» »

Kasko zavarovanje soudeležba zavarovanca

Kasko zavarovanje soudeležba zavarovanca

Go-ahead ::

V zadnjih časih se je pojavilo na trgu kasko zavarovanje s soudeležbo zavarovanca na stroških popravila. Bom raje navedel točne definicije:

"Če je v zavarovalni pogodbi dogovorjeno , da zavarovanec sam nosi del škode, se dajatev zavarovalnice zniža za dogovorjeni znesek soudeležbe zavarovanca pri škodi (franšizo).
Soudeležba zavarovanca pri škodi se lahko dogovori v odstotku od izračunane dajatve zavarovalnice na dan njenega obračuna."

Zanima me, kako vi to razumete (poudarek je na besedi dajatev).

Stroški popravila 10.000 EUR, soudeležba 5%

A) zavarovalnica plača 10.000 EUR x 0,95% = 9500 EUR

B) zavarovalnica plača 10.000 EUR / 1,05 = 9523,81 EUR
  • spremenilo: Go-ahead ()

bosstjann ::

Odgovor A.

Plačaš 0% premije in zavarovalnica ti povrne 10000/2=5000.:)

Zgodovina sprememb…

Go-ahead ::

Izgleda, da je vprašanje izredno težko???
Pri Odgovoru A prosim odmislite znak za procent, ker sem se zatipkal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

MadMicka ::

10.000 predstavlja celoto oz. 100%. Se pravi, 5% znaša 500 oz. 95% znaša 9.500. Ne vem, zakaj bi človek kompliciral tam, kjer ni potrebno :)

Go-ahead ::

A ni dajatev tisto kar daš?

9500x1.05=????

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

ali3n ::

Kasko z odbitno franšizo ni nič novega; pri tem gre za procent (2, 5%,..) obračunske vrednosti avta.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Go-ahead ::

Ne govorimo o % od višine vrednosti novega avta ampak o % od višine stroškov popravila (točnje višine dajatve zavarovalnice).
>MadMicka Ali si ugotovil kje je problem??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

MadMicka ::

Seveda razumem. Ta njihova "dajatev" ne znaša 9.523,81 EUR, temveč znaša 10.000,00 EUR. Tvoja soudeležba pa znaša 5 % od celotenga zneska. Se pravi tvojih 5%e procentov računaš od celotne škode in ne od tistega, kar dejansko plača zavarovalnica.

Pa tako ali tako gre za majhen znesek, tako da se nima smisla preveč s tem obremenjevati.

Go-ahead ::

Končno eden, ki stvar razume podobno kot jaz. Vem da
gre za malenkosten znesek, vendar bi rad vedel kaj je pravilno.

Mare2 ::

Vidim, da ste v moji odsotnosti že prišli do pravega odgovora. Pa vendarle bom še jaz malo pokomentiral. :)

"dajatev zavarovalnice (10.000) se zniža za dogovorjeni znesek soudeležbe zavarovanca pri škodi (franšizo) (5% to je 500) .

Lahko bi pisalo (in tako tudi piše v nekaterih pogodbah):
Soudeležba zavarovanca pri škodi (franšiza) je lahko dogovorjena v odstotku od zavarovalne vrednosti zavarovane stvari na dan ugotavljanja višine škode.

V tem primeru pa osnova ni zavarovalnina, temveč "zavarovalna vrednost stvari..."

fosil ::

Tale soudeležba ni nič novega. U bistvu mislim da pri večini zavarovalnic sploh ne moreš sklenit kaska brez franžize, ki je običajno 1%.
Si pa narobe razlagate višino franšize.
Franšiza se računa od novonabavne vrednosti avta.
Kar pomeni da je franšiza vedno ista, ne glede na višino škode in vedno se vzame vrednost novega avtomobila, tud če tvoj ni več nov.
Torej če tvoj avto nov stane 20.000€ imaš pri 5% franšizi 1000€ soudeležbe in to ne glede ali je škode za 5.000€ ali pa za 500€ (v tem primeru seveda sploh ne dobiš nič).
Tako je!

Keyser Soze ::

Soudeležba zavarovanca pri škodi se lahko dogovori v odstotku od izračunane dajatve zavarovalnice na dan njenega obračuna.

