» »

Prvi tekoče-kovinski hladilniki za množice

1
2
»

RejZoR ::

Al pa če bi vsaj trapaste IHSje porihtal in bi jih na čip nalimal z neko zelo kakovostno termalno zadevo ter poskrbel za defekte. Kaj ti pomaga hladilnik na jedrski pogon (samo potenciram napetost, da ne bo spet kdo pameten da kej tazga pa že ne obstaja) če pa je prevodnost toplote med čipom in IHS-jem za en drek?
Ker če imaš med tem dvema odličen kontakt in dobro prevodnost potem ni problem naprej čarat s hladilniki.
Če pa je zjebano že tam pa si avtomatično oplel in lahko gor daješ prej omenjeni jedrski hladilnik pa ne bo nič bolje ker toplota slabo pride do slednjega...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

opeter ::

Meni je zelo všeč, bi pa bilo zanimivo izvedet približno ceno, kar ne piše v novici, niti na tisti strani. Dostopno, torej nekje 100 €?

Sicer pa bi bilo zanimivo, če bi bila višina lahko nižja, oz. mene motijo same mere. Čeprav so današnji najboljši/držji zračni hladilniki prav tako ogromni.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Pesimist ::

nakoncu bo pa tak spet samo stopinjo ali dve razlike. :\

Saladin ::

Mar kroženje tekoče (magnetne) kovine ne povzroča elektromagnetnih motenj v svoji neposredni bližini (torej pri procesorju in matični plošči)?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Jst ::

edit
>nakoncu bo pa tak spet samo stopinjo ali dve razlike.
/edit

Za tišino čisto dovolj oziroma tisti, ki cenimo tišino, bomo pripravljeni skeširati 100EUR. Recimo, sedaj imam q6600@3.2, max 70 na jedro, pa čisto tih sistem. Razen ko zaigram kakšno igro, naj bi se vent na grafični slišal, a imam s tem težave v Visti (ker noče spreminjati hitrosti).
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Izi ::

Problem sedaj je, da je moj zdajšnji ogromen hladilnik na procesorju povsem hladen in v ohišju je tudi precej hladno, pa se mi jedra procesorja vseeno segrejejo na 80°C.
Sam procesor Q6600 ima še ogromen potencial za navitje, sedaj sem komaj na 3,5 Ghz. Deluje pa vse do 4,5 GHz, ampak po parih minutah se začne pregrevati.
Glede na to, da je sedanji hladilnik skoraj povsem hladen nikakor nimam problemov z odvajanjem toplote.
Problem je, da toplota ne pride dovolj hitro iz procesorja do reber hladilnika. Sedanji sistem z toplotnimi cevmi je zelo počasen, saj plin precej počasi kroži po ceveh in precej majhno količino toplote tovori z seboj.

Če se bo tekoča kovina izkazala kot pravijo potem bo to revolucija v hlajenju. Moj Q6600 bo končno lahko zadihal z polnimi pljuči pri 4,5 Ghz kot mu pritiče, ogromen hladilnik bo končno postal topel in vsi tisti ventilatorji v ohišju bodo končno dobili nek smisel.

Sedaj se procesor navije enako če imam vse ventilatorje na najmanjših možnih obratih ali pa če jih navijem do konca, da zadaj piha iz ohišja kot iz fena za sušenje las, ker toplota nikakor noče iz spodnjega dela hladilnika priti na gornji del hladilnika.

Če jim je to uspelo porihtati z tem novim hladilnikom potem dam zanj tudi 100 € :D

Pesimist ::

Jaz dam 100€ samo ne za hladilnik ki bo samo 1C bolse hladil kot trenutni mugen. Racunalnik pa je ze zdaj prakticno neslisni. Kolko pac da najglasnejsi 120mm pri 1000 obratih. Na gaficni pa tak mam accelerota ki je temperaturo graficne kr spostljivo znizal. Ce bi tak tudi ta CPU cooler lahko bi bla to vsekakor dobro. Ampak ze v opisu pise ti da nekako vedati da vseeno ni tak dober kot neki povprecni vodni.

Je pa res da se rebra mugena bol ogrejejo od temperature v ohisju kot pa direktno od procesorja. Ampak ni ravno poanta v tem da Mugen hladno temperaturo na procesor posilja in ne obratno, tak da je relativno mlacen mugen kar ok znak? Mam pa Q9300 in je temperatura po jedrah gleda na RealTemp 40-42 pri idle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

dzinks63 ::

V naslovu piše "Prvi tekoče-kovinski hladilniki za množice", torej je nekaj takega obstajalo že prej "za izbrance", tako, da neki rezultati in primerjave tudi morajo bit.

mihajlo carr ::

fantje raje počakajmo do izida pa da vidimo kako deluje stvar
GA-P35-DS3, E2180@3.2GHz, Sapphire 2600XT OC@750/800mhz, WD4000AAKS,
2Gb DDR2 800MHz@4-4-4-12, Xigmatek S1283@mx-2, HKC580W, Chieftec Giga GX-01B

snow ::

Mar kroženje tekoče (magnetne) kovine ne povzroča elektromagnetnih motenj v svoji neposredni bližini (torej pri procesorju in matični plošči)?


