» »

Nova osebna izkaznica

Nova osebna izkaznica

Matko ::

So kje na internetu objavljene tehnične specifikacije?
Povsod samo politično flancanje. :(
Še enkrat NE zanimajo me politični pogledi, da boste imeli politične debate.

Za strokovno debato najprej potrebujemo dovolj natančno razlago. ;)

StratOS ::

Hja, a misliš, da bodo takoj strokovne tehnične informacije ven dali ?
Kako bo sistem delal še ni čisto spiljeno.
Reference:
http://www.mnz.gov.si/nc/si/splosno/cns...
http://www.delo.si/index.php?sv_path=41...
Tehničnih informacij pa zaenkrat ni.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

BluPhenix ::

In jih tudi ne bo, ker taktat bi se še bolj videlo kakšna peesdarija je. Lahko pa pogledaš javni razpis, ampak dvomim da ti bodo hoteli poslati razpisno dokumentacijo glede na to, da se razpis počasi že zaključuje.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

zee ::

Mah, kot spremljam postopke in notice v zvezi z novimi osebnimi izkaznicami, lahko rečem, da bomo namesto state-of-the-art kartice dobili nek polizdelek, iz katerega bo lahko vsak, ki bo imel par minut časa prebral vse moje osebne podatke.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

StratOS ::

Hja, to glih ne bo možno tako enostavno.
Seveda bo morala oseba, ki je zadolžena za vpogled se logirati preko svojega uporabniškega imena na server z temi podatki, ker so pa osebni podatki na osebni izkaznici v osnovi vidni, razen če bo še kaj dodatno skrito.
Seveda če se boš sam predhodno identificiral v sistemu.Zavarovalnica in Zdravstvo sta po moje zopet ločena dela me zanima kako bodo to v resnici z dostopi omejili ter kako bo potekala identifikacija ter še dodatno katere čitalce bomo/bodo lahko uporabljali za transakcije oz. vpoglede.
Zanima me kako bo deloval sistem.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

zee ::

Če/Ker gre verjeti informacijski pooblaščenki, je to slabo implementirano.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BluPhenix ::

Seveda bo morala oseba, ki je zadolžena za vpogled se logirati preko svojega uporabniškega imena na server z temi podatki, ker so pa osebni podatki na osebni izkaznici v osnovi vidni, razen če bo še kaj dodatno skrito.


Na sami kartici bodo: Ime, priimek, naslov in emšo, na sprednji strani. V samem čipu bodo navedeni spet taisti podatki plus še davčna številka in nekaj drugih podatkov. Davčna in emšo bosta v čipu ŠIFRIRANI (zakaj je emšo šifrirana ve samo veleum, ki si je zadevo izmislil). Na strežniku bodo še ostali podatki. Ime, prrimek, naslov in emšo boto tako shranjeni na treh mestih. Polek vsega naštetega bo imela kartica vsaj še zdravstvene podatke, ki se bodo skrivali za neavtentificiranim certifikatom in zato ne bodo zakljenjeni s pinom. Za osebne podatke bo pa skrbel avtentificiran certifikat in pin.

Ko sem poslušal na valu202 oddajo na to temo, ki je bila na sporedu ravno med sprejemanjem zakona me je kar mrazilo ob pogovoru ...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

sinko999 ::

Brez master kartice vam ne bo nič uspelo prebrati in pa kolikor meni znano master kartica je kot certifikat ki se zabeleži na glavnem serverju. Sicer pa dajte heroji prebrati svoje podatke s svoje zdravstvene kartice.
Ni? ni ve?no !

