» »

Kupujem monitor ! Kakšne izkušnje z Wide Screen monitorji ?

Kupujem monitor ! Kakšne izkušnje z Wide Screen monitorji ?

JOKER ::

LEP POZDRAV !

Kupujem namreč monitor ... no enega imam nagledanega in bi rad slišal vaše mnenje predvsem od tistih, ki imajo že omenjene monitorje. Tukaj mislim na monitorje WIDE Screen .
Predvsem si ne znam predstavljat, kako takšen monitor prikaže sliko, ki sem jo naredil z fotoaparatom, če pa je monitor bolj ŠIROK kot pa VISOK ?
Ne znam si predstavljat, kako bo lahko vse prikazal (kompletno sliko) če pa je takšne dimenzije ? Zanima me, kako prikazuje int. strani ?
Predvidevam, da je manj kot pol zaslona praznega .. itd.
Morda se motim, zato pa sprašujem.
V trgovini sem videl namreč sliko na takšnem monitorju, ampak sem dobil občutek, kot da bi bila slika prilagojena na ta zaslon.
Je pa ta ista slika se prikazovala na večih monitorjih hkrati, tako na 19", 17" ,20" in 22", tako da slika za tega Wide ni prirejena, ampak enostavno mi ni jasno.

Torej, kakšne izkušnje imate lastniki takšnih monitorjev ?

Hvala za vaše cenjene odgovore že vnaprej.

Lep pozdrav.
________________________________________________________
Ka te češ ....

damirez ::

Te monitorji so prilagojeni za filme gledat in novejše igre. Za kašno resno delo, al pa "slike gledat" ti ga pa odsvetuem.

BladE_ ::

:D

Kupu sm Samsunga 206BW (WIdeScreen) in sm ful zadovoln... Navadne slike (ne widescreen) so normalne razn ce jo uporabis na ozadju je slika malenkost raztengjena ampak ce nisi tok zlo natancen te niti ne bo motlo in sploh ne bos opazu. Drugace se pa dobi slike v WideScreen resoluciji brez problema. Glede internetnih strani je tko... ene prikaze lepo ( slotceh) druge pa spet ne, ker pac niso narjene za wide monitorje ( 24ur). Uglavnem men je monitor do konca hud.... filmi, igrce, brskanje po netu.... zame je widescreen zakon in nikol vec ne grem na navadn monitor.


LP

JOKER ::

BladE_

Zahvaljujem se ti za tvoj odgovor, predvsem pa, ker si se potrudil zadevo pokazat z slikami. No, prav to me odbija od nakupa, ko sem videl tvojo sliko (24ur), da je pol monitorja praznega, to mi ni všeč. Sam monitor je pa resnično hud, nimaš kaj ... ko sem danes to videl so se mi kar zažarele oči.
Zanima me, kako zgleda raziskovalec in pa kakšen program, kot je Photoshop, kako to zgleda na takšnem monitorju ?
Je pa prodajalec danes omenil, da so ti monitorji WideScreen sedaj IN in da počasi drugih sploh ne bodo več delali, ter da se bodo internetne strani prilagodile za te monitorje.
Zaupal mi je še, da se bodo septembra drastično dvignile cene monitorjev.

Hmm .... kako se naj odločim ? Monitor, ki ga gledam je 22" in je zelo lep že na oko, plus tega pa ima dobre karakteristike ... od nakupa me odbijajo samo takšne stvari (slika 24ur).
Neki film fanatik nisem, igrc na compu ne igram, ker imam Xbox, tako da .... mel bi ga pa.
________________________________________________________
Ka te češ ....

xabre ::

pol pa vzemi 22" navadnega.

ZlobneZ ::

wide zasloni so vec kot primerni za resno delo [recimo CAE/CAD orodja], jaz tudi vedno bolj gledam za wide zasloni, ker pri delu recimo z ePlan-om [orodje za projektiranje], rabis cim vecjo povrsino kjer delas, poleg imas pa za pol monitorja se raznih opravilnih vrstic in podobnega ... edina "alternativa" wide zaslonom sta dva zaslona :))

T-h-o-r ::

Imam neca 20wgx pro in je odličen, nisem imel še nobenih težav z njim, tudi pri drugih opravilih kot pri igranju iger in gledanju filmov se zelo dobro odreže.

