» »

Časovni trak Linux distribucij

Časovni trak Linux distribucij

digg.com - Verjetno ni treba posebej omenjati, da zna biti situacija v Linux svetu pogosto precej zmedena. Distribucije se združujejo, prodajajo, preimenujejo in dobivajo nove potomce, navadnemu smrtniku, ki ne spremlja zadev od blizu, pa pogosto ni nič več jasno. Ravno iz tega razloga se je na Kde-look pojavil časovni trak, ki lepo prikaže kaj se je s pomembnejšimi distribucijami dogajalo skozi čas.


84 komentarjev

«
1
2

Mavrik ::

Tisti, ki se nameravate pritoževati zaradi "premajhne slikice", se zavedajte da je to predogled in pridno kliknite na povezavo "časovni trak."
The truth is rarely pure and never simple.

opeter ::

Ej, kje je OpenSUSE in Novell Linux? Po mojem sta kar važna. Če so že našteli razne veje Ubuntu, zakaj so ta dva izpustili?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

Pa recimo Yellow Dog Linux???
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kriko1 ::

Pa če lahko popravite link (časovni trak), kaže na httwww.kde ....

kekz ::

Saj ne moreš narisati čisto vseh. Novell je v bistvu Suse. Manjkajo še Oracle unbrakeable. Corela na prvi pogled tudi nisem našel, turbo linux, SLIX, slamd64, pa razni izumrli prenosi npr slackware za alpho ...
Nekaj časa sem še jaz vzdrževal svojo distribucijo.

opeter ::

Nekaj časa sem še jaz vzdrževal svojo distribucijo.

Res? Ti si imel KeksLinuxa, ne?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

utement ::

Pa še malo bolj razširjena verzija Unix timeline.

http://www.levenez.com/unix/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: utement ()

rokp ::

Corel je pod Debianom (1999). Lepo je videti začetke, na katere smo že malo pozabili (jaz sem recimo startal s SLS na 1,2" disketah ;).

opeter ::

Prvi Linux, katerga sem prezkusil je bil Debian. Verzije se ne spomnim. Potem pa sme en čas uporabljal še Corel Linux 1.0, pozneje 2.0 (samo zaradi programskega paketa CorelDRAW 9 for Linux) in še Red Hat (od 5.0 naprej).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kekz ::

Jaz imam pa še vedno tukaj pri sebi CDje, na katerih je slackware, pojma nimam katera verzija. CD-ji imajo letnico 1994, kernel je verzija 1.1.59. Moj prvi linux 8-)

Phoebus ::

Slack bi moral imeti prekinjeno črto >:D
Pa legendo da ga drži pri življenju samo še ena živa celica >:D

jype ::

Jaz sem pa svojega starega slacka dal naprej...

Phoebus: slack lives.

jinzo ::

Kar zanimiva stvarca :)

CWIZO ::

Zanimivo zanimivo.
Je pa to tudi perfekten prikaz razloga zakaj Linuxu ne uspe.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Quikee ::

Je pa to tudi perfekten prikaz razloga zakaj Linuxu ne uspe.

Eh.. zakaj te? Vsaka distribucija ima vsaj enega uporabnika. Zdaj pa si predstavljaj ta trak v daljni prihodnosti, z milijardo linijami na desni strani. :D

Kenpachi ::

Optimist...
Zaraki Kenpachi.

Trdi ::

Res zanimivo tudi za nas, ki ne povohamo Linuxa (okej razen da sajti in forumi laufajo na nečem podobnem :D ). Kaj po pomenijo tiste črtkane povezave?
Trdota d.o.o.

Self-Defence ::

Najbolj sem se nasmehnil ko sem zvedel, da imajo Kitajci Red Flag Linux.
Njihiv pingvin je namreč full dobr. >:D



Moj prvi Linux pa mislim, da je bil Red Hat 8. :)

LP

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

PJani ::

Linux je res the best moj privi linux je bil Red Hat 9 ja vem je kar nov vendar prvo sm bil preprican da je windows boljsi dokler... Doma mam na dveh masinah linux od šterih...
Naj ostane linux free pa bo :D Vsi tisti ki mislite da so windowsi buljsi se motite res je dosti appjev za winse vendar linux je bolj stabiln...
C/C++

Wirko ::

Oracle unbrakeable

Tacga bi imel pa tudi jaz, bogami. Bicikla ne, Linux pa že.