Tekočih magnetov ni. Obstaja recimo suspenzija magnetnih (nano)delcev, ki se izgleda kot magnetna tekočina ampak to ni.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Brane2 ::

Kar tu ni slučaj. Ta tekočina zelo verjetno ni magnetna, niti ni feromagnetnost potrebna za delovanje.

Pa tudi če bi bila feromagnetna, ne vidim kako bi lahko bila trajni magnet (= trdomagnetna).

Pa tudi če bi iemla magnetne lastnosti, ne vidim, kako bi to škodovalo stroju. Mogoče kvečjemu trdemu disku, ampak za to bi morala biti tekočina prekleto mačan magnet, pa znajti bi se morala na disku, kar je zaradi reber nemogoče.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Jst ::

Iz novice zgoraj:

>Druga prednost pa je, da se zaradi magnetnih lastnosti tekoče
>kovine, lahko uporablja zanesljiva in majhna elektromagnetna
>črpalka, brez gibljivih delov.

Sedaj pa, po prebranih postih, sem kar malo zmeden. A ta "tekočina" kroži okoli (round-and-round -> full circle) ali... Nisem kemik in ne poznam lastnosti magnetne tekočine.

Je tu kakšen kemik, ki se spozna na magnetne tekočine, da ne bi nabijali in dezinformirali s tem?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Brane2 ::

Še nkrat, magnetizem tekočine ni potreben.

Potrebna je samo njena prevodnost in nespremenljivost pod električnim tokom.
On the journey of life, I chose the psycho path.

antonija ::

Jaz sem novico razumel tako, da ta tekocina krozi v notranjosti tistih cevk (round-and-round), samo krozenje pa poganja magnetna crpalka.

Drugace pa hoces odgovor od fizikov, ne kemikov ;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

dzinks63 ::

Izi ::

"magnetnih lastnosti tekoče kovine", pomeni, da z magnetom lahko vplivamo na to tekočino, tako kot na vsako drugo kovino, sama tekočina pa ni magnetna.
Magnetno polje bo z pomočjo elektrike nastalo v črpalki in tako se bo ta tekočina začela premikati.
Vsaj tako si jaz predstavljam to delovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

mchaber ::

Mene spominja na indukcijsko ploščo.
.

rasta ::

Verjetno deljuje na podoben način kot stari Iskrini analogni števci el. energije.
Dva razmaknjena elektromagneta, tako da vrtinčni tok posameznega magneta teče tudi skozi polje sosednjega.

Brane2 ::

Stvar dela po principu, ki je znan že dooolgo in je uproabljan tudi danes v recimo topilniških pečeh.

Postaviš nad in pod cev s prevodno kovino močan magnet tako da gre magnetno polje vertikalno, skozi cev pa tok prečno na smer cevi ( torej skozi dve elektrodi na steni cevi ).

Magnetno polje bo odklanjalo tok po poravilu desne roke, njim bo pa nosilo tudi molekule tekočine.

V praksi take črpalke delajo lahko zelo dobro.

Lahko bi z njo črpal tudi recimo slano vodo, ampak bi imel probleme z elektrolizo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

gruntfürmich ::

--------Rabimo tekočino, ki se obnaša podobno kot plin, da ne bomo rabili črpalke.
superkritični fluidi!

--------Ima torej vse lastnosti kovine in jo zato tudi prenašajo z magnetom
nimajo vse kovine magnetnih lastnosti.

--------Tekočine se delijo na kapljevine in pline!
to bi bilo pravilno, vendar pa je to kr daleč od logike. teorija je pač jebena stvar. Plin in kapljevina -(podmnožici)- tekočine, vendar pa steklo je samo tekočina in ni ne kapljevina ne plin.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

antonija ::

Steklo bi jaz vtaknil med kapljevine, ker lahko iz njega dobino cisto lepe kaplje (tvori povrsino). Res je da nastanek kaplje pri sobni temperaturi traja malo dlje, ampak vseeno.

Magnetna crpalka pa (ce prav razumem) ne zahteve tekoce kovine z magnetnimi lastnostmi. Tekoco kovino premika s pomocjo kombinacije magnetnega polja in toka, ki tece skozi kovino. Tako kot elektromotor, samo da ne vrti osi ampak samo potiska tekoco kovino naprej.

