» »

popravljanje gramofona

popravljanje gramofona

kondezator ::

Imam star še lesen gramofon Dual HS 15.
Rad ga bi spravil v pogon pa ne vem kaj je skurilo na tiskanem vezju,
iz zvočnikov prihaja pa le nek brum, ki je ob premikanju potenciometrov vedno enak.
Zmeril sem upore, kondezatorje, potenciometre in delujejo zdej je pa en problem nevem kako naj
zmerim tranzistorje, ki so na tiskanem vezju?
Sumim pa glavne tranzistorje, ki so 2 krat AC 181 in 2 krat AC 180 torej 4 tranzistorji, ki so
priterjeni na hladilno telo.
Če ima kdo kakšno zamisel naj torej odgovori.

baresi ::

Odspajkaj jih pa jih zmeri. To so germanijevi tranzistorji,AC 180 je pnp, AC181 pa npn tip.
lp baresi

stromar ::

Jaz bi kar takoj zamenjal vse elektrolite, če je gramofon starejši kot 20 let, saj so verjetno suhi. Če bi bila res skurjena končna stopnja, bi imel na izhodu enosmerno napetost in dim iz zvočnikov

Poglej še za mrzle lote. Najbolje je da prespajkaš kar celo vezje, saj ni veliko.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

kondezator ::

Zmeril sem tranzistorje in po moje delujejo.
Zdej sem pa v dilemi, nevem kaj bi lahko bilo narobe, sumljive so mi pa dve diodi, ki prepuščajo tok v obe smeri,
podobni so pa zener diodam fora je v tem, da na njih nič ne piše.
Kondezatorji so pa folijski razen sedmih, ki so elektrolitski sem zmeril in po moje delujejo.

Azrael ::

Sem prelistal nekaj shem takih ojačevalcev in v nobenem ojačevalcu (kljub temu, da je kar nekaj različnih izvedb) nisem zasledil diod, z izjemo usmernika.

Pomeri napajano napetost (kolektorja obeh izhodnih tranzistorjev), napetost v skupni točki obeh emiterjev teh dveh tranzistorjev je enaka polovici napajalne napetosti +1V. Če temu ni tako, je fuč eden od izhodnih tranzistorjev ali pa skupni driver tranzistor (nek šibkejši germanijev ali silicijev). Čeprav ob tem, da ne dela noben kanal, bi bilo na mestu preveriti tudi usmernik.

Če napajanje dela, je najlažje iskati napako v takem vezju s signal generatorjem v smeri od zvočnika proti vhodu, ali s signal traserjem v obratni smeri. Ko ugotoviš kje signal izgine, veš kaj moraš preveriti.
Nekoč je bil Slo-tech.

stromar ::

Kot sem rekel, bi bilo dobro zamenjati elektrolite, če so starejši od 20 let. Lahko jih prej sicer odlotaš in pogledaš, če je tista guma kaj preperela ali pa če so sledi poščanja (ponavadi rumeno-rjave) tam kjer gredo kontakti v gumo. Kondenzatorji so sicer lahko zanič že po 10 letih, čeprav niso napihnjeni. Zanič elektrolit je tudi tisti, na katerem se je plastičen ovoj skrčil, čeprav drugače izgleda brezhiben. Glede na to, da stanejo po 50-200SIT/komad se jih splača zamenjat. Folijcev in keramičnih ni treba menjat, saj imajo dosti daljšo življensko dobo.

Pošlji sliko diod, najbolje pa kar sliko celega vezja. Si diode odlotal prej kot si jih pomeril?

stromar ::

Gramofon je sicer letnik okrog 1970, kakor sem na hitro pogledal na internet. 37 let stare elektrolite pa bi bilo dobro zamenjati

kondezator ::

Zamenjal sem elektrolitske, keramične in folijske kondezatorje, razen nekaj keramičnih in nekaj folijskih.
Zamenjal sem tudi 4 tranzistorje na tiskanem vezju.
Zanima me če lahko kondezator, ki je odlotan in označen z rdečo barvo zamenjam za elektrolitski kondezator?
Ni mi jasno kaj je tisto označeno z rumeno barvo bodobno je neki diodi, ko sem zmeril z multimetrom pa prevaja v obe smeri.

KLIKNI NA POVEZAVO

slika1

slika2

slika3

slika4

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

kondenzator, tvoje slikce so se skondenzirale v vodoravno črto... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

stromar ::

Zanima me če lahko kondezator, ki je odlotan in označen z rdečo barvo zamenjam za elektrolitski kondezator


Ne. Kot vidim je folijski in ga lahko zamenjaš le s folijskim. Lahko pa ga kar prilotaš nazaj, saj so folijski verjetno brezhibni.