Ampak resno - za neposvečenega, ki poznam od tistih 50 črtic samo Ubuntu in nič drugega: koliko v bistvu zgrešim, če izberem napačno in zase popolnoma neprimerno distribucijo? Sem v čem zelo omejen ali gre samo za to, da potem rabim toliko več časa, da najdem in pravilno instaliram in skonfiguriram kakšen program, ki bi kje drugje bil že v paketu?

darkolord ::

BlackCat: dej mi povej, kje se odraza ta stabilnost?

CWIZO ::

darklord: prosim ne začenjat ... vsi vemo kam to pol pripelje -> nikamor.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

darkolord ::

A zdej sem jaz začel >:D

@LOL ::

Bill Gates je car. Vsaj zame. ZAto mi je tudi Winsi bolj všeč ko Linux:\ Nekake take argumente ima BlackCat
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

kekz ::

"BlackCat: dej mi povej, kje se odraza ta stabilnost?"

Moji strežniki dosegajo uptime čase: max (rekord) 497 dni, tipično (večina) okoli 200-300 dni. Potem ga bootnejo zaradi elektrike, vzdrževanja ipd. Večina so database strežniki z nekaj 100 uporabniki.

Na winsih ni teorije, da bi to dosegel. Celo točno vem, kje je napaka v kodi, oz. bolje zasnovi, da to ne gre (memory leaking).

darkolord ::

kekz: moji win strežniki grejo tudi precej čez eno leto, tako da je v tvoja teorija žal malo netočna.

AndrejS ::

@kekz ... niso winsi krive če ne znaš kode napisat (memory leaking ). Jaz npr. teh problemov nimam na winsih >:D

kekz ::

Problem je v Oraclu (softveru za podatkovno bazo). Procesni model (delovanje v več procesih) se je na winsih izkazalo za performančni problem, zato so zadevo napisali večnitno v okviru enega procesa. Problem winsov pa je, da ob napaki nit ne zna sprostiti memorije (proces bi jo znal). Po daljšem delovanju se tega nabere.

Drug problem. Ker vse teče večnitno v enem procesu, na 32 bitnih winsih ni teorije, da zadevo zalaufaš z več kot 2 Gb memorije. Pri 32 bitnem linuxu je omejitev 64 Gb memorije.

Potem so pa še obrobne malenkosti. Npr. linux vedno teče s hardversko hitrostjo. Winsov, ki bi na giga ali 10g ethernetu dejansko zmogli hardversko hitrost, v življenju še nisem videl. Vzameš lahko isti hw, na kateremu linux to zmore.

kekz ::

Omejitev pri winsih je res polno. Posebej performančnih, pa tudi v zasnovi.

Na mojem najhujšem serverju imam okoli 200 diskov. Linux so pred časom predelali (dodali udev), ko se je nekdo pritožil, da ne more furati 10.000 diskov. Zdaj gre nekajkrat toliko.

Vem za postavitev distribuiranega linux sistema (full mesh povezanega), ki je vsebuje okoli 50.000 omrežnih povezav. Bi rad videl winse >:D

darkolord ::

"Hardverska hitrost"? Kje si pa to našel?

Bi rad videl winse

brez problema zmore take zadeve

lukaz ::

Sej soagibsagOS tut to zmore :P

Trdi ::

Mešate hruške in jabke. Kaj mene briga, kako laufajo serverji! Mene briga moj komp. Stabilnost boljša ne more biti, lahko je kvečjemu enaka. Poganjam pa seveda lahko 100-krat več stvari, ki so meni všeč.
Nasploh se pa meni to zdi bolj ideološka vojna. Veliko linuxašev je po mojih opažanjih šmekerjev, ki imajo linux samo zato, da lahko rečejo, da oni pa laufajo linux. Potem prideš k njemu, pa ti ne zna enga mp3ja predvajat (to ni pretiravanje, to se je dejansko zgodilo). Vprašaš če lahko kakšno igro zažene - ne dela, grafika nekaj štrajka. Da bi popravil seveda ni šans. In potem okoli ovinkov zveš, da že en mesec edino kar na njegovem računalniku dela, je internet (z omejitvami, p2p nea dela) in pa tudi neki chat program. To je to. Čez nekaj časa je seveda že nazaj na winsih, ker domačo nalogo na faksu pa le mora narediti.
Ne rečem, da je pri vseh tako, vem, da je linux v akciji lahko ravno tako fajn in udoben kot windowsi. Ampak tega, da nekateri linux poganjajo zato, da bi izpadli kul, pa ne more nihče zanikati. Namreč en linuxaš ne bo s svojo izbiro imel prav nobene prednosti pred mano, verjetno bom kvečjemu jaz lahko pognal kakšen program več. Pa le tacam tole zemljo že dovolj dolgo časa, da znam držati svoj sistem z winsi v top kondiciji. Tole je vse skupaj luskuz, kje so časi, ko smo se borili za vsak kB spomina, da smo lahko pognali kakšno igro.
Trdota d.o.o.

