» »

AUTOCAD

AUTOCAD

geoman ::

Zanima me:
1.
Kako se določi merilo v acadu.Npr.rišem v modelu v merilu 1:1 in če želim v layoutu potem pretvoriti, npr. v 1:100, 1:200, 1:1000,1:2000,1:5000,kateri faktor uporabim kot nXP za posamezna merila?

2.
Ali pa, če že dobim karto od nekoga drugega npr. v merilu 1:2000, jaz pa jo potrebujem v merilu 1:5000; kakšen je postopek v tem primeru ( seveda ,če še zraven predpostavljaš, da je predhodnik že v štartu risal v merilu 1:2000 in ne v merilu 1:1).

Če mi lahko kdo pomaga, bom zelo vesel, ker se že nekaj časa zajebavam s temi merili pa mi ni najbolj jasno.
  • spremenil: geoman ()

JohanP ::

1. Če rišeš v 1:1 (npr 1 m = 1 enota) potem v layoutu formiraj list v milimetrih (1mm = 1enota). V viewportih potem nastaviš merila po ključu: 1000/željeno merilo = custom scale. Torej za 1:50 je to faktor 20, za 1:100 je to faktor 10 in za 1:200 je faktor 5, itd.. Na tak način potem v plot oknu nastaviš plot scale (mm) 1:1.

2. Taki čudaki obstajajo ja (). Lahko pa uporabljajo princip (1 mm = 1 enota) namesto tvojega (1 m = 1 enota). Ponavadi se s scale za faktor 0,001 pokvari kote in še kaj. Imaš pa opcijo nastavljanja enot za insertirane objekte (Tools / Units... / Insertion scale)

3. Potem imaš pa še Annotation scale - s pomočjo tega pa prilagajaš prikaz (velikost) annotation objektov (kote, opisi, ipd) glede na merilo. Proceduro za to si pa preberi v help fajlu.

geoman ::

JohanP,najlepša hvala.zdej mi je končno jasn.8-):)

jurski ::

Mene pa zanima, kako lahko "prelepiš" z objektom druge stvari v autocadu...
Da imamo recimo pravokotnik, in ga prenesemo na del načrta, kako dosežeš da se ti del načrta znotraj pravokotnika skrije za pravokotnik.
V principu bi šlo z funkcijo bring to front, če bi imel pravokotnik znotraj prazen hatch, vendar se mi z belim hatchom zatakne, saj mi vedno spritna črno...

nejcek74 ::

imaš več možnosti:
1. tako kot si začel, napako pa delaš ker autocad smatra belo barvo na zaslonu kot črno pri printanju. Če rišeš v osnovni barvni shemi, kjer je ozadje črno. Belo se sti sprinta načeloma barva 255 in ne white.
Seveda je pa odvisno s katerim plot stylom delaš. Razumeti moraš, da barva na zaslonu ni nujno enak sprintani barvi. Enako velja tudi za debelino črte. Zadeva postane jasna pri zapletenih risbah, kjer imaš tako boljši pregled. Je pa razlika ali delaš s ctb (color-dependent plot style tables) ali stb (named plot style tables).

2. uporabi ukaz wipeout

ti pa priporočam da naštudiraš osnove autocada če ne boš imel še veliko težav. Poleg tega ima autocad resnično odličen help za ukaze, kjer imaš ponavadi vse razloženo.

jurski ::

Z malo zamude ampak vseeno:
Hvala za pomoč, wipeout je tisto kar sem iskal :)

stewo ::

Živjo!


Imam eno vprašanje, le mogoče kdo ve rešitev.

Pri črtah hočem spremeniti tip iz ravne na črtkano, vendar imam velikokrat težave.


Vse tele vertexe moram umakniti, pa je težava rešena, ampak zna biti zelo zamudno.

Obstaja tudi kaka hitrejša rešitev?


Hvala za pomoč!


LP

tinchy ::

Živjo!

Problem imam pri autocad-u 2012 . Imela sem za ustavit pdf, oziroma orto foto posnetek v merilu 1:5000. Predhodno sem spremenila v funkciji "units", mere v metre, in funkcijo "annotation scale" naravnala na merilo 1:1, vendar pri risanju mi je kazalo dolžine 454,... pri objektih ki naj bi v realnosti imeli 15m dolžine!? "Funkcijo page set up manages " pa ponavadi nastavim pred plotanjem, tako da pomoje to nima nobene veze s trenutno nastavitvijo merila? Morda kdo ve kaj sem naredila narobe...?

