» »

kako speči in hraniti dvd, da bo berljiv vsaj nekaj let?

kako speči in hraniti dvd, da bo berljiv vsaj nekaj let?

dolenska ::

lp
mene zanima katero znamko dvd-jev priporočate, za peko filmov, katere bi rad obdržal za vsaj 5-10let. namreč vsaj pri cd-jih vem da po nekaj letih vseskup že mal slabo dela (niso berljivi določeni deli cd-ja).
vem, da moram pisat s čimmanjšo hitrostjo, da morajo biti lepo v škatlici na temnem prostoru....
imate mogoče kakšne izkušnje???

ne mi pisat o gotenici in o slovenskem arhivu, ker bi rad doma shranil.
hvala

bluefish ::

čez deset let boš ob današnji stopnji napredka že težje našel DVD predvajalnik. Pa vseeno... za peko uporabi čimbolj kakovosten DVD, nanj zapiši podatke pri malo nižji hitrosti (čeprav to niti ne vpliva na stvar), DVD shrani v škatlico (po možnosti neprozorno) in ga sharni na temno mesto. Verjetno pa pomaga tudi, če ga vakuumsko zapreš s folijo.

lapajne ::

spečeš, in takoj daš u skrinjo da se hitro zamrzne:D

bluefish ::

ahm, to ni kri. Ob dolgi izpostavitvi nizkim temperaturam bi le skrajšal živ. dobo ploščka.

dolenska ::

hja jaz bi rad vedel kateri dvd-ji so najbolj kakovostni, ker težava je v tej poplavi dvd-ev in dejansko lahko dlih najslabše izberem. vem da verbatim so dobri ampak je katera firma ki je še boljša.
kaj pa dvd +R/-R je kakšna razlika v kakovosti med tema različnima modeloma??

jype ::

midi, če te skrbi obstojnost, bo daleč najbolje, če kupiš dva SATA diska, oba posnameš in ju spraviš na temno in suho mesto (ne oba na isto, se razume).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

sidd ::

verbatim....drugače pa dam glas za 2x satadisk! Ali pa VoD ;)

lp
no idea for signature
signed
I

Tomay ::

Samo kaj narediti, ko je teh podatkov 500GB - 1TB letno?
Potem so diski že kar draga zadeva. No ja saj dvd-ji tudi.

Za trajnost podatkov, pa so kolikor vem najboljši tape, samo so tudi zelo dragi.
Voodoo 4Ever

CCfly ::

Na koliko ceniš svoje podatke ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Brane2 ::

Mogoče kak Blue-Ray zapisovalnik ne bi bil slaba ideja ? :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

dolenska ::

ma imam določene filme katere se dobi na naetu, vendar ker je kolekcija sem to metal dol več kot 1 mesec. no in težava je v tem, ker mi na disku zasedajo mnogo prostora katerega pa nimam na pretek. zsj satadiski so dragi in jih ne mislim kupovat. bi pa kupil boljše dvd-je in jih spravil na tako mesto da se ne pokvari. in ne nimam xxx filmov

zlobcek ::

Tomay kot je CCfly rekel - čisto odvisno koliko ceniš svoje podatke. Sam bi kupil vsako leto en al pa dva diska in stvar skladiščil tam gor.

Me zanima kaj bo kej z obstojnostjo bluray in teh diskov. Verjetno enaka kot sedaj DVD in prej CD ali ne?

Brane2 ::

BlueRay naj bi bilo veliko težje spraskat kot CD ali DVD.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Sem šel čekirat cene BD ploščkov- 15EUR za 25 GB plošček enkratno vpisljiv. Crap.

Po moje so še vedno HDDji najboljša rešitev, ne glede na vse.
On the journey of life, I chose the psycho path.

MadMax ::

Še moj glas za HDD.

Magari zunanji, v H*fer-ju ga dobiš 500GB za 120€, če imaš srečo. Če si razsipen, ga imaš v vsaki trafiki za 150.
110 ploščkov te pride pa kolk? 40, 50 € ?
Torej razlike manj kot 100€.
Za ta denar je meni škoda časa za premetavanje ploščkov, ki jih itak ne najdeš ko jih rabiš...

Poleg tega izgubiš še ogromno časa s peko.
110 x 5 minut = 550 minut ---> zaokroži na vsaj 10 ur
Prištej čas za zlaganje/urejanje/katalogiziranje....

