» »

Diplomska naloga: Poraba električne energije pri rač. opremi

Diplomska naloga: Poraba električne energije pri rač. opremi

Surfar ::

LP! Ker sem v izdelavi diplomske naloge z zgoraj omenjeno tematiko, bi prosil za pomoč. Sem prebral nekaj tem na slo-techu, kjer je bilo govora o porabi električne energije za računalnike sedaj pa sem se odločil, da je najbolj pametno, da odprem novo temo, kjer bi vas prosil, če mi lahko pomagate. Torej na kakšen način? Tisti ki imate merilec porabe električne energije, če bi lahko zmerili porabo vašega računalnika (brez monitorja) pod naslednjimi pogoji:

-popolna 100% obremenitev (recimo Prime 95)
-popolnoma ugasnjen računalnik (torej izklopljen - tudi tam porabi nekje okoli 10W)
-stanje pripravljenosti (stand by)
-idle, torej prižgan v windowsih in se nič ne dela
-povprečno delo (meritev minimalno 1h, več ur bolje)

Seveda tisti, ki mi boste ustregli, napišite konfiguracijo (popolno, napajalnik, komponente).
Predvsem bi rad dobil podatke za aktualne novejše konfiguracije. Sam sem zmeril na fakulteti na našem oddelku v računalniških učilnicah okoli 50 računalnikov in nekaj novejših v laboratorijih, za katere bom naredil tudi študijo realne porabe, rad pa bi dobil čim več podatkov o porabi različnih računalnikov, ker bom izdelal tudi simulacijo, kjer se bo lahko spreminjalo parametre porabe, zato rabim čim več različnih tipov konfiguracij, da potem naredim določene razrede porabe določenih tipov računalnikov.

Prav tako bi prosil, če ima kdo kakšno povezavo, kjer je opisano o porabah samih procesorjev, matičnih ploščah, ramih, diskih, skratka po komponentah, bi prosil da prilepite te linke sem v to temo. Čim več, tem bolje.

Hvala!

Moderatorje bi vprašal, če bi bilo možno, da bi ta tema postala za nekje 1 ali 2 meseca "lepljivek" na vrhu tem, da bi jo videlo čim več ljudi?
  • spremenilo: Surfar ()

trek@s ::

Bom se potrudil in zmeru v prihodnjih dneh, saj ne rabiš tak hiter, a ne?

(sam bom meril z A-metru in potem na roke računal, če velja?)

Surfar ::

Velja!

kixs ::

Sem mislil, da moras diplomsko delat samostojno ;)

Drugace pa verjetno spada v porabo energije tudi monitor in ostala periferna odprema (zvocniki, tiskalnik...).

Glede obremenjenosti racunalnika dodaj postavko se za porabo ob igranju kaksne igre, saj je takrat obremenjen tako CPU kot tudi graficna, ki pa porabi celo vec energije.

lp

trek@s ::

Sem mislil, da moras diplomsko delat samostojno


Pa ne moreš za potrebe statistike kupit n različnih računalnikov in jih iti merit.:\

Surfar ::

Točno, dodajam še postavko pri igranju zahtevne rač. igre ali pa kakšen 3d mark test...

Samostojno, ja, bolj težko, ker nimam toliko denarja da bi si lahko kupil vse najnovejše računalnike z grafičnimi karticami. Zato sem zaprosil za pomoč tiste, ki imajo merilec porabe el. energije ali VA meter, da dobim vsaj nek približek. Sicer pa so to samo podatki meritev, pravo delo bo potem različne študije in programiranje simulacije oz izdelava programa. Tako da nič bat, da boste drugi naredili dipl. delo namest mene ;)

opeter ::

Kaj pa tisti, ki uporabljajo recimo dva ali več monitorjev? Ali pa dosti zunanje periferije (razni zunanji disk, tračne enote itn.)?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Surfar ::

Monitor ima napajanje ločeno od računalnika - ("ohišje"). Zunanji disk ima spet ločeno napajanje. Za periferijo so specifikacije porabe natančno definirane in so v teh. dokumentaciji. Tudi primerjava med izmerjeno in deklarirano porabo je pokazala, da podatki držijo, zato tam ne bom meril dejanske porabe ampak bom uporabil kar deklarirano porabo, saj je npr. pri monitorjih, routerjih, modemih poraba konstantna . Medtem ko pa pri računalnikih pa je to malo bolj problematično, saj je poraba odvisna od številnih pogojev.

Aja, da ne bo nesporazuma kaj pomeni pojem računalnik (vse kar je v ohišju: matična plošča, ram, procesor, graf. kartica, diski, optične enote... Skratka to kar je v ohišju oz. kar se napaja direktno iz napajalnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Surfar ()

Eschelon ::

OMG :D Kater faks je to, če smem vprašat?0:)
Vedeti, razumeti, znati.

Surfar ::

Fakulteta za narovoslovje in matematiko, diploma je v bistu združena v 1 diplomsko nalogo iz 2 študijskih smeri, da mi ni potrebno 2 diplomskih pisat posebej za vsako študijsko smer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Surfar ()

trek@s ::

Evo moji podatki, če ti koristijo:

off: 17 W

win nedejavni: 74 W

win polno obremenjeni
(orthos + superPI + igrica na max. grafičnih nastavitvah) 121 W

standby 60 W

vsakdanje delo 79 W


Naj te pa opozorim, da so to izračunane vrednosti na podlagi meritve toka in napetosti in ne predstavljajo tiste vrednosti, ki jo meri tvoj števec energije doma, ker ne poznam cos(fi) računalnika. Prava enota bi bila VA, ampak dobro, mislim da je kljub vsemu podatek dovolj natančen.

Sistem je pa:
Core 2 Duo e4300 1,8 GHz @ 2,88 GHz
1GB ram
grafična 7300gs 128MB
napajalnik 550W
disk sata 250GB
.
.
.

gumby ::

tuleimas nekaj o tem...
my brain hurts

Surfar ::

trek@s in gumby, najlepša hvala!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Merilec porabe električne energije + razdelici

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3616715 (8041) mihecpegec
»

Program za nadzor električne porabe računalnika

Oddelek: Programska oprema
141885 (1620) kojot31
»

kupujem lcd ali plazmo?

Oddelek: Kaj kupiti
404223 (2963) benx
»

kok watt-ov požre posamezna komponenta

Oddelek: Strojna oprema
221720 (1266) Azrael
»

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Oddelek: Strojna oprema
479603 (8600) BigHugo

Več podobnih tem