» »

Linux Linpus zamenjati z Windows XP

Linux Linpus zamenjati z Windows XP

MarkoMan ::

Oj!

Imam problem. Kolegica je kupila prenosnik Acer z prednaloženim linuxom Linpus. Ker nimam blage veze o Linuxu (še), ona pa še manj sem ji probal inštalirat windowse. Naredi boot, pride do prve stopnje....piše: enter to continue to set up windows , pa še opcije r to repair windows.....No vglavnem pritisnem enter in mi napiše da ne more nadaljevati inštalacije ker ni hard diska ???????? Nej se prepričam da je prikloplen, power up....itn Jaz to prvič vidm.

Ima kdo kako idejo kako se Linuxa rešit?

Js mislim da prehiter boota in ne zazna HD al kva?

Kako bi izbrisal Linux? Al pa da bi naredil zagonski cd, pa sem pozabil kako se naredi? nevem mal sem zgubljen. Kaka ideja?
vsak zacetek in zacetnik je tezek

5er--> ::

Ne zazna diska, ker nima driverjev za kontroler na katerem je disk.
Dobi si novejšo verzijo install CD-ja,
Pritisneš F6, ko ti spodaj piše: Press F6 to Install a Third Party Driver... in vstaviš disketo z drivejem, ko ga setup zahteva,
V biosu preklopiš Sata mode na Enhanced za čas namestitve sistema.

Mirč ::

tudi jaz sem se danes s tem zajebaval pa ne najdem resitve
sprobal vse zivooo
usb floppy naredil disketo iz uradne strani,pa noben driver ni orimel ni najslo diska,kakor pri tebi.
formatiral disk pa nič ne gre nevem kaj je to za k..
V ponedeljek sprobal z driveri od intela
in poročam

Gapi ::

Pa kaj je blo narobe z linuxom. Je prov cortkan OS. Delaš z njim kak tedn in se navadiš par tistih programov, kot so Mozilla ,Evolition, IM jih je tud polno,Za po travniku rožice pobirat je aMule kot tudi azureus.Ja ne smemo pozabit OpenOffice ki nadomesti M$Office. Kaj več pa skoraj ne rabi. no mogoče še kej za glasbene posnetke svojih otrok ali sodelavcev predvajat.

MarkoMan ::

5er--> Hvala zej saj vem kje vrag tiči :) . Bios je tko špartanski, da se sata sploh ne pojavi nikjer. Tisto z F6 deluje do točke k mi pove da ne zazna disketnika (no ker ga ni). A je možno z usb ključa? la pa s cd-ja, z samo driverji od sata? A bi šlo če pustim da se naloži Linux (in vrjetno s tem driverji, in da nato štartam setup win?

Gapi ne se zezat, da ne bova oba v črni kroniki pristala >:D
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Mr.B ::

Igerc ne more igrati, pa dokler se piratsko free dobi, pravi da ni problema z Winsi. Še ena Owca za računalnikom, ki bo delala težave, ker zna samo klikati, ne da bi prebrala, kaj klika...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

MarkoMan ::

Mr.b eno matko mam čist dost...:\

Sem pa odprt tudi za druge možnosti.. Kako bi naložil grafični vmesnik za Linux Linpus....Čeprav bi še vedno raje win...
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MarkoMan ()

poweroff ::

tudi jaz sem se danes s tem zajebaval pa ne najdem resitve
sprobal vse zivooo
usb floppy naredil disketo iz uradne strani,pa noben driver ni orimel ni najslo diska,kakor pri tebi.
formatiral disk pa nič ne gre nevem kaj je to za k..

Kako je pa to mogoče? Saj ponavadi Linux ne dela, Windowsi pa vedno delajo. To je ziher sovražna propaganda.

Hja, kaj naj rečem... pojdi v temo o Acerju in Ubuntu in tam povej zagovornikom Windowsev za svoj problem. Glede na to kako glasni so bili ti bodo ziher znali pametno svetovat...
sudo poweroff

poweroff ::

Kaj pa če bi dal gor Ubuntu? Ima lep grafični mesnik in vse dela.
sudo poweroff

MarkoMan ::

Ubunt naj bo. Katero verzijo pa priporočaš? 6 al 7? Prosim še za kakšen link za vodič...

