» »

Žarnice pregorijo ob vklopu stikala

Žarnice pregorijo ob vklopu stikala

mNeRo ::

Pozdravljeni

Imam problem. Pri nas doma nenehno pokajo žarnice. Sicer ne vsak dan, ampak recimo da vsake 3 dni pobere kakšno. Žarnica poči takoj ko pritisnemo na stikalo. To se dogaja v vseh prostorih hiše.

Prosim za pomoč, kako naj pristopim k temu problemu?

LP

Phoebus ::

ZA pomerit bo, kakšno napetost imate. Drugo ne crkuje nič?

mNeRo ::

Ne, drugo je vse OK. Bo treba najprej inštrument kupit... :D
No, v primeru da niha napetost oz. kaj drugega, obstaja kakšna naprava ki te stvari poštima, al se je treba obrniti na elektro distributerja?

Azrael ::

Verjetno je pri vas odletela nula, če imate trofazen priključek. Če se pregorevanje žarnic pri sosedih ne dogaja, je problem vaš hišni priključek ali inštalacija - dobi elektrikarja, ki se res spozna na el. inštalacije. Če je okvara na delu, ki je od elektra , kliči distributerja.

Če pa imajo problem tudi sosedje, je odletela nula v transformatorju - gnjavi distributerja.
Nekoč je bil Slo-tech.

fosil ::

Pri nas tudi nekam pogosto pobira žarnice zadnje čase.

Nekako sem doslej to pripisoval vedno slabši kvaliteti žarnic, saj te pogosto ne samo da pregorijo ampak kar razpadejo, oziroma se odkrušijo kakšni deli.

Azrael a lahko malo bolj razložiš v čem je finta s to nulo? Kako veš ali imaš trofazni priključek?
Tako je!

Dr_M ::

Pogledas na poloznico.
Drugace pa ce zivis v hisi, imas skoraj sigurno tri faze, v bloku pa ne.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

r5r ::

Na števcu piše za koliko faz je.
And it makes me wonder.

Duhec ::

Če ti pokajo samo žarnice potem kupuj take, ki so za 240V~ in ne za 230V~. Mislim, da sem jih videl v Bauhausu.
Če si blizu transformatorja imaš avtomatsko večjo napetost po bajti.
Lahko zamenjaš navadno žarnico tudi z varčno, ki so skoraj vse za do 240V~, no, vsaj Osram in Philips.

gumby ::

Pogledas na poloznico.
Drugace pa ce zivis v hisi, imas skoraj sigurno tri faze, v bloku pa ne.


Od kod ti ta ideja?
my brain hurts

kurjač ::

@Dr M
Drugace pa ce zivis v hisi, imas skoraj sigurno tri faze, v bloku pa ne.

To ne drži!
Blok sigurno ima tri-fazni sistem. Posamezna stanovanja pa uporabljajo po eno fazo.
Če ima blok recimo 30 stanovanj jih recimo tretjina uporablja eno fazo.

gumby ::

@Dr M
Drugace pa ce zivis v hisi, imas skoraj sigurno tri faze, v bloku pa ne.

To ne drži!
Blok sigurno ima tri-fazni sistem. Posamezna stanovanja pa uporabljajo po eno fazo.
Če ima blok recimo 30 stanovanj jih recimo tretjina uporablja eno fazo.


In od kod tebi ta ideja? A še res ni noben videl trifazne napeljave do stanovanj v blokih?
my brain hurts

pingo76 ::

Zasilna rešitev je varčna žarnica. Preverjeno.

Azrael ::

>Zasilna rešitev je varčna žarnica. Preverjeno

Če je problem v inštalaciji in ima zato previsoko napetost, bo imel samo več škode, saj so šparovne žarnice kljub Made in China nekvaliteti, še vedno precej dražje od klasike.
Nekoč je bil Slo-tech.

pingo76 ::

Morda pa bo mel isto srečo kot jaz... kjer mi je kronično crkovala žarnica sem vtaknil eno varčno iz OBI-ja znamke chiwawa electronics tajikistan in dela že slabo leto in pol.

Oropali so me pa zanjo 1,90 eur. Neverjetno še celo sveti! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pingo76 ()

Azrael ::

Če redno pregoreva žarnica v eni svetilki so naslednje možnosti:

- zažgan okov ali zanič stikalo, ki prekinja
- premočna žarnica.
- udarci in padci

V nekaterih takih primerih se šparovna obnese malce bolje, vendar samo če ti odgovarja kilava svetloba, z mizerno barvno reprodukcijo.

Vse našteto pa odpade v primeru, ko začnejo na lepem pregorevati žarnice po celi hiši, kar sprašuje avtor teme. Takrat je narobe nekaj drugega, možnost hkratne okvare vseh svetil, je bolj ali manj enaka nič.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

kurjač ::

@gumby
In od kod tebi ta ideja? A še res ni noben videl trifazne napeljave do stanovanj v blokih? Živim v bloku, ki ima trofazno napeljavo razpeljano čez vsa nadstropja. V elektro omarici pa je za moje stanovanje enofazni števec z privito 25 ampersko varovalko.
Še kaj ne jasnega?

