» »

Bios in 1tb disk

Bios in 1tb disk

RobertoSlo ::

Imam matično ploščo MSI 865PE Neo 2 s sata priključki. Zanima me sledeče: ali lahko priključim 1000gb trdi disk in mi ga bo bios zaznal oz. ali zna biti kaka težava s tem?
Naložen imam namreč zadnji bios-novega verjetno nikoli ne bo (gre za 5 let staro kišto).

se mi bolje splača kupiti kak "manjši" disk (npr. 640 oz. 750gb)?

tnx

bluefish ::

če ti ne bo zaznalo 1TB, potem tudi s 640GB verjetno ne bo uspeha. Kupi preko neke spletne trgovine in v primeru, da ti ne dela, vrni.

RobertoSlo ::

ja,.. se strinjam
zdej imam zaenkrat notri 320 gb in dela BP.... v raznih specifikacijah piše samo da "najnovejši" bios omogoča diske večje od 136gb, kaj več pa ni videti.

FrancBula ::

mislim da so že bili primeri ko 1TB ni delalo. sam bi raje kupil kak wd640gb če je dovolj.
GA-P35-DS3(rev. 1.0) ; E5200@3.75GHz ; Palit Radeon 4850 ; LC8650 Ozeanos

jest10 ::

mislim da so že bili primeri ko 1TB ni delalo. sam bi raje kupil kak wd640gb če je dovolj.

Link?

Tomay ::

Sem preveril, če se prav spomnim:

What will be the next barrier?

While it is true that the ATA/ATAPI-6 standard defines a method to provide a total capacity for a device of 144 petabytes, the next limit will be imposed not by the ATA devices but by many of the popular operating systems in use today. This limit will be at 2.2 terabytes (2,200 gigabytes). This barrier exists because many of today's operating systems are based on 32-bit addressing. These operating systems include many flavors of Linux, Mac OS 9.x, and Windows 95, 98, ME, NT 4, 2000, and XP (Windows XP/64-bit also has the limit because of leveraged 32-bit code).
Vir

Še en vir

Moj prvi disk je bil 80mb, ko so vsi drugi imeli 40. In dobro se spomnim, ko plate niso podpirale diskov večjih od 500MB, sem tudi nekaj časa sam imel 850MB disk, uporabljal pa samo 500.

Torej so zaenkrat odpravili vsaj hardversko oviro. Naslednja je softwerska zaradi 32 bitnih sistemov. Torej če ti plata podpira disk večji od 137GB bi ti morala tudi 2TB.
Voodoo 4Ever

zee ::

Hmnja. Imam 1 TB disk in reci moram, da ga je racunalnik oz. Bios nasel brez nobenih tezav.

OS: Ubuntu 8.04 64-bit, predtem pa Gentoo 64-bit (doma zvarjena varianta).

HW: racunalnik iz podpisa

Tako da kar brez panike.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

RobertoSlo ::

zee: naj te spomnim , da je moja zadevca mal starejša (cca 5 let) :)

kixs ::

Verjetno ga bo prepoznal. Sem pa zadnjic gledal BIOS posodobitve za eno mamaplato (Asus ali Gigabyte za C2D - se vec ne spomnem) in je bila ena verzija, ki ima fixup za 1TB diske. Tako je vse mozno.

lp

ender ::

SATA ne bi smel imeti takih problemov, kot jih je imel IDE.

Mimogrede, glede 2TB problema: Linux že nekaj časa podpira naprave, večje od 2TB, v Windowsih pa s take naprave ne moreš bootat (ker moraš namesto DOS particijske tabele uporabit GPT).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

kixs ::

Kot sem prej omenjal...

Gigabyte GA-M52L-S3 maticna. Sicer za AM+ procesorje. Ima BIOS update za nekatere 1TB diske. Napaka ni fatalna, ker samo napacno sporoca velikost diska v Biosu. OS bo pravilno prepoznal velikost.

Za Bios je vseeno ali je priklop na PATA ali SATA. Sicer pa na PATA se nisem videl diskov vecjih od 750GB.

lp

Izi ::

v Windowsih pa s take naprave ne moreš bootat (ker moraš namesto DOS particijske tabele uporabit GPT).

OS nima veze pri bootanju GPT diskov, ampak računalnik.
GPT diski se butajo samo z EFI računalnikov (na primer Itanium)
BIOS računalniki pa morajo imeti MBR tabelo.

