» »

OMFG - Vse o strelah, praktičnega

OMFG - Vse o strelah, praktičnega

c0dehunter ::

No, včeraj so okoli naše hiše žgale strele ena za drugo. Zjutraj ko sm se zbudil sem bil srečen da sem živ. :D
Prva stvar ki me zanima je, če spiš zraven vtičnice, in si dotaknjen na njo, bi lahko preskočila elektrika ko bi udarila strela, in te potencialno ubila?
Pa zakaj imamo varovalke oz. fit, če ti pa nič ne pomaga ko užge strela?! Imam proteinapetostno zaščito na štekerju, kjer je prklopljen računalnik. Zanima me, če je to zanesljivo?

Pa še to: je dovolj če TV izklopiš na glavnem šalterju (da ni v stand-by, ampak ugasnjen) ali je boljše da izštekaš iz vtičnice v času veselih strel?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Tilen ::

Izštekaš in daš kabel meter stran.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Blinder ::

Dej še mrezno izklopi iz kompa ko padajo strele, ker lahko tudi preko nje ti skuri "računalnik". Jaz izklopim modem iz telefonskega omrezja pa elektircnega.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Matek ::

Fid stikalo in varovalke varujejo pred problemi z električnimi napravami, ki jih priklopimo na omrežje (kratki stiki ipd.), ne pa pred strelami. Prenapetostna zaščita na razdelilcu je prav tako bolj namenjena kakim čudnim sunkom v omrežju, ne pa udarom strele.

Nevarnost strele pa je obratno sorazmerna z oddaljenostjo udara. Če bi doživel direkten udar v omrežje lastne hiše, bi ti vsekakor scvrlo vse, kar je priključeno na elektriko, ne glede na standby mode :P. Če udari bolj daleč in pride do tebe, gre samo bolj občutljiva oprema, itd. Težko je na široko govoriti.

Televizor pa kar odklopi, izklapljanje z gumbom ti ne bo nič pomagalo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

t3hn0 ::

mene pa zanima, ce obstaja primeren "master" switch, katerega bi uporabljal v sobi, da bi le-ta ko je na off onemogocil moznost preskoka strele?

namrec v kratkem si bom renoviral sobo in bi si probal kaj takega dobit...nima veze kako zgleda, ker ga lahko postavim nekam na nevidno mesto. sam da opravlja svojo funkcijo...ko je na off, je na off :)
^.^

A. Smith ::

Stikalo, ki bi zmoglo preprečiti preskok strele, bi moralo biti velikanskih dimenzij, zato se tega ne dela. Najbolj učinkovito je, če vse porabnike v sobi spelješ na en sam razdelilec in tega iztakneš iz vtičnice.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Utk ::

Kaj pa tisto stikalo ko ga imaš v hiši oz. stanovanju, ki izklopi vso elektriko? Vsaj malo pomaga?

A. Smith ::

Tukaj pravijo, da dosegajo strele napetosti reda 100 megavoltov.

Prebojna trdnost zraka pa je cca 1kV/cm. Se pravi, ji pomeni tisti centimeter v stikalu tisočinko procenta razpoložljive napetosti.

Če udari strela daleč in pripotuje po vodnikih do hiše samo rahla prenapetost, je tisto stikalo dovolj, ja. Če pa useka kolikor toliko blizu (npr. v razdelilni transformator), se pa na tisto stikalce ni zanašat. Konec koncev je deklarirano za napetost pod 600 V (ponavadi je tudi gor napisano).
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Highlag ::

Varnostna stikala imajo razdaljo med poloma >4mm samo za primerjavo. Mišljena so pač za zaščito uporabnika pred dotikom omrežne napetosti, kar tiste 4mm zadostuje. Strele so na popolnoma drugi ravni. Za zaščito pred strelo se varuje večstopenjsko.

Kakovostno izveden strelovod, ki odpelje glavno vejo po najbližji poti v zemljo. Potem imaš lahko primarno zaščito v priključni omarici, nato sekundarno na razdelilni omarici, in terciarno, ki jo lahko kupiš v Big-bangu in podobnih trgovinah v obliki raznih razdelilnikov. Kljub vsem zaščitam, ki bi jih imel vgrajene pa ti nihče ne more garantirat, da si popolnoma varen. Če živiš nekje, kjer veliko seka se v dodatno zaščito sigurno splača investirat. Preprečiš lahko vsaj škodo, ki jo naredi strela če ne udari direktno.

