» »

Ali je možno prebrati podatke s formatiranega diska?

Ali je možno prebrati podatke s formatiranega diska?

enrique ::

Pozdravljen,
ali bi mi lahko prosim kdo sporočil ali je možno prebrati podatke s formatiranega diska, disk pa sem formatiral tako da sem ponovno naložil sistem win xp in pred namestitvijo sem izbral format c: in odstranil vse particije?
S pozdravi.

OmegaBlue ::

Tisti ki niso bili še prepisani z novo inštalacijo, ja seveda se da.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

enrique ::

Kako pa naj ga potem sformatiram?

Glodko ::

Upraš vojsko, oni to baje obvladajo:D

solatko ::

S tapravim programom mala malica. Če hočeš uničit podatke, da ne pridejo v nobenem slučajo v neprave roke - valjar in ostanke v krematorij - vse ostalo ti forenziki obnovijo.
Po štirikratnem prepisovanju (hard format), mi je get data back vrnil 90% datotek - testiral 10 GB disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

kixs ::

Cudno, da ti ni nasel datotek izpred petih let?!? :\

solatko ::

Našel in obnovil je skoraj vse kar je bilo kadarkoli na tem disku.

e-marko ::

Kako je to mogoče? V tem primeru sploh ne bi potrebovali večjih diskov ampak bi samo prepisovali in vse bi se dalo prebrati?

LP
...somebody, somewhere...

kixs ::

solatko:
tralalallaa... ne ti meni rozice sadit :D

Res se veliko zadev lahko uspesno resi, vendar moras to narediti cimprej in po moznosti, brez pisanja po disku. Ko enkrat zapisujes (prepisujes), je vedno manj moznosti, da bos uspesno resil podatke.

Sem pa tudi sam slisal, da naj bi "forenziki" resevali oz. dobili take in take podatke.... vendar MOCNO dvomim, da kaj vec, kot z normalno dostopnim softverom. Ceprav mocno dvomim, pa se vedno dopuscam neko drugacno moznost (hardversko), za katero pa seveda nimam pojma. ;)

lp

Pyr0Beast ::

Da definitivno se. 0 fill je dobra metoda da to otežkočiš. Onemogočil boš pa bolj težko.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

McMallar ::

@kixs97: Pri zahtevnejših forenzičnih preiskavah gre bolj po HW poti. Dejansko glava ne piše vedno točno na isto mesto, ampak malo niha levo in desno (minimalno). Dejansko se obnova potem izvaja s posebnimi aparaturami.

Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da za zbirko domačega pr0na tega ni smiselno izvajati. >:D (brez zamere, enrique. To ni letelo nate). :D

solatko ::

Najlepše vsi programi za obnovitev datotek delujejo na formatiranem disku. Tako kot je MCmalar napisal glava minimalnlo niha in to ne samo na stran, temveč tudi spušča minimalne presledke med zapisi. Vsi recoverj programi delujejo na principu branja med vrsticami. Nikoli se ne prepiše popolnoma vse, te programi pa te nepopolne zapise, ki jih izsledijo poizkušajo dopolnit z manjkajočimi podatki, glede na obliko fajla, se podatki več ali manj ponavljajo. Tako, da podatke iz delujočega diska sploh ni tak problem vrnt, je pa zamudno 40 GB okoli 10 ur z počasnim pregledom, un ta prvi hitri pa tako najde samo zadnje podatke.

Dr_M ::

aha, mankajoce dele datotek pa program nadomesti z random podatki? :) :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

solatko ::

Če ne prebere zadosti, ti pač napiše na posamičnem fajlu, da ni 100%, vendar pa ti isto particijo ali disk obnovi vsaj petkrat, so v vseh petih poizkusih ponavadi vse datoteke rešene (v kakšni od teh petih samo 20 ali še manj procentov v drugi pa 70 ali več). Po navadi ko obnoviš vse dobre fajle imaš vse rešeno več zadev pa celo v več primerkih.

Daedalus ::

Če mi kdo doma dobi podatke nazaj s DBAN-nanega diska, mu dam za pivo:P

Zero fill običajno ni dovolj. Večkratno prepisovanje z random podatki je pa že precej kul - večinoma se pol rabi posebna (strojna) oprema za recover podatkov. In btw - zelo dvomim, da zna katerikoli (navadnim smrtnikom dosegljiv) program brati podatke pod podatki (zamaknjene sledi zaradi zamika bralno-pisalne glave). Tam te namreč omejuje že samo krmiljenje in mehanika diska - ko pride do zamika, pač dela po novi sledi in ga stara niti ne briga več, IMO. Drugo je pa seveda branje s kako fancy opremo direktno s plošč...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

McMallar ::

@Deadalus: moje omenjanje strojne opreme je bilo samo komentar na kixs97 post. Hotel sem samo povedati, da če je nekje volja in denarna sredstva, da se določene stvari dajo dobiti nazaj. V kakšni meri in pri kakšnem prepisu podatkov, tega pa ne vem. Me pa zanima...

e-marko ::

Močan magnet bi torej moral dokončati muke diska? Oz. tista magnetna zanka ali kako se že imenuje (naj me nekdo popravi tule), kot vidimo v filmih, ko nesejo računalnik skozi vrata in je "kao" fuč. Je to 100% ali tudi bolj tako-tako?