Za diode ne vem (počakaj Azraela ;) ), izgledajo kot germanijeve, vsekakor pa ne smejo prevajati v obe smeri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

baresi ::

A lahko prebereš kaj piše na tem "kondenzatorju"?
lp baresi

kondezator ::

Na kondezatorju, ki je označen z rdečo barvo piše:

100/25

Jaz mislim;da to pomeni 100uF in 25v.
Sta pa dva taka kondezatorja, ki sta za desen in lev kanal.

stromar ::

ima kje označeno polariteto? Jaz bi vsaj tako na videz rekel da je folijski. Če ne najdeš drugega, prilotaj tega nazaj. Čej je folijski ni variante da ima 100uF

Imaš kakšno bolj natančno sliko kondenzatorja?

Spajky ::

Tiste dve diode v steklenem ohišju sta točkasti Ge diodi najverjetneje, kakršni sta se uporabljali za demodulacijo RF AM signalov v starih "tranzistorskih" radio-sprejemnikih in po moje kot taki nista full kritični. Prevajati začneta že pri par mV napetosti in običajno je na njih okoli 0,2V (0,15-0,25) v prevodni smeri; preneseta slabe tokove (par 10mA max.). V neprevodni smeri naj ne bi prevajali (imeli najmanj par sto kOhm vrednosti)-merjeno vsaj en kontakt ven odlotan!. Tle v vezju kot jest vidim, služita skupaj z upori tam okoli in termistorjem za stabilizacijo mirovnega toka izhodnih tranzistorjev.

Če ti brnita oba kanala in ne dela (ni nič čut razen manjšega bruma) ter so izhodni tranzistorji celi (se ne pregrevajo v prazno!), je najverjetneje usmerniški del napajalca fuč (graetz spoj prebit delno) ...

oni folijski kondič je verjetno 100nF ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

gumby ::

ali pa 100pF celo

glede napajalnika pa lahko enostavno probas, kaj ti na izhdu voltmeter kaze na AC in DC... na DC bi moralo bit 10+ voltov, na AC pa nekaj zelo malega
my brain hurts

Azrael ::

Z rumeno sta obkroženi diodi. Dioda je lahko germanijeva ali silicijeva, po izgledu tega ni mogoče določiti.

Podoben ojačevalec imajo nekateri gramofoni RIZ, le da sta izhodna tranzistorja AC 187 in AC188. Dioda skrbi za temperaturno stabilizacijo mirovnega toka in je po materialu enaka driverskemu tranzistorju izhodnega para. Omenjeni RIZ ima na tem lestu diodo BA 103, driverski tranzistor pa je BC108B.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Sem toliko časa pacal odgovor, da so me že ostali prehiteli.

Še to, kakšne so napetosti? To, sa si zadevo najprej razdrl na prafaktorje, ni najbolj učinkovita metoda, saj si običajno nakoplješ samo kup nepotrebnega dela.

Spomnil sem se še ene finte, nekateri gramofoni (večinoma na "lampe") so imeli stikalo, ki je kratko sklenilo vhod ojačevalca (ne samo izklopilo motor), ko je ročica prišla do konca plošče . Če se je stikalo zataknilo in ostalo sklenjeno, potem tudi ni bilo zvoka.
Nekoč je bil Slo-tech.

kondezator ::

POPRAVIL!!! DELA!!!

Zamenjal sem vse kondezatorje, zamenjal sem tudi diode in kondezator na usmerniku.
Zamenjal sem tudi par tranzistorjev na vezju, glavni 4 tranzistorji so celi.
Vse sem lepo zacinil povezal...in DELA!!!

Še par slik:

slika1

slika2

slika3

Vseh kablov in tranzistorjev še nisem zacinil, za probo sem vezal provizoriš(kar tako).


Vsem, ki ste podali kakšen nasvet se vam zahvaljujem.

Zgodovina sprememb…

baresi ::

Stara dobra elektronika.
lp baresi

SaXsIm ::

Se opravičujem za obujanje tako stare teme, vendar se sam spravljam na podobno nalogo.
Popravljam namreč gramofon Tosca 5, težave pa so (po mojem) mehanske narave. Ojačevalnik deluje, prav tako motor, vendar se pladenj za plošče ne vrti. A je možno, da na motorju prebija kakšno navitje in ima zato tako majhno moč, da ne obrne pladnja? Pladenj se drugače na roke vrti zelo težko.
Prosim za kakršen koli namig.
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem s televizorjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423280 (2143) Pyr0Beast
»

Kakšna dioda je to? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
936382 (4542) boset
»

popravilo usmernika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212513 (1680) bmandl
»

Ojačevalec

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202627 (2386) stromar
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511183 (9247) SodVina

Več podobnih tem