» »

112

112

«
1
2 3

Doman ::

Včeraj je kolegica prešla preko meje z alkoholom. Na nič se ni odzivala, niti premikala se je. Kolegi so me prepričevali da je ok, da bo prišla k sebi...
Ker imam nekaj izkušenj, sem vedel da je kritično in sem poklical 112.
Pogovo je izgledal nekako takole:
Operater: reševalna, prosim.
Jaz: Dober večer, Doman pri telefonu. Kolegica je preveč spila in je potrebna zdravniške pomoči.
Operater: Počakajte trenutek, vas bomo povezali z dežurno zdravnico.
Zdravnica: Prosim.
Jaz: Dober večer, Doman pri telefonu. Kolegica je preveč popila in potrebuje zdravniško pomoč.
Zdravnica: Pa ste sigurni?
Jaz: 100%
Zdravnica: Pa se zavedate, da boste vi plačali stroške?
Jaz: Jaz plačal? Pa saj ste smešni. Jaz pomagam vi pa o denarju?
Zdravnica: Povejte mi ali naj pridemo, ampak še enkrat naj vas opomnim, da stroški niso majhni...
Jaz: Vi res niste normalni.

Prekinem in ponovno pokličem 112

Operater: Zopet vi
Jaz: Ja, z zdravnico se nič nisem mogel zmeniti saj je omenjala le denar.
Operater: Ne skrbite nič, bom poslal rešilca.
Jaz: povem lokacijo in ostale potrebne podatke.

Se vam zdi odnos zdravnice primeren?!?-meni nikakor ne
Kako lahko ona sploh omenja denar ko gre za življenja ljudi-no,za ta konkreten primer ne bi mogli govoriti o življenjih ampak vseeno je bil njen odnos zelo neprofesionalen. Pa še tam, kjer bi moral najmanj biti-na reševalni.

_marko ::

Prijavi zdravnico, brez heca! (pogovor se snema, vsaj kolikor jaz vem)
Skrajno neprimeren odnos. ;((

In kaj se je zgodilo s punco potem?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tic ::

Alkohol smrdi glihtolk k dohtarca.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Daedalus ::

Prijavi zdravnico, brez heca!

Definitivno. $$ je v takem primeru nima kaj brigat, to se rešuje kasneje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

volkec ::

A ni tako da ko kličeš nujno pomoč(112) te zveže z centrom v tvoji občini, kateri potem koordinirajo zdravnike, rešilca in druge službe. Tako da z dežurnim zdravnikam sploh ne govoriš?

darkolord ::

AFAIK ti dajo dohtarja na telefon, ker operater dostkrat ne more presodit kaj se tam dogaja

volkec ::

Afaik so operaterji izobraženi kaj in kako morajo spraševati človeka, da ga pomirijo in hkrati zbezajo iz njega čimveč uporabnih podatkov, po katerih potem koordinirajo stvari(pošljejo gasilce ali pa ne, ...).

iskra ::

Morda malo offtopic: moje izkušnje se nanašajo na 113.

1. Vozimo se čez hribe med Logatcem in Ajdovščino (skozi Podkraj) - standardna študentska pot iz Lj v NG. Dohitimo šlepar s FR prikolico in ajdovskim traktorjem. Tip seče vse ovinke in njegov tempo vožnje je primerljiv z avtom. Nasproti vozeči se morajo s škripajočimi gumami ustavljati sredi ovinka. Kličem 113, operaterju povem svoje ime in lokacijo ter povem, da pred mano vozi šlepar, ki tam nima kaj početi (do 3,5 t je omejitev na tisti cesti) in da vozi čez celo cesto, gas kar nese. Operater se zahvali za info in odloži. Ko pridemo do Ajdovščine ga ustavi policija. Super, so ukrepali. :P

2. Blizu svojega začasnega bivališča v centru Lj najdem registrsko tablico iz Celja. Ker vem, da nove tablice niso poceni in da je treba najdbo prijaviti (žal pa ne utegnem do najbližje policijske postaje), pokličem 113. Trikrat sem odzvonil do konca in nihče se ni javil ;(( Pokličem še na anonimno 080 1200 ampak prijazna gospa me napoti na 113, ker to pač ni njeno področje. :\

Če bi nekdo izdeloval kabriolet iz mojega avta, bi lahko samo gledal, kako vlečejo radio in zvočnike ven :O
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Doman ::

Punca je ostala v bolnici in se nič ne spomni. Staršem so rekli, da ima srečo, ker sem klical rešilca saj je bila v kritičnem stanju in bi se lahko zanjo slabo izteklo če bi jo le pustili da se strezni.