Bratrancu je strela usekala 2m stran od hiše, pa mu je iz ometa vrglo vso inštalacijo, skurilo vse kar dela na elektriko, ter premaknilo eno pregradno steno za 3cm. Nebi verjel če nebi videl.
Never trust a computer you can't throw out a window

c0dehunter ::

Bratrancu je strela usekala 2m stran od hiše, pa mu je iz ometa vrglo vso inštalacijo, skurilo vse kar dela na elektriko, ter premaknilo eno pregradno steno za 3cm. Nebi verjel če nebi videl.

Verjamem, ker je včeraj strela usekala mogoče en kilometer od naše hiše in je tako poknalo da sploh ne morem opisat.

Vedno se sprašujem, zakaj že ne naredijo kakšen "zbiralnik" električne energije, narejenega tako, da bi deloval kot strelovod. Ko bi strela usekala vanj, bi bilo v njem spravljene dovolj energije za eno malo mesto (npr. za javno razsvetljavo). Profesor za fiziko pravi, da še niso našli načina kako bi takšno veliko napetost shranili, da bi tam tudi ostala.
Če smo ljudje lahko prišli na Luno, ki dejansko nima ravno kakšnega velikega pomena, zakaj ne bi mogli narediti kaj takšnega, kar bi resnično pripomoglo Zemlji - z ekološkega vidika...
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Pyr0Beast ::

Zato, ker preprosto ne moreš naenkrat shraniti tolikšne količine ernergije.

Mogoče bi nekako šlo s kakšnim tesla towerjem, samo bi moral energijo še vedno dovolj hitro popivnati, da ti nebi prebilo kje drugje :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

PolentoZer ::

Stikalo, ki bi zmoglo preprečiti preskok strele, bi moralo biti velikanskih dimenzij, zato se tega ne dela. Najbolj učinkovito je, če vse porabnike v sobi spelješ na en sam razdelilec in tega iztakneš iz vtičnice.

To je sila slaba ideja, ker je potem, če imaš vse porabnike na en razdelilec premajhen upor na eno vtičnico in bi znalo kojci hitro priti do kratkega stika.
Vsekakor je najboljše, da pač ob času nevihte odklopiš vse občutljive naprave iz električnega omrežja in počakaš da mine. Mislim da to ni tako veliko dela, da ga ne bi bilo mogoče opraviti.

Pyr0Beast ::

To je sila slaba ideja, ker je potem, če imaš vse porabnike na en razdelilec premajhen upor na eno vtičnico in bi znalo kojci hitro priti do kratkega stika.
Kuga ?

Važno je, da so naprave popolnoma fizično ločene od kablov. 0.5m od vsakega je dovolj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jest10 ::



Vedno se sprašujem, zakaj že ne naredijo kakšen "zbiralnik" električne energije, narejenega tako, da bi deloval kot strelovod. Ko bi strela usekala vanj, bi bilo v njem spravljene dovolj energije za eno malo mesto (npr. za javno razsvetljavo). Profesor za fiziko pravi, da še niso našli načina kako bi takšno veliko napetost shranili, da bi tam tudi ostala.

Verjetno ti nisi ravno najbolje poslušal profesorja:P
Energije je v streli malo. Res da je tok v streli zelo velik, vendar je tudi zelo kratkotrajen-energije so majhne(enako energije odda povprečna hidro elektrarna v nekaj sekundah(pri najmočnejših strelah par 10s)), zaradi visoke napetosti in random udarcev strel pa je vse skupaj tudi neuporabno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Pyr0Beast ::

Za bajto je tut že ena dost ! [>:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

blackbfm ::

Da ti strela udari je IZREDNO MAJHNA verjetnost. Men je v 10ih letih skurlo 1x ISDN modem. Da pa bi zdej zarad tega vs paničen med vsako nevihto letu po hiši in izklaplu vse + mel nevem kakšne težke zaščite...ah :)

Pyr0Beast ::

Vsake 5 let nam strela udari, direktno ali indirektno.

Leta 80 ali nekje okoli tega je baje šlo 5 TV-jev in vsi telefoni [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ST-777 ::

Prenapetostna zaščita Belkin se mi zdi dokaj koristna zadeva, uporabljam jo že več let in doslej se še ni pojavila prevelika napetost, ki bi poškodovala comp ali modem med nevihto.

Na www.rolan.si so napisali: "Posebna varovala v Belkin prenapetostnih zaščitah ščitijo pred udari napetosti, atmosferskimi razelektritvami in strelami. Ščiti pred preobremenilnim tokom do 75.000 A, oz. 2700 jouli nazivne energije."

