Opera 10.0. Rather than ramble on, here's a quick list of what's new:

Presto 2.2 Engine
Performance boost
100/100 and pixel-perfect on the Acid3 test
...


Ne-public je blo pa 100/100 že marca 2008

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

neres ::

Kar lahko Opera res zavida Applu je marketing. Opera z Apple marketingom = epic win.
Čeprav so s temi njihovimi forami osladni, ampak očitno tudi uspešni.

Rauby ::

WebKit achieves Acid3 100/100 in public build
Posted by Maciej Stachowiak on Wednesday, March 26th, 2008 at 6:55 pm

___ ::

strani res odpira zelo hitro, vendar je brskalnik videti kot čista kopija google chroma, s tem da je chrome veliko bolj logično razporejen..vsaj meni se tako zdi.

sicer pa najraje uporabljam opero in bo pri tem tudi ostalo

lp

PNG ::

Lep je ta safari, ja. Kaj več pa ne. 4 sekunde za zagon internetnega brskalnika? Hah...

filip007 ::



TAB system je malo siten...drugače pa ni slabo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

SpaWn ::

Kaj zdej boste tud na ST začeli z naslovi v stilu 24ur.com??? Boljši je mera s katero se prodaja pralne praške.

root987 ::

No ja, kar se acid 3 tice verjetno lahko recemo, da sta safari pa opera izenacena, glede na to da sta oba opravla test 26. marca :>
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

squngy ::

Sam je pa ogromen, vsaj v primerjavi z FF in opero. Instaler je lih nekje 5X večji :P

Ampak za mojega EEEja pa to ni ravno optimalna rešitev, zato ker je Opera Link preveč uporaben da ga nebi izkoriščal :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

CoolBits ::

Če hoče kdo na OSX star izgled tabov:

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TabBarIsOnTop -bool NO


YES na koncu za nove.

Modri dirkač ::

To pa ni glih za švoh računalnike, sploh če se pojavi flash ...
:|
Everybody lies!

tinlad3n ::

Meni tale safari smrdi.

jlpktnst ::

Problem safarija (in itunes) na windows platformi in zakaj je installer tako velik - poturijo ti zraven miljon smeti ki jih niti ne rabiš.

Mi je bil pa že safari 3 solidno všeč ko sem preizkušal spletno stran. Samo pač, človek se navadi reči, pa nekatere malenkosti ki jih drugje ni (govorim za opero).

Drugač pa ma itak opera 10 alpha že dolgo acid3 test opravljen. Pa alpha je čisto stabilna, edino nima pa razen novega pogona kakih prida novosti - ker jih bodo dodali med beto baje.

Se pa strinjam - Opera ima švoh marketing in je na žalost kljub temu da je soliden brskalnih rahlo nerazširjena.

MacQ ::

Dokler ne bo imel mouse gestures in adblocka, ga ne povoham.

zee ::

Adblock za Safari obstaja.

Mouse gestures za Windowse ni, obstajajo pa touchpad gestures (v sklopu sistemskih nastavitev) na Macbookih w/o Pro oz. Air.

Safari uporabljam na svojem Macbook Proju ze slabo leto. Z njim sem zelo zadovoljen, saj deluje hitro in zanesljivo. Nekaj casa mi sicer ni delala spletna banka, vendar se je tudi to popravilo, saj je bil zgleda problem na strani banke in ne brskalnika.

Mislim sicer, da je naslov mocno zavajajoc, saj je nenazadnje v novici govora o beta verziji brskalnika, ne pa o polni verziji.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

CoolBits ::

AdBlocker

MouseGestures

Za OSX seveda, za windows pa nevem če obstaja.

we_are_borg ::

če koga motijo tabi nad address barom,jih lahko s to komando
defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TabBarIsOnTop -bool NO
vpisano v terminal vržete na staro mesto.
death is irrelevant

clix ::

Prvi vtis: wow, kok je hitr! Strani dejansko odpira ko raketa!