In kako zgleda prijava zdravnice, glede na to da sploh ne vem o kateri zdravnici se gre?

@Tic
Alkohol je lahko pasji:|
Tudi jaz veliko spijem, a nikoli toliko da ne bi vedel kaj počnem.

p.s
Bom še jaz malo zašel s teme.
Kličem 113 ker so mi ukradli telefon. Zvoni, zvoni... nihče se ne javi in povezavo mi po nekem času avtomatsko prekine. 2x sem klical in nikoli se nihče ni javil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Doman ()

@LOL ::

Odnos je bil res nekorekten, vendar pa se strinjam da se v takih primerih tovrstne prišleke obravnava s trdo palico in se jim kasneje mastno zaračuna in upam da ta vsota ni majhna.
Morda si res naletel na kako tečno zdravnico pa ti morda ni ravno lepo obrazložila da je poseg potrebno plačati.
Skratka odnos je bil res nikakav in precej pod kritiko.
Upam pa da bo tudi tvojo kolegico srečala pamet;)
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

marnit ::

Še moja zgodbica o 113:
Pridem v Tržič na postajo, da nekaj prijavim. Pač pozvonim, ni efekta, še drugič tudi ne. Mal pogledam proti kameri, ki me zagotovo ujela v svoj vidni kot. Čakam že 10 min in pokličem 113, kje za vraga so vsi copsi. Ona pokliče na postajo in pride ven en policaj (sicer je bil čist kul), ki me je z vso vnemo hotel prepričati, da nisem zvonil (kao, da sem tolkel tam kjer je za govorit, ne po gumbu :\) in da me na kameri ni vidu. Ko pridemo noter, vidiš, da ma mudel pred seboj vse kamere in bi nas zagotovo moral videt! Čeprav potem patrulja je pa prišla pravi čas (kot smo se dogovorili), zgleda je bilo kosilo na Ljublju dobro :D

Daedalus ::

In kako zgleda prijava zdravnice, glede na to da sploh ne vem o kateri zdravnici se gre?

Sej se zadeva snema. Odgovorni za tole bojo že vedli, kdo je takrat delal.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Doman ::

Če bi se šlo za moje zdravlje da ne govorim o življenju denar ni važen.
Ji pa vodke nisem jaz nalival v usta, samo pomagati sem ji hotel ona pa naklada da moram jaz plačati. Pomoje vsak, ki ima kaj v glavi ve da so take stvari plačljive, kar je tudi prav, saj obenem deluje kot lekcija za naprej.

@LOL ::

Pomoje vsak, ki ima kaj v glavi ve da so take stvari plačljive, kar je tudi prav, saj obenem deluje kot lekcija za naprej.

Niti ne. Včasih je bilo prvo pumpanje denimo zastonj. Sedaj pač ni.
Skratka, odnos je bil nekorekten se strinjam.
Na srečo se je končalo tako kot se je.
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Vice ::

1. odložil si sam
2. bil si samo opozorjen na dejstvo, ki ga malo težje nadutim pjanim najstnikom razložiš v ambulanti
3. če bi ti bilo več za kolegico kot za denar bi rekel samo "vem" pa bi bilo rešeno. Plačala bi tako ali tako kolegica oz. njen foter

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

_marko ::

Ko se bo zgodil prvi primer smrti, ker je zdravnica prepričala mulca da bo moral plačat tole stvar in zaradi tega pomoč nebo prišla, bo pa spet vse narobe, ane.
Na tak način se v kriznih situacijah ne dela.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Matev ::

Kdo je potem plačal in koliko?

Matev ::

sicer je pa le prašala ali se zavedaš da boš moral plačati
če bi ti bilo mar za kolegico bi rekel JA bom in bi bila stvar urejena
ne pa da si cincal in zgubljal čas

t909 ::

Kaj pa ma to veze ali kdo in koliko bo placal?!?#!

