» »

HomeMade Cooler Plant -> USB na 12V priključek za vent...

HomeMade Cooler Plant -> USB na 12V priključek za vent...

'FireSTORM' ::

Torej vprašanje je enostavno.
Imam ventilator in vhod za ventilator je 12V in na njem priključek za računalniški napajalnik. Napajalnika kot takega z takim izhodom na laptopu nimam (bi bil prav smešen z takim napajalnikom). Zato bi rad to nekako prevezal na USB, torej konektor za napajalnik odščipnil in zlotal zraven USB priključek...Vprašanje se pa poraja, kako za vraga to naredim?
Mislim vezavo, da mi nebo kdo razlagal kako se lota in odščipuje kable...

Aja pa pozneje bi rad še naredil da se cooler plant vključi samo v primeru ko je temperatura procesorja XX°C(Linux)
Da ne odpiram dveh tem na enem kraju. :)
Plant imam pa namen narejen iz ohišja starega računalnika, vpognem pločevino kot jo potrebujem in izrežem luknje za ventilatorje. Načrt imam takšen: 2x 80mm Vent, en nameščen pod procesor en pod disk. Ali bi bilo bolj pametno ga namestit kje drugje?
Those penguins.... They sure aint normal....

M-XXXX ::

Tudi sam sem že nekaj delal v tej smeri in kolikor vem sem prišel do tega zaključka da se iz usb-ja spravi samo 5V

'FireSTORM' ::

hmz...
To bo potem kot prdenje od spodaj na računalnik...
Those penguins.... They sure aint normal....

Baxxxter ::

hmmmm ali pa daš 2 120mm ventilatorja, s tem izenačiš pretok 80mm ventilatorjev - pa še tišino boš imel ;)

WinsuckeR ::

Al pa če bi naredu tkole:
15V Verzija
|USB5v 1 |--->|-----,
|USB5v 2 |--->|-----|------|FAN+|
|USB5v 3 |--->|-----'
|USB Mas |------------------|FAN-|

15V Verzija II
|USB5v 1 |--->|---*--,
|USB5v 2 |--->|---*--|------|FAN+|
|USB5v 3 |--->|---*--'
|USB Mas |------------------|FAN-|

15V Verzija III
|USB5v 1 |--->|---,
|USB5v 2 |--->|---|--(1) (2)----|FAN+|
|USB5v 3 |--->|---'
|USB Mas |--------------------------|FAN-|

Legenda:
+ -->|--- - Diode 1Nneki neki
--*-- Stikalo
Potenciometer (1)nogica (2) nogica

Pojasnilo:
S tako vezavo bi bilo možno dobiti 15V izhoda, diode so potrebne za zaščito USB portov. Princip ni preverjen.
EDIT: Seveda se da dobiti tudi ventilatorje ki delujejo na 5V...oz manj kot 12. (Poglejte v Condradu, ICelektroniku ali Justu)
EDIT: Za čisto preprosto strojno kontrolo ventov lahko namesto (ali še bolje-pred) potenciometrom vstaviš NTC ali PTC element (ne spomnim se točno karakteristik :zrdi: moral bi pogledat v zvezek iz prvega letnika...)

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

He, he. Ni šans, da bi tole delovalo.
Kot prvo že zato ni prav, ker si ti vezal USBje vzporedno, za višjo napetost pa bi jih moral zaporedno.
Kot drugo pa se vsi USBji napajajo iz istega vira. Torej kakršnokoli zaporedno povezovanje gladko odpade.

TESKAn ::

Lahko pa narediš step - up konverter. Moreš pa pazit, da ne presežeš 0,5 ampera, kolikor največ zmore USB port. Kako naredit tak konverter, si poglej tu, namesto tranzistorja se dobijo integrirana vezja, ki imajo vse že noter, skupaj z regulatorjem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

a13misko ::

@WinsuckeR pozabi si na padec napetosti na diodah, sicer je pa tako tako vseeno ker si vse drugo narobe napisal!

'FireSTORM' ::

Kaj pa z trafo nebi šlo?
Nisem sicer neki štromar ampak sem dobil takšen nasvet od enega štromarja podobnega sebi :D

Sicer sem pa že spremenil plan...
Vzel bom 2x 120 mm ventilatorja
vhod 220 in vključim plant direktno na štrom, edino za neonko, če bom jo dodal zraven(ali pa ledice)
da bo malo šajnalo po mizi sploh ko kaj ponoči iščem po mizi
potem bom pa moral nižat voltažo iz 220 na 12 se mi zdi da so neonke

Rabim pa tudi stikala, za 220V je lahko enako stikalo kot sem nabavil za 12V? je dovolj varno da ne zapalim česa(saj pravim da se ne spoznam na štrom ravno najbolj, vem da je +/-/zemla :D
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

Z trafom ne gre tako zlahka, ker imaš iz USBja DC, za trafo pa rabiš AC. Šaltarji ne vem, če bodo za 220 dobri oni za 12 - verjetno bo delalo, ampak ziher je ziher.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

bate ::

Imaš ful možnosti,nekaj približno v tvoji smeri je tu na bolhi

http://www.bolha.com/oglas2014034
http://www.bolha.com/oglas2099683

Glede stikal bi bilo hecno da bi mala 12V enako dobro delala za 220V oz. bi to potem bila 220V stikala.

Lahk najdeš tud ventilator ki bi deloval na 220V AC in ne rabiš sploh posebnega prilagajanja.

Lahko uporabiš pretvornik kot ga omenja TESKAn, ki je kul ideja, če se izide vse skupaj.

Ena varianta je tud nekaj takega kot imajo novejši telefoni z malim transformatorčkom in pretvornikom, še bolj simpl je če nekako suneš malo štroma iz napajalnika. (Na mojmu sicer piše "Risk of electric shock do not open" :)

'FireSTORM' ::

Torej rabim nekaj takega?
Those penguins.... They sure aint normal....

bate ::

Tud un za 0,72 € bi moral biti povsem vredu.

'FireSTORM' ::

Razmišljal sem da bi dal gor električno stikalo ki bi prepuščalo 12V in bi ga lahko preklapljal z 5V.
Stikalo bi kontroliral SW z USB izhodom. Je to možno naredit?
Da bi potem napisal "driver" za ta cooler plant(verjetno v C) ki bi kontroliral USB izhod oz. preko USB vrat preklapljal stikalo na plošči ob določeni temperaturi ali kakšnimi drugimi pogoji ki bi mi lahko padli v glavo. Ali pa morda že kak takšen SW obstaja(čeprav bi raje spisal svojega).
Those penguins.... They sure aint normal....

20sdfj093f ::

Rabiš mikrokontroler z usb client podporo ali pa asic v stilu Cypress/FTDIchip.

LPD

'FireSTORM' ::

Ok zdaj sem nekaj spacal skupaj. Ampak za enkrat samo en ventilator. 120mm 230V in preko stikala.
Temperatura je pa okrog 45˚C brez obremenitve procesorja.
To je ok? Ali je še vedno 2 much?
Brez vklopljenega ventilatorja je pa okrog 60-65˚C
Those penguins.... They sure aint normal....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Luč na plosk

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
126067 (3627) STU-III
»

pretvornik 12->220v

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6986 (816) Good Guy
»

Kje dobiti kratek USB kabel

Oddelek: Kaj kupiti
193445 (2563) Karen
»

Pokanje v zvočnikih 5.1 Logitech Z-5500 THX

Oddelek: Pomoč in nasveti
142282 (2061) mrTwelveTrees
»

Timer 12 V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313536 (3063) drjack.dj

Več podobnih tem