Thx.
vsak zacetek in zacetnik je tezek

poweroff ::

Najnovejšo verzijo, definitivno. Torej 7.04.

Navodila? Daš notri CD, ko se naloži livecd klikneš na ikono install, izbereš slovenski jezik in potem samo še klikaš.
sudo poweroff

Mavrik ::

Obstaja več kot ena rešitev za tvoj problem. Prvo so ti že povedali: v BIOSu izklopiš AHCI SATA (lahko se imenuje Legacy IDE ali nekaj tako podobnega, rešitev je skoraj sigurno tam). To more delati na 99% laptopov. Če pa te nastavitve vseeno ne najdeš, ali pa je ni, potem pa narediš naslednje:
Na drugo mašino inštaliraš nLite, skopiraš na disk vsebino Windows CDja, potem pa na to mapo naščuvaš nLite in mu poveš, da bi rad vgradil SATA driver (tisti, kerega maš na disketi). Zadeva ti bo naredila nov bootable CD s SATA driverjem in voila... maš delujoči install.

Matthai: Linuxaši ste patetični.
The truth is rarely pure and never simple.

TESKAn ::

No, za okna lahko uporabil nLite, da integriraš gonilnike za disk v inštalacijo. Če seveda ima Acer prave gonilnike.

P.S.: katero verzijo XPjev pa imaš? Originalno ali z integriranim SP2?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

MarkoMan ::

Linux sem probal in res zgleda zlo ok, sam je 98% šodra za windows, tko da.....za enga svežga uporabnika pc ni. Se ji lahk se zagabi vseskup.

Mavrik nlite zadeva se sliši zelo obetavno. Bom probal doma. Thx.

Drugač pa Bios ima:

Information - tuki nemorem nič šlatat
Main - kjer lahk popravim uro, datum, količino vga memorija, pol pa lahko eneble/disable : quiet boot, network boot, f12 boot, d2d recovery In vse je na enable
security - sam za password
Boot - kjer določiš prioritete
exit - kjer mu poveš način izhoda

Mislm čist špartansk.
vsak zacetek in zacetnik je tezek

MeGreat ::

Kaj pa če bi si dobil windowse ki štartajo iz usb ključa, potem si tja gor vržeš partition manager(lahko tudi program v windowsih za diske, samo nevem če bo zaznal particijo), razparceliraš v ntfs in zaženeš windows xp inštalacijo

MarkoMan ::

Imam original XP home z sp2 in se en XP pro z sp2. A windowse prekopiram na disk v mapo al naredim image file al kaj? Sicer pa ko pridem domov bom sprobal tale Nlite pa da vidm kaj je to za enga boga.. Ta usb vrzija mi pa ne diši preveč, zaenkrat k mam še druge opcije..
vsak zacetek in zacetnik je tezek

MeGreat ::

Ne, se dobi posebne verzije windowsov prilagojene za usb ključ, kaj več pa ne smem na tem forumu napisat

overlord_tm ::

za enga svežga uporabnika pc ni


Wrong ... ravno za take je, ko še niso okuženi z windows načinom dela. Tisti ki že 10 let furajo windowse, taki se bodo težje navadili na nov GUI in druge programe.

MarkoMan ::

Wrong ... ravno za take je, ko še niso okuženi z windows načinom dela. Tisti ki že 10 let furajo windowse, taki se bodo težje navadili na nov GUI in druge programe.