A ce bi rekel pa ja vem, da moram placati ampak ne bom, a pol pa ne bi poslal resilca ??:\

Matev ::

veze nima
ampak v dotičnem priemru je klicatelj sam prekinil zvezo po tem ko ga je zdravnica seznanila z dejstvom in vprašala če razume

t909 ::

On je kilcal na 112 - klic v SILI in ne na zdravstveno zavarovalnico.

_marko ::

Matev:
jaz razumem kar hočeš povedat, ampak:

Povej mi kaj ma to veze z človekom v nezavesti, ki lahko zaradi tega tudi umre?!

A zdaj pa si ne zasluži rešilca, ker nek prestrašen mulc noče plačat?! wtf!?

Še enkrat, nima veze, če on reče tudi da nebo plačal - rešilc mora prit!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Matev ::

Zdravnica: Povejte mi ali naj pridemo, ampak še enkrat naj vas opomnim, da stroški niso majhni...


meni se zdi povsem korektno vprašanje

to da je pa v takem primeru za plačat si pa ni zdravnica sama izmislila

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

aljazh ::

Nujna medicinska pomoč (kamor nedvomno sodijo primeri, ko je ogroženo življenje) je v Sloveniji brezplačna, tudi za osebe, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja.

Če je ogroženo življenje nima nihče kaj spraševati o plačilu in/ali zavarovanju. Pa četudi (karikiram, da bo čim bolj očitno) na tleh leži klošar, ki je pred tem zabodel predsednika države.

darkolord ::

To itak nima veze, glede na to da ni klical ponesrečenec... "Aja, v nezavesti je? Potem pa ne bomo prišli, ker ne vemo, če bo plačal"

A: "Letalo je ravnokar padlo z neba!"
B: "A imajo vsi potniki urejeno zdravstveno zavarovanje?"

_marko ::

->Zdravnica: Povejte mi ali naj pridemo, ampak še enkrat naj vas opomnim, da stroški niso majhni...

HALO! A zdaj bo pa nekdo drug odločal o moji usodi!!! :\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Matev ::

verjetno ima zdravnica navodila ki se jih mora držati
je kdo pomislil na to

_marko ::

Kaj predlagaš Matev?
Da smo tiho in si morda mislimo, da so takšna pravila?

Ali da jo prijavimo in morda ugotovimo, da le niso takšna pravila in četudi so, na tej poti morda koga sreča pamet, da jih spremeni?!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Fizikalko ::

Na 112 se VEDNO najprej rešuje, potem kasira. Zdravnica nima kaj bluzit, denar kasneje pač iztoži zavarovalnica.

TESKAn ::

Ok, še enkrat preberite pogovor. In povejte, iz česa naj zdravnica sklepa, da je nuja, da ni samo yet another teenager, ki kozla k vidra na skretu?Boste rekli, sej čene ne bi klical na 112? Ampak mi tu ne vemo, za kaj vse ljudje kličejo na 112. Ja, je nujna linija, ampak to še ne pomeni, da ne kliče kdo za vsako malenkost. Če bi bil pogovor z zdravnico tako, recimo: 'je preveč popila, leži na tleh in se ne premika in ne odziva na nič' bi IMO bila reakcija precej drugačna.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

_marko ::

->Jaz: Dober večer, Doman pri telefonu. Kolegica je preveč popila in potrebuje zdravniško pomoč.

A to ni dovolj?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

aljazh ::

Oseba, ki kliče na 112 običajno ni sposobna racionalno razmišljati, kaj šele razumljivo in objektivno opisati situacijo.

Zato je naloga operaterja/zdravnika, da postavlja takšna vprašanja, da dobi odgovore, na podlagi katerih lahko oceni situacijo in se odloči o nadaljnem ukrepanju.

Če nekdo ni sposoben za takšno delo, naj zamenja službo.

