» »

Razvezan dostop - kalvarija

Razvezan dostop - kalvarija

ZaphodBB ::

Lep pozdrav,

jaz imam za seboj eno tako neprijetno kalvarijo z Telekomom in SIOLom, pa me zanimajo vaše izkušnje in morebitni nasveti iz prve roke (SIOL/Telekom?).

Zgodovina:

198x - 2002: Telekomovi narocniki.

2002 - 2005: Preidemo na ISDN ( zaradi ADSL), sem narocnik ADSL, nimam hujših problemov.

2005: Zaradi odselitve in ker doma nihce vec ne uporablja stacionarne telefonije vrnem tako ADSL kot telefonski prikljucek.

2007, Avgust : Pošljem poizvedbo po razvezanem dostopu (SIOL), dobim negativen odgovor ("Ni proste parice"), si mislim ok... bodo že, ocitno zmanjkalo prikljuckov, ne bom težil. Bodo zrihtal.

2008, Februar: Pošljem ponovno poizvedbo (SIOL), pozabijo name klicem cez par tednov, se pozanimam kaj je z mojo vlogo... Negativen odgovor ("Nimamo prostih portov."), se mi zdi nenavadno - zopet ne težim, vmes nekoliko pozabim na vso zadevo ( bodo zrihtal, jim dam mal casa ...).

2009, Januar: Ugotovim, da je Amis iztožil Telekom in da moja lokacija omogoca razvezan dostop (yay!), podpišem pogodbo z Amisom.

2009, Februar: Od Amisa dobim negativen odgovor "Zavrnjeno s strani Telekoma, na vaši centrali ni prostih kapacitet."

Sedaj pa, glede na to da so mi vmes že "operaterji" obljubljali, da sem "na seznamu" (yeah right...) in da bom obvešcen, ko bo možna storitev za katero se zanimam, lahko samo sklepam da Telekom ni uspel (dve leti?) posodobiti svoje ocitno neprimerne infrastrukture, saj bi verjel, ce ne bi vedel da so v tem casovnem obdobju v mojem kraju in v okolici prikljucili par novogradenj.

Torej še enkrat povzetek: Parico imam (bivši narocnik), razvezanega dostopa mi ne dajo (ni kapacitet, ni porta?, ni parice?). Za povrhu vsega sem od centrale oddaljen vsega 200m...

Telefona ne želim, ker ga ne potrebujem in zaradi tega iz principa ne želim placevati nepotrebne storitve.

Kaj naj si mislim po tej zgodbi?

Kam (in na koga) naj se obrnem?

Se še komu moja zgodba zdi šikaniranje?

mirage ::

Jaz sem mel enak problem, le da sem hotel met t-2. Pol smo vzeli najprej navaden telefonski priključek pri Telekomu in naredili prehod na t-2. Takšna je najhitrejša rešitev, s tem da vrzeš stran 100€ al kolko je že navaden priključek pri TS.

misek ::

mirage, če prav razumem torej za razvezan dostop ni kapacitet, ampak če vzameš navadno analogno telefonijo pa kapacitete so? Torej gre samo za denar (Telekomu).

ZaphodBB ::

Hmm... točno o tem sem že razmišljal.

Tistih 100 EUR bi že riskiral, medtem ko naročnine jim pa ne dam!

Torej, vzamem telefon - naročim Amis (razvezan dostop) in to je praktično to (Amis me odklopi od telekoma in vzpostavi net, drži?)?

@misek: v mojem primeru je to povsem jasno... Okrog mene ljudi priklapljajo na telefon ( se pravi, da kapacitete imajo), sumim da telekom vodi "kapacitete" in "razvezane kapacitete", kjer so "razvezane kapacitete" praviloma enake 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

mirage ::

Ja, sem pa izrecno zahteval, da želim tako linijo, da bom lahko imel Siol ADSL, da ne bi potem slučajno kaj komplicirali, da ni možno dobit interneta, čeprav ga potem seveda nisem vzel, ampak sem šel na t-2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirage ()

MadMax ::

