» »

Internetna stran kot dokaz

Internetna stran kot dokaz

cryptozaver ::

Spet eno pravno vprašanje.

Na kakšen način bi arhiviral neko spletno stran, da bi v primeru njene spremembe kasneje lahko dokazal vsebino na nek starejši datum.

Hipotetičen primer. Spletna trgovina oglašuje, prodaja nek izdelek z določenim opisom in neko ceno. Izdelek ti prodajo, vendar kasneje ugotoviš da je račun nižji kot si plačal, plačal si pa ceno z interneta. Izdelek kasneje vržejo iz DB in sled je zabrisana. Kako bi nekako shranil oglas ki bi pravno veljavno dokazoval določeno vsebino za nek določen datum?

BluPhenix ::

PrtScr mogoče? Fotoaparat, karkoli?

Jaz navadno prtscr stisnem, ko piše "blago je na zalogi", da mi potem slučajno ne utrujajo z: "ja sej je pisalo, da je dobavljivo v 1 tednu"...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

cryptozaver ::

Ja sej jest isto naredim slika ma pa tako tudi datum in uro nastanka. Pa vseeno, če bi šel s tem na sodišče ne bi mogel kaj dosti -IMHO.

Meizu ::

IMHO če bi šel na sodišče ne bi verjetno nič dosegel - tele trgovine se itak zmeri zvlečejo... Sam sojenje bi dobro plačal, koristi pa nobene... Imam jst podobno situacijo, ko bi trgovino v Celju Kup.si najraje fejst tožu, kr mi že 4mesce menjuje komponente, saj mi je komp poslal prek pošte, ga seveda neprimerno zavaroval, ni dal nalepke za pazljivo ravnanje itd. Rezultat - X1950XTX in matična plošča v kurcu. Zdej se pa rešuj. Oni tam se nič ne zmrdne, jst pa bi rabu zdej spet dat vsaj 300€ za plato in grafo. Jebem mu #$"%&"!!

xeon ::

Ni ti treba. Obstaja neko podjetje na internetu, ki arhivira vse internet strani vsakih nekaj dni od leta 1996. Tako da lahko pogledaš vse strani od nastanka do danes. Sem brskal po tem in je bla baš fora. Pozabil sem link, guglaj pa boš našel.

xeon ::



heh, slo-tech 29.9.2000

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Matek ()

BluPhenix ::

Pozabil sem link, guglaj pa boš našel.

No zadnjih nekaj besed še nekako drži vodo tega posta, drugo pa nič...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

marS ::

To je Wayback Machine iz Archive.org. Sam nisem prepričan da gredo totalka v podrobnosti.....čeprav mi je enkrat celo uspelo nekaj restavrirat od tam...
Mimogrede: archive.org je najobsežnejši arhiv na internetu, pridno zbirajo že leta. Vse gor je FREE, npr. gor mate vse žive posnetke Grateful Dead (cca okoli 2000 posnetih koncertov), muske ogromno, filmov ogromno, animacij ogromno.....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

MadMicka ::

Račun nižji kot si plačal??

Sej, plačal si s kreditno kartico ali pa po prevzemu in imaš dokaz. Če je račun nižji, gre za davčno utajo in jim zagroziš s prijavo DURS-u, če ti takoj ne vrnejo razlike. Seveda pa ne pozabi na poštino, ki jo pogosto plačaš posebej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

damjan11 ::

Pa kaj vam je.. vsi bi kar nekaj na soišče hodili pa ne vem kaj? Če ti nekaj kupiš, čez dva dni pa to zastonj talajo a misliš, da so te nategnili? Po mojem si se sam:))

Dr_M ::

Nekatere trgovine (verjetno use) majo napisano, da izdelek placas po taki ceni, kot je bila v trenutku tvojega narocila. Ne glede na to, ali se je drug dan dvignila ali spustila.
Tko da, NE IZSILJEVAT Z NEUMNOSTMI.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

cryptozaver ::

Izi, izi. Tukaj se pogovarjamo o tem kako se arhivira neka spletna stran in ne o konkretnem problemu. Kaj se eni kačite na to? Saj sem dvakrat povdaril da gre le za hipotetičen primer in nič drugega.

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

zato ker disi po poskusu prevare.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Ziga Dolhar ::

Tu govorimo o primeru, ko je kupec plačal več od zneska, ki mu je bil izkazan na računu.

Vsekakor, Dr M, lahko morda govorimo o poskusu "prevare". Le da je tu možni prevarant prodajalec, ne kupec.
https://dolhar.si/

cryptozaver ::

Prvi post iz katerega izvira problematika navaja hipotetičen primer. Vprašanje pa je čist konkretno in sicer

>Na kakšen način bi arhiviral neko spletno stran, da bi v primeru njene spremembe kasneje lahko dokazal vsebino na nek starejši datum.