JOKER ::

Hmmm .... pomeni, da je ta vrsta monitorja za nekoga, ki predvsem oblikuje .. itd ?
Jaz osebno z kakšnimi AutoCADi in to ne delam .... delam predvsem z Photoshopom, ter veliko oblikujem video.
Kako pa se odprejo programi oz. koliko prostora zavzame recimo program Photoshop ?
A se odpre na celotnem zaslonu ali je pri programih prav tako kot pri določenih www straneh pol monitorja praznega ?
Mislim, vizualno ne zgleda dobro, drugač pa je monitor bomba.
Gledam, da mi je stvar zraven tega tudi všeč.

Priznat pa moram, da filmov ne gledam na računalniku, igram pa igerc na compu tudi ne, tako da ... hmm ...

A mi lahko kdo prilima sliko, kako zgleda na takšnem monitorju, ko imaš odprt program, kot je Photoshop ali kaj podobnega ? Prosim ... :8)
Kaj pa raziskovalec ? A se odpre čez cel zaslon ali samo polovica ?

Lp
________________________________________________________
Ka te češ ....

JOKER ::

Strinjam se z vami, da pri resnem oblikovanju in delu z raznimi programi je tak zaslon nepogrešljiv. Kaj pa za domačo rabo, ter oblikovanje slik, ter obdelavo videa ?
________________________________________________________
Ka te češ ....

T-h-o-r ::




Je pa res, da se vse internetne strani ne prilagodijo lepo zaslonu.

JOKER ::

@T-h-o-r:

Hvala ti za trud, da si prilimal sliko. S tem dejanjem sem že bližje odločitvi. 8-)
Potemtakem predvidevam, da se tudi programi kot so PS .. in ostali odpirajo čez cel ekran.

Zdaj pa še eno vprašanje, kar tako BTW:

A obstaja kakšen program, s pomočjo katerega bi lahko svoje slike, slikane z fotičem spremenil v WideSreen slike ?
Morda smešno vprašanje, ampak predvidevam, da obstaja in tisti, ki si lastite monitorje Wide ste to sigurno že zvohali kje. Se motim ? ;)
________________________________________________________
Ka te češ ....

JOKER ::

T-h-o-r:

Praviš internetne strani ne prilagodi ... ampak verjamem, da bo slej ko prej vse prilagojeno tovrstnim zaslonom.
Pač imaš dve strani naenkrat odprti, vsako na polovici zaslona, kar mi tudi koristi, ko delam na netu.
________________________________________________________
Ka te češ ....

Nik$on ::

Malo sem pozen, pa dobro no

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nik$on ()

T-h-o-r ::

Ja, vsi programi se brez problema odpirajo čez cel ekran, pa tudi slo-tech se normalno odpre :P

JOKER ::

Hvala fantje za trud ..
Kaj pa na to mi zna kdo odgovorit ?
A obstaja kakšen program, s pomočjo katerega bi lahko svoje slike, slikane z fotičem spremenil v WideSreen slike ?

lep pozdrav
________________________________________________________
Ka te češ ....

madmitch ::

V zadnjem monitorju imaš test Wide Screen. Morda ne bi bilo slabo, če bi ga prebral. Nekaj je tudi primerjav.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Bramac ^^ ::

Tisto glede internetnih strani naj te ne skrbi, sem danes šele opazil da je na 24ur pol strani prazne :D Sicer pa men se je na začetku tut ful čudno zdelo vse skup, zdej ti pa rečem da ne grem več nazaj. Wide rules ;)

Kar nabavi, če je monitor dober nimaš kaj falit..