Kaj pa vem. Ni praktičn. Težko ji jaz pomagam pol. Pa še zezat bi se mogu in iskat programe spisane za linux. Ma dat se ti mora. K bi bila vsaj tolk zverzirana da si sama poišče in gor vrže, pol se men tut nebi blo treba zezat z instalacijo. Tko da js raj insteliram windows + vs šodr in je. Če pa to nebo šlo pol ji bom linux gor vrgu, da bo lahko gledala filmceke, slikce in internet - to kar hoce konckoncu.
vsak zacetek in zacetnik je tezek

TESKAn ::

MarkoMan, skopiraš vse datoteke s CDja v eno mapo, potem pa to mapo odpreš z nLite. Rabiš pa .net 2, da ti nLite dela. V glavnem, ko odpreš mapo, izbereš, kaj bi rad naredil - ti priporočam, da zraven integracije gonilnikov narediš še 'unattended installation', da ti ne bo treba vpisovat podatkov za okna vsakič znova. Skratka vpišeš lahko ključ, kdo bodo uporabniki, nastaviš tipkovnico, jezik, ipd. Potem pa moreš še integrirat gonilnike - potrebuješ gonilnike za periferijo, ki jo ima prenosnik, potem pa izbereš mapo, kjer jih imaš spravljene in izbereš prave verzije. Velja opozorit, da morejo bit gonilniki za diske v 'text mode' - u. IIRC. Na koncu teh kolobocij (je bolj preprosto, kot se sliši:)) boš imel bootable ISO, ga zapečeš na CD in zaženeš prenosnik. Če imaš kak RW, raje posnemi nanj, če bi šlo slučajno kaj narobe.
In to bi bilo na kratko to.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

5er--> ::

Tukaj je še vodič skozi te postopke v nLite-u.

MarkoMan ::

TESKAn hvala za podrobno opisan postopek in mi je vceri tut uspelo naresti nov boot cd z sata driverjem, sam je napisal isto kot prej (ni diska. Sumim da nisem dal tapravega driverja, oz. txt driverja.

5er--> full dobr guide. Tuki bi še opici uspelo naresti boot cd :) . Zdej mi je jasn, da txt driver mora v folderju vsebovati txtsetup.oem datoteko. Tko da sem prepričan da mi bo v drugo uspelo. MORA!! :) Pol zvečer k domov pridem in bom imel več časa kot včeraj.

Pa še hecn, imam doma original Visto home basic in sem za štos probal inštalirat, pa tut ne gre...mislm....kao da ni pravi datotečni sistem da fat32 al un drugi....v glavnem ne more inštalirat. OK, pol je tam možnost, da formatiraš disk in ga tut ne more. V življenju se nisem tolk zezal z inštalacijo, kot se s tem compom.
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Mirč ::

kater notesnik imas,verjetno acerja ,potrebujes pa driver tisti kater čipset imas novi acerji imajo Mobile Intel® 943GML Express
lp

MarkoMan ::

Aleluja uspelo je. V 6 gre rado :) . Sem pa mogel original driver za točno ta računalnik potegnt dol. Ker je bilo exe sem mogel naresti disketo. Kak zegen da imam en pc z disketnikom. Pol sem pa z nLitom integreru multiple drivers in je zaznal disk. Hvala vsem za pomoč
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Mirč ::

KATER PRENOSNIK SI MEL

CitroX ::

Malo mimo te teme:
Imam prenosnik HP z 1,2 celeronom in 512 MB RAMa. Ali bo ta ubuntu 7.xx spodobno deloval? Se mi obetajo težave z gonilniki?
Ga ravnokar snemam z interneta.

poweroff ::

Na 512 Mb bo deloval povsem spodobno. Glede gonilnkov pa ne vem. Sprobaj, saj te nič ne stane. 8-)
sudo poweroff

MarkoMan ::

Ima Acer extensa 5210. Ima pa celeron 1.6 in 512 rama in je linux ubunt vredu delal gor. Je pa res da sem ga samo naložil in nič drugega.
vsak zacetek in zacetnik je tezek

CitroX ::

Sem že snel ubuntu, sedaj čakam, da se še neke zadeve na prenosniku dol snamejo, potem pa akcija.