Lahko, da izid tvoje namere ne bo po pričakovanjih.
Če jih morda res pesti pomanjkanje bakra se lahko zgodi, da ti bodo analogni telefon priklopili.
Ker pa bo zadeva šla do njih preko PCM-a ("moderni dvojček"), ti kljub vsemu trudu ne bodo mogli zagotovit pametne pipice v svet.
Preostal ti bo le navaden, analogni modem, pa še to s hitrostjo le okrog 28kbps...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mirage ::

Ja, saj pravim, sem hotel linijo, ki omogoča ADSL, da me ne bi slučajno dali na kak dvojček.

misek ::

ZaphodBB, takšne stvari bi bile primerne za kakšno tržno inšpekcijo ali pa za Apek. Sam ko eni ne drugi verjetno ne bi nič naredili...

ZaphodBB ::

@misek: seveda bi bile, če bi imel dokaze... Nimam niti dokazov, da sem izvajal poizvedbe ( ne od SIOLa ne od Amisa) :)

Teli so profiji... jst pa amater.

MadMax ::

Tudi na APEK-u bodo odgovorili, da ti je nacionalni monopolist dolžan zagotovit le neko osnovno pipico v svet, katera je zakonsko predpisana in znaša mislim da 28kbps, zato sem to cifro prej napisal. Še nekaj let nazaj je bilo to cca 19kbps.

O (ne)uporabnosti take pipice pa se da spet razpravljat, a ne v okviru te teme.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Jernej L ::

ZaphodBB: Priporočam da še narediš poizvedbo za vzpostavitev adsl priključka tudi na siolu / telekomu, če ti telekom tokrat ne zavrne (kot ti je zavrnil prej preko Amisa), potem se obrni na APEK, da zavajajo druge operaterje in naj zadevo raziščejo, če pa ti tudi telekom zavrne da ni prostih kapacitet pa ne moreš kaj dosti naredit, ker so potem očitno prenapolnili centralo.. čeprav imajo 99% še par "rezervnih" paric na katere te bi lahko dali če ti uspe preko apeka eskalirat zadevo.

Bakunin ::

2005: Zaradi odselitve in ker doma nihce vec ne uporablja stacionarne telefonije vrnem tako ADSL kot telefonski prikljucek.
...
Parico imam (bivši narocnik)

Odjavil si storitve oz. si sprostil kapacitete v centrali. Nekdo drug je dobil tvoj prosti "sedez".
To da je parica speljana do centrale ti nic ne pomaga, ker te nimajo kam prikljuciti.

smola.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

misek ::

Ampak napisal je tudi:
Okrog mene ljudi priklapljajo na telefon (se pravi, da kapacitete imajo)

Bakunin ::

mozno, da so dali kaksne nove pcm.... za govorni prenos bo ok.

on pa zeli PRD - polno razvezan dostop... v tem primeru ne bo kapacitet.

PS: nisem telekomovec. ;)

ZaphodBB ::

@Bakunin: seveda je vse to možno (tudi sam sem tako mislil zadnji dve leti), vendar obstajajo močni kontraargumenti (npr. da okrog mene na isto centralo priklapljajo ljudi, ki furajo tudi trio pakete).

Poleg tega je že Mirage napisal, da je imel identičen problem...

Meni se iz celotnega dogajanja zdi, da se preko tega Telekom obupano drži pozicije monopolista.

Zakaj tako mislim? Zato ker še nisem zasledil poročila o tem, da bi Telekom kogarkoli priklopil polno-razvezano že v štartu (če je kakšen junak naj se prosim javi!). Vem, da obstajajo ljudje z polno razvezanim dostopom, vendar so praviloma vsi imeli PSTN/ISDN/ADSL, nakar so uveljavili razvezavo.

Zato bom tudi sam seš po Miragovi poti -> Naročil priključek, zahteval ADSL compliant linijo in potem zahteval razvezavo. Jebat ga.

misek ::

Zato bom tudi sam seš po Miragovi poti -> Naročil priključek, zahteval ADSL compliant linijo in potem zahteval razvezavo.
Ko pa ti bodo razvezali linijo pa jih vprašaj, zakaj je nisi mogel dobiti že v začetku.

tilenn ::

Porti na centrali, ki so namenjeni samo za stacionarno telefonijo, so drugi kot tisti, ki se uporabljajo za xDSL. Tudi če je parica prosta, so lahko vsi porti za xDSL zasedeni. Pri SRD dostopu si priklopljen na telefonski port in iz njega na xDSL port, pri PRD pa direktno na xDSL port. Porti za telefonijo so ponavadi prosti, ker ima zdaj veliko ljudi PRD in ne uporabljajo telefonskih portov.