HyperKiller ::

Po dvomesečni uporabi Samsunga SM 205, priporočam widescreeen.
Programi za urejevanje (slik, filma, zvoka..) se veliko bolje "porazporedijo" po zaslonu.
Če igirca podpira širokozaslonsko resolucijo, je to dobrodošlo, ker se (vsaj pri FPSjih) dogaja bolj levo-desno, malokrat pa zelo dol ali gor - če me razumeš)
Če igica ne podpira, maš pa pač črni rob ali pa razvlečeno sliko, tvoja izbira (boljše je rob)
Glede 24ur in podobnih strani: Če se stran razširi na celotno širino monitorja, se nemalokrat zgodi, da je nadležno brat text, ker je vrstica zeloo dolga, tako da je to celo zaželjeno.
Jaz sem poizkusno svojega za cca en teden obirnil pokonci, se pravi da je bil ozek in visok. Za branje PDFjev in čitanje spletnih strani je navkljub čudnemu izgledu presenetljivo dobro.
Pazi pa: 20" widescreen ima manj delovne površine kot 20" navadni, 3:4 zaslon.

PS: Ne vsega verjeti prodajalcem, preden kaj kupiš poglej vsaj še na mimovrste, če imajo morda isti artikel (običajno ceneje).
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

JOKER ::

POZDRAVLJENI !

Vidim, da vas je kar nekaj z temi monitorji.
Zanima me a je z namestitvijo v XPjih kakšen problem ?
Ko naložiš CD z gonilniki za monitor ti potem da takšne resolucije avtomasko na voljo ?
No, ker tukaj so resolucije recimo 1440x900 ... itd, kar pa pri teh navadnih monitorjih ni mogoče nastavit. Kako je s tem, so kakšne težave ?

Morda se sliši smešno vprašanje, ampak raje vprašam, da bom pripravljen, da ne bom prehitro ubupal. :8)

Še enkrat bi se pa vsem zahvalil za odgovore, ki so pipomogli k moji odločitvi pri kateri sem malce kolebal.

P.S.
@HyperKiller:

ne, saj ne verjamem prodajalcem vse kaj rečejo ! Ponavadi pridem pripravljen v trgovino in jih z vprašanji presenetim. Je pa rekel prodajalec, da bo večina monitorjev, ki bodo sedaj izdelani v takšni obliki WideScreen in da bo tudi večina int. strani narejenih za te monitorje. Mislim, pa da ima tukaj popolnoma prav, saj tehnika se razvija in klasični monitorji bodo počasi šli v pozabo.
________________________________________________________
Ka te češ ....

Bramac ^^ ::

Ko naložiš CD z gonilniki za monitor ti potem da takšne resolucije avtomasko na voljo ?


Sicer že zelo dolgo nisem ponovno nalagal sistema, ampak če se prav spomnem imaš takoj po tem ko naložiš gonilnike od monitorja na voljo vse resolucije do najvišje (oz. native na LCDju), v tem primeru pa 1440x900. S tem ne boš imel popolnoma nobenih težav.

Zgodovina sprememb…

Modri dirkač ::

Ko boš naložil gonilnike za grafično boš mel vse podprte resolucije na voljo.
Everybody lies!

JOKER ::

Hvala fantje ... grem jutri po njega ... juhuuu .;)
________________________________________________________
Ka te češ ....

Valentin ::

> Ko boš naložil gonilnike za grafično boš mel vse podprte resolucije na voljo.

Samo pod pogojem, da jih grafična podpira. Ker starejše jih ponavadi ne...

Modri dirkač ::

Sej ne govorimo o Voodoo-ju... (upam da ne)
Everybody lies!

caveman ::

Drugace se pa dobi slike v WideScreen resoluciji brez problema. Glede internetnih strani je tko... ene prikaze lepo (slotech) druge pa spet ne, ker pac niso narejene za wide monitorje (24ur).

uporabi Opero namesto Firefoxa, ki teh težav nima (lahko povečaš tudi slike, ne samo besedilo, tako da zasede celoten zaslon).