Ni pa nikakor prvi ki 100% opravi acid3 test!

we_are_borg ::

saj tega ni nikjer v novici zaslediti..
death is irrelevant

clix ::

Najbolj se ga bodo razveselili spletni razvijalci saj je prvi izdani brskalnik, ki podpira ACID 3 test,...


80R6, kaj je pa potem to?

WamPIRe- ::

Mi lahko nekdo pove kako izklopiti opozorilo "Are you sure you want to send a form again? ...." pri pošiljanju forme še 1x (pri browser igri, ko pošiljam napade in mi tako ne bi bilo treba potrjevati klika "BACK" v Safariju). Upam da razumete kaj želim ;)

Drugače pa kr solidno deluje na Visti 64, čeprav ne opazim boljše hitrosti od Chrome-a.

Pa obstaja kaj takega kot Foxmarks na FF za Safari?
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Jux ::

1. A je kdo prebral dotičnih 150 novih fičurjev. Če sem približno enako kreativen lahko tudi sam najdem 150 novih stvari, ki se mi jih je zgodilo danes v primerjavi z včeraj.
2. Kurčevo basanje: "Firstone to pass acid3, firstone to implement canvas" - oboje not true, css canvas = firefox 3.1, acid3 = opera. Plus itak je šele beta out.

Dodaj še dejstvo da je to eden večjih crapwareov (100000000MB za brskalnik?) - Sufari, ne hvala!
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

borchi ::

> Pa obstaja kaj takega kot Foxmarks na FF za Safari?

ja. foxmarks :D. sam mislim, da windoz safari ni podprt in da je še beta...
l'jga

we_are_borg ::

Pri tem safariju mi gre naživce predvsem to da so tabe vrgli gor (kar se sicer da popravit),da je reload button na drugi strani pri Google searchu in da so se znebili metal interface za Tigra.
death is irrelevant

ProGTX ::

je pa kar malce žalostno da je "najboljši" brskalnik med najmanj uporabljenimi... osebno mi je opera res najboljša, ker je hitra in ima polno funkcij, za safari se pa ne bi odločil, ker je grd. sicer sem sprobal trojko in se je sesula (apple program na visti :D).

sicer pa je marketing res domena appla. ljudje recimo kupujejo mace, ne glede na to, da so precej dražji.

pa opera 10 alpha da je stabilna? me kar prsti srbijo :)

arjan_t ::

je pa kar malce žalostno da je "najboljši" brskalnik med najmanj uporabljenimi...


ima 8.29% (net applications) kar sploh ni malo

Looooooka ::

1)Naslov je totalno pristranski neprofesionaln in res kdorkol je odobril to novico...minus pike.Minus pike tud osebi, ki je novico skup spravla.
2)150 novih moznosti je 30 novih bugov...to vejo vsi od opere do mozille do microsofta.Samo apple in njegovi fanboyi lahko zivijo v svetu kjer to ni res.
3)Browser ne more bit najboljsi....ker ce ljudem ni vsec interface si lahko ti se 60x hitrejsi pa pac ne bos najboljsi.
Grozna novica v glavnem.Shame on you all.
Take novice ne bi se najbl zagret firefox fan skup spravu =)

ProGTX ::


ima 8.29% (net applications) kar sploh ni malo


v mislim sem imel opero, ki ima 0.70% delež :D. za safari je pa 8.29% kar normalna cifra glede na to, da je to privzet macovski brskalnik, večina ljudi pa ima winse.

c00L3r ::

Trenutno najboljši brskalnik na trgu

Kak lahko sploh kaj takega napišete v novico?

FastWIND ::


sicer pa je marketing res domena appla. ljudje recimo kupujejo mace, ne glede na to, da so precej dražji.


Ljudje kupujemo Apple, da lahko uporabljamo OS X in ne zato ker so dražji !

Težje je pa razumet tiste, ki so pripravljeni plačat več, da/če na Applih poganjajo okna (razen če jim res dizajn tolk všeč).

Moja izkušnja s Safarijem 3 je pozitivna na OS X, v win xp jih se je rad sesuval...

A je kdo gledal koliko več požre memorije od trojke?