BluPhenix ::

Ja, master kartico ima vsak zdravnik. Torej, če hočeš priti do podatkov nekoga, moraš najprej priti do kartice katerega koli zdravnika v sloveniji. Hm, a je to res tako težko? Glede na človeško naravo dvomim.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

krho ::

Glede na to, da mi poteče Osebna izkaznica decembra... razmišljam, da bi že sedajle tekel po novo. Ker nova nova mi niti malo ni všeč.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

poweroff ::

Na sami kartici bodo: Ime, priimek, naslov in emšo, na sprednji strani. V samem čipu bodo navedeni spet taisti podatki plus še davčna številka in nekaj drugih podatkov. Davčna in emšo bosta v čipu ŠIFRIRANI (zakaj je emšo šifrirana ve samo veleum, ki si je zadevo izmislil). Na strežniku bodo še ostali podatki. Ime, prrimek, naslov in emšo boto tako shranjeni na treh mestih. Polek vsega naštetega bo imela kartica vsaj še zdravstvene podatke, ki se bodo skrivali za neavtentificiranim certifikatom in zato ne bodo zakljenjeni s pinom. Za osebne podatke bo pa skrbel avtentificiran certifikat in pin.


Kaj točno bo na površini kartice (na kartici)?

Ime, priimek, naslov in emšo?

Podatek, ki sem ga dobil iz MNZ je bil, da bo na kartici ime, priimek, emšo in če se bo človek odločil še za zdravstvene podatke še številka zdravstvenega zavarovanja.

Kaj pa slika, a slike pa ne bo?

Ali so poslali samo diletantski odgovor?

Kaj je pa strežnik? Kakšen strežnik? Hočejo reči, da se bo kartica "povezala" oz. odklenila podatke na Centralnem registru prebivalstva ali kaj drugega?

Kdo bo izdal moj osebni certifikat? Država? Se pravi bo država imela kopijo mojega certifikata? Kako bodo zavarovane te kopije? Se bodo po izdelavi uničile, ali se bodo hranile? Kdo bo izdeloval certifikate - kakšen zunanji izvajalec?

Kaj je to avtenticiran certifikat? Hočem reči - kako naše ministrstvo definira "avtenticiran certifikat"?

Skratka, samo flancanje, manjka pa kup konkretnih odgovorov.
sudo poweroff

kekz ::

> Kdo bo izdal moj osebni certifikat? Država? Se pravi bo država imela kopijo mojega certifikata?
> Kako bodo zavarovane te kopije? Se bodo po izdelavi uničile, ali se bodo hranile? Kdo bo izdeloval certifikate - kakšen zunanji izvajalec?

Tole tudi mene že ves čas muči. Zasebni ključ bi moral zgenerirati vsak sam in ga imati le vsak posameznik.

> Kaj je to avtenticiran certifikat? Hočem reči - kako naše ministrstvo definira "avtenticiran certifikat"?

Tudi mene takoj zbodlo. Certifikat je v osnovi avtenticiran (s strani CA) javni ključ. Torej je vsak certifikat načeloma avtenticiran, sicer si ne zasluži tega poimenovanja.

poweroff ::

Mogoče bomo pa imeli več "domačih" izdajateljev, razni Lojze & Francka d.o.o., ki bodo izdajali certifikate svojim "kolegom"... :-)
sudo poweroff

kekz ::

> Mogoče bomo pa imeli več "domačih" izdajateljev, razni Lojze & Francka d.o.o., ki bodo izdajali certifikate svojim "kolegom"... :-)

To misliš samo na pomoč pri kreiranju ključev ali da bi domači izdajatelji podpisovali certifikate.
Tole drugo bi bilo dokaj problematično.
Sicer slo zakonodaja točno predpisuje, katere pogoje moraš izpolnjevati, če želiš biti CA, ampak vseeno se pojavi problem globalnega zaupanja, če je CA nek d.o.o. iz Zg. kašlja.

Sicer jaz imam svojo infrastrukturo in sem CA, ampak samo za interne okvire naše firme in partnerjev. Zunaj tega okvira moji certifikati nič ne veljajo (niti ne izpolnjujem vseh zakonskih pogojev za CA).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

poweroff ::

To je bilo mišljeno v šali. Drugače imam pa tudi jaz svojo lastno infrastrukturo za svoj lasten VPN server...
sudo poweroff

Gjurisic ::

So kje kake slike dokumenta izkaznice
kak bo look

StratOS ::

Mislim, da večina ne ve kaj so certifikati, kako se dostopa oz. poteka avtentikacija, kako poteka avtentikacija, kdo ima možnosti dostopa do ostalih podatkov.
Kakor sam razumem, ima recimo zdravnik možnost dostopa do podatkov, ampak le tistih oseb, ki se predhodno avtenticirajo, torej se boš primarno sam moral identificirat v sistem, da bo lahko ustrezna oseba lahko prebrala določene stvari. Torej nič se še ne ve. Kako bo bomo pa videli, no vsaj upam.
Sam vem, da so zavarovalniški posli ločeni od zdravniških pregledov, ostali osebni podatki pa zopet drugo.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

poweroff ::

Ne ve se še?