LordWorm ::

jst tudi razmisljam ce je vecji monitor sploh resitev zame. imam samsung 970p (19") in mi je vse skupaj premajhno, povcal sem fonte v windowsih/firefoxu pa se vedno ni to to. ze sam text pri googlanju mi je premajhen, zato me zanima v kateri stacuni jih imajo razstavljene, da si grem enostavno pogledat.

zanimam se za 22/24 wide, uporabljam pa za vse, najvec pa pdf/word/surfanje po netu in tudi filmi/spili
ni podatka

xabre ::

Meni je tekst, fonti na 19" lcd premajhno za udobno branje kaj šele 17". Se je treba preveč naprezat. Če pa povečuješ zadeve pa grdo zgleda.
Zato sem si pa omislil 19" crt na 1024x768 in je prav užitek brati.:D

steev ::

Od kdaj ma velikost zaslona veze z pisavo. Sej se da vse nastimat.
:|

LordWorm ::

kaj mas v mislih?

ker nekateri forumi so imuni na te nastavitve ravno tako google rezultati...
ni podatka

JOKER ::

POZDRAVLJENI !

Tako .... zadeva je doma.
Kupil sem namreč 22" monitor.
Kartica ... nekdo je zgoraj omenjal, ni voodoo ampak ATI Radeon in ima resolucij koliko hočeš. Pisavo, ki se zmanjša z resolucijo pa porihtaš z PDIji in z samo nastavitvijo v videzu. No vsaj jaz sem tako to rešil. Ker pa imam tudi nov komp, grem dalje delat.

Lep pozdrav in hvala za odgovore ter slike na podlagi katerih sem se lažje odločil.
________________________________________________________
Ka te češ ....

Modri dirkač ::

Kaj si kupu?
Everybody lies!

zcetrt ::

Če ima človek 15 inč in 1600x1200 se pred 1024x768 počuti kot zombi. Na 19 colskem pa... Ojej, kvadratne očke...
4.

suso ::

Pred 3 tedni sem zamenjal na wide screen in pod nobenim pogojem ne grem nazaj na navaden (4:3) monitor. Surfanje po internetu ti kmal postane cist normalno (tut primer strani kot 24ur)... Špili mi zaenkrat vsi laufajo super... Velik lazje pa naenkrat upravljaz z vecimi programi kar je velik plus.

Toplo priporocam (Samsung 215TW v mojem primeru:D )

JOKER ::

... tudi sam sem navdušen nad njim, čeprav ga imam šele tri dni. dejansko se za srfanje po netu navadiš, glede tistih strani, ki še niso prirejene za Wide zaslone.
Mi je všeč, tako da mi ni žal.
Modri dirkač :
kupil sem 22" Novita monitor. Ni neka priznana znamka, ampak mi je takoj padel v oči ko sem ga videl.
Ima tri leta garancije kot LG , tako da ni panike ... slike je fantastična, lepe barve, velik zaslon v glavnem zakon !
________________________________________________________
Ka te češ ....

LordWorm ::

si preveril ce so barve enakomerno razporejene, odzivnost ipd?
ni podatka

Ziga Dolhar ::

Široki (in nasploh večji) monitorji niso namenjeni vsezaslonskemu gonjenju programov.
https://dolhar.si/

JOKER ::

Za moje potrebe je več kot odličen. V trgovini sem zahteval, glede da je stvar nova, da mi zadevo testirajo na več načinov in rade volje si je prodajalec vzel čas in zadevo stestiral, saj sem se hotel prepričat o določenih zadevah. To pa zato, ker sem v drugi trgovini pred leti imel slabe izkušnje.
Monitor deluje v nulo, nimam pripomb. Kot sem rekel, ni še neka znana firma, ampak zadeva je 1A.
Če dam primerjavo z avtomobili ... tudi Mercedesi, VWji crkujejo, tako da trdit, da je ena znamka monitorjev dosti boljša od druge znamke monitorjev je nesmiselno.
Kot pa sem omenil, garancija je tri leta kot pri ostalih, tako da ni panike.

Ukvarjam pa se drugače z video obdelavo in glasbo, kar mi sedaj ta monitor omogoča dosti več vidnega polja od prejšnjega.
Iger ne igram, ker imam doma za ta namen XBox konzolo, kar je dosti bolj prijazno do otrok (mislim rokovanje - vstaviš DVD in konec) .
Toliko ...

lep računalniški pozdrav.
________________________________________________________
Ka te češ ....

