» »

nakup file strežnika

nakup file strežnika

gaso ::

Stanje in vreme je sicer mal žalostno pa vseen: pol miljoncka (500k) tolarjev bi zapravu za en spodoben backup oz. zanesljivo hrambo podatkov. Pogovarjamo se od 15-ih racunalnikih, 120Gb podatkov (za tri leta nazaj bi blo na stezniku ostalo se pa zapece na cd-je)
Zdej me pa zanima:
-al nabavt neki v smislu pc, raid, linux oz. Agenda sistem in te zadeve.
-al si rajs umislt nekaj snap serverju podobnega (Snap2200)
-al obstaja še kakšna boljša, elegantnejša, lepša zadeva?

Za vse odgovore, predloge in sugestije res najlepša hvala,
lp gaso
  • spremenil: gaso ()

ToniT ::

A morajo biti ti podatki dostopni?

gaso ::

Hm to je pa dober vprasanje. Na to sploh nisem pomislu... Reku bom tko: ce bi avtomatka shranjevanja prek noci bila zelo zanesljiva potem vsakodnevni dostop niti ne bi bil potreben. To je pol cisti backup streznik al kako? Tezko se je to zdele odloct :\\, ker si niti ne predstavljam kako bi vse to lohk zanesljiv delal. Ce recem da ponoc dela backup morjo bit vsi racunalniki v mrezi przgani?WOL najbrz ni zanesljiv in ne pride v postev?
Odvisn potem tud kolk kompliciran je podatke iz streznika dol dobit.
Recmo zdele, da dosegljivost ni nujna.

ToniT ::

Zadeva je naslednja: V vsakem primeru se boš moral odločiti za način backupa. Če rabiš dostop do podatkov, lahko zadevo skopiraš na SAN ali Linux strežnik. Drugače bi pa jaz razmislil o kakem DLT-ju.
Zakaj?
Zato, ker so kasete dokaj zanesljiva zadeva, lahko jih odneseš v trezor, niso na računalniku (so fizično ločene od omrežja).
Kaj če ti v omrežje pride virus (recimo) in pobriše vse podatke ali pa vdari strela in ti preko mrežne kartice sesuje računalnike (vključno z diski)?.
Pomembno je tudi to, koliko podatkov boš arhiviral dnevno in na kak način.


gaso ::

In kako funkcionira tale DLT? Kako nastavs oz. potegns podatke iz racunalnikov na kaseto? A si prav predstavljam da mas mogoce ene pet kaset in pol vsak dan pac zamenjas eno in mas backup za pet dni nazaj pol pa najstarejso kaseto brises in se to ponavlja?
Ne vem, ko sem zastavil vprašanje na forumu sem mislil da sem že vse premislil pa vidm da nisem še nič premislil >:D

Boljs varianta se mi zdi, da mas file streznik in na klientih v programih t.i. "store folder" prestavs za shranjevanje na file streznik, kot pa da delas obratno - da backup streznik vlece iz posameznih map na klientih. Problem se pojav pol pr sharing (win2k ja, kaj pa pr win98?). Vsakemu uporabniku bi rajs na file strezniku odprl mapo in uredu privilegije in naj notr shranjuje kar pac misle da je pomembno kot pa obratno, da bi file streznik od uporabnikov vlekel dolocene mape in datoteke.

Mal po terminal mrezi disi tole..

Bi pa potem iz tega file streznika vlekel na DLT. A bi blo tko vredu?

Jux ::

Jst sm mojmu fotru zadevo takole resil:
1. Racunalnik ni brand name, ker te to stane 20% pr ceni, raje ga sam sestavis iz stabilnih komponent.
2. Rab varnost podatkov ki niso bekapirani, kot tudi kvaliteten backup.
3. Dobra prenosljivost podatkov do klientov.

Nabavil smo pa:
1. eno plato na BX cipovju od ASUS-a, 1x pentium 800.
2. 1GB rama
3. 3x IBM 9.8GB diski prklopljeni v raid 5 od adapteca, SCSI.
4. Tračno enoto mislim da 16gb (ker ma itak 18gb diska) - SCSI
5. CDR 8x4x Plextor SCSI
6. Operacijski sistem w2k
7. Kvaliteten UPS

Pol je pa mreza postavljena kot server-terminal, skozi MS Active Directory, s tem da ma vsak uporabnik na serverju direktorji kamor shranjuje.
1x tedensko se dela backup na trak, ker si lahko privosci 7dnevni izpad, traki se shranjujejo v ognjevarnem sefu izven hise, vsi projekti, ki so pa zakljuceni in nimajo nobene uporabne vrednosti ta moment (razen arhivske) se pa shranijo na cdje, ki se pravtako shranjujejo v sefu.

Zadeva deluje brez enega izpada ze kaksno leto in pol (s tem mislim izgube podatkov - valda da kdaj kej v win2k stekne, odcitno je tist 0.0001% nestabilnost kar pomemben faktor:D )
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Jux ::

Pa isto ma 15 postaj, pa se mu zadeva kar obnese, sam mal dolg se nalagajo nastavitve prek mreze - tale raid 5 namrec ni najhitrejsa zadeva na svetu.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rešitev za sproten backup 40-ih računalnikov

Oddelek: Programska oprema
445477 (3733) aleksander10
»

Kako do podatkov čez 20-40 let? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
7510344 (7821) Pyr0Beast
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426651 (5457) wooted
»

Skrbništvo 25 uporabnikov - predlogi in mnenja !

Oddelek: Pomoč in nasveti
333509 (2197) SasoS
»

Budget host sistem za virtualne sisteme (VMware) - komentar prosim

Oddelek: Kaj kupiti
121837 (1526) Buggy

Več podobnih tem