Ponavadi je "ni prostih paric" veliko večja težava kot "ni prostih portov". V prvem primeru mora nekdo v bližini odpovedati telefonski priključek ali PRD, da se lahko nekdo drug priklopi, oziroma da se fizično potegnejo novi kabli. V drugem primeru mora operater zgolj nadgraditi kapacitete v centrali. Verjetno se je v tvojem primeru zgodilo, da je 2007 res zmanjkalo paric, medtem ko so se v 2008 zasedli vsi xDSL porti v centrali zaradi velikega povečanja naročnikov z IP tv.

Glede na navedeno verjetno tudi drugi sosedje, ki že imajo telefonske priključke brez interneta, čeprav niso na PCM, trenutno ne morejo naročiti PRD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tilenn ()

telexdell ::

Ne vidim logike, zakaj ne bi nekoga priključili, če so tehnične možnosti in zakaj bi neuporabljene parice pustili kar tako ležati v zemlji. Saj upravljalec omrežja (Telekom) itak dobi plačilo od ponudnika storitev pa naj bo to SIOL, T-2, Amis, Tuš...

Telekom ima zagotovo pravilnik za priključitev uporabnikov na svoje omrežje. Novi uporabnik pač mora slediti pravilniku (podati pisno prošnjo, kaj želimo priključiti...). Če v pravilniku ni možna priključitev razvezanega dostopa ti pač tega ne morejo priključiti. Na osnovi pisne zavrnitve prošnje pa se lahko dalje ukrepa (npr. pritožba APEK ).Posluj izključno preko pisnih sredstev in skrbno shranjuj vso dokumentacijo.

Z nekimi pogovori kar tako in osebnimi principi boš pač bolj malo dosegel pri državnem monopolistu.

Karen ::

Ja tole furanje monopola je pain in the ass. Jaz se tudi ne upam odklopit da mi ne bi rekli ni prostih kapacitet. Še več, pri amisu so mi s težavo po X-ti urgenci zadevo zrihtal (ko me je poklical telekomovec in rekel: stari, predaleč si za 4mbit, naredi downgrade na 2, se ptič usede na žico in ti net dol pade in podoben bullshit) - skratka uradno niso naredili čisto nich, pa sedaj od zadnjega klica net stoji k na viagri že 3 mesece, prej mi je pa 1-2x tedensko padel dol od pol osmih zvečer do sredine noči.
Skratka komaj dobil 4mbit (čeprav sem primarno naročil 10), sosed 20m od mene je pa trojčka (ista razdalja od centrale) ravnokar dobil... grrr. Razmišljam da bi iz Amisa na Siol prešaltal, ampak imajo tako drag trojček da ko odštejem amis, lastovko in telekom ni niti 2 eur razlike.

PaJo ::

To početje Telekoma je res bizarno, moram pa priznat da sem jaz na T-2 v firmi dobil priklop na popolnoma novo parico. Na njej pred tem ni bilo nobenega telefonskega ali xDSL priključka, vedel pa sem da je dovolj kapacitet na voljo in je Telekom takoj priklopil PRD, stvar bila urejena v dobrih 3 tednih od poizvedbe do priključka. Tako da obstajajo tudi izjeme, samo verjetno zelo zelo redke :(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znižanje stroškov ADSLja (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7310688 (9390) Lonsarg
»

Internetni dostop brez Telekoma

Oddelek: Omrežja in internet
122385 (1942) jurre
»

Telekom in že spet Telekom ...

Oddelek: Omrežja in internet
454742 (2915) Tilen
»

Izklop ISDN priljučka pogojuje tudi izklop širokopasovnega interneta?

Oddelek: Omrežja in internet
132295 (1906) smile-
»

Telekom zavrnil razvezan dostop

Oddelek: Omrežja in internet
265602 (4011) 'FireSTORM'

Več podobnih tem