» »

Kaj je domena in kaj so vrata?

Kaj je domena in kaj so vrata?

mihastopar ::

Imam eno težavo. Kmalu mam izpit iz računalniškega praktikuma in nekaj stvari mi ni čisto jasnih. V prejšnjih izpitih se je pojavljalo tole vprašanje in nanj ne znam odgovoriti:

Katera domena je uporabljena in katera vrata smo uporabili? v naslednjem : http://upoime...8080/rp/mojeslike/.../rozica.jpg
Vprašanje je bilo tudi, kateri del je pot do datoteke in katere domene še poznamo?

Upam, da mi bo znal kdo pomagati. LP

q:-p ::

Vrata so prevod za port, to je stevilka za dvopicjem za domeno - v tvojem primeru 8080. Za http protocol se ponavadi uporabljata porta (ali vrata) 80 in 8080. Domene se ne vidi, ker je nisi napisal, je pa ponavadi oblike www.domena.com oziroma samo domena.com, ali pa recimo www.nekaj.si. Ce pa imas namesto "www" kaksno drugo besedo, kot npr. upoime.nekaj.com, pa se tisti del pred domeno oziroma pred prvo piko (upoime) imenuje poddomena. Ko registriras domeno, lahko naceloma sam ustvarjas vec poddomen (npr. miha.domena.com, moja.domena.com, itd.). Poddomeni sta v tem primeru miha in moja.

Pot do datoteke je verjetno /rp/mojeslike/.../rozica.jpg. Vstopna stran za domeno je torej na www.domena.com. Kar je naprej v naslovu za slashem (znak /), je relativna pot do datoteke, do katere dostopas. V tem primeru obstaja mapa rp, v njej je mapa mojeslike, itd. in na koncu je v mapi slika rozica.jpg.

Odgovor na zadnje vprašanje pa je po moje, da poznamo .com, .net, .org, .info domene, torej domene s temi končnicami, poleg tega pa tudi domene z končnicami, ki označujejo posamezne države (.si za Slovenijo, .de za Nemčijo, .it za Italijo)... Tolk recimo, upam, da sem kolkr tolk razložil. Če pa kaj ni prav, pa naj kdo popravi.

mihastopar ::

Hvla za ta izčrpen odgovor. Sej mal se mi je zdelo, da je nekako tako, sam nism bil prepričan, v knjigi (urdana za ta predmet) pa nč ne piše o tem. Tnx

mihastopar ::

Aja. Pa še neki. Kako bi pa pol pr temule zgledal:

ftp://mirko@ftp.novak.com:21/fakture/racun.pdf

vrata bi bla una cifra tm:21
domena mirko@ftp.com ---> sam to je email :\ ?
pot pa bi bla /fakture/racun.pdf

Opkow ::

ne...

ftp://mirko@ftp.novak.com:21/fakture/racun.pdf

ftp:// --> Ti pove, da gre za FTP protokol. Kar vidis tudi po portu, ki je na koncu domene (21)

pred @ je uporabnisko ime, ki ga zahteva FTP server. V tvojem primeru je uporabnisko ime marko.

domena je novak.com. ftp je poddomena.

/fakture/racun.pdf je relativna lokacija datoteke na FTP serverju.

mihastopar ::

Mhm mhm0:) Ok hvala

StratOS ::

Drugače pa gre za sistem ftp://usr:pswd@ftp.domain.com

Kot je rekel gre za FTP, preko porta 21

uporabniško ime je mirko
domerna je ftp.novak.com
zahteva se /fakture/racun.pdf
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: StratOS ()

incognito ::

Osnovna oblika naslova je:
protokol :// uporabnik : geslo @ naslov_streznika : vrata /mapa/podmapa/ime_datoteke.pdf

pri čemer vse stvari niso obvezne. Protokol je zagotovo obvezen, uporabniško ime in geslo pa ne. @ pa ni nujno da označuje e-mail naslov, samo pomeni da se tam konča del od uporabniškega imena in gesla. Npr, naslov http://@www.google.si/ ima prazno uporabniško ime in geslo.

Ti pa to tudi piše na strani 311 v knjigi za RP. :8)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako dodati domeno v voljin dns streznik

Oddelek: Omrežja in internet
62709 (2298) Ice-Heki
»

Ankete

Oddelek: Izdelava spletišč
8919 (826) Trubadur
»

VirtualHost oz. navidezne domene v apache

Oddelek: Izdelava spletišč
252616 (2314) Jackass
»

Izsledljivost preko IP-ja

Oddelek: Omrežja in internet
193909 (3440) PaJo
»

Tezave z BINDom

Oddelek: Omrežja in internet
111478 (1408) Seadoo

Več podobnih tem