» »

Debian & SSH dostop

Debian & SSH dostop

Ice-Heki ::

Oj!

Imam eno težavo ... na strežnik Debian moram naložit podatkovno bazo PostgreSQL, do strežnika imam pa dostop samo preko SSH dostopa.

Sedaj pa me zanima, kaj naj napišem, ko se prijavim v strežnik?
A tole bi bilo v redu:
"sudo apt-get install postgresql"
Pa še to:
ko napišem pač ukaz, za inštalacijo postgresql, moram potem kreirat še bazo ... em, mi lahko razloži kdo, kako potem to naredim?

Lep pozdrav in hvala že v naprej,
Ice-Heki

Poldi112 ::

Tist ukaz bo verjetno v redu, kako naprej ti pa zelo lepo piše na domači strani Postgresql-a.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Ice-Heki ::

Kaj pa če postgresql nimam na strežniku?
Ker zdi se mi da tale ukaz namesti postgresql samo, če je že na strežniku ... kako pa se glasi ukaz, da bi postgresql prenesel s spleta in ga potem naložil?

Quikee ::

Ker zdi se mi da tale ukaz namesti postgresql samo, če je že na strežniku ... kako pa se glasi ukaz, da bi postgresql prenesel s spleta in ga potem naložil?
Narobe misliš, apt-get ravno prenese paket iz spleta.

Ice-Heki ::

@Quikee hvala za razlago ...

Ice-Heki ::

Em, še eno vprašanje:
Recimo, da jest napišem ta ukaz, in se mi PostgreSQL namesti.
Kako potem preverim če je nameščen?
[se opravičujem, samo z linuxom v konzolnem načinu nisem delal še nikoli]

Quikee ::

Lahko pogledaš če se ti je že zagnal (moral se bi avtomatsko): ps -A | grep postgres
Če ti kaj izpiše potem se je že zagnal - recimo v mojem primeru izpiše:
11615 ? 00:00:00 postgres
11905 ? 00:00:00 postgres
11906 ? 00:00:00 postgres

Sicer pa, če bo šlo kaj narobe bo "apt-get" sporočil.

Apt je v bistvu upravljalec z paketi, katerega naloga je, da si določen paket/program "downloada" iz "repositorija" (ki jih je lahko več in so lahko na internetu ali lokalno), preveri in prenese vse pakete/programe/knjižnice od katerih je tvoj željen program odvisen ter na koncu vse skupaj namesti. Če gre vse brez napak bi moral po izvršenem ukazu imet vse pripravljeno za uporabo.

Ice-Heki ::

Quikee ... sem bil presenečen nad tako zelo enostavno namestitvijo in bom verjetno tudi doma namestil Linux ...
Zanima me samo nekaj.
Sedaj imam na Debianu (strežniku) tale postgresql nameščen ... pa bi rad prek FTP dostopa na strežnik naložil še phppostgreadmin (nekako tako se mu reče), vendar nimamo kreiranega še nobenega FTP uporabniškega imena ...
Mogoče kdo ve, kako se ga kreira?

Lep pozdrav,
Quikee tebi pa hvala za pomoč,
Ice-Heki

Jean-Paul ::

Zakaj prek FTP? Če imaš ssh dostop, ne potrebuješ ftp-ja. Če misliš administrirati server "remote", ti priporočam, da se pobliže seznaniš z možnostmi, ki ti jih ponuja ssh (scp, tunneling, port forwarding, ...)

Ice-Heki ::

Jean-Paul vem da se da s ssh dostopom delat vse kar ti srce poželi, saj gre za dostop kot bi sedel pred računalnikom (torej fizično bil pred serverjem oz. nekaj v tem smislu), vendar se z Linuxom sedaj prvič ukvarjam in bi rad čimhitreje in na čimlažji način naložil eno datoteko v eno mapo ... pa me zanima kako to storim prek ssh dostopa?
(zaradi tega, ker bi moral napisati verjetno par vrstic, ki jih vsi linux uporabniki poznajo, meni pa so neznane, in trenutno nimam časa študirati linuxa - čeprav ga bom v roku 1 meseca tudi začel - se mi zdi lažje če si kreiram ftp uporabnika, ne?)

Poldi112 ::

Simple:
scp ime_datoteke user@ime_serverja_ali_ip:/home/ime_userja
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Quikee ::

Ice-Heki: SSH server že vsebuje svojo različizo ftp-ja SFTP, katerega lahko uporabiš brez nameščanja drugega programja (FTP serverja) in z istim uporabniškim imenom in geslom, kot je za SSH. Ravno tak način opisuje Poldi112.

Ukaz-a oz. program-a "scp" in "sftp" obstajata tudi za Windows in sicer si jidva lahko downloadaš tukaj (PSCP in PFTP).

Poldi112 ::

Osebno mi v win konzola ne diši in uporabljam winscp.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Ice-Heki ::

Fantje hvala vam ... z WinSCP sm rešil še zadnji problem in vse deluje tako kot mora ...
Je pa linux vedno bolj zanimiv .P

Lep dan še naprej,
Ice-Heki


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Python - pošlji aplikacijo na server

Oddelek: Programiranje
201459 (694) HotBurek
»

Domači strežnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8011646 (9739) Zalachenko
»

Microsoftov SQL Server prihaja na Linux (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12627328 (22013) noraguta
»

Nova različica podatkovne baze PostgreSQL 9.5 prinaša obilico novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5716422 (13288) McAjvar
»

Težave s POSTGRESQL 8.0 (TCP/IP)

Oddelek: Programiranje
81644 (1598) darh

Več podobnih tem