» »

Ajax, da ali ne

Ajax, da ali ne

snajko ::

Nameravam narediti spletno stran, ki naj bi bila čimbolje optimizirana za vse iskalnike, še posebej pa seveda za Google.
Če vse skupaj naredim s PHPjem in My SQL bazami bi nekako naredil kakih 60php fajlov in vsakega bi pač lahko optimiziral v skladu z vsebino tiste strani (Title, Descripton, Key Words in vsebina strani), kar bi bilo seveda OK.
Če pa vse skupaj naredim v AJAX varianti bi pa namesto 60php fajlov imel seveda samo enega index.php. V glavnem meniju je seveda 60 linkov, ki iz baze seveda potegnejo zahtevano vsebino. Zdej če kaj vem bi Title, Description in Key words ostali enaki kar ni dobro poleg tega pa mi tudi ni jasno če bi recimo iskalniki vpisali vseh 60 različnih vsebin v svojo bazo...upam da nisem preveč zakompliciral.
Ali se torej splača uporabiti Ajax zato, da se bodo zahtevane vsebine hitreje nalagale in bo tudi manj porabljenega banwidtha po drugi strani pa bo trpela optimizacija strani glede iskalnikov...

zerox ::

Načeloma morajo strani delovati tudi uporabnikom breza JavaScripta. Kar pomni, če ima uporabnik JS in XHR do it the Ajax way .. sicer pa klasično. Seveda to pomeni več dodatnega dela in določenih funkcionalnosti ne gre narediti brez JS ... galvno pa je da osnovne stvari delujejo uporabnikom brez JS in tudi ne boš imel pomislekov glede indeksiranja v iskalnikih.

dolegar ::

To kar ti misliš narediti z ajaxom je napaka. ajax ni mišljen, da boš celotne vsebine nalagal z njim ampak je mišljen samo za dele kot na primer anketa...
ali pa recimo za preverjanje, če uporabniško ime že obstaja (predno se forma pošlje), da ni potrebno uporabniku forme n-krat submitat preden izbere prosto uporabniško ime.

Road Runner ::

tocno tako.

poleg problemov ki si jih ze nastel se mi zdi precej velik problem tudi ta, da se url naslov ne spreminja. kako bos torej podal povezavo do pod-pod-strani?
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

zerox ::

Packal bo s hidden frame in anchorji :D

snajko ::

Hm, zaradi tega Googla stvar ispade precej čudno...se pravi bi blo najbolje narediti vse skupaj kar v dobrem starem HTMLju oz. XHTMLju in to tako, da bi imel lokalno na svojem PCju vse podatke v MY SQL bazah, ki jih bi dnevno obnavljal in potem bi imel skripto, ki bi mi generirala XHTML fajle in jih uploadala na strežnik. Menda bi blo to še najbolj pametno ker če bi imel dinamične strani (okoli 60) tudi ne bi bilo dobro, ker jih kakor vem Google ne vpiše v svojo bazo...iz tega bi lahko rekli, da Google kot vodilni iskalnik zavira razvoj...

drola ::

Saj imaš lahko vse strani v bazi, od koder jih prikažeš s PHPjem. Skripto pa kličeš z IDjem strani v URLju: skripta.php?id=id_strani

Tako ne bo nobenih problemov z iskalniki. Lahko pa greš še korak dlje in uporabiš mod_rewrite, tako, da bodo navzven URLji v stilu domena.com/id_strani
https://drola.si

user4683 ::

ne uporabljat parametra "id" v naslovih.. google ravno te ignorira (jih vidi kot iste strani)...
namesto nekaj.php?id=23 uporabi nekaj.php?asd=23 (oz. karkol namesto asd:)) )

google information for webmasters

snajko ::

A ni problem v tem, da Google ignorira večino dinamičnih strani, še posebno pa take ki imajo v naslovu ?...recimo domena.com/skripta.php?....sem govoril s kolegom in pravi da namesto ID lahko da karkoli in da to ni problem...zdaj pa vas vprašam ali se da nekako izogniti temu vprašaju...recimo, da bi naredil 60 php fajlov z različnimi imeni (recimo: slo.php ang.php nem.php), ki bi imeli samo komplet head (vsak seveda različen) in potem, ko bi nekdo iz menija izbral recimo slo.php bi se v tem začetnem index.php fajlu spremenila samo vsebina, head in naslov (se pravi iz domena.com/index.php bi ratalo domena.com/slo.php) ...