LP
...somebody, somewhere...

McMallar ::

Dejansko bi za popolno uničenje podatkov jaz še vedno uporabil kar plavž oz. stopil disk >:D.

Pyr0Beast ::

Fluorovodikova kislina pa si zmagal. Sicer je treba pa sam plate stopit, ostalo lahko še uporabiš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Loki ::

kako pa tiste slo firme, ki oglasujejo resevanje podatkov to delajo (vcasih zna priti resevanje konkretno drago, tudi recimo 500e)? kaj pa, ce crkne kontroler? se da menjati?
I left my wallet in El Segundo

solatko ::

V bistvu rabiš za reševanje podatkov samo plate, naprej je pa odvisno od tega s kakšnimi sredstvi razpolaga firma, ki se s tem ukvarja. Normalno je reševanje podatkov izredno draga zadeve, saj se rešuje pomembne in celo dragocene zadeve, to pa za drobiž, ne bo naredu nihče. Stvar vsakega uporabnika tehnologije je, kako si bo shranjeval podatke. Včasih je bilo to lahko, slike si pač nesu razvit, filme si imel na kolutih, ostalo pa je bilo zapisano in pomembnejše zadeve mikrofilmane. Danes pa je pač od vsakega odvisno kako in v koliko izvodih si bo shranil tisto kar je dragoceno. Tisti, ki so leni pri izdelovanju rezervnih kopij, morajo biti pripravljeni, da bodo ob kakšnem takšnem dogodku, svojo lenobo izredno drago plačali.

Pyr0Beast ::

Se moram izpisat, da sem zelo lena oseba, ki ne dela backupov. Racimo, da zaupamo svoji (naviti) strojni opremi. Zna pa bit vroče, ko začnejo datoteke izginjati ..
Moj nasvet je tak, da 'vredne' podatke na posebej partricijo, ki se ne uporablja veliko, page-file posebej in win posebej. Za spile je pa itq boljš še posebej disk met. Ko do zamrznitve pride gredo 'odprte' datoteke rade v maloro .. če je še kaj zraven, pa še toliko bolj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Daedalus ::

Jaz pa ne zaupam svoji nenaviti strojni opremi niti backup disku. Tako da bo počasi padel še en offsite backup, pol pa bom že kr srečen.

Kaj ti pomaga particija, če disk umre? Pa kdaj se znajo dogajati res čudne stvari - recimo crk obeh diskov v raid 1 v razmaku nekaj minut. Al pa crk dveh diskov v raid5 polju v razmaku par ur. Če takrat nimaš backupa, bojo uporabniki zelo jezni...

kako pa tiste slo firme, ki oglasujejo resevanje podatkov to delajo (vcasih zna priti resevanje konkretno drago, tudi recimo 500e)? kaj pa, ce crkne kontroler? se da menjati?

Če gre elektronika na disku, pa rabiš identičen model, prestaviš in dela. Če kre kontroler na plati in zraven ne pobere diska, pač prestaviš disk drugam.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

poweroff ::

Če mi kdo doma dobi podatke nazaj s DBAN-nanega diska, mu dam za pivo

Le glej, da res ne bo treba. Če kmalu dobim tapravo opremo... :P

Sicer pa: obnavljanje deluje samo, kadar obnavljamo iz tim. "praznega prostora", ki v resnici NI prazen prostor na disku.
sudo poweroff

kulSMS ::

če je disk samo formatiran potem ni nobenega problema s programi, ki se jih dobi na netu!
sem testiral z enim rabljenim diskom iz bolhe in sem dobil zelo veliko datotek in skoraj vse so bile ok.
ko sem pa enkrat poskusil to narediti na svojem disku (po neuspelem premiku particij) pa sem dobil tudi veliko podatkov, vendar je bila večina datotek poškodovanih (pokvarjene slike, mp3-ji so bili čudno skupaj sestavljeni najprej 15 sekund enega komada nato 20 drugega, podobno je bilo z nekaterimi video datotekami).

Pyr0Beast ::

Kaj ti pomaga particija, če disk umre? Pa kdaj se znajo dogajati res čudne stvari - recimo crk obeh diskov v raid 1 v razmaku nekaj minut. Al pa crk dveh diskov v raid5 polju v razmaku par ur. Če takrat nimaš backupa, bojo uporabniki zelo jezni...
Če disk umre ... bi bla fajn jeba .. upam da ne bo še kmalu čeprav imam v načrtu že backupanje na druge medije.

Ni veliko uporabnikov :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Reševanje podatkov s trdega diska - kje, za kakšno ceno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5122907 (9007) darkolord
»

Slika gole punce / na disku ki crkuje :)

Oddelek: Strojna oprema
4913889 (7577) Miha 333
»

Podjetje za reševanje podatkov

Oddelek: Strojna oprema
264450 (3571) solatko
»

Kaj kupiti za shranjevanje 10T podatkov

Oddelek: Kaj kupiti
4711950 (9391) HighBane
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293546 (2305) element

Več podobnih tem