Mirč ::

v tisti kopici driverov na diskete sem v 6 najsel pravega in xp lepo tečejo

R33D3M33R ::

Pa še zezat bi se mogu in iskat programe spisane za linux


Tole nikakor ne drži. V bazi ubuntuja je čez 20k programov in definitivno dobiš tistega, ki ga potrebuješ. Vse kar moraš je odpreti adept in vpisati ključno besedo (recimo mail). Sledi klik na izbran paket, ki je obogaten s bogatim opisom, da veš kaj nameščaš in zadeva se samodejno prenese in namesti. Ne potrebuješ reboota, vsi potrebni paketi se namestijo poleg programa, ampak lahko program samo poženeš in že uporabljaš. Če bo kdo rekel, da je v Windows to lažje, se je zlagal, ker enostavno ni. Imam oba sistema in vem kaj govorim.
Tole je offtopic, vendar sem moral napisati komentar, da razbijem dezinformacije
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Redorange ::

Se tudi sam strinjam z "R33D3M33R"
Sem si pred kratkim namestil PCLinuxOS in ne more noben rečt da ni programa in ne vem kaj.
Pri nameščanju samih programov je pa res dosti enostavnejše v linuxu kot v win.
Avtomatsko se trdi da ni in da se ne da, četudi se ni vsaj enkrat sprobalo.

MarkoMan ::

Se opravičujem :8) za totalne dezinformacije ....Sem sprobal linux in vse kar rabiš je internetno povezavo. Vse se naloži samodejno. Dobiš vse....waw

Morem rečt da sem impresioniran nad Linuxom!!:) :)
vsak zacetek in zacetnik je tezek

poweroff ::

Glede nameščanja paketov namenoma nisem hotel odreagirat... naj se pač ljudje oklepajo svojih prepričanj. Je pa žalostno, da so v avgustovski številko Monitorja na celi strani opisali nek program, ki pregleda kaj imamo naloženo na računalniku in potem na spletu išče, če so na voljo novejše evrzije teh programov in nas o tem obvesti.

Žalostno zato, ker so taki programi v Linuxu del sistema že dolgo časa. V Ubuntu recimo, ko pridejo novi popravki, mi update notifier napiše, da je toliko in toliko novih popravkov in nadgradenj na voljo. In to ne samo za sistem, pač pa za VSE programe, ki sem jih namestil preko skladišč programskih paketov. En klik - in namestijo se nove različice programov.

Žalostno je torej to, da tega v Monitorju v članku niso omenili niti z besedico. Človek dobi občutek, da je tam zaposlenih premalo ljudi, ki so seznanjeni z Linuxom...
sudo poweroff

borut007 ::

Aleluja uspelo je. V 6 gre rado :) . Sem pa mogel original driver za točno ta računalnik potegnt dol. Ker je bilo exe sem mogel naresti disketo. Kak zegen da imam en pc z disketnikom. Pol sem pa z nLitom integreru multiple drivers in je zaznal disk. Hvala vsem za pomoč

Pozdravljeni tudi od mene!

Kupil sem Acer Extensa 5210 in popizdevam. Z naloženimi Linpus Linux si ne znam nič začeti, kot da bi bila neka nova vrsta DOS-a.

Zato hočem namestiti Windows XP. Imam cd, na spletni strani sem dol potegnil driverje za disk
http://support.acer-euro.com/drivers/no...

Imam nLite, lepo izberem datoteke z instalacijskega cd-ja od windowsov, dodam driver in napečem. Ampak Acer mi ne zazna diska, pa če se okoli obrnem.

Lahko prosim kdo pove, točno kateri gonilnik je pravi za ta prenosnik? V nLite sem izbral vse hkrati, pa vsakega posebej, pa za 32-bitno različico, pa za 64-bitno različico, ampak ne gre in ne gre ...:( Prenosnik hoče driver na disketi, ali pa prekine namestitev. Disketnika ne dobim nikjer ...

Pa še to mi povejte, je lahko problem, ker snemam na dvd, namesto na cd? Sedaj sem uničil že 6 dvd-jev, pregooglal sem vse možno, na uradni Acer strani nič uporabnih napotkov, ... vi ste mi odrešilna bilka. ;-)

Pa gremo počasi:

1. kateri gonilnik naj namestim na disketo?
za 32-bitno ali 64-bitno različico?

2. Potem ponudita dve datoteki, iaahci.inf in iastor.inf
Datoteke ponudijo te gonilnike
http://shrani.si/?M/g6/6bVS2Jz/snap1.jpg
Katerega izbrati? Če izberem vse hkrati, ni dobro.

