» »

programiranje mikrokontrolerjev

programiranje mikrokontrolerjev

pato90 ::

Ima kdo kakšno knjigo kjer piše kako se programira mikrokontrolerje?



L.P.

ql000 ::

V kakšnem smislu programira? Gre za način peke programa v mikrokontroler (serijsko, paralelno, JTAG,...) ali za izdelavo uporabnikovih programov s pomočjo programskih jezikov?

Da ti bomo lahko pomagali moraš biti malo bolj specifičen.

pato90 ::

ubistvu za način peke paralelno

Kami ::

Klik (je pa še na eni drugi spletni trgovini cenejša pa ne vem več linka)

radiator ::

katere mikrokontrolerje?
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

To je tako kot s tisto knjigo z nasovom "Kako obogateti", ki na prvi strani vsebuje opozorilo "Ne se matrat. Če si tako trapast, da si kupil tole knjigo, itak nimaš šans".

Na netu je BRDO materialov na to temo. Microchip ima megatone uporabnih primerčkov. Kaj še rabiš ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::

Texas (MSP) tudi.
Kaj je jutri že bilo?

BluPhenix ::

Verjetno rabi usmeritev, kje bi začel.

Če nisi doma v mikrokontrolerjih, ti verjetno ime microchip ne pove kaj dosti.

Brane, drugič lahko vseeno malo drugače "reagiraš" ;).

bubba90, zelo uporaben forum (le da je usmerjen samo v Atmelove mikrokontrolerje družine AVR), je www.avrfreaks.net. Čeprav je omejeno le na en tip mikrokontrolerjev, se da zvedeti marsikaj takega, ki se nanaša tudi na druge. Slovenske strani so www.elektro-n.com in recimo www.elektronik.si.

Lahko pa napišeš malo bolj točno, kaj te zanima.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Brane2 ::

Sorry. Nisem mislu nič slabega.

Le reči, da nikar ne kupuj knjige za te stvari.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Highlag ::

Jaz jo imam. Pravzaprav celo dve. :P
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane2 ::

Moje iskreno sožalje.
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Brane2, jaz pišem eno...
Nimam nič proti, če mi izrečeš sožalje, a le potem, ko jo boš kupil !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

Saj ne pravim, da so glupi pisci knjig. Nasprotno. Oni že vedo, kaj delajo... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

BluPhenix ::

Knjige so lahko lep začetek za nekoga, ki se prvič spopada z neko stvarjo. Res je, na internetu mrgoli podatkov, ampak če si začetnik ti izločevanje nepomembnih še ne deluje pravilno. PA pustmo to, da ni glih vse razloženo v datasheetih in podobno. Malokje so recimo razložene metode povezovanja periferije na adresni port mikrokontrolejev, za njegovo optimalno izrabo. Nekaj seveda je, ampak je daleč preveč komplicirano za začetnika.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Brane2 ::

Mah, kompliciraš. Je kar nekaj siteov, namenjenih ravno PICom, na primer. Poleg tega, kdo govori o datasheetih ?

Microchip je vložil BRDO denarja za svoj mali milijon Application noteov. Vsak je pravi mali biser, ki kaže posrečeno uporabo nekega čipa v danih pogojih. Ponavadi so ti ANji rezultat tekmovanj nadarjenih userjev.

Not najdeš svašta, vse v kompletu s shemo in programom, dostikrat tudi tiskanino. In seveda razlago.

Avtor neke knjige lahko naredi posrečen primer ali dva, ne bo jih pa naredil miljon, kot jih najdeš tam- razen če ne bo pol stvari preplonkal od tam, seveda. Na voljo so tudi začetni tečaji in celo dokaj aktiven forum, namenjen prav PICom, kjer postajo zagrizeni in izkušeni uporabniki, vse skupaj pa je pod nadzorom strokovnega supporta Microchipa.

Ti application notei so tiskani v obliki knjige z milijardo strani. Kjerkoli se je Microchip pojavil, se je obmetaval s temi bukvami, pa jih že zdavnej ne jemljem več. Preveč papirja, ki prehitro začne delat napoto, zastara in predvsem je za te namene neuporaben. Nobeno pametno orodje ne zna iskat tekst po papirju in ko ga najdeš, copy & apste praktično ni možen.

Zato so že zdavnaj dali vse skupaj na CDje in na net in papir dobiš, če ga zahtevaš...


Katera knjiga se temu lahko približa na svetlobno leto ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

VolkD ::

Katera knjiga se temu lahko približa na svetlobno leto ?