PaX_MaN ::

1)Naslov je totalno pristranski neprofesionaln in res kdorkol je odobril to novico...minus pike.Minus pike tud osebi, ki je novico skup spravla.

V Acidu je boljši...

2)150 novih moznosti je 30 novih bugov...to vejo vsi od opere do mozille do microsofta.

Če vedo, jih bodo tudi popravili, knede?

3)Browser ne more bit najboljsi....ker ce ljudem ni vsec interface si lahko ti se 60x hitrejsi pa pac ne bos najboljsi.

[Eh, my bad, dejansko res pravijo, vsaj ene trikrat, da je "the best"]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

bluefish ::

Apple izdal boljši brskalnik od Opere
Zakaj že? Zaradi deleža? Ali pa ti praviš tako in je to neizpodbitna resnica?

Če vedo, jih bodo tudi popravili, knede?
Pa lepo je, če citira in odgovoriš na celotno trditev in ne le na del, ki ti je všeč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

PaX_MaN ::

Zakaj že? Zaradi deleža? Ali pa ti praviš tako in je to neizpodbitna resnica?

Test standardov pravi tako.

Pa lepo je, če citira in odgovoriš na celotno trditev in ne le na del, ki ti je všeč.

A tole:
Samo apple in njegovi fanboyi lahko zivijo v svetu kjer to ni res.

?
Tole nima čisto nič s Safarovimi žužki.

bluefish ::

Test standardov pravi tako.
Žal to ni edini merodajni kriterij.

bibip ::

"Boljši" res malo bode v oči. Boljši je lahko relativno. Hitrejši ja. Ampak ne veliko.
Meni se je v 10 minutah 2x obesil. Opera se pa niti ne zamaja.
Opcij in dodatkov mu manjka. Opera je v tem pogledu boljša.
Da ne omenim FF, ki ga lahko preurediš čisto po želji. FF enostavno nima konkurence, kar se uporabnosti in osebni prilagoditvi tiče. Je boljši od vseh tam zunaj. No, vsaj za povprečnega uporabnika.

neoto ::

Kolega me je prepričal, da mu Safari nalaga strani parkrat hitreje od Firefoxa in da rabi manj resourcev....
Firefox, ki ga uporabljam, ima omogočenih malo več hkratnih povezav kot je privzeto določeno. Linija je 1Mbps
Odprl sem 4 strani v tabih (Apple home page, 24ur.com, youtube in gmail). Safari mi je požrl 160MB, Firefox z vsemi dodatki pa 100MB. Vse strani sta oba brskalnika prikazala enako hitro (brez nekih opaznih razlik torej).
Nalaganje malo bolj kompleksne strani je pa tako na uč trajalo enako in nisem opazil neke hude pohitritve.
Žal jaz ne vidim neke razlike, da bi bil Safari najboljši (če je Acid3 ultimativni test za najboljši brskalnik, zakaj potem omenjate hitrost nalaganja, pohitritve javascripta....).
Dajte še vi malo testirat in dat kakšno primerjavo s ciframi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

ProGTX ::


Dajte še vi malo testirat in dat kakšno primerjavo s ciframi.


žal nimam cifer - pred približno tremi leti sem preizkusil hitrost nalaganja opere, firefoxa in explorerja; enostavno sem jih odprl z domačo stranjo nastavljeno na izklop, ki se zaganja kar nekaj časa na 1mb liniji. opera je naložila vse skupaj v približno dveh ali treh sekundah, točno ne vem, firefox kakšno sekundo (ali manj) dlje, medtem ko explorerja raje sploh ne omenjam. za opero sem se pa odločil med brskanjem, kajti njena hitrost zaradi cache-a sploh ni primerljiva z ničemer drugim.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšla Opera 12 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12619319 (14407) Ganon
»

Izšel je Firefox 9 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
10730621 (24556) MrStein
»

Firefox 7 opušča oznako "http://" v naslovni vrstici (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6223634 (20812) keworkian
»

Izšel Chrome 5.0

Oddelek: Novice / Brskalniki
4311241 (8670) jRk0
»

Nelatinski znaki prihajajo v vrhnje domene (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6911921 (9419) motorc

Več podobnih tem