» »

zaščita funkcijskega generatorja pred povečanim tokom

zaščita funkcijskega generatorja pred povečanim tokom

vsustar ::

Pozdravljeni!
Sem popolen neznalec na področju elektrotehnike.

Imam pa en zanimiv? problem;
funkcijski generator priklopim na dve platinasti elektrodi in ju pomočim dokaj blizu v sladkorno raztopino (glej sliko). Zaradi nasprotnih nabojev na elektrodah se ti približujeta in odmikata stran ena od druge (to rabim za formacijo mehurčkov iz "masti", ki je namazana na teh dveh elektrodah). Frekvenca je okoli 10 Hz, napetost pa maximalno 10 V. V raztopini pa bi rabil tudi nekaj elektrolita (soli). Če bi dodal nekaj soli v raztopino bi mi funkcijski generator skurilo:O , zaradi prevelikega toka med elektrodama.

Ali obstaja kak način,( ki bi z neko povratno zanko?) zmanjšal tako ustvarjen večji tok, da mi funkcijskega generatorja kljub povečanemu toku ne bi skurilo (da se tok, ki bi ga funkcijski generator "čutil" sploh ne bi spreminjal)

ali pa: bi bilo možno na funkcijski generator namesto preprostih elektrod priklopiti dve tuljavici, ki bi se zarad magnetnega polja odklanjali druga od druge in med njima ne bi bilo kakega toka, ker bi ju recimo izoliral s kakim plastičnim premazom?

  • zavaroval slike: Azrael ()

A. Smith ::

Zakaj enostavno ne vežeš zaporedno z elektrodami ampermetra, najprej vsuješ sol v raztopino, in šele zatem nastaviš napetost, ki bo povzročila maksimalen dovoljen tok generatorja?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

vsustar ::

Živjo!
Hvala za odgovor!
Tega se ne lotevam, ker bi bilo to relativno zamudno, saj se od primera do primera spreminja (količina soli, odmik elektrod - ki nista čisto fiksni) pa tudi s časom, ker se mast ko tvori mehurčke odlima od elektrod in jih razgali - od-izolira...

Saj ne vem če je to sploh možno naredit, ampak če je, bi bilo SUPER! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vsustar ()

Azrael ::

Sicer je to zelo kavbojska rešitev, ampak mogoče bi šlo.

Zaporedno z eno elektrodo veži žarnico na žarilno nitko. Taka žarnica se obnaša kot preprost tokov generator, ki ni preveč natančen, ampak to niti ni bistveno za tvoj namen.

Kakšno žarnico izbrati je odvisno od maksimalno dovoljenega toka generatorja in tak naj bi bil tudi delovni tok žarnice. Delovna napetost žarnice naj bi bila 12, lahko tudi 24V odvisno kaj se obnaša bolje, kar boš ugotovil samo s poskusom. Če se elektrodi nikoli ne moreta dotakniti bi se mogoče izšlo tudi s kakšno 6V žarnico.
Nekoč je bil Slo-tech.

vsustar ::

zanimiva rešitev!
HVALA!
to si mislil, da v bistvu za (ali pred saj gre za izmenični tok) eno elektrodo vežem žarnico in če bi bil slučajno tok prevelik bi mi žarnica pobrala odvečnega, oz. se skurila.
Ni pa noben problem, da bi že tja grede bil manjši tok (ker bi bila vmes žarnica).
Ali bi moral imeti dve žarnici za pred vsako elektrodo, ker gre pač za izmenični tok?

Azrael ::

Sploh ni nobene potrebe, da bi skuril žarnico. Žarnica je samo zato, da ne skuriš generatorja.

Pogoj je samo, da izbereš primerno žarnico. Biti mora taka, da je njena delovna napetost višja, kot je napetost iz generatorja, njen tok pa enak ali malenkost manjši, kot je maksimalni tok, ki ga brez škode zdrži generator.

V večini primerov imaš podatek o moči (P) v Wattih in delovni napetosti (U) v Voltih žarnice, tok(I) v Amperih pa izračunaš po formuli:

I = P / U

Če bo žarnica primerna (zadostuje ena sama) in boš pretiraval z izhodno napetostjo generatorja ali pa se bosta elektrodi dotaknili, bo žarnica svetila in bo to bolj ali manj vse.

Dodaten problem pri tebi je oblika napetosti, ki je pomembna za delovanje naprave. Žarnica bo s svojimi karakteristikami nekoliko vplivala na obliko napetosti in zato boš moral malo eksperimentirati z žarnicami za različne napetosti, da bo končni učinek ustrezen. V primeru, da se elektrodi ne moreta dotakniti ali je ta možnmost minimalna se bo mogoče obnesla tudi žarnica za nižjo napetost, vendar bo taka žarnica v primeru stika elektrod pregorela.
Nekoč je bil Slo-tech.

vsustar ::

Živjo!

Zgleda, da si kar prepričan v svojo rešitev, in ti zato kar verjamem, da bi delovalo! :D

Samo še nekaj; kje bi dobil tako žarnico na žarilno nitko da se ta zaradi, zaradi hitrega prižiganja in ugašanja - raztezanja, ne bi pregorela, saj bi jo priklopil na izmenično napetost - 10 Hz? Torej če pustim stvar prižgano 3 ure bi se v tem času "prižgala" 108 000krat.

Azrael ::

Za žarnicco ne skrbi preveč, nitka se v tem času ne bo ohladila.

Za žarnico je najhujši šok vklop, ko je nitka hladna, ko je enkrat ogreta ji ni hudega. Tudi dvomim, da bo ustrezno izbrana žarnica pod normalnimi pogoji uporabe v tej aplikaciji svetila kaj več kot rdeče.
Nekoč je bil Slo-tech.

vsustar ::

kul!
pol morm sam se probat hehe :D
Hvala za vse (zaenkrat ;) )


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Agregat skuril opremo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1911592 (2125) starfotr
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8625784 (10550) čuhalev
»

Žarnica za projektor, kako preveriti

Oddelek: Zvok in slika
143735 (2424) Dr_M
»

Omejitev napetosti pri dinamu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
224032 (3736) Azrael
»

stroboskop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
124811 (4653) mazy

Več podobnih tem