Brane2, BluPhenix ti je odgovori, preden si ti sploh napisal. Jaz bom samo povzel: Začetnik potrebuje izbor primerov, ki ga vpeljejo v to problematiko do točke, ko lahko začne koristiti vse možnosti, ki si jih naštel ti. Veliko Ljudi je, ki zalo mnogo ve, a se žal niso v stanju spustiti, do nivoja, ki ga začetnik potrebuje. Knjiga je potrebna, a ne taka, ki obdela 1001 primer praktičnih primerov uporabe mikrokontrolerja, temveč taka, ki prikaže 15 relativno neuporabnih projektov s katerimi se čitatelj nauči res naj osnovnejših stvari. :\ Delam na tem! :D
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

Vsakomur svoje.

Moje iskreno mnenje o tem je, da vse, kar rabiš za začetek, je to, da znaš uporabljati računalnik, da lahko inštalireš Microchipov MPLAB, da razumeš angleščino ali si se je pripravljen naučiti, da znaš uporabljati Google in Wikipedio in to je vse.

Noben od pogojev ni prehud ali v bistvu več od tega, kar rabiš sicer za delo z mikrokontrolerjem.

Če je za nekoga to previsoka stopnica, bi mogoče moral začeti s čim enostavnejšim. Recimo z likalnikom ali žarnico...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

madviper ::

@Brane2
Sej ne da je to neka velika stopnica, ampak folk je še večinoma nostalgičen in zato zahteva knjige ali pa je preprosto preveč len, da bi začel sam iskat po netu in misli da bo vse znanje pridobil iz ene knjige.

Ok, to sta dva ekstrema, resnica je nekje vmes.

Pravtako, bi lahk dal kak link do teh Application noteov, ki so po tvojih besedah pravi biseri. Resnici na ljubo je to na nek način podpiranje lenobe, vendar pravtako tudi podajanje nekih trdnih argumentov (in spet je resnica nekje vmes :D).

Je pa tud res kot je VolkD reko, da veliko je ljudi, ki velik znajo (na svojem področju), vendar je malo tistih, ki znajo svoje znanje posredovat tud začetnikom.

@bubba90
Na internetu lahko najdeš ogromno literature. Od knjig v pdf formatu, člankov, forumov itn.

Kaj hočeš je odvisno od tebe in tvojih delovnih navad. Če še ne veš kje bi začel in želiš vprašat, napiš malo več, opiši svoje želje in potrebe. Vsak ti bo potem svetoval po najboljših močeh (pričakuj da ti bo vsak priporočal stvari ki so njemu najljubše, kar ne pomeni da so tud najenostavnejše ali najboljše).

Samo vprašanje programiranja mikrokontrolerjev je daleč preveliko za nek enostaven in kratek odgovor.

Lp, madviper

P.S.: Da ne bo kdo vzel tega kot oseben napad, sam kot povzetek do sedaj napisanega. Mogoč komu lažje razumljivega ali pa ravno nasprotno :D
I'd like to do something crazy!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madviper ()

VolkD ::

Če bi datasheet bil dovolj, potem ljudje nebi spraševali na forumih. Dejstvo je, da je to tema, ki je na forumih množično obdelovana. Vsak, ki na forumu s svojim postom vsaj malce doprinese je hudo zaželjen. Potrebe torej so in to konstantno. Malo zaradi tega, ker ljudje ne znajo (ali pa so preleni) iskati po forumu, malo pa tudi zato, ker je teža in primernost tako zbranega gradiva nezadostna zato, da bi začetnik lahko startal. Povsem razumljivo, saj avtorji v svojih odgovorih niso usklajeni in na probleme gledajo z različnih zornih kotov. Tudi njihove izkušnje so različne ( ni nujno da na različnih nivojih). Tako pester konglomerat izkušenj začetnika prej zbega, kot pa mu koristi.

Knjiga, ki odpravlja te pomankljivosti je torej dobrodošla. Negelde na obliko tiskana ali elektronska, v vsakem primeru je taka knjiga sprejeta. Zaradi tega, ker je delo avtorja potrebno na nekak način denarno ovrednotiti in ker je današnja miselnost taka, da se stvari, ki jih lahko dobiš zastonj, pač ne plačuje, so tovrstne knjige žal v tiskani obliki.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

Brane2 ::

Predvidevam, da ko že modruješ o avtorskih pravicah, si tudi sam kupil Protel ?

Kaj pa je $8K med brati ?

Ali stalno vsakih 30 dni nalagaš znova isto demo verzijo na frišno sformatiran disk ?