Ampak tole, tole pomeni to, da zavarovanec plača dogovorjen odstotek (recimo 5% v našem primeru) od izračunane DAJATVE ZAVAROVALNICE (kar pomeni, kolikor plača zavarovalnica) na dan obračuna te dajatve (brez razno raznih korekcij, če plačaš recimo znesek čez eno leto, vendar v postavljenem roku).

Torej zavarovalnica naračuna tako:
...temveč znaša 10.000,00 EUR. Tvoja soudeležba pa znaša 5 % od celotnega zneska. Se pravi tvojih 5%e procentov računaš od celotne škode in ne od tistega, kar dejansko plača zavarovalnica.
OM, F, G!

Go-ahead ::

Mene pri vsem skupaj moti samo izraz DAJATEV ZAVAROVALNICE in na tem izrazu definirana soudeležba zavarovanca.

Če po kmečki logiki smatramo, da je dajatev zavarovalnice, ali pa drugega kmeta tisto kar daš ali da, potem je v našem primeru 5% enako 10000EUR-9523,81EUR = 476,19EUR kar je manj kot 500 EUR.

Torej 5% od tistega kar daš.

Mare2 ::

< U bistvu mislim da pri večini zavarovalnic sploh ne moreš sklenit kaska brez franžize, ki je običajno 1%.

Tole ne bo držalo. Jaz sem pri svojem zastopniku sklenil avtomobilski kasko brez odbitne franšize. Tako da ta tvoja prva trditev ni resnična.

< Si pa narobe razlagate višino franšize. Franšiza se računa od novonabavne vrednosti avta.

Tule se strinjam delno. Navedel si le eno izmed možnih variant. Tako da možnost variante, po kateri sprašuje GO-AHEAD obstoja.

Kot dokaz navajam določbo iz splošnih pogojev za avtomobilski kasko:

(2) Soudeležba zavarovanca pri škodi (franšiza) je lahko dogovorjena v
odstotku od zavarovalne vrednosti zavarovane stvari na dan
ugotavljanja višine škode, ali v odstotku od izračunane dajatve
zavarovalnice na dan njenega obračuna, če z zavarovalno pogodbo
ni drugače dogovorjeno.

-----------------
Imena zavarovalnice, iz katere splošnih pogojev sem copy/paste določbo, v javnem delu ne bom omenjal (mislim, da velja prepoved reklamiranja v forumu). Zaradi možnosti preverke moje trditve (zgolj v ta namen) pa vam dajem možnost preverke na privatno sporočilo.
PS. Ne moti me, ker si navedel neresnične trditve.

Mare2 ::

Saj imaš prav. Če imaš tako določbo v splošnih pogojih in v polici, gre zagotovo za tovrstno samoudeležbo.
fosil ni vedel, da obstojajo dve možnosti.

Seveda, katero možnost imaš, pa je zelo odvisno od zavarovalnice. Glej moje sporočilo
Poslano: 29.02.2008 14:19:20

BTW. O kateri zavarovalnici govorimo v tvojem primeru? Bomo lažje prišli do pravega odgovora.


:)

AlienGT ::

Poleg odbitne franšize po škodnem dogodku lahko nadaljujemo še z integralno franšizo, franšizo v odstotku škode, franšizo v absolutnem znesku oz. odstotku od zavarovalne vsote, letnemu agregatu odbitka oz. franšize, franšiza v smislu določenega števila dni ko se škoda še ne plača za posamezen škodni dogodek (npr. dnevna odškodnina) itd. Obstaja namreč cela kopica variant. :D
Važno je da se dela, pa četudi škoda.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sem povzročila prometno nesrečo z službenim avtom, me lahko obvežejo plačati škodo?

Oddelek: Na cesti
152775 (1571) Tilen
»

Cenilec prepričan v svoj prav (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8618852 (15469) D3m
»

Generali Zavarovalnica

Oddelek: Na cesti
184071 (3088) St235
»

Odbitna franšiza + Obvezna odbitna franšiza??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7821477 (15569) čuhalev
»

Zavarovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5224411 (23029) igor37

Več podobnih tem