No, ker se ta izkaznica že uvaja, bi pričakoval, da se bo že vedelo.

Ali naj počakamo da jo odo uvedli, pa bomo potem videli - če bo špičasto bodo vile, če pa ploščato pa lopata.
sudo poweroff

kekz ::

> Mislim, da večina ne ve kaj so certifikati,...

Kljub temu je danes bankam uspelo precej razširiti elektronsko bančništvo in večina bank že uporablja s strokovnega vidika čisto spodobne postopke in certifikate, kjer si zasebni ključ zgeneriraš sam.
Včasih se je res dogajalo tudi, da so ti zadevo kar poslali na disketi, zdaj se vedno več uporabljajo splošni (od priznanih CAjev) certifikati, ki zadeve morajo imeti strokovno rešene.

Bo osebna izkaznica korak nazaj iz te že kar uveljavljene dobre prakse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

BluPhenix ::

Aja, debatirali so tudi u temu, da bi se nova osebna izkaznica združila z bančno kartico, ampak so se pozneje vseeno odločili počakati s tem korakom.

Sicer pa krho, kolikor sem sam zasledil bo mogoče še vedno naročati stare osebne izkaznice, te boto tako, za dodatek. PRavili so, da če se bo v 10 letih 10% ljudi, ki bo naročilo osebno izkaznico, odločilo za tole novo izkaznico, da bodo smatrali projekt kot uspešen.

za prenovo informacijskih sistemov, ki bodo podpirali novo izkaznico naj bi šlo cca 120k€, v kolikor se ne slabo spomnem. Meni se zdi ta številka nekoliko nizka.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Gjurisic ::

Svojo osebno sem pred kartkim zgubil
pa kdaj pridejo nove da si ne delam 2 -jnega stroška?

StratOS ::

Vidno je, da še ne tako hitro, čeprav mislim, da nekje jih že testno uvajajo (Primorska - Koper ipd ).
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Gjurisic ::

Pa misliš bom dobil to s čipom?

poweroff ::

Dvomim,d abo to tako hitro. Treba je spremembo zakona in podzakonskih aktov, nato pa javni razpis... živimo v Sloveniji.
sudo poweroff

BluPhenix ::

Matthai, spremembo zakona? A ni bil novi zakon sprejet prejšnji torek? Lahko tudi da se slabo spomnem.

Javni razpis za izdelovalca kartic je že zaključen oziroma se zelo približuje koncu. Tako so povedali v oddaji na val202. NAjprej se bo zadeva testirala v Novi gorici in okolici, mislim da 3 mesce, nato pa bo prešlo v slplošno uporabo. Vsekakor se mi zdi, da hočejo zadevo izpeljati pred volitvami.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Gjurisic ::

Ja vse neke marketinške fore
ali pa da ne bo nekdo po volitvah zaštekal, da je to bedarija
našu sem svojo staro kartico.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zaupnost davčne številke

Oddelek: Loža
2712645 (7947) Invictus
»

Začenja se proizvodnja čipov za nove nemške osebne izkaznice

Oddelek: Novice / Zasebnost
3312835 (10959) Jst
»

Urgenca - katastrofa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12027716 (24056) kkk7
»

Delodajalec zbira podatke o svojih zaposlenih. Katere lahko ?

Oddelek: Problemi človeštva
356655 (4997) BlueRunner
»

Zdravstvena izkaznica

Oddelek: Informacijska varnost
168318 (7786) kekz

Več podobnih tem