» »

Problem z zmrzovanjem sistema, prosim pomagajte

Problem z zmrzovanjem sistema, prosim pomagajte

ufek ::

Pozdravljeni.

Imam resen problem in ne vem kaj ga povzroča. Pred dvema mesecema sem kupil nove komponente za računalnik (opis spodaj), vse novo. Delovalo kak mesec vse brez problema, potem pa je računalnik začel nenadoma zmrzovati. Seveda pomaga samo hard reset. Zamrznil je večinoma, ko sem ga pustil vklopljenega čez noč, z vklopljeno eMule. Event Viewer ne pokaže nobene napake, ker preden zamrzne, se ne zabeleži noben vpis. No to se je začelo lepo stopnjevati. Zamrzne včasih večkrat na dan, potem spet mogoče dan ali dva nič, potem pa spet. Sumil sem nvidiin NB, ker se na tej matični tako segreje, da ko sem se ga dotaknil, mi je skoraj osmodilo kožo na prstu. Na netu sem opazil, da vsi ki imajo to matično imajo problem s tako vročim NB-jem, vendar noben nima problemov z zamrzovanjem. No ok, sem dal ventilator na NB in je zdaj mlačen na otip, ampak ni rešilo nič, računalnik še vedno zmrzuje. Windows XP so bli ok, ker nisem v tem času nič kaj dost nameščal, ampak da bi izločil le tega kot vzrok, sem vseeno namestil na novo, seveda da sem formatiral disk. Nič, spet isto, kljub vsem najnovejšim gonilnikom za vse komponente in vsem popravkom od Microsofta. Sem posumil, da bi lahko bilo kaj z ramom, zato sem s programom Memtest86 pustil, da teče test več kot 14 ur neprekinjeno. Nobenih napak (ni zmrznil med testom). Ampak potem v Windowsih še vedno zmrzuje. Temperatura grafične in procesorja pod povprečjem, se ne pregrevata, oba njuna hladilnika sta mlačna na otip. Nobena komponenta ni bila nikoli navita! Oba diska pregledana za napake, vse ok. Računalnik pa še kar zmrzuje. Malo še pa bom znorel! Kaj bi še lahko bilo narobe, vse ideje zelo zaželjene!

Računalnik:
CPU: AMD Athlon64 X2 3800+ (AM2)
GPU: MSI NVIDIA GeForce 7600GS 256mb (PCI-E)
Matična: MSI K9N Neo (čipovje NVIDIA nForce 550 MCP)
RAM: 2x512MB DDR2 667MHz
OS: Windows XP PRO SP2 + vsi popravki do tega datuma (genuine)
Disk1: ExcelStor J880 80GB ATA133
Disk2: Seagate Barracuda 7200.10 320GB Sata2 (ST3320620AS)
Pekač: NEC ND-3520AW
Napajalnik: 350W

Matilčna:

ufek ::

pozabil sem še omenit da sem pred kratkim posodobil tudi bios, pa tudi ni pomagalo..;(

bluefish ::

če imaš nek NoName napajalnik poskusi z drugim, ker si mi tvoj zdi malenkost prešibek.

ufek ::

kerega in kolk W pa predlagaš? pa da ni predrag..

bluefish ::

menim, da bi bil LC 550 W dovolj. Če pa imaš možnost, si napajalnik od nekoga sposodi, ker ni nujno, da je le-ta kriv za tvoje težave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

ufek ::

ja saj probal bi res rad prej, samo majo vsi ki jih poznam samo enega doma, pa še to ne glih kaj boljšega od mojega.. če pa ni to pa bo šlo takoj 10 jurjev stran za brez veze. še kakšnen predlog, razen napajalnika? drgač pa hvala blueFish za pomoč.

bluefish ::

upam, da bo še kdo povedal mnenje, preden pade končna obsodba napajalniku.
Preden sem do konca prebral tvoj opis težav, sem posumil RAM, vendar pa 14 urno testiranje to možnost takoj ovrže.
Poglej še v Upravitelja naprav, če so kakšni konflikti med strojno opremo. Poglej še v BIOS plošče, kakšna je voltaža CPU-ja (dvomim, da je to krivo).
Za napajalnik pa se lahko o določenih stvareh prepričaš, če pogledaš nihanje napetosti na posameznih linijah. Uporabi Everest ali pa kak podoben program. Tudi SpeedFan ima to. Če linije zelo skačejo (napetost), potem je 100 % kriv napajalnik.

EDIT: če si napajalnik kupil ob nakupu računalnika, ga lahko vrneš v garancijo, če se bo izkazalo, da je krivec. Drugače pa LC stane okoli 6k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

ufek ::

no zdaj pa se je šele začelo sranje ;(( sem zagnal everest, da posnamem nihanja voltaže in medtem ko je bil everest zagnan, mi je že dvakrat zmrznil. enkrat pa se je kar sam od sebe ugasnil. ne ponovno zagnal, ugasnil se je. prilagam video nihanja voltaž v everestu, sliko MSI-jevega Core Centra in vrednosti iz BIOSa. kaj zdaj vse to pomeni? aja, sporov ni, to sem že ob pojavu težav vse preveril.

BIOS:
CPU Vcore: 1.344 - 1.376V
+12.0V: 12.513 - 12.566V
+5.0V: 5.248 - 5.273V
+3.3V: 3.280 - 3.296V
3VSB: 3.280 - 3.296V

MSI Core Center:


Video nihanja napetosti v Everestu: KLIK!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ufek ()

ufek ::

hitrost osveževanja v everestu: 1 sekunda
pri biosu sem pa zapisal prikaz najmanjše in največje vrednosti nihanja v času par minutnega opazovanja.

ufek ::

blueFish no si pogledal moje voltaže? mogoče ma še kdo drug kakšen predlog?
hvala!

bluefish ::

voltaže ti res na veliko skačejo. Menim, da je res kriv napajalec. Počakaj še na kakšno mnenje, preden greš po nakupih.

ufek ::

blueFish najlepša ti dala :) očitno ne bo drugih nasvetov, ker drugače bi že kdo kaj napisal. tak da hvala vsaj tebi.
no očitno bom le moral po nov napajalnik..

LP!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

problem pri priključitvi audio front panel-a

Oddelek: Strojna oprema
72509 (2405) ufek
»

LC6550GP mi ne navije graficne

Oddelek: Strojna oprema
291549 (1104) janezek101
»

Kako mocneje pritrditi hladilnik na K7 plato?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
211343 (1081) _godzila
»

Vodno - par vprasanj

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241974 (1390) tec
»

Dobil sem dve neznani enoti...

Oddelek: Strojna oprema
101083 (937) flashroyal

Več podobnih tem