Boš tudi knjigo dal ven v opciji za 30-dnevni brezplačni demo ? ;)
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::

Zakaj pa glih microchipov MPLAB? mikrokontrolerjev ne dela samo mocrochip. Ne človeka že na začetku tako omejit in usmerit v nekaj. Naj se sam odloči s čim bo delal. Drugače pa mislim da tudi jaz nisem nikoli pogledal nobene takšne knjige. OK pogledal sem si stvari v šoli (kak kaj dela, kaj kaj je) potem pa je konec osnov. In če se še odločiš da uporabljaš kaj drugega kot večina ljudi v slo potem pa še samo datasheet in app note pa gremo delat. Moje menje je takšno, da moraš prvo dojemat kaj in kako uC deluje. Ko enkrat to dojemaš potem ti ni problem delat z enim ali drugim in veš kaj delaš in zakaj to delaš. Če pa ti tam nekdo pokaže kako se na enem piceku pride do tega da lučke bliskajo pa bi rekel " Waste of time" :)
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Omenil sem prvi banalen primer, ki mi je padel na pamet.

Mogoče tudi zato, ker je MC dolgo let daleč najbolj agresiven na področju zastonj orodij, dodatnih podatkov in manualov za začetnike.

Ta trg je seveda velik. Poleg Microchipa jih je še ogromno, seveda.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ql000 ::

Očitno bo ta tema služila bolj debati med modi kot pa človeku, ki je postavil vprašanje, četudi upam, da je vsaj približno dobil idejo kako začeti. Mogoče bi bilo pametno, da se vsak, ki sodeluje v tej debati, seveda ciljam na stare mačke, ki že imate ohoho kilometrine z mikrokontrolerji, spomnete svojih začetkov. Internet je defacto vir vseh informacij na svetu in ravno tu je njegov problem. Včasih je prava umetnost poiskati vsaj približno pravo informacijo zaradi vseh komercialnih oglasov, ki jih firme, makar, da napišeš "free C compiler for PIC microcontrollers" dejansko butajo v glavo. Jaz osebno popizdujem v takšnih primerih. Zaradi tega pravim, da je ni čez dobro knjigo, ki ti pokaže čisto basic zadeve na čisto banalnih primerih v čimbolj preprostem jeziku. Internet je po mojem mnenju dobro izhodišče šele potem, ko nekaj znanja imaš. Jaz vidim problem interneta še v disciplini tistega, ki išče neko znanje. Ravno zaradi preobilice informacij je enostavno preveč balasta. Na začetku je vedno najbolje, pa to govorim iz lastnih izkušenj, da te nekdo enostavno prime za roko pa te pelje čez vodo.

Brane2 ::

Ja, ja saj se strinjam. Okusi so različni- vsakomur svoje... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Predvidevam, da ko že modruješ o avtorskih pravicah, si tudi sam kupil Protel ?

Kaj pa je $8K med brati ?

Ali stalno vsakih 30 dni nalagaš znova isto demo verzijo na frišno sformatiran disk ?

Boš tudi knjigo dal ven v opciji za 30-dnevni brezplačni demo ? ;)


Je bilo tole potrebno ?
Ali pa je mogoče offtopic? Pa še zajedljivo je !

Je pa vsake 30 dni res varjanta, pa še disk popucaš. Sem pa že enkrat razložil kako je s tem. Lahko še enkrat. Imam sponzorja...( a le za nekomercialne namene).

Boš tokrat Ti sponzoriral založništvo moje knjige ?
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

Brane2 ::

Ne vem, kaj ti ni prav. Bilo je povsem umestno vprašanje.

Kaj je narobe z njim ?

Kot vem, je na ST precej strogo prepovedano razpečevanje, uporaba in svetovanje okrog uporabe nelegalne programske opreme ali nelegalnih prijemov in svojčas folku svetoval Protel mislim da za šolski projekt ali nekaj takega.
Jasno je,d a po domovih kraljuje črn Protel in post je bil zelo sumljiv.

Mnogi posti so bili brisani že samo ob sumu takega dejanja. Jaz se tvojega še dotaknil nisem.

Sem se pa sedaj spomnil tega in te lepo povprašal o mnenju na to temo. Kaj je narobe z vprašanjem ? :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

NO, saj tole lahko zaključiva tule in kot rečeno, nadaljujeva na ZS, kot si želel...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Aja, glede sponzorstva knjige: Ne vem, mogoče. Ne bi bla prva stvar, katero smo sponzorirali, nisem pa vedel da jo sploh imaš, zato nisem razmišljal o tem. Sicer ne verjamem v koristnost takih knjig, a kdo ve.