Lahko pa GPT diske brez problema uporabljaš v kateremkoli OS-u, ker vsak GPT disk na sektorju 0 naredi tudi zaščiteni MBR (Protective MBR)

Glede velikosti diskov glede na OS je pa tako:
Windows XP in Windows Server 2003 imata omejitev fizične velikosti pri 2 TB. Tudi če narediš več particij ne pomaga. Windows XP torej ne bo nikoli zmogel več kot 2 TB ne glede kako moderen računalnik boš uporabil.

Windows Server 2003 SP1 in Windows XP x64 pa imajo omejitev pri 18 EB (Exabytes), ampak trenutno Windows File System podpira samo do 256 TB)

Vsak računalnik, ki podpira 640 GB disk bo podpiral tudi 1 TB disk in večje.
Do 2 TB ne bo nobenih problemov, za kaj več pa bo treba zamenjati zastarele XP in ne računalnika.

ender ::

Izi: pozabil sem omenit, da XPji ne podpirajo GPTja.

Mimogrede, EFI prihaja tudi na PCje, moja sestra ima npr. HPjev prenosnik z EFIjem.

Še glede NTFSja: trenutne implementacije so omejene na 16TB.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Izi ::

Še glede NTFSja: trenutne implementacije so omejene na 16TB.

Samo če uporabljaš Windows XP.

Windows XP:
Maximum basic volume - 2 TB
Maximum dynamic volume - 2 TB pri RAID 1, 62 TB pri RAID 5 in 64 TB pri RAID 0
Maximum NTFS volume - 16 TB minus 4 KB
Največja datoteka na NTFS - 16 TB minus 64 KB

16 TB ni omejitev NTFS, kot si rekel ampak omejitev Windows XP, sicer je pa še teh 16 TB mnogo preveč, če je pa lahko en disk velik samo 2 TB.
Sicer pa sploh ne vem kaj razpravljamo o tem zastarelem OS, ki ga je že davno povozil čas >:D

Od Windows Server 2003 SP1 naprej pa so naslednje omejitve:
Maximum basic volume - 18 EB (GPT particija) oz. 256 TB če gre za NTFS
Maximum dynamic volume - enako 18 EB (GPT particija) oz. 256 TB če gre za NTFS

Torej omejitev NTFS particije na Visti je 256 TB. To bo pomoje zadostovalo še za kar nekaj let, če smo danes z diski komaj pri 1 TB.
Poleg vsega pa prihajajo Flash diski, kjer smo komaj okoli 64 GB.

Je pa velikost particije pri NTFS odvisna od velikosti Clustra:
Velikost Clustra - Naj velikost particije
4 KB - 16 TB
8 KB - 32 TB
16 KB - 64 TB
32 KB - 128 TB
64 KB - 256 TB

kixs ::

Diski so trenutno na 1.5TB, SSD pa vsaj na 250GB.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Tomay ::

Sem mislil, da ni mogoče pa je. Danes sem dobil 2x 1TB diska, ki sem ju hotel priklopit na el cheapo ST-labs sil 3114 kartico. Disk ob bootu začne prepoznavat (napiše model diska) ampak, ko bi moralo napisat velikost zašteka. Na tem kontrolerju sta bila do sedaj 2x500GB diska.

Malo sem posrfal in obstaja novejši firmware za to kartico, samo čip na kartici ni eeprom ampak samo eprom, torej se ga ne da izbrisati.:'(;(

Isti disk deluje b.p. na abit nf7-s, pa tudi s tem kontrolerjem bi, če bi ga lahko posodobil.

V resnici pa je verjetnost nedelovanja na onboard kontrolerjih zelo majhna pa še to bi se moralo dati rešiti s posodobitvijo biosa.
Voodoo 4Ever

klinker ::


Mimogrede, EFI prihaja tudi na PCje, moja sestra ima npr. HPjev prenosnik z EFIjem.


In keri model je to?
Ce ma efi bi mogu naceloma pol tudi osx delat gor,ce se ne motim.

ender ::

In keri model je to?
HP 6730s

Ce ma efi bi mogu naceloma pol tudi osx delat gor,ce se ne motim.
Dvomim, ker kolikor vem, OS X rabi ključ v TPM čipu, ki ga na navadnih PCjih ni.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov PC z SSD in HDD

Oddelek: Pomoč in nasveti
111515 (1157) He-Man
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610518 (8032) krepki
»

Ali je pol HDD-ja umrlo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
414898 (3994) opeter
»

Nov 3TB disk ampak uporabno samo 2TB!

Oddelek: Pomoč in nasveti
71161 (749) metalhead71
»

Clusters v Partition Magic?

Oddelek: Pomoč in nasveti
81188 (1113) R@C@

Več podobnih tem