Trenutno si lastim 4 x 250, 400 in 500GB diskovja.
Ob priliki pa še eno zunanjo 500-tko vsekam.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

OZZY ::

500gb so že manj kot 100eur....
Go with the flow.

Tr0n ::

Mah, filme presnames, pogledas, zbrises. Katalogiziranje je izguba casa.

dolenska ::

hja neb bo slabo pol hdd-ja kupt. 500gb samo 100e.kul
samo še zmeri bom mogu filme presnet na dvd, da bom lahko gledo z dvd plejerjem.hmmm

lapajne ::

js sm kupu verbatim cd-je. na škatli in na cd-jih je pisalo 52x hitrost, resnična pa je bila le do 48x!

Cveto ::

500gb so že manj kot 100eur....


Kje pa imajo to?

dolenska ::

tut jaz bi rad vedu kje je to

Macx95 ::

Enega imaš tule, se pa najde še kakšen, mislim da je bil vsaj še eden

KontraCepec ::

HDDji so res neverjetno poceni in praktični. In s prihodom novih flaskotov, se bojo cene navadnim se spustile. Prav fino! Kako smo včasih šparali z vsakim megabytom!

In garantiram, da se lastne filmoteke ne splača delat. Čez 10 let boš imel v bajti link z 10 Mbps in vsak film dol v 1 uri...
Jaz shranjujem samo še podatke, ki jih ustvarim sam (dokumenti, risbe, modeli, fotke, video,...) pa kake kul komade, ker jih je najbolj praktično hranit na lokalnem disku in so majhni.
Krijejtiv

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Že precej stara tema, ki jo je nekdo privlekel na plano, ampak naj vseeno dodam.
Cene Blu Ray ploščam so že začele padati. Iz začetnih 15 €, je že pod 10 € za en 25 GB plošček.
Pri JAE-tu imajo paketek 5 plošč Verbatim BluRay BD-R 25 GB, podpirajo 2x hitrost pečenja, za ceno 48,45 €.
To pride 9,69 € za eno ploščo.

Za 250 GB to znese 97 €, en trdi disk 250 GB pa je trenutno okoli 75 €. Torej se še ne splača.

Če pade cena nekje na 7 € pa se bo že splačalo kupiti kakšno ploščo. (če seveda pozabimo, da bo treba enkrat kupiti tudi pekač z modrim žarkom)

Vikking ::

Mah, filme presnames, pogledas, zbrises. Katalogiziranje je izguba casa.

Povsem točno. Internet je že tako hiter, da sploh ni potrebe arhivirat zadev ki so v obtoku. Le redki filmi si zaslužijo čast da se jih zapeče oz. si zaslužijo to čast da se postavi na polico originalen.

Sicer pa ne bi skor nobenemu plošču pripisal več kot 10 let življenske dobe. Pred 15 leti so rekli 100let, pa je držal 4 lete in postal oranžen (nekoč traxdata z zlato odbojno plastjo), ploščki shranjeni v neprozorno škatlo.

Pa smo pred 10 leti pekli, pa se tehnologija tako hitro spreminja, da vsake 3-4 leta se zadeva presname na drug, tehnološko izpopolnjen medij oz na drugo enoto.... Čez 5 let boš imel 500GB dvd, boš lahko spravil vseh sedanjih 100 plošču na enega, oz. boš si raje pogledal star film v izpopolnjeni tehniki in kvaliteti....

Tako kot je Tr0n povedal.

T0RN4D0 ::

tisto o 7€ blue ray niti ni res. Disk je najbrž še vedno bolj zanesljiv, hiter in poleg tega ko (če) se spametuješ in ne arhiviraš vsake smeti ki jo potegneš iz neta, maš čisto uporaben disk. Za arhiviranje česarkoli že, za prodat, malo večji 500gb ključek zarad mene... Če ti crkne je seveda hudič ker ti gre vse naenkrat, ampak mislim da ni veliko kandidatov ki bi mel 500gb resnih datotek za arhivirat- tisti ki jih majo jim pa najbrž ni težko kupit dveh diskov. No ja, po drugi strani pa za disk maš vsaj garancijo in dobiš novega če ti crkne v roku. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zanič DVD-ji ali zapisovalec?

Oddelek: Pomoč in nasveti
342469 (1634) Han
»

Disk za življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
789392 (6580) Jst
»

Stoosemindvajset gigabajtni Blu-ray

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
244174 (3084) Jst
»

Katera vrsta nosilca za daljše obdobje?

Oddelek: Kaj kupiti
7998 (998) BBB

Več podobnih tem