Če povzamem ,zanima me če ima morda ortofoto posnetek, ( ko ga ustaviš u autocad in delaš z njim v merilu 1:1-v modelu) v modelu
mere realne (take kot so v naravi) ali pač?...

m0LN4r ::

Hvala bluefish, da podpiraš tak način dela in naš šolski sistem. Pa brez zamere.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GTX970 ::

Imaš neko čudno prakso, da v ACADU delaš v merilu, v zavitku model se vedno dela v merilu 1:1, za spravljanje "na papir" imaš Layout 1,2.

Slo orto foto posnetek so v merilu 1:5000 (v kakšnih enotah ?), torej če ti kaže drugače imaš izbrano neko drugo merilo.

fikus_ ::

Sliko "scaliraš", da bodo mere prave. To lahko narediš različno za X in Y os

Machete ::

Ali pa 'align' z neko premico, katera ti je merilo na risbi.

tinchy ::

Hvala, mi je uspelo z vašo pomočjo;)

m0LN4r , ne zamerim. Pisala sem v naglici in še preden sem uspela popraviti napake je bilo že poslano.
GTX970 , v Acadu vedno rišem v merilu 1:1, v layout-u 1, 2 pa jih postavim v želeno merilo. Problem pri vsem tem je bil ort-foto posnetek, katerega nisem pravilno "scalirala", mere v modelu pa so bile zato nerealne.

pafewu ::

stewo je izjavil:

Živjo!


Imam eno vprašanje, le mogoče kdo ve rešitev.

Pri črtah hočem spremeniti tip iz ravne na črtkano, vendar imam velikokrat težave.


Vse tele vertexe moram umakniti, pa je težava rešena, ampak zna biti zelo zamudno.

Obstaja tudi kaka hitrejša rešitev?


Hvala za pomoč!


LP


verjetno je že malo pozno, vendar bo mogoče v pomoč še komu ali tebi pri kaki drugi situaciji;
ukaz PE (polyline edit, podukaz Ltype gen (Linetype genetation - najdeš tudi v Properties - Ctrl+1) mora biti na ON

Command: PE PEDIT
Select polyline or [Multiple]:
Enter an option [Close/Join/Width/Edit vertex/Fit/Spline/Decurve/Ltype gen/Reverse/Undo]: L
Enter polyline linetype generation option [ON/OFF] (Off): on

špela113 ::

Živjo, imam eno vprašanje :)


Ko rišem v avtocadu in želim vnesti kot mi stopinje vedno računa ortogonalno glede na mrežo, kako naredim, da mi bo glede na obstoječo črto?


Mislim, da sem enkrat zasledila v enem tutorialu, da se stisne le ena tipka in računa kot od tam kot želiš, vendar se ne morem spomniti. Mi lahko kdo pomaga?

Hvala :)

nejcek74 ::

POLARMODE
0 Measure polar angles based on current UCS (absolute)
1 Measure polar angles from selected objects (relative)
ali
iste nastavitve so pod Dragting settings

Zal mislim da nic od obojega ni odgovor na tovje vprasanje, ker ni "on the fly" upam da ti bo znal kdo drug podati zeljeno.

špela113 ::

Živjo,

mogoče kdo ve, kako iz autocada exportam plastnice (s podatki o višinah) v XYZ txt file?
Nekje sem zasledila, da s pomočjo LSD aplikacije, ki sem jo importala v autocad (http://www.cadtutor.net/forum/showthrea...,
še vedno, pa ne znam exportati v XYZ. Potrebujem zato, da potem v archicadu ustvarim teren območja ....

Hvala za kakršnokoli pomoč!
lp

Wazzock ::

Inštaliraj Civil 3d, odpri file, označi točke, type exportpoints (:


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

autocad 2013 merila

Oddelek: Programska oprema
252920 (2265) seba-beba
»

AutoCad pomoč

Oddelek: Pomoč in nasveti
143860 (3046) stewo
»

Apple kupil 3D kartografsko podjetje C3

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
1520551 (19287) Berserker
»

Autocad - sprememba merila

Oddelek: Programska oprema
127370 (7125) Person
»

AutoCad- tiskanje

Oddelek: Programska oprema
63442 (3376) Loki

Več podobnih tem