Ted ::

Sicer pa nekateri uporabniki poročajo o skurjenih napravah in o nedotaknjeni varovalki na teh Belkinih. Jaz bi raje vzel to ISKRO.
Mah...

CaqKa ::

kaj te pri strelah o tokih govorite?
napetost ima strela veliko, ne pa tok.

tistih 75kA 'preobremenilnega toka' je pa tudi... pri takem toku se današnje hišne napeljave že petnajstkrat skurijo, pa še kak požar zraven povzročijo.

toti ekonomisti pa marketingarji.

pa če že tvje izklapljate...
potem še enteno vun odklopite in ne samo elektriko, isto za telefon, tudi tam še telefonski del odklopite, ker ko vseka v anteno, itak ni pomoči, ko pa vseka v zemljo, pa tista izolacijska plast ne bo kaj dosti nucala pa ti napravo tudi preko kabelkse ali pa telefosnkega omrežja skuri.

Voip ::

Sam imam precej izkušenj z strelami. Pač živimo nekaj km S od Svete Gore. 3x nam je zadela v hišo. 2x popravljal dimnik, zdaj imamo dvojni strelovod in je bolje.

Vsekakor mi je enkrat zaščita rešila telefon, drugače pa je enkrat zgorela tudi TV.

Kljub montaži specialnega fit stikala (Gewiss) vseeno izključim aparate iz elektrike.

Sicer pa ko "žvajzne" strela par metrov od tebe šele vidiš in se čudiš kako nekateri zaupajo stvarcam za 50 EUR, da ti rešujejo imovino.

Pyr0Beast ::

tistih 75kA 'preobremenilnega toka' je pa tudi... pri takem toku se današnje hišne napeljave že petnajstkrat skurijo, pa še kak požar zraven povzročijo.
Stvar je pulzna, nekaj ms in ne trajna. Žice imajo dovolj veliko toplotno kapaciteto da zdržijo tak tok, če pa ne se pa stvar uplini in ioniziran plin je spet prevoden .. [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

c0dehunter ::

In dans so spet napovedane nevihte.. ;((
Še takrat ko ma človek kaj časa za na računalniku bit, še takrat ga vreme zajeba.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

blackbfm ::

Mene nič ne gane če je nevihta :)

Azrael ::

Najprej majhen popravek, prebojna trdnost zraka je 3kV/mm (pri 20°C), klik!.

Sedaj pa k izkoreninjanju ene take trdožive urbane zablode:

Vedno se sprašujem, zakaj že ne naredijo kakšen "zbiralnik" električne energije, narejenega tako, da bi deloval kot strelovod. Ko bi strela usekala vanj, bi bilo v njem spravljene dovolj energije za eno malo mesto (npr. za javno razsvetljavo). Profesor za fiziko pravi, da še niso našli načina kako bi takšno veliko napetost shranili, da bi tam tudi ostala


Drži vse kar je napisal uporabnik jest10, sedaj pa še en izračun koliko energije prinesejo strele v enem letu (velja za celoten planet Zemlja!).

Pravijo, da ima povprečna strela 4kWh energije in da udari enkrat na sekundo, gledano v globalnem merilu. Računamo koliko energije je to na leto:

4 x 3600 x 24 x 365 = 126GWh

Kar je 3x manj kot letno proizvede veriga Savskih elektrarn...

So tudi ocene, da strele kresnejo kar 60x v sekundi, kar da 60x večjo cifro: 7.6TWh ali drugače povedano manj kot 7% letne proizvodnje Jedrske elektrarne Krško (113.73TWh).

Delo je zmnožek moči in časovne enote npr. kWh ali Ws. Moč strele se res lahko meri v GW, čas pa je manjši od s in izračun da rezultat, ki pravi da strela opravi manj dela kot ga opravi npr kuhinjska pečica pri peki piškotov.

Še en čisto drug primer: enaka teža dinamita opravi 3x manj dela kot enaka teža črnega premoga. Samo moč dinamita se sprosti skoraj trenutno, premog pa to delo(toploto) oddaja postopoma, lahko tudi par ur skupaj. Hipotetično, če bi dinamit lahko uporabili za kurjavo, bi ga porabili 3x več kot premoga v isti kurilni sezoni. Obratno, če premogov prah eksplodira (in se njegova moč sprosti v trenutku) so posledice še hujše kot pri enaki količini dinamita. Nesreče v premogovnikih in brodolom R.M.S Lusitania to krvavo potrjuje.

Edit typos
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

c0dehunter ::

Zelo zanimivo branje, Azrael.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Pyr0Beast ::

Kje sem že tole o premogu in TNT-ju slišal ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

@Pyr0Beast:

Tukaj.

