» »

Računalniška mreža v hiši

Računalniška mreža v hiši

celk ::

V vse sobe v hiši, kjer bi rad imel računalnike, sem napeljal utp kable (osem žilni CAT5) in kupil zidne vtičnice (8 pinske, rj45), na konektorjih v vtičnicah so že barvne oznake (A in B varianta). Prebral sem, da je vseeno katero uporabiš, a tiste se moraš potem dosledno držati. Do sem mi je vse jasno. Na podstrehi, kjer vsi ti kabli pridejo skupaj, bi imel omrežno stikalo (switch) v katerega bi te kable kar neposredno priklopil. Ali moram kaj paziti pri vezavi, ker bi na podstrešnem koncu kable zaključeni kar s konektorji in jih direktno priključil v switch?

Hvala.

b ::

A varianta je verjetno "straight", in tiste se drži. Na drugi strani naredi konektorje tako kot je opisano v članku izpred par let tukaj na slo-techu (ne da se mi zdaj iskat linka, boš že našel).

Na kratko:

1 oranžno bela
2 oranžna
3 zeleno bela
4 modra
5 modro bela
6 zelena
7 rjavo bela
8 rjava.

Tako morajo biti vstavljene žice v konektor kadar je jeziček obrnjen stran od tebe, kontakti so zgoraj, spodaj pa pride kabel v konektor.

ascii art:

||||||||||     jezička
|12345678| <- ne vidimo,
|\      /|     je zadaj
  \    /
   \  /
    \/
  KABEL



Ko imaš tako narejeno, v zidno vtičnico vtakneš straight patch kabel, in imaš do stikala straight povezavo.

blue ::

Najboljše je, da narediš "straight" kabel (potem, daš lahko tudi telefon in podobne stvari po istem kablu)

Odloči se za eno oznako A ali B na vtičnici potem pa naredi enako vezavo na drugem koncu http://www.ertyu.org/steven_nikkel/ethe...

b ::

Na drugem koncu nima vticnice, ampak bo dal gor konektor.

destiny ::

No, jest sem se znašel v enaki zagati kot celkukec (na eni strani je kabel vezan na zidno vtičnico, na drugi pa konektor), pa mi ni čisto jasno katero varianto moram uporabit na zidnih vtičnicah, tj. A ali B. Na eni strani kabla imam konektorje povezane kot po navodilih iz slo-techovega članka, torej:

1 oranžno bela
2 oranžna
3 zeleno bela
4 modra
5 modro bela
6 zelena
7 rjavo bela
8 rjava

Iz te strani sem ugotovil da je to T568B standard, zato se mi zdi da bi moral tudi pri stenski vtičnici uporabit B varianto vezave, ki gre pa takole:

2 oranžna
1 oranžno bela
3 zeleno bela
5 modro bela
4 modra
6 zelena
8 rjava
7 rjavo bela

Bo to pravilno? Na zgoraj linkani strani sem še prebral da moraš pri vezavi stenske vtičnice vedno uporabit trdožilni kabel. Ali to drži, ker je eden izmed uporabljenih kablov na žalost mehkožilni?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826852 (12581) denisbegood
»

povezava RJ11 vtičnice - pomoč prosim

Oddelek: Omrežja in internet
2813183 (3400) wexor
»

lan kabli (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5713490 (11195) gazibo
»

LAN Vtičnice na eni strani in RJ45 konektor na drugi strani

Oddelek: Omrežja in internet
168776 (4498) krop
»

Kako pravilno izdelati FTP kabel?

Oddelek: Omrežja in internet
126123 (4403) Poldi112

Več podobnih tem