Tody ::

Uh... google ma malce bolj zakompleksan sistem. Zdej indexiral bo tvojo stran 100 % in folk jo bo lahko najdu. Če boš kej dost z meta tagi se zajebaval in kak bel tekst na beli podlagi pisal potem te bodo black listal. Če boš hotel kak adwords naštimat in potem klikat iz ene strani na drugo ali kaj podobnega ti tud ne bodo pustil ... Drugače si pa poglej par blogov lahko začneš že kar z unim k je ne njihovem alaitiku

snajko ::

Itak da bo indexiral začetno stran...sam jaz bi rad imel pol še 60 strani indeksiranih, ki se seveda vse razlikujejo po vsebini-če naredim v starem dobrem htmlju- ni problema sploh....Kaj pa če bi naredil takole: naredim samo index.php v katerem imam glavni meni s 60 linki, ki vlečejo iz baze samo vsebino-se pravi imam to v ajaxu...pol imam pa pod glavnim menijem še en meni z recimo ene 30 linki na php strani, kjer imam pol vsako optimizirano za Google...na koncu pa še naredim sitemap.xml v katerga vpišem tako dinamične kot statične linke...bo to v redu ali bo to že nevarno in bo Google obravnaval kor spam...

rkasteli ::


Kaj pa če bi naredil takole: naredim samo index.php v katerem imam glavni meni s 60 linki, ki vlečejo iz baze samo vsebino-se pravi imam to v ajaxu...pol imam pa pod glavnim menijem še en meni z recimo ene 30 linki na php strani, kjer imam pol vsako optimizirano za Google...na koncu pa še naredim sitemap.xml v katerga vpišem tako dinamične kot statične linke...bo to v redu ali bo to že nevarno in bo Google obravnaval kor spam...


To kar si napisu gre lepo čez k mam na podoben princip narejeno eno spletno stran.Sitemap je ful važn pr taki strani da je dobr narjen,pa najbrž da boš mogu čakat kakšn mesec preden ti bo google indeksiral stran,po vsej verjetnost boš padu v sandbox...to pa pol rešiš tko se povežeš z parimi stranmi da linkajo na tvojo stran in to je to. Edin kar pol dodatno ne pretiravat k kakšnimi meta tagi in belim tekstom na beli podlagi.
rkasteli

drola ::

Ampak če boš črpal vsebino z Ajaxom, bo google vse strani videl kot enake, ker kolikor je meni znano še ne zna izvajati JS.

Dobra možnost je tudi mod_rewrite. S .htaccess pripraviš Apache strežnik do tega, da URL domena.com/o_podjetju interpretira kot domena.com/index.php?stran=o_podjetju. V povezavah potem v href napišeš "lepi URL", ob kliku pa se bo zadeva izvajala, kot, če bi bil "grdi". Seveda pa google tega navzven ne vidi. Primer, ki se ga na hitro spomnim je Wikipedia, kjer prideš do vsebine s Tema @ Wikipedia.
https://drola.si

rokpok ::

Če boš uporabljal ajax potem moraš narediti še stran, ki bo delovala uporabnikom z onemogočenim javascriptom. To stran (brez ajax-a) bodo razumeli tudi spletni pajki tako da ubiješ dve muhi na en mah: vsi uporabniki so zadovoljni, tvoja stran uspešno indeksirana...

Lp,
Rok
Rad bi bil pingvin.

Road Runner ::

jaz ne bom zadovoljen ce mi bos celoten portal serviral preko javascripta. hocem linke, posamezne strani do katerih povezave si lahko shranim oziroma jih nekomu posljem.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

snajko ::

Tisti, ki nimate omogočenega javascripta me sploh ne zanimate...ker vas je morda 0,001%
Zgleda da je najbolje da naredim stran tako kot sam mislim da je najbolše in ignoriram Googla, ki sam zavira razvoj in misli da lahko dela kar ga je volja..Ajax je pol skoraj čisto isto sranje kot frejmi...gledano z očmi Googla...
@RacerD se strinjam s tabo ampak ker ne veš, da se bo nalagalo kar precej vsebine je hitrost morda bolj pomembna, kot pa to da ti lahko nekomu pošlješ link...očitno bo treba pogruntati čisto nekaj svojega ali pa vse skupaj delati v dobrem starem HTMlju spomočjo skript, ki bodo iz lokalne MYSQL baze generirale vedno sveže html strani in jih pošiljale na strežnik...

jeti51 ::

Prej 10%. Če bi delal spletno trgovino, naročnik gotovo ne bi bil navdušen, da zaradi odvisnosti od javascripta stran odganja 10% potencialnih kupcev. Tako da tvoja izjava še zdaleč ni na mestu.