Najlepša hvala za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut007 ()

poweroff ::

Stvar je v tem, da si vse skupaj domišljaš. Kot je namreč splošno znano Linux NE DELA, pod Windowsi pa deluje vse. Iz prve.

Gonilnikov za Linux ni, gonilniki za Windows pa so. Torej si preprosto vse skupaj samo domišljaš. >:D

OK, šalo na stran.

poiskusi si naložiti Ubuntu Linux. Morda bo vse skupaj delalo iz prve in boš dobil čisto uporaben sistem.

Če pa že siliš v Windows "težave" :D pa priporočam, da se obrneš na Microsoft tehnično pomoč. Glede na to, da si pri njih kupil Windows Xp in da oni nudijo brezplačen support, ti bodo gotovo znali pomagati.

Pred klicem pripravi natančne podatke o prenosniku in Xp licenci in to je to...
sudo poweroff

Mavrik ::

Matthai: Čestitam za še en neuporaben linux zealot post, ki ne odgovarja na vprašanje.

borut: Ta problem se na večini prenosnikov veliko lažje reši tako, da greš v BIOS ter izklopiš AHCI SATA (ponavadi poimenovan Legacy SATA, Native SATA ipd). Zatem ti bo windows installer prepoznal diske brez vseh težav. nLite je samo izhod v sili če maš resno kak glup laptop ko tega nima.
The truth is rarely pure and never simple.

poweroff ::

Ker Windows fint ne poznam sem človeku predlagal, da uporabi Ubuntu Linux. PRavi namreč, da je računalnik z originalnim programjem neuporaben (ala DOS varianta). Skratka, če hoče računalnik narediti uporaben, je to možna rešitev. Če pa ni cilj uporabnos, ampak namestiev Windowsov, je pa to druga pesem. Ampak jaz iz vprašanja vidim predvsem da ga moti neuporabnost.

Druga možna rešitev pa je, da poklice Microsoft tehnično pomoč. MS Slovenija namreč kupcem svojih izdelkov nudi BREZPLAČNO tehnično pomoč. Vsekakor je to hitreje kot brskanje po forumih, ker samo pokličeš in ti strokovnjaki odgovorijo na vprašanje. (ali pa tudi ne, sam imam z njimi pretežno slabe izkušnje, klical pa sem že večkrat).

Je pa seveda problem, če imaš piratske kopije. Ampak ker na Slo-Techu piratstva ne podpiramo, si človek v takem primeru niti ne zasluži odgovora, kajne? >:D


Tako da lahko rečemo, da sem človeku dal precej uporabne odgovore.
sudo poweroff

borut007 ::

Evo me po mučnem popoldnevu spet nazaj. Uspelo je. Da sam odgovorim malo na svoja vprašanja:
1. pri 32/64-bitni različici izbiraš glede na različico XP-jev, ki jih nameščaš. Te razne Home, Pro variante so vse 32-bit, kar je pa 64-bit pa je posebej označena kot 64-bit verzija. Torej, če nič posebej ne piše, potem je navadna 32-bit in izbereš za to tudi driver.

2. Izbereš datoteko iaahci.inf in gonilnik Intel 82801GBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH7M/DH). S tem mi je uspelo spraviti WinXP na Acer 5210. 8-)

kulSMS ::

Matthai
Če bi imeli Windowsi kak program, ki bi ugotavljal, če obstajajo novejše verzije nameščenih programov, bi EU takoj sprožila tožbo proti MS-ju (kot pri programu WMP), da onemogoča konkurenco na področju teh programov in nam vsiljuje svoj program.

poweroff ::

Aja, da bi? A ti delaš v EU komisiji in imaš "notranje informacije" ali samo malo na pamet sklepaš?

BTW: del tega opravlja Windows update (samo za Microsoftovo programje), obstaja pa tudi nek program (opisan predprejšnji številki Monitorja). Pa zaenkrat ni bilo nobene tožbe.