Kaličopko ::

No stroški so res veliki: jst sm mogu za spiranje+ ostalo sranje k ga nardijo plačat čez 200k:|

@LOL ::

No stroški so res veliki: jst sm mogu za spiranje+ ostalo sranje k ga nardijo plačat čez 200k

Edino pravilno in še nažalost premalo.
Pa da ne bi kdo misliv da sem zadrt. Tudi sam sem se napil že velikokrat (in še se bom seveda) vendar sem pa vedno pazil na pravo mero in ne da popiješ liter pa pol Trojke, potem pa jasno da se ne more dobro končati.
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

Fizikalko ::

Johnny: In tako je tudi prav. Ampak, najbrž te niso spraševali o plačilu, preden so te rešili, kaj?

Jaz bi tarifo še malo višje postavil. Pol milijončka, recimo. Bo prvič in zadnjič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

_marko ::

Če zdravnica ugotovi z vprašanji, ki nimajo povezave z denarjem, da je človek zavesten, da bruha in da bo najverjetneje vse vredu potem posledično morda lahko omeni, da je ta stvar plačljiva. Šele ko ni življenske ali kakšne hujše nevarnosti.

Prej pa vsekakor ne. In v tem primeru, če verjamemo Domnu je ta zdravnica tole začela govoriti takoj.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

LapD ::

Mislim, da če bi po telefonu povedal, tako kot si opisal v prvem ali drugem stavku, do tega sploh ne bi prišlo. Če bi oni reagirali na vsak klic, ki pride na 112 ne bi prišli nikamor.

_marko ::

Tarifa naj bo taka kot so stroški, nič večja in nič manjša.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

@LOL ::

če verjamemo Domnu

Verjetno je bil tudi sam precej pod gasom tako da je zelo vprašljiva natančnost izjave. Sej veste kako to gre ko je človk pod gasov
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

TESKAn ::

In kaj, če je? Bi rekel: 'Pa kaj potem, je brez zavesti, se ne premika, ne odziva na nič', ne pa takoj 'Jaz plačal? Pa saj ste smešni. Jaz pomagam vi pa o denarju?'. Heh, če mu ne bi rekla, bi pa brali, kaki prasci da so, te rešijo, potem pa še lepo zaračunajo.
Kakorkoli pogledamo, sta napako naredila oba - ona manjšo, ker ga je samo opozorila na dejstvo, da se ne bi potem izmikal in čudno gledal, on pa z svojo reakcijo, ki je bila situaciji povsem neprimerna. Jaz zase vem, da bi na tako vprašanje rekel, briga me cena, prite pa rešte. Ne pa jim pravil, da so smešni...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Fizikalko ::

No, in tule je keč. Ona je plačana za to, da odgovarja in pravilno reagira pri takih klicih. Ona je plačan, da pričakuje svašta od folka na 112, da pravilno reagira na panične klice, mirne klice, klice s premalo informacijami, debilne klice, zajebancije,... Ona nima kaj delat takih napak oziroma, v kolikor jih, za njih mora odgovarjati.

On pa NI plačan za to, da kliče na 112, temveč je (kot državljan) stranka. Jasno? Je nekdo, iz katerega je ta zravnica DOLŽNA izvlečt vse potrebne informacije, ne pa da reagira popolnoma neprofesionalno.

Slipi ::

"Se vam zdi odnos zdravnice primeren?!?-meni nikakor ne"

Osnovno vprašanje na katerega kar nekaj ljudi ni sposobno odgovoriti, ter kot politiki začnejo opletati naokoli in se vtikati še v druge službe. Kot politiki, ki so na eno preprosto vprašanje sposobni odgovarjati uro ali več, brez , da bi odgovorili na zastavljeno vprašanje. Žal je tako. (Naj karikiram, sodelavca sem vprašal koliko je ura, pa sem izvedel vso zgodovino ure, koliko je pa bila takrat ko sem ga vprašal, nisem izvedel).

Po moje: zdravnica ni ravnala korektno. Če je človek potreben hitre oz. nujne medicinske pomoči, je to (ena od opcij: pijan, da se niti sebe ni zmožen zavedati) potrebno takoj nuditi. Kdo bo plačal in koliko bo plačal se rešuje kasneje, ko se človeku že nudi nujna pomoč, se ga oskrbi in pošlje v nadaljnje zdravljenje.