JOKER ::

Zanima me pri lastnikih wide monitorjev, kako imate nastavljeno Contrast in Brightnes.
Ko pregledujem zadevo na beli podlagi preveč bode v oči, pa me zanima iz katerih številk naj izhajam, da si nastavim neko zlato sredino.

lep pozdrav
________________________________________________________
Ka te češ ....

bluefish ::

ko je bilo govora o prikazu strani. Veliki monitorji so namenjeni večopravilnosti. Že mnogokrat je bilo napisano, da je maximized view stvar preteklosti, saj widescreen monitorji omogočajo, da imaš recimo na eni polovici odprt browser, na druge pa Word ali bilo kaj drugega.

@JOKER: če sem te prav razumel, bi rad navadne fotografije spremenil v widescreen. To brez popačenj ne bo šlo. Lahko pa dodaš črne robove spodaj in zgoraj. Sicer pa veliko sodobnih fotoaparatov (digitalcev) omogoča slikanje v widescreen formatu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Modri dirkač ::

@ JOKER

Jaz osebno imam sliko dokaj temno in toplo nastavljeno, saj drugače bela prav reže v oči.
Ne vem, točno vendar imam brightness in contrast zelo nizko, več ko pridem domov.
Everybody lies!

JOKER ::

@ blueFish

Tako je, kaj se monitorja tiče. Več imaš vidne površine in dosti več stvari lahko imaš naenkrat gor, kar je večkrat dobrodošlo, saj ni potrebno oken minimirat ... itd.
Kaj se tiče pa slik, sem pa zadevo rešil kar z Photoshopom. Ponavadi slikam z HQ kar pomeni, da je resolucija slike pri mojem fotoaparatu (Olympus) nekaj čez 2816 x 2112 in ker imam resolucijo na monitorju nastavljeno 1680 x 1050, enostavno sliko v PS-u naredim Crop z mojo resolucijo monitorja. Res je, da slika NI popačena, temveč nekaj stvari z slike zgubiš. V vsakem primeru zgubiš ali zgornji ali pa spodnji del slike, tako da ... No, če veš vnaprej, da boš slikano pokrajino uporabil za namizje na wide monitorju, potem jo pač še v štartu tako slikaš, da boš lahko uporabil to kar je lepo.
Da pa grem zaradi tega zdaj fotič menjat, ki je star leto dni, pa res nima smisla, ker se z fotografijo ukvarjam predvsem za lastno potrebo (slikanje: družine, dopust ... itd).

@ Modri dirkač

Tako je, ko gledam nekaj kar ima belo podlago prav reže, kot sem napisal.
Vesel bom tvojega odgovora, da vidim kako imaš nastavljeno, da se bom vsaj nekako orjentiral .

Hvala in lep pozdrav.
________________________________________________________
Ka te češ ....

HyperKiller ::

Trenutno imam na Samsungu svetlost na 65 (od 100) in kontrast na 60, MagicColor: Off, Color Tone:normal, vse barve na 50 (na sredini, v enakem razmerju), Gamma pa na mode1, karkoli že to pomeni.
Sicer pa sem sem težko našel ustrezno nastavitev ob prehodu na LCD iz dveh slabih CRTjev, ampak kaže da sem se privadil.
Probleme imam le še s tem, da se monitor ne prižge (če je prikljopljen na DVI) dokler grafike ne prevzemejo Okna.

Imam pa eno vprašanje; ali kdo ve, kako bi lahko v Oknih nastavil "sidrišča" ali pa kot je "snap-to" v Photoshopu, ker mi je dokaj težavno prestavljat okna da se ujemajo. Funkcija "Tile Windows" mi ne služi dovolj dobro.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LCD monitor 16:9. Ali obstaja?

Oddelek: Kaj kupiti
162981 (2258) zile
»

Prosim pomoč-nakup 22 LCD!

Oddelek: Kaj kupiti
272474 (1525) msedem
»

acer LCD 20"

Oddelek: Kaj kupiti
61030 (851) AndrewSmith
»

Kateri LCD monitor WideScreen priporočate?

Oddelek: Kaj kupiti
201993 (1615) Banananjam
»

Novi lcd sony x.-black in plazma

Oddelek: Kaj kupiti
161365 (1099) ZaFo

Več podobnih tem