» »

Težave s trdim diskom

Težave s trdim diskom

apachee ::

Težave so se začele ko sem se odločil da bi imel dual boot Windows XP in Ubuntu 7.04.

Z Partition Magic 8 sem razdelil HDD tako da lahko naložim Ubuntu in obenem obdržim stare podatke. Windows XP bi na novo naložil, sam sem imel Visto in sem hotem preiti na XP.

Pri razdeljevanju HDD sem particijo z podatki 2x tudi premaknil, kakor tudi spremenil velikost.

Potem sem uspešno installiral Windows XP. Ko pa sem prišel do Ubuntu so se začeli problemi. Inštalacija mi je zamrzovala, se rebootala in to naključno, ne na istem mestu. Pri tem moram povdariti da NIKOLI ni prišlo do tega da bi se kaj instaliralo. Le pri particijah sem določil boot in swap particijo, ter format boot particije.

Ko sem potem skušal it v XP je sistem zmrznil. Ko sem skušal XP ponovno naložiti mi je tudi ta instalacija zmrznila naključno. Po več neuspelih poskusis sem nekako končno uspel naložiti XP vendar so se naložili zelo čudno, niso me vprašali za dodat userja ampak se logiram kot admin in pa boot time je nekaj minut, recimo 5, kar je zelo čudno ker običajno so se naložili hitro.

Računalnik je nov, E4300, 2 GB ram, 320MB hitachi.

PS: Zanima me ali je mogoče problem ker sem particijo 2x premikal in ji obenem tudi spreminjal velikost in kako je mogoče HDD povrniti v "default stanje"? Format? Low Level Format? Podatke bom nekako skušal skopirat na My Book.
You can't win without The Finn!
  • spremenil: apachee ()

apachee ::

Dvigujem temo.
You can't win without The Finn!

solatko ::

Vzemi Acronis disk director in si poštimaj disk, za instalacijo dveh OS (simpl kt pasul - enostavno slediš navodilom).

Pyr0Beast ::

Premikanje partricij je slaba naložba. sicer teoretično gre super, ampak praksa ti kajkmalu pokaže podatke ki jih ne moreš uporabljati več.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

apachee ::

Hja, zdej je cel comp šel k vragu. Kaj je narobe je težko definirat.

Vedno bolj je počasen, zdaj že da pride mimo biosa do bootanja rabi celo večnost oz zdej še tipkovnica ne dela več in vse je zlo počasno.

Lahko bi bil RAM, Procesor, Plata, ...

Any suggestions?

A kdo ve za kak DOBER in ne predrag servis za računalnik oz. kako je z servisom če kupiš računalnik po komponentah?
You can't win without The Finn!

apachee ::

Kar mi je najbolj zanimivo je da so se težave začele ŠELE ko sem začel z Ubuntu inštalacijo. Prej je vse delovalo ok.

Ubuntu sem DL iz uradne strani, ISO file, zapekel z ISO Recorderjem in na računalniku na katerem sem zapekel imam AV + FW.

Vse skupaj mi je full strange in pa ne verjamem v naklučja. Ali pač.
You can't win without The Finn!

dukenukem ::

mah vse skup formatiraj, pa bo delalo spet;)

solatko ::

re PyrOBeast - Particije premikat, širit, krčit, brisat, obnavljat ni noben problem, če uporabljaš pravo orodje in to počneš pazljivo. Z Acronis Disk Director delam že nekaj let in nisem izgubil niti enega podatka. Forumi so pač zato, da nekdo dobi pravo informacijo od ljudi, ki njegov problem poznajo in ga znajo rešiti. Taki odgovori ne pomagajo nikomur, samo pokažeš, da tudi ti določenega problema ne obvladaš. Če imaš kakšen problem pri delu z diski, pač postavi vprašanje in dobil boš odgovor kako in s katerim orodjem.

re apachee - Servis za računalnik sestavljen po komponentah je pač tam, kjer so ti ga sestavili, če pa si to delal sam, imaš na garancijskih listih napisano kateri servis je za vsako komponento.
Če si sistem sestavil sam, ti predlagam, da vse še enkrat razkoplješ in nato pazljivo po navodilih sestaviš nazaj (navodila imaš od osnovne plošče in grafike). Nastavitve bios -a daj na default in zadeva mora zalaufat. Če imaš problem s programsko opremo, si potegni dol še enkrat (lahko je kakšna napaka) in poglej če imaš za vse komponente gonilnike za linux. Če jih ni, jih boš moral potegnit z neta in instalirat po navodilih. Najprej pa računalnik nekaj časa poganjaj z windowsi, da boš vidu če ti vse deluje kot je treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

apachee ::

Računalnik je star pol leta kar pomeni da je bil sestavljen pravilno in je tudi delal pravilno do predvčerajšnjim.

Ni bilo nobenega ratstavljanja ali navijanja. Samo poskus instalacije Ubuntu kjer so se problemi začeli.

Ravnokar sem izklopil HDD in DVD in zagnal računalnik. Zagon je enak, počasen, tudi nepopoln IMO.

RAM sem tudi vzel ven, dal vsakega posebej not, na različne slote. Nobene spremembe.

Torej ali je matična, procesor ali pa napajalec (kar pa zelo močno dvomim).

matična ali CPU sta moja glavna osumljenca. Preverjanje le teh pa je težko če nimaš novih za testiranje.

Tako da računalnik bo romal na Funtech servis, kjer je tudi bil kupljen.
You can't win without The Finn!

apachee ::

Pa še to. Sata priključek ima na Sata komponenti en plastičen zatič, da se zatakne. Ali je kaj hudo narobe če se ta zatič zlomi?

Sem pač malce izzven hardware scene in sem bil nepazljiv :'(
You can't win without The Finn!

