» »

Pametna kartica (smart card) in nje čitalec

Pametna kartica (smart card) in nje čitalec

€uro ::

Kakšna je varnost hranjenja certifikata na USB ključu? Kakšna pa v primerjavi s kombinacijo certifikat na pametni kartici + čitalec kartic?
Če je certifikat na USB ključu lahko služi le kot "backup" certifikatu na brskalniku/disku, kajne (in ne moremo certifikata neposredno uporabljati s ključa)? Oziroma, certifikat (če nimaš pametne kartice + čitalec) se lahko uporablja le z brskalnika/diska, kar je bistveno bolj "nevarno"?

Okvirne cene čitalcev se začnejo nekje od 15€ naprej. Katere so lastnosti na katere je treba paziti pri nakupu, in česa se je treba izogibati? Glede kompatibilnosti je vseeno, če sta bralec/čitalec in pametna kartica različnih proizvajalcev, ali ni?
Naziv čitalca mora biti prav 'čitalec pametnih kartic', ne zgolj (katerikoli) 'čitalec kartic'?

Iz ponudbe pametnih kartic se pojavlja samo ActivIdentity, katere cena se močno razlikuje (nakupovanje.net: 42.00€, stacuna.si: 67.72€). Še nekaj sem našel na afna.eu: kakšna je razlika, zakaj je ActivIdentity USB ključek (52.90€) cenejši od ActivIdentity pametni paket, ki ima ločeno 'bralnik pametnih kartic' in 'pametna kartica 64k' (73.90€)? Je vse-v-enem USB "slabši"?

SIGEN-CA: Vprašanja o pametnih karticah: nujno mora biti Entrust Ready.

Tomas 33 ::

Če govoriš o "USB ključku" kot ActiveIdentity USB je varnost primerljiva z pametnimi karticami.

jini ::

imaš tudi usb etoken od aladdina.

motorc ::

Tudi mene zanima odgovori na vprašanja, ki jih je zastavil avtor te teme ...

Poleg tega pa me zanima še kako je s temi karticami v linuxu (OpenSuse ali Ubuntu)? Pri vseh piše, da je priložena programska oprema - po vsej verjetnosti samo za win. Kaj pa linux?

BlueRunner ::

Za linux in ostale si poglej kartice, ki so kompatibilne s projektom OpenSC.

Tomas 33 ::

Aladdin eToken ima software za linux.

DrDeeJay ::

Tudi jaz razmišljam o nakupu pametne kartice ter čitalca. rad bi si dal gor certifikat za spletno banko (sigenca). Če prav razumem se če imam certifikat na pametni kartici le tega ne da kopirati iz nje, in na spletno banko lahko dostopam samo v primeru če imam kartico v čitalcu? A se res v primeru uporabe kartice certifikat vseeno prenese v temporary direktory na disku? ker pol je to useless u bistvu...men se gre glih zato, da če mi že kdo "vdre v comp" da mi ne more certifikata ukrast.

jini ::

certifikat se lahko prenese na računalnik in s tem tudi ni nič narobe. zasebni ključ pa ostane na kartici.

poweroff ::

Activ Identity ima tudi software za Linux, ampak je tako sra***, da ga ne priporočam.
sudo poweroff

aigmt ::

actividentity usb ključ je čist isto kot če imaš kartico in čitalec

ko daš enkrat certifikat gor je nemogoče dobiti v celoti tudi iz kartice, ker drugače ne bi bilo varno

zdaj obstaja tudi Gemalto, ki ima vse od kartic do usb ključev pametnih in varnih itd.

Mehmed ::

aigmt je izjavil:

actividentity usb ključ je čist isto kot če imaš kartico in čitalec


Malo bolj prakticen je pa le.
Ce uporabljas zadevo vec kot na enem compu je lazje usb prenasat. Ce ne je pa verjetno vseeno.

poweroff ::

Priporočam Gemalto. Waaaaay to less problems ne samo v Linuxu, pač pa tudi v Windows.
sudo poweroff

BlueRunner ::

Ditto. Pa tudi v OS X (10.6) mi čisto lepo deluje.

Kar za ActivXXXX produkte ne morem niti pod razno reči. Od njih sem imel samo glavobole. Pod okni in OS X.

ender ::

Baje je treba bit z USB ključi previden, ker nekateri samo emulirajo pametno kartico na mikrokrmilniku, in s pravo opremo ni nobenega problema prebrati dol certifikatov. Precej boljša rešitev so čitalci SIM kartic, ki so praktično enako veliki kot USB ključi, je pa kartica še vedno fizično ločena od čitalca.

Gemalto .NET kartice so super, samo je treba pazit na eno stvar: privzeto imajo vse admin ključ nastavljen na ničle, zato lahko vsak resetira PIN. Admin ključ se lahko spremeni z vSEC:CMS.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Janaja ::

A je ta Gemalto .NET kartica morda tole?
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

BlueRunner ::

Na prvi pogled izgleda prav. Sam pa sem jih recimo naročal kar neposredno pri Gemaltu.

Če najdeš še nekaj kakšnega prijatelja, jih lahko naročite skupaj, ker je poštnina relativno poceni. Dostava z navadno pošto iz VB + cena + DDV (pazi, ker DDV angleži privzeto ne pišejo k ceni!) pride že za eno samo kartico nekaj EUR ceneje, kot pa je cena v enaa.com.

Zgodovina sprememb…

ender ::

Jaz sem kupil kartico in token čitalec skupaj, pa je bilo takrat najceneje na tej strani.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

poweroff ::

Ja, Gemalto DOT NET. Zastopnik je pa pri nas Crea.si.
sudo poweroff

aigmt ::

@Matthai:
Kolikor sem preiskal net sem najdel tole, da je po novem creaplus zastopnik za .NET kartice
maš prov ja gemalto veliko boljši kot ActivIdentity

@Janaja:
ja to je ta kartica, jaz sem jo kar kupil preko enaa ker je najhitreje

@ender:
od gemalto in actividentity pametni usb ključ so narejeni na principu sim kartica v usb ključu, usb ključ je kot čitalec

KruceFix ::

Zanima me, če kdo ve kje kupiti pametno kartico v fizični trgovini. Rabil bi jo jutri, poklical sem par trgovin a je povsod dobavljivost šele 23.1.2018. Hvala!
"Bomo videli" so rekli slepi gluhim ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in podpora pametnim karticam ter ključkom

Oddelek: Operacijski sistemi
152486 (2039) aigmt
»

Programje za poslovno E-bančništvo (Halcom & stuff) - nejasnosti

Oddelek: Programska oprema
125016 (4349) aigmt
»

ActivIdentity in Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
728124 (5437) aigmt
»

Proklik in Linux

Oddelek: Pomoč in nasveti
83813 (3243) knesz
»

ActivCard pametni ključ

Oddelek: Kaj kupiti
142917 (2746) Airskull

Več podobnih tem