Tisti, ki nimate omogočenega javascripta me sploh ne zanimate...ker vas je morda 0,001%"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()

Road Runner ::

Browser statistics
JavaScript On: 90%
JavaScript Off: 10%

to da se bodo strani zaradi ajaxa znatno hitreje nalagale se pa tudi ne morem strinjati s tabo :) se vedno rabis delat request na server, prenesti z njega vso vsebino ki je nova in izrisati to vsebino. vse, cemur se izognes je izrisovanje menuja. je pa zato malo vec dela s procesiranjem javascripta, ter skakanjem po DOMu

da google zavira razvoj... kako pa bojo ljudje prisli do tvoje strani ce ne prek googla? mislim da tolk kot je pa google na internetu naredu je pa redkokdo drug naredu :) aja... kolk mislis da bi se dandanes t.i. "ajax" uporabljal, ce nebi google prisel ven s svojimi spletnimi aplikacijami?

ampak tvoja odlocitev, lahko da se vsi drugi, ki delamo strani bolj konzervativno pac motimo :) je pa tudi res da ne poznam nikogar drugega ki bi se spravil celoten portal delat izkljucno ajax-based. porocaj, kako ti bo uspelo ;)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Tody ::

ma ja nesmeš zdej Ajax izkoriščat tako kot je folk izkoriščal oz še vedno izkorišča FLASH. To ni tehnika za gradnjo portalov to je tehnika za prikazovanje podatkov kot so glasovanje, prikazovanje raznih obrazcov kjer lahko spreminjaš parametre itd itd itd...

zerox ::

Glede na to da je Google eden glavnih akterjev zaradi katerega se je začel ajax & web2.0 hype tvoje izjave niso na mestu. Poleg tega koliko googlu konkurenčnih iskalnikov pa indeksira podatke, do katerih se da priti le z javascriptom ?
Mogoče bodo počasi začeli indeksirati takšno vsebino vendar to s sabo prinese ogromno dodatnega procesiranja in kako potem prikazati takšne zadetke v iskalniku, saj večina ajax aplikacij ne spreminja stanja naslovne vrstice itd.

10% uporbnikov z izključenim JS na w3schools in to so ponavadi spletni razvijalci, tako da je v realnosti IMO številka še večja. Ljudje nimajo JS "izključenega" le zaradi varnostnih razlogov (invalidi)...
Je >10% ljudi dovolj, da boš naredil spletno stran, ki jo bodo lahko le-ti tudi videli? Pa še iskalniki bodo lepo poindeksirali stran. Če 10% ni dovolj, koliko je dovolj? Bodo stran lahko normalno gledali le uporabniki IE, ki jih je največ? BI se sploh oziral potlej še na uporabnike opere, safarija?

Mogoče bi si snajko lahko prebral tudi kaj o nevsiljivem javascriptu (unobtrusive je ang. beseda:)).

mte ::

Stran se da narediti s frame-i. Da se jo narediti s flashem. Da se jo narediti v Wordu. Da se jo narediti s tabelami. In da se jo narediti z ajaxom.
Ampak potrebno se je vprašati, s kakšnim namenom se uporablja neko orodje. Delati celotno stran z ajaxom je kot zabivati žebelj s kamnom... Saj gre! Ampak zadeva ima precej pomanjkljivosti, podobno kot pri flashu. Kaj bo delal back gumb v brskalniku? Miroval? Ni ravno dobra ideja. Google da zavira razvoj? Ne bi rekel. Prej bi rekel, da spodbuja standarde, če že kaj.

Ponavadi so tisti ljudje ki razvijajo orodja in tehnologije malo bolj pametni od tistih ki te stvari uporabljajo in malo bolj vejo, za kakšen namen jih delajo. Tako je Word namenjen za pisma in krajša besedila, tako je flash namenjen prezentacijam, mogoče bannerjem in zadnje čase spletni video (youtube se mi zdi kar posrečen primer), ajax pa je namenjen predvsem za uporabo v spletnih aplikacijah in za posodabljanje manjših koščkov vsebine - jaz bi temu rekel bonbončki za tisto piko na i. Za izboljšanje že DELUJOČE uporabniške izkušnje.

lp

snajko ::

No lepo, da sem vas malo "sprovociral"...ste me prepričali z Googlom na čelu, da se Ajax v taki obliki kot sem hotel to narediti jaz enostavno ne splača...vsekakor ko bo stran narejena sporočim, da me mal skritizirate :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snajko ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Php varen login

Oddelek: Programiranje
203574 (3074) Volk|
»

AJAX + google analytics

Oddelek: Izdelava spletišč
81050 (848) Veron
»

JavaScript - funkcija ni definirana?

Oddelek: Izdelava spletišč
91291 (1130) gnomee
»

Google bi napravil Ajax prijazen pajkom

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
153431 (2730) CWIZO
»

[php-html] začetniški problemi

Oddelek: Programiranje
301438 (1151) Ziga Dolhar

Več podobnih tem