Tista tema je precej raztegnjena, v uvodu govori o Darwin Award, potem pa še malo o drugih stvareh in če bi samo linkal nanjo, marsikdo ne bi našel tega, kar sem imel v mislih, zato C/P zanimivega dela sem.
Nekoč je bil Slo-tech.

;-) ::

Jaz nikoli ne odklapljam stvari ko režejo strele pa še mi ni nič skurilo, je pa že sosedom telefon, TV, računalnik itd. isti čas pa sm jaz igrce igral. Ponavadi nam sam elektriko vn vrže za par sekund to pa je tud vse.

d0nd3vil ::

Da ti strela udari je IZREDNO MAJHNA verjetnost. Men je v 10ih letih skurlo 1x ISDN modem. Da pa bi zdej zarad tega vs paničen med vsako nevihto letu po hiši in izklaplu vse + mel nevem kakšne težke zaščite...ah :)



stricu so v petih RAZLIČNIH dneh šle 3 RAZLIČNE televizije zaradi udarcev strel.. toliko o majhni verjetnosti..

jest10 ::


stricu so v petih RAZLIČNIH dneh šle 3 RAZLIČNE televizije zaradi udarcev strel.. toliko o majhni verjetnosti..

Da ti gre TV je dovolj, da strela 20km stran poči v daljnovod. Z nekaj "sreče" in ob slabi zaščiti na omrežju ti pokuri kakšno stvar.
Pri nas je v povprečju par udarcev strele na kvadratni kilometer na leto(0,6-1,1 strel/km2/leto za Prekmurje, 2,5 – 3,7 za Lj kotlino, največ pa jih je v okolici trnovske planote-čez 6 strel/km2/leto)

reptilia ::

jaz med nevihto vedno vse ven populim, glede na to da imamo hiša na samem. pa še transformator je 10m od hiše. drugače se mi zdi pa bolno da bi zaradi lastne lenobe (nebi potegnu kablov ven) ostal brez pcja, tvja, telefona itd...
med nevihtami je šah zakon :D un ta lesen, da ne bo pomote :D
Forgive your enemies, but never forget their names.

T-h-o-r ::

jaz imam pc stalno prižgan med nevihto, pa zaenkrat še ni blo problemov
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

zee ::

V moji karieri mi je skurilo cca 10 modemov (56K takrat) - pač na račun nepričakovanih neviht. Po nakupu zunanjega modema in rednem izklapljanju telefonskega kable, ko modem ni bil v uporabi, ni bilo nobenih težav več.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

blackbfm ::

Če vam tok vse skur potem pa res živite nek v hribih :)

c0dehunter ::

Js sm iz cela, a pol to pomen da če je velk hiš na kupu je bolj majhna verjetnost, da mi bo skurl kakšno stvar?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

zee ::

@blacklw: Nisem ravno iz hribov, je pa telefonska žica napeljana po zraku.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

WamPIRe- ::

V bolj hribovitih predelih je lahko strela dokaj nevarna.
V okolici mojega doma na nadmorski 650m, približno 3-5x na leto divja res prava nevihta. Odkar je sosedu vsekalo v hlev in je zgorel imajo vsi višje ležeči objekti v vvasi strelovode. Vendar že stara praksa je da se večino naprav izklopi iz vtičnic ob nevihtah - preizkušeno in deluje :).

Ob udaru strele je dobesedno razneslo električnega pastirja v prafaktorje. Videl sem že tudi električno napeljavo zunaj zidov...v mojem računalniku (286) je bilo za eno pest saj O_o,...
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WamPIRe- ()

tx-z ::

Ja pomojm je tut dost odvisn kje si. Pri nas v ljubljani nismo mel večjih težav s strelami, mogoče kdaj kšna stvar šla(kakor vem samo moj komp; pa še to je delu; sam en slot za ram je crknu pa zvočna)....Pr babi je pa čist druga zgodba(neka ravnina, v bližini gozd, 800m nmv).....Čim je kej u elektriki k so strele pregori......V najslabšm primeru je pa nardil lukno v steno pa šipa je počla, pa glavna napeljava šla v 3pm:\
tx-z

Patricks ::

Glede strel in teh zadev pa so veliki pojmi. Strela vedno išče pot do zemle. Kar pomeni, da v nekaj kar ni ozemljeno nebo vdarlo. Vglavnem širok pojem. Če imaš elektriko napeljano od transformatorja do hiše po tleh, ni nobene bojazni da bi strela vsekala v električni krog. Pri telekomu je drugo. Ponavadi so telekomove zalme ozemljene od vrha do tal. Če vseka vseka v zgornji del zalme, na kateri je tlačenec gor (taka siva štanga, ki deluje kot strelovod), tak da takrat tudi dobijo kabli nekaj vkraj, in posledice so očitne. Zato vedno rečejo izklopi telefon (tudi sam telekom je pred kratkim nekaj podobnega opozarjal).

