» »

OpenBSD kreiranje particij

OpenBSD kreiranje particij

simbad ::

Hm,.. a ma lahko kdo svetuje kako lahko na zacetku kreiram particije na openbsd 4.2?

Tx

metalc ::

Misliš na rezine (slice) - tisto kar je v drugih OS znano kot particije - ali particije (podparticija oz. del rezine; hja *BSDji imajo še zgodovinskopoimenovanje teh stvari)? Če je drugo, man 8 disklabel (na koncu so tudi primeri), ali še bolje kar ob inštalaciji. Če se še nisi, se najprej obvezno pretolči čez FAQ!

simbad ::

Hvala, vendar ravno to mi je problem, ko ne razumem, kako naj jih kreiram.

Rad bi kreiral
/dev/wd0a 40960M /
/dev/wd0g 1024.0M /home
/dev/wd0d 1024.0M /tmp
/dev/wd0e 10240M /usr
/dev/wd0f 10240M /var

Mi lahko opises postopek, prosim.

Disk bo v celoti namenjen le temu sistemu.
Hvala ze v naprej

metalc ::

Ob predpostavki, da je dotični sidk /dev/[r]wd1:

disklabel -E wd1

dobiš en kvazi "urejevalnik" particij, help dobiš z ? + Enter
Particije delaš z
a a
kjer prvi a pomeni add, drugi pa tisto črko na koncu. Iz zgodovinskih razlogov je b rezerviran za swap, c pa za celoten disk (pri izpisih se delaj, kot da ga ni).
Vpraša te za začetek (ponavadi pustiš default), velikost in datotečni sistem (najbolje kar default 4.2BSD, razen za swap), ki ga boš pozneje naredil. Če pri začetku in veliosti ne podaš enot, bodo v blokih (tipično pol mega), lahko pa na konec dodaš še M oz. G, ki pomenita MiB oz. GiB. S "p" si lahko kadarkoli ogledaš že "narejene" particije, z d + črka jih lahko brišeš, ostalo pa iz '?'. Pazi, da se ti particije ne prekrivajo, mislim, da ti v tem primeru nekaj teži z opozorili. Ko končaš, z w te stvari šele dejansko napišeš na disk (prej jih lahko brez škode prekličeš) in greš ven s 'q'. Zatem na teh particijah (z izjemo swapa in c) narediš datotečne sisteme (npr. newfs /dev/wd1a), z mkdir narediš mountpointe (direktorije), jih z mount pritrdiš na te particije in to je to.

Ampak ti bi rad naredil sistemske particije, zato še enkrat. Pojdi na FAQ, natanko ga ubogaj in v neki fazi te bo vrgel v disklabel, kjer boš počenjal natanko to, kar sem ti napisal.

simbad ::

metalc 1000x ti hvala za kvalitetno obrazlozen post. Mi je zelo pomagal.

jack si ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux sprememba velikosti particije

Oddelek: Operacijski sistemi
132024 (1557) MrStein
»

Web&Mail Server + Firewall&Router / Install&Config

Oddelek: Operacijski sistemi
81066 (913) d0rK
»

OpenBSD 3.9

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
193933 (2683) nejc_
»

Zdruzitev vecih internetnih povezav

Oddelek: Omrežja in internet
91317 (882) Djuro
»

OpenBSD 3.8

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
153635 (3097) poweroff

Več podobnih tem