» »

Zakaj ni AJAX bolj razširjen?

Zakaj ni AJAX bolj razširjen?

MarkookraM ::

Opažam, da ima slo-tech AJAX!

Tri leta so minila od "izuma" AJAX-a, vendar ga še vedno vidimo samo v redkih primerih. Mislim, da je na spletu več strani o njemu kot pa strani narejenih z njim hehe.

Torej, zakaj se ni bolje prijel? Sploh če vemo, da je bistvo AJAX-a stara tehnologija. Pisali bi ga lahko v čemerkoli, še več, dosti IDE-jev ga že ima integriranega.

Elemen_T ::

HM! meni se pa zdi da se vse bolj uporablja!
moreš vzet v ozir da ga morda večina preprostih spletnih strani niti ne potrebuje...lightbox pa tudi že vsi uporabljajo za galerijo...kaj drugega pa res nevem kaj bi neka portfolio spletna stran potrebovala...
kar se tiče večjih portalov pa lahko vidiš da čisto vsak ki se prenovi že (bolj ali manj) vsebuje rešitve AJAX...
drugač je pa tu sigurno prihodnosti in sploh ni dvoma da čez 1-2 leti ne bo popolnoma zaživel...

MarkookraM ::

Uf me je že sram, po kratkem iskanju sem našel tole:

- The tabs cannot be bookmarked. So customers can't save the information they want.
- Search engines don't see the data that isn't in the first tab, because they can't access the Ajax.
- Ajax is not accessible, so the content in the other tabs would not be visible to anyone using a screen reader, or even older browsers that don't have good JavaScript support.
- If one of the tabs had a lot of information, it could take a long time to load on a slow connection. And because Ajax doesn't indicate anything is happening it looks like the page is broken.

Kar dobri razlogi, vendar AJAX lahko uporabiš samo za posamezne komponente strani.

mte ::

Hja, ajax ni kar tako vsepovprek za ga uporabljat. Kjer pa ga uporabljaš, so 2 variante:
- delaš web aplikacijo za ožji krog uporabnikov, kjer 100% vsi uporabljajo brskalnik z javascriptom in podatki ne rabijo bit dosegljivi googlu.
- za vsako ajax funkcijo ponudiš tudi alternativo brez javascripta, kar pomeni dvojno delo za isti efekt
Če že delaš z njim, si moraš vzet bistveno več časa za debugiranje, v nasprotnem primeru se napaka niti ne bo pojavila napisana, ljudje pa bodo strmeli v prazen ekran.
Razlogov proti uporabi je še pa še, ampak za manjše delčke strani, kjer si lahko brez težav privoščiš javascript, načeloma ni problema. Da bi pa cel sajt delal z ajaxom kot nadomestkom za dinamični jezik, pa pozabi, v kolikor to ni neka namenska web aplikacija.
lp

Gandalfar ::

Ajaxa se full uporablja. Fora je v tem, da ce je pravilno narejen ga ne bos opazil. Se pol slashdotu je ze v ajaxu. Tudi S-T ga uporablja. Si ga opazil? :)

MarkookraM ::

(..) Tudi S-T ga uporablja. Si ga opazil? :)


Poglej s katerim stavkom sem začel temo. ;)

Gandalfar ::

Si ga opazil povsod? :P

BigWhale ::

Se pol slashdotu je ze v ajaxu.


A zato je zadnje cajte tako sranje... ;>

MarkookraM ::

Hmm je res, da ne moreš vedno vedet kaj se skriva za ozadjem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google bi napravil Ajax prijazen pajkom

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
153431 (2730) CWIZO
»

ajax - site

Oddelek: Izdelava spletišč
181676 (1676) jype
»

Ajax, da ali ne

Oddelek: Izdelava spletišč
212616 (1920) snajko
»

Spletne urice: Zakaj sem obupal nad AJAXom?

Oddelek: Novice / Kiberpipa
193732 (2531) IceBreakr
»

Alternative server side jezikom?

Oddelek: Izdelava spletišč
222325 (1977) CWIZO

Več podobnih tem