CWIZO ::

kekz: na 32 bitnih sistemih si zaradi 32bitnosti omejen na največ 4GB rama. Kako je tep uspe 64GB notr stlačit:\
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CWIZO ()

opeter ::

Ampak tega, da nekateri linux poganjajo zato, da bi izpadli kul, pa ne more nihče zanikati. Namreč en linuxaš ne bo s svojo izbiro imel prav nobene prednosti pred mano, verjetno bom kvečjemu jaz lahko pognal kakšen program več. Pa le tacam tole zemljo že dovolj dolgo časa, da znam držati svoj sistem z winsi v top kondiciji.

S tem se strinjam, ja. Ne glede na preizkušene distribucije Linux-ov mi je manjkalo ena stvar: produktivnost... :'( Sem destkop user in ukvarjam se večinoma z DTP-jem in ilustracijami.
Razen Gimpa na Linuxu v tem pogledu ni skoraj nič uporabnega. OK, Scribus se razvija, ampak je še vedno nekaj tisoč svetlobnih let od QuarkXpressa in InDesigna...

Tole je vse skupaj luskuz, kje so časi, ko smo se borili za vsak kB spomina, da smo lahko pognali kakšno igro.

Oh ja, nostalgija. :) Amiga... mmm :D Ali pa majhni programčki in igre na C64 in radirki... MS-DOS (QEMM, EMM, 640k... :\), igra Commanche :8)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

Dajte mi prosim povedat, kdaj lahko pričakujemo komercialne programe na Linux OS? V mislih imam predvsem Adobe, Corel (nekoč je ta sicer imel Corel Linux in CorelDRAW GS 9 in Office paket za Linux), Autodesk, Sibelius, Codamusic itd.? Ali pa je dovolj, da imamo enega konkurenta MS-u v obliki Apple in njegov MacOS?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

Namreč en linuxaš ne bo s svojo izbiro imel prav nobene prednosti pred mano, verjetno bom kvečjemu jaz lahko pognal kakšen program več.
Heh, moj brat - okoreli Windowsaš - se je odločil, da si bo v kratkem kupil novo mašino. In odločil se je, da bo sistm postavil na novo in na njem imel izključno programe, ki jih potrebuje za svoje delo. In ne bo več poganjal kar vsega, kar mu pride pod roke.

Sicer pa je moja izkušnja taka. Začel sem s Suse, ki je bil pa obupen. Potem sem nadaljeval z Debianom, kjer sem potreboval teden ali več, da sem vse zadeve spravil v red in vsaj približno začel delati.

Potem mi nekega dne v roke pride Ubuntu. In večina stvari je delal out-of-the-box. Trenutno laufam Ubuntu LTS. Na službenem računalniku večino časa. Že dobrega pol leta ali več je tako. In glej no - dejansko lahko vse stvari opravim v Linuxu. Isto delo, ki ga opravijo sodelavci na Windows mašinah, jaz opravim na Linuxu. Z enako porabo časa.

In z bistveno manj usuvanja sistema.

Kaj se iz tega naučimo? Da sta oba sistema čisto uproabna za delo.
sudo poweroff

CWIZO ::

Pozabil si povedati kaj delaš. To je zelo pomemben podatek. Sicer ti čisto verjamem, da ti lahko narediš vse kar ti rabiš naredit na Linux-u. Jaz pa pač ne morem na Linuxu narediti vsega kar bi hotel.

