» »

Web server na Windows Server 2003

Web server na Windows Server 2003

faganel ::

Pozdravljeni,

Odločil sem se posatviti svoj web, mail in ftp strežnik na Windows Server 2003 (domeno imam že registrirano, oz. več njih). Zadeva mi je precej neznana in me zanima nekaj stvari:

1) Ker imam svoje strani narejena na osnovi PHP in MySQL, bi seveda tudi to postavil na ta server (in seveda myphpadmin). Zanima me ali je važno kdaj to namontiram (ko je DNS server, POP serverl, AD... že postavljen) in vrstni red namestitve PHP, MySQL, Myphpadmin?

2) No, če želim postavit zgoraj omenjene serverje (web, mail in ftp) po kakšnem vrstnem redu moram aktivirati zadeve:
- File server
- Print server
- Application server
- Mail server
- Terminal server
- Remote access / VPN server
- Domain controler
- DNS server
- Streaming media server
- WINS server

3) Ker bi imel na serverju več domen (op. p. ne mislim oddajat prostora, imam pa svoje domene in od kolegov, žlahte), bi rad imel nek control panel. Ali obstaja kakšen dober in zastonjski oz. katerega plačljivega, če zastonjskega ni, bi priporočali? Kdaj se v postopku postavitve web, mail in ftp strežnika inštalira control panel?

4) Katero knjigo o Windows Server 2003 bi iz lastnih izkušenj priporočili za začetnika (kar sem brskal po netu jih je malo morje)?

Hvala za pomoč,
Matej

darkolord ::

Vrstni red namestitve servisov nima veze. Edino PHP (in seveda myphpadmin) namestiš lažje po tem, ko imaš web server že nameščen.

faganel ::

Kaj od servisov pa potrebujem za web, mail, ftp server? Domnevam da:
- Application server
- Mail server
- DNS server

Kaj pa za ftp server?

Hvala za pomoč,
Matej

darkolord ::

FTP spada pod Application server

McMallar ::

Še natančneje, pod IIS.

fm13 ::

4) Katero knjigo o Windows Server 2003 bi iz lastnih izkušenj priporočili za začetnika (kar sem brskal po netu jih je malo morje)?

Predvsem si preberi kaj takega, da ne bo kasneje bolela glava:
Windows Server 2003 Security Guide
Threats and Countermeasures: Security Settings in Windows Server 2003
pa še malo pogulaj na temo securing hardening 2003 server

faganel ::

No, sedaj me pa še nekaj zanima.
Ko sem brzkal po netu okoli "inštalacije web serverja" semse velikokrat zaletel (bolje naletel) v Apache, oz. v pakete Apache, PHP, MySQL (in seveda myphpadmin) in ko sem bral te zadeve se mi zdi, da je postavitev web strežnika, ki "sloni" na teh zadevah bistveno enostavnejša... no saj verjamem, da je za nekoga, ki se spozna na Windows Server zadeve, enostavno tudi okolje 2003.

V vezi s tem pa me zanima:
1) Ali je dejansko res, da je konfiguriranje oz. zagon web serverja na Apache-ju enostavnejši kot na Windows Server 2003?
2) Kako je z DNS-om, da ti IP kaže na domeno oz. server? Ali to pomeni, da si moraš "nainštalirat" še en DNS?
3) Če ti šiba Apache kot web server ali je pomembno, če se na isti mašini IIS poganja, oz. kateri servisi so pri server managmentu omogočeni?

No Apache imam naštiman kot Localhost na enem drugem PC-ju, zato me zanima kako šiba kot dejanko web strežnik, kjer bi imel kakšno web stran, dve, tri.

Hvala,
M

t3hn0 ::

zdej jst ti priporocam da uporabs kr iis, kateri je zravn windowsev. res se mogoce prvic mal namucs z nastavitvami, sam sej prvic tud rabs neki cajta za apache. :))
sicer je pa odvisn od tvojih potreb.

vglavnem..
iis ima ze orodje za DNS streznik, kjer se da lepo nastimat vse skupi, samo ne vem kako zgleda ce imas dinamicen ip.

neko orodje je vkluceno tudi za mail streznik, vendar ti raje priporocam kaksen hmail server.

kar se pa samega zagona tice, bi pa bolj iis priporocam, ker je verjetno bolje integriran v sam os. ce pa ze uporabljas apache, pa nima smisla da ti se iis tece poleg.
^.^

faganel ::

kenny666 hvala za nasvete.
Se bom še odločil.
Jezi me le, ker res ne dojamem AD-ja, kjer moram vnest neko domeno in potem spet DNS... zato sem tudi spraševal po kakšni literaturi, ki bi me lepo pripeljala do posatvitve web, mail in ftp strežnika na Windows Server 2003.