EDIT: Ubistvu tud tekocini ni treba da je kovina, samo prevodnik mora bit (IMO).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

Jaka83 ::

gruntfürmich:
Si že slišal, da steklo teče? Poglej kakšno zelo staro kmečko bajto in opazil boš, da so stekla na oknih spodaj debelejša. Tako kot je antonija povedal, steklo tvori gladino pri normalnih pogojih, le da to traja zelo dolgo časa.

driver_x ::

In iz istega razloga se leče v teleskopih stalno vrtijo, da ne odtečejo ....

msms ::

Jaka83 steklo na stari kmečki bajti ne teče.

antonija ::

msms: lahko to malo bolj obrazlozis?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

madviper ::

Lahko jaz pobrišem vse off-topic pogovore? Odprite novo temo in tam debatirajete ali je steklo tekoče ali ne.

madviper
I'd like to do something crazy!

msms ::

Malo off topic.

Pojasnilo za antonijo.
V knjigi Zakaj je nebo modro je lepo razloženo da je steklo trdno in ne tekoče.

Del iz knjige:
"Res je sicer, da pri originalnem okenskem steklu starih cerkva opazimo, da je spodnji konec debelejši kot zgornji, vendar to ni posledica naknadnega spreminjanja stekla po tem, ko je bilo že vstavljeno v okvir, temveč posledica same izdelave stekla. V srednjem veku so okensko steklo namreč naredili tako, da so pihalci najpej ustvarili velik balon razbeljenega stekla, ki so ga na enem koncu odprli, nato pa z vrtenjem ustvarili velik disk..."

antonija ::

http://math.ucr.edu/home/baez/physics/G...

"There is no clear answer to the question "Is glass solid or liquid?". In terms of molecular dynamics and thermodynamics it is possible to justify various different views that it is a highly viscous liquid, an amorphous solid, or simply that glass is another state of matter which is neither liquid nor solid. The difference is semantic."

Zdej pa lahko vsak vleceva na svojo stran kolikor dolgo hoces, vrv kot kaze se nekaj casa ne bo strgana.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gruntfürmich ::

http://math.ucr.edu/home/baez/physics/G...

"There is no clear answer to the question "Is glass solid or liquid?". In terms of molecular dynamics and thermodynamics it is possible to justify various different views that it is a highly viscous liquid, an amorphous solid, or simply that glass is another state of matter which is neither liquid nor solid. The difference is semantic."

Zdej pa lahko vsak vleceva na svojo stran kolikor dolgo hoces, vrv kot kaze se nekaj casa ne bo strgana.

nič ni treba vlečt vsak na svojo stran, ker se mudel nič ne spozna in tudi ne avtor neke čudne knjige. antonia ima prav, pa konc debate.

jaka83, antonija: vseeno mi je za vajine domneve, amorfno steklo pač JE tekočina - podhlajena talina, in ne kapljevina.

če vas pa te razdelitve begajo, pa rajši delite snovi po agregatnem stanju na: kristalinične snovi, amorfne s. in pline
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

antonija ::

steklo ima svoj kristalno strukturo... kot ima lahko tudi amrfno strukturo. Kot ze receno gre se samo zato kaksno ime mu hoces nalimat, nic drugega. Semantika. Name-calling.

Skoraj tako kot so elektroni valovanje in delci... kar ti pac pase.

Ce ti je bolj pri srcu steklo kot tekocina, prav. Ce imas raje steklo kot trdno snov, tudi prav. Ce hoces steklo vtaknit v neko tretjo kategorijo, tudi prav.

Dejstva ostajajo da ima steklo svojo viskoznost, da glede na poskuse na tece pod doloceno temperaturo in da ga poznamo v kristalnih in amorfnih oblikah.

Ime je pa se vedno tvoja izbira.

P.S.: Kristalinicnost in amorfnost nima veze z agregatnimi stanji. Agregatna stanja so 3+1: trdno, tekoce, plinasto + superkriticni fluid.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gruntfürmich ::

-----------Kristalinicnost in amorfnost nima veze z agregatnimi stanji. Agregatna stanja so 3+1: trdno, tekoce, plinasto + superkriticni fluid

oz. ja, vendar pa če se tu gor ne morejo zmanit o agregatnih stanjih, naj gredo te problematične primere delit po mojem predlogu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Brane2 ::

Mogoče bi bil pa počasi že čas, da kristalno strukturo stekla sprobata na kaki pomembnejši arteriji ? ;o)
On the journey of life, I chose the psycho path.

antonija ::

Tud amorfno steklo ima lahko precej oster rob, ne samo kristalno. Zgornji link sem pa nalimal zato da bi vsi (ali pa vsaj vecina) vedela da se prerekamo samo o tem kaksno ime bi dali steklu, ne pa o njegovih fizikalnih lastnostih.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Brane2 ::

Ne vesta dokler ne probata. En naj proba s steklom kot tekočino drugi s steklom, ki je v bistvu amorfna trdnina.