Ko boš imel zadevo za pokazat, mogoče lahko kaj rečemo o tem. Če bom pri denarju, seveda...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ql000 ::

@VolkD: upam, da boš dal kaj diskonta za mode, ali pa za člane foruma. ;)

radiator ::

Nekaj linkov do literature, ki je zastonj:
http://www.ro.feri.uni-mb.si/predmeti/m...
http://www.ro.feri.uni-mb.si/predmeti/m...
http://www.ro.feri.uni-mb.si/predmeti/m...
http://rts.uni-mb.si/predmeti/m_uni3.ht...

Malo klikaj pa boš na faxu še našel mnogo več zastonj literature (tu na LJ faxu imajo tako). To pa je to kaj sem jaz študiral.
Kaj je jutri že bilo?

g.e.p ::

Jaz osebno bi se tudi rad lotil programiranja mikrokontrolerjev, izdelave vezij (da bi s časom prišel do tega, da bi sam naredil kakšnega preprostega robotka) vendar pa ne vem kako bi se tega lotil. Morda bi potreboval kakšno literaturo ampak nisem prepričan kaj bi moral sploh iskati... Tako da če kdo ve za kakšno knjigo kjer bi sprva dobil neko boljšo predstavo kakšne vrste čipov bi moral programirat, kakšne programe uporabljat itd. bi z veseljem sprejel nasvet. Mislim, da je eden od jezikov za programiranje čipov tudi c vendar pa bi bil zame kot začetnika verjetno prezahteven.

LP

Blazzz ::

http://www.societyofrobots.com/step_by_...
korak po koraku, do izdelave preprostega robotka. Moznosti glede mikrokrmilnikov imas pa obilo, atmelovi avr in PICi so med bolj razisjenimi pri nas, za te bos pomojem tudi lahko dobil najvec pomoci s strani uporabnikov.

lp

g.e.p ::

Hvala za ogovor! Stran je res primerna za to kar sem iskal.

lp

Azrael ::

Glede knjig in informacij na spletu, eno in drugo ima svoje prednosti in slabosti.

Ogromna masa informacij na spletu je za začetnika pogosto bolj ovira kot korist. Mnogo projektov iz sveta elektronike, čeprav so po avtorjevem mnenju primerni za začetnika, to enostavno ni.

Skoraj vedno manjkajo osnove. Tiste najbolj temeljne.

In zato imamo po forumih ogromno vprašanj začetnikov, ki jim nek tak projekt ne dela po pričakovanjih. V primerih z uC, je koda običajno vsaj približno spodobna, HW izvedba pa skoraj vedno težka katastrofa.

TIV, kjer so v gordijski vozel spletene signalne in močnostne linije, napajanje, ki to ni, obratovanje materiala na absulute maximum rating ali raje malo čez, nobenega sledu o blokadi napajanja, povezave različnih napetostnih in signalnih nivojev na najbolj štorast in neprimeren način itd.

Knjiga o nekem področju, ki naj bo koristna začetniku zato ni enostaven projekt. Pisec mora opisati stvari, ki so njemu že dolgo povsem samoumevne, začetnik pa o njih nima pojma.

Če bo Darko (VolkD) uspel spisati knjigo, ki bo uporabna (poučna in zanimiva) začetniku, mu bo taka knjiga koristila tudi v nadaljevanju kariere, saj bo taka knjiga učbenik in priročnik hkrati. V tem primeru bo ta knjiga redka rariteta, ki bo vredna vsakega centa, saj takih knjig ni veliko, sploh v našem jezikovnem področju.

Res pa knjiga, kakršnakoli že je, zavzame več prostora, nima Ctrl-F, zoom funkcija zelo hitro popači sliko, copy/paste je nekoliko bolj zamotan in nenazadnje je knjigo malce težje, beri dražje, kvalitetno kopirati in razmnožiti, kot pdf ali doc.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Pa še malo on topic, e-knjiga: E-BOOKS | MIKROE - MIKROE
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Darko s knjigo ? Kupim takoj, ze iz principa :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508369 (7574) a13misko
»

Izbira mikrokrmilnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313297 (2894) BluPhenix
»

programiranje mikrokrmilnikov?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
346894 (6303) radiator
»

mikrokontrolerji, programatorji, c/asm ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
292846 (2465) snow
»

C compiler

Oddelek: Programiranje
192398 (2068) Brane2

Več podobnih tem