Kako do podatkov. Noben problem, ker obstajajo razporedi kdaj kdo dela in to lahko pogledaš za leta nazaj (ne občan osebno, ampak v službah).

Lepo je odgovoril darkolord.
Mene pa prav zanima, kako naj bi punca v stanju v kakršnem je bila, sama poklicala NMP in dala zdravnici izjavo, da bo sama plačala vse stroške ?????????

Melanholija ::

Ma koga briga cena če se gre za življenje?
Jst bi tud reku vi sam prite in to čimprej..potem bi bila pa cena najmanj pomembna
Jaz sem imel tudi podoben problem vendar je biol takrat še zastnonj (prvič in tudi zadnjič)
Sam mislim da je res odreagirala nesposobno tukaj je pomembna vsaka sekunda in takoj ko dobi
zadostne informacije bi morala odreagirati in to posredovati naprej!

Daedalus ::

Kakorkoli pogledamo, sta napako naredila oba - ona manjšo, ker ga je samo opozorila na dejstvo, da se ne bi potem izmikal in čudno gledal, on pa z svojo reakcijo, ki je bila situaciji povsem neprimerna. Jaz zase vem, da bi na tako vprašanje rekel, briga me cena, prite pa rešte. Ne pa jim pravil, da so smešni...

Kakšno dejstvo? Če je punca mladoletna, plačajo stari. Če je polnoletna, plača ona. Ne pa da ona bluzi, da bo klicatelj plačal - to je tu edino dejstvo. In kot je že aljazh povedal - nujna pomoč pri nas je brezplačna. Zelo karikirano - nihče te ne sme pustit na ulici crknit, tud če nimaš zavarovanja. Verjamem, da majo reševalci precej "false positives" reševanj na račun pijanih najstnikov, ki malo bruhajo, njihovi kolegi pa začnejo pol paniko pelat, sam vseeno je boljš (no, vsaj v mojem pogledu na svet) reševat trikrat "preveč" ko pa enkrat premalo.

In ja, jaz bi ob takem "opozorilu" popenil in tistega na drugem koncu linije tako sočno poslal v 3 p.m., da bi se jim od šoka skurla snemalna elektronika;( Nima kaj da bluzi, tam je zato, da pomaga.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kekz ::

Torej, če jaz prijavim zdravstveno reševalski problem (npr. nesrečo) in sem slučajni mimoidoči, ki udeležencev sploh ne pozna, moram potrditi, da bom plačal reševanje? 8-O

Enkrat sem res moral klicati, ampak me ni nihče moril s plačilom.
Neumno se mi je zdelo že, da sem moral onemu razlagati, kako se pride do naslova, kjer se je nesreča zgodila. Reševalci bi morali biti opremljeni tudi z GPS, specialkami in pri usposabljanju bi lahko imeli tudi osnove iz poznavanja kraja, ki ga pokrivajo, ne pa, da moram razlagati kje in kolikokrat morajo zaviti. ;((

steev ::

Mene samo to zanima, kaj ti sploh z izpiranjem naredijo. Spucajo želodec? Nevem, mi za to uporabljamo prst v usta. Možno da ne more bruhat al kaj, ker ni pri zavesti?
:|

darkolord ::

Ni glih isto.

Nejc Pintar ::

@steev: alkohol gre ven iz ust, tako nov alkohol ne prehaja več v kri, poleg tega pa alkohol v krvi razredčijo s tisto slano vodo.
Sicer pa je boljše kot prst v usta kozarec slane vode, nimaš rok umazanih:D
Lahko je biti prvi, če si edini!

Doman ::

Kozarec slane vode naj bi pomagal?

Nejc Pintar ::

po kozarcu slane vode se skozlaš tako da res ni, samo ni to za take primere kot ti opisuješ. V takih primerih je potrebna medicinska pomoč.
Lahko je biti prvi, če si edini!
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Audio-video snemanje groženj, to velja kaj sploh v SLO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
549339 (8463) imagodei
»

Nudenje prve pomoči ter ukrepi v primeru, da se ne nudi

Oddelek: Loža
346117 (5266) St235
»

Zdravstveni sistem v Sloveniji propada (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1068045 (6825) Meamoto

Več podobnih tem