Na sobni temperaturi jasno.

Mislim ker sta prišla do zaključka da "Zdej pa lahko vsak vleceva na svojo stran kolikor dolgo hoces, vrv kot kaze se nekaj casa ne bo strgana.", bo edino hands-on approach dal dokončne reultate.

In prenehal s stekleno morijo v novici o novih CPU hladilnikih...
On the journey of life, I chose the psycho path.

msms ::

Še en del iz knjige:

"Pri sobni temperaturi je relaksacijski čas v bistvu neizračunljiv, se pa nekako približuje starosti vesolja. Za vse praktične primere je steklo torej trdno"

Torej da bi steklo postalo tekoče bi treba čakati toliko časa kot je staro vesolje.

gruntfürmich ::

Še en del iz knjige:

"Pri sobni temperaturi je relaksacijski čas v bistvu neizračunljiv, se pa nekako približuje starosti vesolja. Za vse praktične primere je steklo torej trdno"

Torej da bi steklo postalo tekoče bi treba čakati toliko časa kot je staro vesolje.


kak ko bi prijel v roke kakšen visokošolski učbenik o snoveh, in nehal s to brezvezno knjigo?!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

msms ::

kak ko bi prijel v roke kakšen visokošolski učbenik o snoveh, in nehal s to brezvezno knjigo?!

Si jo sploh prebral?

Jst ::

!!!-------------------------------!!!

Na njihovi strani je opisano delovanje bolj v PR stilu in daje občutek, da izdelek že obstaja in se prodaja. Tudi piše, če imate kakšno vprašanje, "please contact us." Je kakšna stran že vprašala:

Kdaj pa lahko pričakujemo ta izdelek? Ali je šele v fazi štancanja ali je skoraj na poti v trgovine?


--

Tale elektromagnetna pumpa bo rabila nek vir elektrike in ker dosti osnovnih plošč preverja če je priključen ventilator za CPU, kako bo to rešeno pri tem primeru. Verjetno bo ventilator sam hladilnik imel in bo em črpalka priključena na recimo molex?

A čmo sestavit eno listo z vprašanji in jim jo pošljemo?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

No, moram pa povedati, da me je malo zmotil tale odstavek:

Typically electromagnetic pumps have had the drawback of a high current requirement. The Danamics patent pending multi-string electromagnetic pump eliminates this limitation and delivers a high flow with minimal current input. Due to the small size and power requirements, the multi-string pump makes a liquid metal cooler suitable for use in smaller applications such as home computers, workstations and even laptops.


>The Danamics patent pending multi-string electromagnetic pump

Tole mi daje slutiti, da ga (hladilnika) še ne bomo tako hitro videli?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

boset ::

Mogoč bo not Mercury (merkur - to je tekoča kovina)

v kolikor mi je znano, se ta tekoča kovina uporablja za prenos el.toka, ne vem pa ali ima tudi kaj veze z ''magneti oziroma toploto.''

Drugo smo že obdelali.

djurodrljaca ::

Mogoč bo not Mercury (merkur - to je tekoča kovina)


Mislim da je "Mercury" živo srebro in ne "merkur". :D

boset ::

ne ne merkur ni živo srebro

boset ::

djurodrljaca, jap mislim da maš prav :P
lahk bi rekli da je živo srebro, kar pa močno dvomim, da bi se nahajalo v teh hladilnihih

Vlady ::

No v teh hladilnikih 100% ne bo kaj eksplozivnega in strupenega (torej odpade kaka kovina iz čiste leve strani periodnega sistema in živo srebro).
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

gzibret ::

Mercury oz. slovensko živo srebro se za takšne zadeve nikoli ne bo uporabljalo, ker je preveč strupena zadeva.
Vse je za neki dobr!

driver_x ::

Živo srebro ima tudi preveliko specifično težo, da bi se ga dalo enostavno črpati naokoli. Da ne govorim o celotni teži takega hladilnega sistema, ki bi imel cevi polne živega srebra.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta - prenosnik

Oddelek: Kaj kupiti
71611 (1362) Vanadium
»

Nakup računalnika do 1500€ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13319920 (17189) Pr0xim0
»

Apple licenciral novo superzlitino

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3810575 (8455) sidd
»

Prvi tekoče-kovinski hladilniki za množice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Hlajenje in navijanje
9513401 (7967) driver_x
»

Tekoče kovine & elektromagnetne črpalke

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
92550 (2341) BigWhale

Več podobnih tem