Pyr0Beast ::

Dokler se sam konektorček drži ni problema, v kolikor se pa stika dol je pa najboljš, da se ga zasilikonira.
Možnoje, da ravno zaradi tega, saj nekateri biosi sploh ne post-ajo, v kolikor jih priključen disk matra. Pa vključi SMART, če se le da.

@solatko
Kokr vzameš. Jaz vem, da sem imel s Partrition magicom ogromne težave, trajalo je pa tudi celo večnost. Sem šu naslednjič kar nov disk kupit, je bilo hitreje, predvsem pa bolj varno filetke premetavat.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Partition magic je res mal čudn, sem ga sprobov pa je šlo tko počas, da sem se skor postarov zraven, pol sem pa bral v SW POWER o acronis partition expert in ko sem ga probov nisem šel več stran od ACRONISA. Uporabljam njihov True image (30 GB hard disk naredi sliko v cca 10 min., restore iste slike cca 12 - 13minut) in Diskdirector suite (partition expert je vgrajen). Instaliraš enkrat, narediš boot cd, potem pa ga lahko uninstall enako true image. Najbolše pri delu s temi programi je to da lahko particije širiš po potrebi, ne da bi uniču en sam fajl.

[SkA] ::

apachee predlagam da najprej RAMe stestiraš. Oziroma poglej v event log v Windowsih, kaj je razlog da tako dolgo traja. Datoteke očitno najde in jih lahko naloži, vsaj te ki so potrebe, da se sistem postavi, tako da dvomim da je krivo reparticioniranje kot ga ti opisuješ.

Pojdi na http://www.memtest.org/, posnami si dol bootable iso in zapeči, potem pa probaj zbootat zadevo s tem CDjem. 2-3 PASSe bo pomojem dovolj, da si zihr, če je RAM vredu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Strg ::

da nem nove teme odpiral, napiše mi disk error pa računalnik zmrzne tak da ga morem ponovno zagnat

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

solatko ::

Nova instalacija, nekaj je narobe s faili.

ender ::

Najprej preveri ram z MemTest86+ (najbolje, da test pustiš čez noč). Če ne najde ničesar, downloadaj (na drugem računalniku) program za testiranje diska (od tvojega proizvajalca diska), in ga spusti čez disk. Če še vedno ne najde napake, je problem verjetno v matični plošči ali procesorju (sesuvanje namestitvenega programa in vedno daljši nalagalni časi Windowsov skoraj vedno pomenijo problem z diskom ali RAMom).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

[SpydeR] ::

Da ne odpiram nove teme si bom kar tole "sposodil"..

Pred tednom sem kupil nov disk (Seagate Barracuda 250GB 7200rpm). Ko sem pognal HDDlife sem dobil sumljivo slab rezultat (health: 17%):

http://shrani.si/?2x/uC/2Wtm4m33/hddlife.jpg

Zanima me kako zanesljiv je program in kako je možen tako slab rezultat na novem disku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SpydeR] ()

ender ::

Te cifre mi ne pomenijo nič. Za malo bolj resen izpis pokaži, kaj pravi o njem SpeedFan.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

[SpydeR] ::

Rezultati SpeedFana:

Your hard disk is now being compared to real data used to define normal values for your specific hard disk model. This way, the analysis can automatically use proper operating ranges. The images give you an idea of how each attribute is within such range. Current and raw values are shown for easier reference for experienced users. There are 1742 hard disk models in the current archive.

Attribute Current Raw Overall
10 Raw Read Error Rate 119 217371156 Very good
8 Spin Up Time 96 0 Very good
10 Start/Stop Count 100 32 Very good
10 Reallocated Sector Count 100 29 Very good
0 Seek Error Rate 43 197 67 25395 Watch
Warning: Seek Error Rate is below the average limits (51-100).
10 Power On Hours Count 100 98 Very good
10 Spin Retry Count 100 0 Very good
10 Power Cycle Count 100 40 Very good
0 Unknown attribute 187 1 5950 Watch
Warning: Unknown attribute 187 is below the average limits (90-100).
10 Unknown attribute 189 100 0 Very good
4 Unknown attribute 190 57 3793 11047 43 Good
2 Hardware ECC Recovered 63 24576668 Normal
10 Current Pending Sector 100 0 Very good
10 Offline Uncorrectable Sector Count 100 0 Very good
10 Ultra DMA CRC Error Rate 200 0 Very good
10 Write Error Rate 100 0 Very good
10 TA Increase Count 100 0 Very good

NOTE: not all warnings are reflected on fitness and performance overall values as relevancy is based upon the settings from the hard disk manufacturer who is the best entity deputed to define such relationships.

NOTE : your hard disk has 29 reallocated sectors. Hard disks do have spare sectors (usually from 256 up to 1024) used to replace bad ones. This remapping operation is transparent to the end user. Anyway, this can lead to degradated performances (because remapped sectors are in different places of the disk than the original ones and the head needs additional moving). If reallocated sectors grow over time, you might encounter some serious troubles. A backup of the most important data is suggested anyway.

The overall fitness for this drive is 56%.
The overall performance for this drive is 56%.

[SpydeR] ::

Včeraj sem spregledal tale link do rezultatov SpeeFana. Tu je stvar nekoliko bolj pregledna.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trdi disk umira? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112478 (9729) radmannsdorf
»

Počasen SSD Crucial MX100 256GB

Oddelek: Pomoč in nasveti
101087 (817) gali
»

zamrzovanje računalnika - virus?

Oddelek: Pomoč in nasveti
101073 (972) botanik
»

Disk Seagate st31000340as 1TB barracuda

Oddelek: Pomoč in nasveti
423452 (1690) KTr1sk
»

Trdi disk deluje počasi.

Oddelek: Strojna oprema
211745 (1468) fabi1

Več podobnih tem