Tiste zadeve v tvoji hiši, ki se imenujejo fit stikala, varovalke, itd. pa te ščitijo samo v tokokrogih v hiši.

To bi bilo za enkrat vse.

CaqKa ::

...
Če imaš elektriko napeljano od transformatorja do hiše po tleh, ni nobene bojazni da bi strela vsekala v električni krog
...

krava se pase na travniku, pa vseka par metrov beg od nje strela... se bo krava zgrudla mrtva na tla?

Pyr0Beast ::

Če pod njo ni napeljano 100 metrov valjanca v obliki zvezde se najbrž bo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

CaqKa ::

če na izviru potoka vliješ strup, sploh ni nobene bojazni da bi se v dolini okužil s to vodo.

moj point je da če strela vseka v trafo je še mnogo večja možnost da ti še kaj doma scvre.

sicer pa.. ko je naslov o strelah praktičnega.. zgornja krava pade mrtva zaradi napetosti koraka...
škoda ko wikipedia nič ne piše o tem.
v bližini kjer strela vdari se sicer napetost dischargea v zemljo .. ampak pri je tista zemlja še vedno na nekem potencialu.. dlje manj, bližje več. in ker ima krava nogi zelo narazen je dovolj napetostne razlike da ona krava pogine čeprav jo ni strela direktno vdarla.
advice: ko je strela vdari ne stat tako da bosta obe nogi zelo narazen.. je lahko usodno. čimbolj skupaj pa s čim krajšimi koraki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

PaX_MaN ::

Itaq. Ker ti bo strela poslala SMS preden udari.Itaq.

Pyr0Beast ::

Itaq. Ker ti bo strela poslala SMS preden udari.Itaq.
Predn strela udari (v tebe) se ti lasje in ostale dlake™ postavijo pokonci zaradi elektrostatike.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Kaj pa ce si takrat, ko se ti to zgodi na hitro zmanjsas potencial? A strelo preusmeris? ;>

slawc ::

Bo ze prepozno, lahko da od tebe gor useka oz. bo usekalo od tebe gor.

Dokaj podrobno opisan proces: http://science.howstuffworks.com/lightn...
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

Pyr0Beast ::

Kako bi ti na hitro zmanjšal potencial ? [:D]
No, sej, ko udari vate se potencial tudi (hitro) zmanjša .. [>:D]

Sicer pa človek (inu ostala) narava ni narejena, da bi raje v njo treskalo, kot v strelovod. Zaobljene oblike nekako ne ugajajo pogojem ionizacije. Ključi, tinfoil-hat, mobiji, značke, so pa zelo všečni nižanju prebojne napetosti.

Seveda bi znale kakšne irokeze tudi prejeti kakšen sunek. [:D]

Če bi strela (teoretično) merila v tebe, bi se z nižanjem svoje višine znebil višjega potenciala nad okolico (do neke mere, razen, če se ne znaš pogrezniti v zemljo). Pa če tudi, če useka 10m stran od tebe je zelo velika vrjetnost, da te kakšen lutajoč lok zadene (če ravno ne oglušiš in oslepiš prej)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Par let nazaj je strela udarila v tri najstnike IIRC nekje na dolenjskem, dva sta bila bolj ali manj v redu, tretjega pa so s hitro zdravniško pomočjo uspeli rešiti.

Tako, da udar strele ni ravno akcija gotova smrt.

V ŽIT je bil že precej nazaj objavljen nek čanek o strelah in v njem statistika (ne vem, če so podatki relevantni) o posledicah, ko v človeka udari strela:

- v 1/3 primerov je strela povzročila smrt, takojšnjo ali v kratekm (notranje poškodbe in opekline);
- v 1/3 primerov je so bili ljudje lažje ali huje poškodovani, vendar so preživeli;
- v 1/3 primerov pa so se ljudje izmazali brez posledic.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717378 (6000) jype
»

Nevarnost strele.

Oddelek: Loža
307566 (6733) jalovec09
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212102 (10458) revvs
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463383 (2311) krho
»

Surgeprotector - ali varuje pred strelo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
424339 (3731) AngelOfDeath

Več podobnih tem