Le čevlje sodi naj kopitar

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kurjač ()

gumby ::

kurjač:

Ti sedaj iz svojega primera sklepaš, da je vsepovsod tako?
Bravo
my brain hurts

kurjač ::

@gumbi tole si ti napisal:In od kod tebi ta ideja? A še res ni noben videl trifazne napeljave do stanovanj v blokih?
Napisal sem, da je trifazna napeljava razpeljana po bloku, ne pa v stanovanje. Za večina blokov lako trdim, da ima v stanovanje napeljano eno fazo. Morda imajo novejši bloki v stanovanje napeljane vse tri faze, ni mi pa jasno kaj boš z nimi počel razen dražjo priključnino plačeval.
Edino štedilnik bi lahko priključil na 3F

Pa tisti bravo si nekam zatakni

trek@s ::

Vzrok je najbrž v škartnih stikalih. Ob določeni kombinaciji materiala in zgradbe stikala le-to lahko "proizvede" veliko napetostno konico, ki ti skuri žarnico ali v najslabšem primeru tudi raznese. Se pravi stikalo oz. napeljava ima neko induktivnost in če to vklopiš v "pravem" trenutku (ko gledamo sinus), narediš veliko nap. konico.

javr ::

kakšen logger, ki bo 24 ur na dan meril fazno/medfazno napetost. Dokler crkujejo žarnice, še nekako gre, ko se bo pa to preselilo na TV, radio, PC, ...

Azrael ::

Dobra ideja, , mogoče bi zadoščal že kakšen smart UPS, ki bi stalno zajemal podatke.
Nekoč je bil Slo-tech.

MK42 ::

Verjetno je ceneje če imaš kar non-stop prižgane. :D

LordTado ::

a oni na centralah ne vidijo voltaže?
saj so s hišo povezani,kdor ima digitalni števec...

trek@s ::

kakšen logger, ki bo 24 ur na dan meril fazno/medfazno napetost. Dokler crkujejo žarnice, še nekako gre, ko se bo pa to preselilo na TV, radio, PC, ...


Moraš pa imeti dobrega (beri dragega), da ti bo podatke 24h/dan zajemal s takšno natančnostjo, da boš našel tisto konico, ki ti jih kuri.

Azrael ::

Dokler mu kuri samo žarnice na žarilno nitko, kakšnih hudih špic ni, je pa povišana napetost. verjetno okoli 250 - 260V. Tako napetost razne stvari s switcherjem zdržijo brez težav (switcher za naše kraje mora normalno delati v območju vsaj od 175 do 264V), žarnice pa so druga pesem.

Namreč žarnica na žarilno nitko ob vkllopu (ko je nitka še hladna) potegne pri nazivni napetosti okoli 10x večji tok, kot ga vleče pri normalnem delovanju. Če je napetost povišana, je vklopni tok še večji.

Poleg tega, delovanje pri povišani napetosti povzroča pregrevanje steklene bučke žarnice in njeno mehčanje. Zaščitna atmosfera v žarnici prepreči, da bo se žarnico stisnilo, kot se je zgodilo pri takih, ki so imele izsesan zrak, vendar možnost deformacije stekla in vdora zraka ostaja.
Nekoč je bil Slo-tech.

trek@s ::

On pravi, da mu jih kuri ob vklopu stikala. Torej je fenomen, da ponavadi vklopi točno ob "nastopu špice".
Če bi bile špice tudi vmes, bi pravgotovo opazil migetanje luči - pa ne tisto, ko pobere luč, ko sosed vari, ampak povečevanje svetilnosti, mar ne? Bo on povedal, če opaža tudi to.

Azrael ::

Lahko ima stalno povečano napetost.

Ali pa samo kake zanič žarnice, nekdaj so bile to iz Albanije, danes pa iz Kitajske. Problem je samo to, da je danes vse od tam in ime na izdelku ne pove nič.
Nekoč je bil Slo-tech.

Sirko20 ::


In od kod tebi ta ideja? A še res ni noben videl trifazne napeljave do stanovanj v blokih?


trifazna napeljava so lohka el. štedilniki prklopleni preko direktnga priklopa, sam za informacijo
pazite se me, znam bit nevarn :(

bauci ::

Tudi meni se je pojavil enak problem na eni luči v otroški sobi. Luč z dvema žarnicama in ena je vsakič pregorela, ko sem prižgal luč. Pregledal luč - vse OK. Žarnica še zmeraj pregori. Šel v elektro trgovino in kupil dve vrsti žarnic - ene Kitajske in ene Osram - cena krat 3. Kitajska pregori, Osram ne. Zadeva rešena.

iskra ::

Mi pa mamo problem z dvožarničnimi lučmi čez celo stanovanje. Elektrika je bila komplet zamenjana kakih 8 let nazaj, sicer pa smo v enem starem bloku v centru Lj. V treh sobah imamo plafonjere z dvema žarnicama in že nekaj let nimajo stekla čez, ker se v roku enega meseca skuri ena od dveh žarnic ob vklopu. Ena sama žarnica dela super.

Zna kdo pojasniti ta fenomen?
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Azrael ::

Najverjetneje premočne žarnice za to svetilko ali slabo skonstruirana svetilka in se ena od obeh žarnic pregreva, če sta v svetilki obe.
Nekoč je bil Slo-tech.

javr ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722707 (3965) hafnerurban
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815355 (4574) starfotr
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812524 (9852) perci
»

Napetost na vtičnici doma

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4311338 (9497) marjan_h
»

Tri faze v eno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3010701 (8576) FX6300B

Več podobnih tem