Je pa res, da ta program dela bolj tako-tako...
sudo poweroff

'FireSTORM' ::

Matthai: Brezveze je o tem razpravljat z winblowz fan boyz...
Enostavno ne prideš do konca.
Prej boš lahko razpravljal z Mercedes fanom kako dober je Japanc...
Pusti jih, naj peljejo svoja polkna kam jih hočejo, manj kot je takih na drugih sistemih, manj so ti sistemi podobni polknam...

/*
Sarkazem
Ampak jaz tako pravim, Windows imaš probleme z okni, Mac imaš probleme z letališči (Airport za WLAN), Linux in problemi izginejo, nimaš ne oken in ne letališč >:D
*/
Those penguins.... They sure aint normal....

mspiller ::

A tole distribucijo linuxa Acer se vedno daje zraven? Kolikor sem gledal na Distrowatchu ni updatan tam od leta 2005. Ker nazadnje ko sem gledal recimo v BigBangu, je na Acerjevih laptopih gor kar FreeDos oz. Win.

Če bi imeli Windowsi kak program, ki bi ugotavljal, če obstajajo novejše verzije nameščenih programov, bi EU takoj sprožila tožbo proti MS-ju (kot pri programu WMP), da onemogoča konkurenco na področju teh programov in nam vsiljuje svoj program.
To verjetno ne, bi pa lahko koncno MS malce po krempelcih, da zrihtajo bootloader, da ne onemogoci obstojece namestitve drugih OSov. Recimo da, ce najde drug bootloader, da ga skopira nekam drugam, ter nato ponudi opcijo ob bootu za prejsni bootloader.

Lahko bi vsaj Novel malo pritisnil na MS, naj ne disablajo njihovih SuSE instalacij. Ker navaden uporabnik verjetno ne znajo vec tega popraviti.

poweroff ::

Tole s FreeDosom je pa trak nateg, da kar verjetnio ne moreš. Po moje je celo zadeva zrela za varstvo potrošnikov, saj dvomim, da ti pod FreeDOSom dela vsa strojna oprema (predvsem wi-fi).

Ne razumem zakaj ne dajo gor Ubuntuja, bo izgledalo bistveno bolj uporabno... (ja, saj vem, imajo pač zaposlene krasne """strokovnjake""")...
sudo poweroff

kulSMS ::

Jaz sem s svojim komentarjem glede programa za iskanje novejših verzij hotel opozorit, da windowsi pač ne smejo imeti vseh programov vključenih (tako kot linux, vsaj v EU ne), ker potem se najde neka EU komisija, ki tega ne dovoli. Če so zatežili glede WMP-ja bi še pri marsičem drugem. Predvidevam, da bi se podobno zgodilo s Slikarjem, če bi ga posodobili.

gregor3000 ::

Bump.

Se opravičujem, če sem povrnil temo od mrtvih... Našel sem jo preko googla, ko sem iskal dodatne informacije ravno o Acerjevih notesnikih z Linuxom.

Torej zanima me Acer Aspire AS5315, vendar sem po netu zasledil ljudi, ki so imeli OGROMNO težav s tem notesnikom. Zdi se, da je delal popolno le, ko si nanj inštaliral Visto.

Mene pa zanima ali je možno ta notesnik usposobiti z Ubuntujem. Namreč kot berem po spletu ne dela z linuxom Wireless LAN, težave so z zvočno in grafično kartico...
Npr tale blog: http://constc.blogspot.com/2007/10/linu...

Torej ali zadeva deluje z Ubuntu?

Zanima me tudi ali obstaja notesnik, ki bi res imel že prednaložene Linuxe skupaj z nekim grafičnim vmesnikom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

sata drivers & bios

Oddelek: Strojna oprema
94066 (3736) jackorsen88
»

Kako naj instaliram winxp, če moj novi notebook s sata diskom, ki nima disketnika???H

Oddelek: Pomoč in nasveti
474768 (3350) al3s
»

Instalacija XP ne najde diska

Oddelek: Operacijski sistemi
415922 (4785) fredyjetle
»

vista problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
153039 (2698) markk1
»

Instalacija win XP na prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
132021 (1764) c00L3r

Več podobnih tem