Lej jaz nimam čisto nič proti alternativi. Bi mi bilo tudi čisto vseeno če bomo nekoč vsi uporabljal to alternativo (če bom seveda lahko delal vse tisto kar delam sedaj).
Me pa motijo "vaši" argumenti s katerimi prepričujete ljudi naj prestopijo. So namreč dobesedno iz riti potegnjeni (ponavadi).

Ti si povedal neki v stilu: "Imam banano ... torej imajo vsi ljudje banano...".
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

MrStein ::

CWIZO:
kekz: na 32 bitnih sistemih si zaradi 32bitnosti omejen na največ 4GB rama. Kako je tep uspe 64GB notr stlačit:\


Windows Server 2003 System Requirements :

Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition :
Memory : 128 MB of RAM minimum required; 256 MB or more recommended; 64 GB maximum for x86-based computers


Moj bog , oboji lazejo !!! ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CWIZO ::

Pol pa nas Škraba narobe uči al pa nam je kaj zamolčal. Al pa majo kle kak trik, da prepričajo procesor da zna delati z naslovi večjimi od 2^32 ... neki od tega pač.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

driver_x ::

Večja uspešnost in razširjenost Linuxa pomeni posledično tudi boljše Windowse. Sam sem mnenja, da je vsak OS za nekaj dober (sicer bi imeli samo enega!) in da ju ne moreš kar tako primerjati, kakor to počnete nekateri. Tudi zagrizeni nasprotniki Linuxa boste na boljšem, če bo Linux bolj razširjen in bo resno konkuriral Polknam.

jype ::

Temu (naslavljanju prek 4GB spomina pri 32 bitnih pointerjih) se reče physical address extensions. Precej neučinkovita zadeva.

Glede tega kako naj bi Windows bili nestabilni: jaz sem moral Windows XP rebootat po 497 dneh uptima. Ne vem kaj ga je pičilo.

Za Linux je bil max 790 dni, potem je pa crknil napajalnik :P

Obe mašini seveda precej obremenjeni (na Windows mašini je bil interbase, na Linux mašini pa intranet web server in mysql / postgresql baze).

Zagrizeni nasprotniki Linuxa itak ne bodo dolgo zdržali.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()

kekz ::

Tudi winsi (npr. server 2003) pri 32 bitih znajo delati z 64 Gb RAMa v teoriji. To zna npr. Intel XEON.
Ampak v praksi so še druge omejitve, saj moraš na winsih poganjati nekaj z namenom. Winsi sami niso namen računalništva mar ne? (linux tudi ne!). Kot sem dejal, ko daš na winse Oracle (zelo razširjena podatkovna zbirka pri nas) ti 62Gb (ki ga winsi podpirajo) ne pomaga prav nič, ker winsi znajo ponuditi Oraclu samo uboga 2Gb in nič več. Ostalih 62Gb v sistemu je lahko za mp3 in za internet explorer >:D
Če zamenjaš OS na linux, lahko, glej ga zlomka, na istem sistemu karnaenkrat postaviš resno podatkovno zbirko za nekaj 1000 uporabnikov.

Kar se tiče klientov in domačih nalog na faksu. Ravno to zdaj delam (oz. bi moral, pa sem na tesnem s časom in sem malo vleče :8) ). V bistvu delam QoS na IP omrežjih. Linux ima tu res bogat nabor zmožnosti. Več kot 10 načinov obavnavanja in omejevanja čakalnih vrst. Več kot profesionalni usmerjevalniki. Na winsih obstajajo samo drage komercialne in veliko manj zmogljive rešitve.
Na omrežjih je linux kar preveč zmogljiva zadeva, saj je to že kar nevarno. Enostavno sploh ni možno postaviti učinkovite zaščite med 2 linuxa (npr. 1 v visoko varovanem LANu, recimo v banki in drugega v Internetu), da vmes ne bi mogel vzpostaviti tunela, ki potem lahko prevaja ves promet brez omejitev in kontrole. Zelo nevarno! Rešitev? Prepovedati linux v LANu, ker je preveč nevaren, oz. vsem onemogočiti dostop?

poweroff ::

Pozabil si povedati kaj delaš. To je zelo pomemben podatek. Sicer ti čisto verjamem, da ti lahko narediš vse kar ti rabiš naredit na Linux-u. Jaz pa pač ne morem na Linuxu narediti vsega kar bi hotel.
Pisanje besedil, risanje grafov, delo z internetom. V glavnem tipično pisarniško delo + nekaj malega administracije spletnih strani.
sudo poweroff

CWIZO ::

No vidiš. Jaz pa programiram v ASP.NETu z Visual Stuido-om in pač ne morem biti na Linuxu.