Hvala,
M

Looooooka ::

ce hoces laufat mailserver toplo priporocam hMailServer...opensource in zastonj.Zadeva laufa mislim da na mssql in mysql...ampak trga gate =)

In ne...apache ni vec najboljsa izbira na windows okolju.IIS7 ze fino krade % apacheju ker zadeva dela tko kot bi mogla.
Tko da iis+php pa je clovk zmagu.

faganel ::

Toda, katere servise moram aktivirat za web, mail, ftp server (boldani so moja domneva, da zadostuje)?
Na voljo so:
- File server
- Print server
- Application server
- Mail server
- Terminal server
- Remote access/VPN server
- Domain controler
- DNS server
- DHCP server
- Streaming media server
- WINS server

Ali moram obvezno pognati Active Directory?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: faganel ()

skico ::

AD-ja ti ne rabis sploh.. AD je aktivni imenik ki se uporablja za domenske prijave. Kaj bi pa ti lahko uporabljal domenske prijave pri webu in ftpju? Ali imaš namen kaj limitirat po uporabnikih?

FTP das pac en free ftp server dol pa tam skreiras uporabnike.

mail.. exchange-a verjetno ne boš uporabljal, tako da tudi tu ne rabis ADja..


ti samo aktiviraj web servise za web strežnik.. ostalo pusti namiru. Potem pa ločeno namesti nek ftp strežnik in pa še en mail server.

Je pa res, če boš vse gradil na MS platformi, pa je dobro da poinštaliraš še AD, ta sam ne pobira nekih resorsov, je pa zelo uporaben če so vse aplikacije od microsofta.. se potem vse med samo povezuje brez problemov.


mimogrede.. a bos nalagal win2k8? kajti mislim da ima samo ta iis 7. Pa še ta pride šele februarja ven..

Sam se testiral na računalniku z konfiguracijo cel 700mhz, 768MB ram ter 60gb diska ta win2k8 rc0, pa moram rect da je zadeva total neuporabna na takem PCju.. Že sam zagon je zelo dolgotrajen, ko pa prideš v winse je pa sploh poraz, sploh če uporabljaš kakšne servise. Sam sem testno dodal samo AD strežnik in skreiral neko testno domeno, pa sem kaj hitro ugotovil da ne bo nič iz tega.. skoda.. ker sem mislil da bom lahko za kaj porabil ta PC, pa vidim da bo ocitno samo za u smeti.. :(

na kakšen pc boš pa sploh nalagal ti vse to? upam da imaš v mislih kaj konkretnega..

lp

faganel ::

ja, jaz bom (oz. imam) Windows Server 2003, ki ima IIS6 (če se ne motim).
Šiba pa na PII400, 320MB RAM, 80GB HDD in stoji za routerjem.
Na njem bi šibal do kakšnih 10 domen (nekaj mojih in nekaj od kolegov) in seveda po nekaj poštnih predalov na domeno.

skico ::

svaka ti čast če boš tolk stvari poganju na 320MB ram.. Ocitno mas dobro potrpljenje. Namreč mene bi že 10x mnil :)

lp

faganel ::

Hja, sej gor šiba le OS (ki je v bistvu server, na katerem ne pričakujem nekega blaznega prometa/obiska). Sicer pa, saj to ni delovna postaja!? Koliko RAM-a pa bi ti v strežnik nabil?
Med drugim pa... DW, PS, FLASH, FW... mi dela (tudi večino njih na enkrat) na enemu PC-ju, ki ima 256MB in še cela familija se mi gor besi in downloada in... še vedno dela (včasih malce počasneje, če še Mulo zraven laufam)! Da bi pa brez skrbi delal zadeve (in ker je predvsem svoje že odpikal) pa tako ali tako kupujem novi iMac =).

Kakorkoli... mislim, da je za server sedanja konfiguracija zadostna (čakam pa, da bom lahko od firme odkupil dejansko server, ne vem pa še ali ga bom laufal ali pa prodal... nisem prepričan, da imam doma primeren prostor za strežnik... toplota, hrupnost...)

t3hn0 ::

strežnik se mal poštima...jst mam celerona 500, 512mb rama, 80gb disk, pa sm sam ventilatorje zamenju in ga mam v omari :\
mensezdi da je že iis6 delu tko k se spodob in da je bla pac boljša odločitev kot apache. vsaj men je bil prehod zelo fajn.
ja...vseh servicov ne rabs, rabs sam za dns in web streznik. mail si kot smo ze rekli instaliraj hMailServer, ftp pa poljubno. poleg tega je pa zelo fajn ce si zrihtas se kaksne vredu firewall in postimas se varnost. s streznikom si lahko mal bolj na udaru kot z navadnim kompom.
^.^

faganel ::

Hvala za nasvete kenny666.
Kateri firewall in antivirus priporočate za server?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svoj server,kako? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
718530 (6280) jackorsen88
»

SStrežnik

Oddelek: Omrežja in internet
422100 (1604) dunda
»

Stoprvič: Linux vs. Windows. Slednji varnejši? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10112271 (9506) Nejc Pintar
»

Izdelava router/proxy/firewall/antivirus/spletnega strežnika

Oddelek: Omrežja in internet
152596 (2386) ješ
»

Postavitev serverja ta Telebane - pomoč prosim

Oddelek: Programska oprema
111709 (1471) Loki

Več podobnih tem