OK lahko se sicer pogovarjamo o čemerkoli kar pa pomeni da smo offtopic in v nasprotju s tretjim členom pravil ST klik

Dr_M ::

Vsekakor, Dr M, lahko morda govorimo o poskusu "prevare". Le da je tu možni prevarant prodajalec, ne kupec.

se strinjam, ampak potem lahko spletno stran uporabis kot dokaz samo z screenshot-om, ker tista stran, kjer je potekalo narocilo ne obstaja vec. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Azrael ::

Programje za shranjevanje spletnih strani mogoče?

HtTrack

Ne vem pa ali imajo taki dokazi na sodišču kakšno vrednost. Upam, da bo kateri pravnik kaj povedal.
Nekoč je bil Slo-tech.

Ziga Dolhar ::

Dr M: obstaja pa dokaz o tem, koliko je bilo prodajalcu plačano (položnica, izpisek ...), ter koliko bi mu moralo biti plačano po računu.

(Če pa prodajalec muti - hopcefizelj, utaja davka!)
https://dolhar.si/

Azrael ::

Mislim, da avtorja teme muči nekaj drugega, lahko pa se motim.

Kako prijeti za vrat trgovca, ki na spletni strani oglašuje eno ceno, prodaja pa po višji, kupec pa drugega, kot print screen spletne strani prodajalca (na kateri najbrž piše, da napake niso izključene) in mogoče še stiskan predračun svojega naročila, nima.

Je tisti izpisek dovolj? IMO, če gre za nek legalen s.p. ali d.o.o. že, za Bolha oglase pa nimam pojma ali korespondenca ima kakšno težo, pogovori po telefonu najbrž štejojo manj kot nič.

Je tako gradivo dovolj za prijavo ali je najbolje zavrniti pošiljko, požreti izgubo zaradi poštnine in dati štacuno/prodajalca na ignore listo?
Nekoč je bil Slo-tech.

cryptozaver ::

Tako nekako Azrael. Hvala.

Mislim da bi topic lahko aplicirali na kateri koli podoben primer. Ustrezen odgovor bi pa sigurno koristil še komu.

K0K0 ::

A tebe moti da daš poštarju par € več kot je na računu ? Do razlike v ceni pride zaradi poštne provizije, za plačilo po povzetju.
Recimo ti naročiš grafo za 200€. Na računu piše 200€ za grafo + 3€ za poštnino ti pa plačaš 211€. Razlika v ceni je poštna provizija.
Višina provizije je odvisna od trgovca.
1% če trgovec napiše položnico in mu potem denar nakažejo na trr.
4% če mu mora poštar prinest denar v gotovini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: K0K0 ()

SmeskoSnezak ::

Ne, nas moti netransparentnost nakupovanja. Kaj vam ni jasno? Vse mora biti lepo transparentno in obrazloženo, za kaj točno gre keri cent.
@ Pusti soncu v srce... @

Azrael ::

Glede "davka", ki ga vzame pošta, je ogromen in kar je še najbolj zoprno, ne najdem kako ga izračunavajo. Nekateri spletni prodajalci imajo pogodbe z neko paketno dostavo in tam tega ni (strošek dostave je do centa tak, kot je zapisano).

Kjer gre čez pošto, pa je kakor kje. Nekateri vrnejo tisti "davek", nekateri so tiho, nekateri ga vkalkulirajo v ceno in tako plačaš toliko kot je napisano na predračunu. Pri stvareh, ki stanejo malo (neoriginalne kartuše za tiskalnike npr.), se pogosto zgodi, da pošta vzame več, kot prodajalec in država skupaj.

Zato je dobro preračunati vse postavke, kje se bolj splača nabaviti, in ne samo gledati ceno izdelka. Včasih tako pride ceneje izdelek, ki ga greš sam iskat v trgovino (če jo imaš pred nosom), kot malenkost cenejšega naročiti iz spletne trgovine in dobro preplačati pošto.
Nekoč je bil Slo-tech.

MadMax ::

Poštni cenik

Gre za finto, da je dobesedno vsaka dodatna storitev plačljiva.
Povratnica, odkupnina, koneckoncev tudi "povratna nakaznica", ki nam odžre še tistih zadnjih par evrov.

Sicer pa se lahko enkrat ob priliki ustavite tudi na poštnem okencu, pa uslužbenec razloži zadevo.

Mene osebno moti, ko recimo podjetje oglašuje zastonj drugo (in tretjo, ...) dostavo v primeru, ko nima vsega blaga na zalogi.
Ampak vsakič jaz plačam starega jurja pošti! Zastonj dostava? Nebireku...

Sem pa že naletel na podjetje, ki ima pogodbo s pošto tudi za ta del "poštnine", tako da očitno bi se vsaka resnejša firma lahko dogovorila z njimi (nekrman, konrad, pa še kdo).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Naročanje preko Aliexpress (strani: 1 2 3 4186 187 188 189 )

Oddelek: Loža
94391549512 (1821) DarwiN
»

Pošiljanje preko DHL, ter kako spletni nakup za 50$ olajša vašo denarnico za 160 €

Oddelek: Pomoč in nasveti
309672 (3907) opeter
»

starost oglasa nepremicnine?

Oddelek: Loža
61199 (1029) mujek
»

Ko monopol prevlada...

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
294124 (2852) poweroff

Več podobnih tem