Kaj lahko sklepamo? Linux ni uporaben za delo:\
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Tr0n ::

Za specificna dela je uporaben, za multimedijo in zabavo pa prav nic (oz. skoraj nic).

CWIZO ::

ASP.NET je zate multimedija? Dobr zabava je, nič ne rečem. Multimedia pa glih ne no.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

kriko1 ::

Za specificna dela je uporaben, za multimedijo in zabavo pa prav nic (oz. skoraj nic).

Wrong. Gledam filme, poslušam mp3, pečem cd/dvdje in pred par meseci sem naredu end dvd (zrežiran iz posnetkov iz kamere).

jype ::

Linux ni uporaben za delo z neučinkovitimi orodji - je preveč optimiziran :)

kekz: ena rešitev je, da napišeš virus za Windows, ki zna delat tunele skozi 80/tcp. Potem bodo prepovedani tudi Windows.

Sicer pa ja, ko bodo Windows segli Linuxu do gležnjev, jih bom tudi jaz občasno uporabljal. Linux brez težav switcha prek 90Mpps in routa prek 1Mpps na sodobni xeon/opteron mašini. Na SMP še precej bolje.

Distribucija pri tem seveda nima nobene vloge - to počne jedro (ip stack in gonilniki za mrežne kartice). Beat that.

Windows tega ne znajo, torej so neuporabni.

tr0n> Za specificna dela je uporaben, za multimedijo in zabavo pa prav nic (oz. skoraj nic).

Čudno, da večina render farm danes teče na Linuxu :)

Še bolj čudno je pa, da Linux teče v številnih DivX/DVR komponentah, če je linux tako zelo skoraj nič uporaben za take reči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

kekz ::

"ki zna delat tunele skozi 80/tcp"

To je še najmanj. Linux zna delati tunel tudi čez aplikativni http protokol. Celo čez dns 8-O . Porte imaš lahko povsem aplikativno filtrirane s proxijem.

"Distribucija pri tem seveda nima nobene vloge - to počne jedro (ip stack in gonilniki za mrežne kartice)."

Žal pa tole ni čisto res. Jaz osebno sem naletel na nekaj pokvarjenih RedHat-ovih jeder, ki imajo omrežne routine zelo pokvarjene. Urejanje in glajenje prometa je bilo čisto fuč. Distroti za moje pojme malo preveč packajo jedra in so velikokrat malo preveč pametni pri tem.

Res na linuxu ni prav dosti iger. Hvala bogu! Mi vsaj ne zajedajo časa. :D

Še ena moja linux prigoda.
V Beogradu se mi je usul en server zaradi hw napake. Najprej sem malo preklinjal, potem pa, "Ne bom jaz hodil v Beograd samo zaradi inštalacije enega ušivega malo večjega PCa!" In sem ga na novo nainštaliral od tu. Preko Interneta. Od nule! Najprej sem na sosednjem serverju postavil network boot strežnik, ravno toliko, da se je novi zbudil in mi postavil ssh servis, da sem se pripel gor. Potem pa sem preko ssh lepo namestil kompletno vse.
Sicer pa nadgradnje že dolgo časa delam s svojega delovnega mesta. To je bil še korak dlje. Remote nova sveža inštalacija!
MS loverji, kje ste :D?

Kako sploh na winsih narediš en spodoben in uporaben backup? Ja, vem Norton ... :D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Združitev konzole in namizja v Debianu

Oddelek: Operacijski sistemi
131242 (1015) ZGI
»

Kater linux je to?

Oddelek: Operacijski sistemi
311900 (1364) cryptozaver
»

Novo Slo-Tech ozadje za namizje :)

Oddelek: Slo-Tech
353721 (2525) CaqKa
»

Kontact v MacOS X

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
112496 (2496) IceIceBaby
»

KDE 3.1.4

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
232217 (2217) BigWhale

Več podobnih tem