» »

omrežje - manjše podjetje

omrežje - manjše podjetje

Sims ::

Lep pozdrav,

kako bi vi postavili omrežje v malem podjetju s 7 računalniki in eden kot server(baza).
Baza bi vsebovala v prvi fazi skupne dokumente(obrazci in podobno) ter načrte(AutoCAD, Solidworks). Te stvari bi morali nekako shranjevati oziroma delati rezervne kopije. Ostale mašine so z WindowsXP.

Nekako prva ideja je.

ADSL MODEM --> ROUTER 10/100 --> SWITCH16 port 1G --> 7PC+1server(vezan na UPS)

Prosil bi za nasvet, kakšen server bi naj bil oziroma kak z diski(SCSI)? in rezervnimi kopijami. Kako bi postavili takšno omrežje?

Najlepša hvala.

Sims

jure1825 ::

ja skupne dokumente daš v mapo, ki je dostopna prek ftpja, na tem pcju ko je ftp, naj bo jo 2 ali štiri diski, vsake tolko časa pa kopije na cd/dvd ali pa naštimaš da se zipa pa pošlje po mailu/uploada na en drug ftp strežnik na drugi lokaciji

b ::

jure1825: tebi ze ne bi dal delat omrezja v podjetju, glede na povedano. FTP? Yeah right. Tezko bi si izbral slabsi protokol za to, kar se tu potrebuje...

sims: O kaksni bazi govoris? Za povedano bi moral zadostovat datotecni streznik, ali pa ima to podjetje kaksne posebne zahteve? Ce govoris o "bazi" od Access-a, potem zadosca datotecni streznik, na katerem so tisti *.mdb al kaj ze.

Glede na povedano ocitno nimas izkusenj... Ce delas v tem podjetju, potem predlagam, da si dobite za izvedbo tega zunanjega izvajalca (wink, wink :). Ce bi pa ti bil ta zunanji izvajalec, bos pa moral se marsikaj nastudirat o omrezjih... To kar opisujes je cisto osnoven primer omrezja v manjsem podjetju...

Saj bi ti se kaj odgovoril, a si postavil presplosna vprasanja. Shema omrezja je naceloma OK, jaz bi mogoce izpustil router in njegovo nalogo zaupal kar strezniku, ki jo bo opravljal bistveno bolje, ni pa nujno narediti tako. Glede izbire hardvera pa je vse odvisno od budzeta ter kaksna zanesljivost se zahteva. Za streznik lahko das 100 jurjev, miljon, ali se bistveno vec.

trnvpeti ::

adsl
router, ki podpira DMZ, bandwidth controling

server linux, raid polje(?GB odvisno od kolicine), dvd pekac
ni potreben scsi, ker ne boste imeli veliko dostopa(hkratnega) do podatkov
samba,recylce bin sistem, mogoce tudi antivir, ce ste kriticni s tem v podjetju
ups
CVS repository sistem na serverju, se hranijo vse verzije dokumentov
se ve kdo je kaj delal,kdaj , kaksne so spremembe
imate moznost dostopa do repositorija od zunaj

vsakodnevno pecenje backupov na dvd
opcijsko sync podatkov na nek zunanji server
server gre na dmz zono

jure1825 ::

kaj je pa s ftpjem narobe? a ni tut v winsih da lahko do ftp serverja dostopaš ko da bi bil lokalni disk? jaz delam s ftp/ssh/sambo na čist isti način ko da bi bil file na disku...
ne vem pa če rabi dostop od zunaj ali ne. če hoče dostop iz neta do teh file-ov imet potem je samba lahko problem iz vidika varnosti, razen če vpn naštima, kar pa bo verjetno precej težko glede na njegov post...
če je pa baza mdb potem bo pa zelooo težko delalo na njej 7 uporabnikov in bo treba še kakšen sql strežnik naštimat.

Sims ::

Najprej hvala za odgovore.

Morda sem se z besedo Baza narobe izrazil, dejansko bi bile gor datoteke. Posebnih zahtev ni. Sprašujem ker me stvari malo zanimajo in bi rad videl eno optimalno rešitev. Nisem kak admin ali podobno(ne se bat:D ) Kaj pa kake DDS TAPE? kot shranjevanje recimo za vsak dan 1 kaseta?


P.s.

Moje izkušnje so omejene na domačo omrežje: router, wifi router, max 4 Pcji ...

Sims

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

SasoS ::

Vse je odvisno kolko je podjetje pripravljeno investirati. Dober tape stane, prav tako SCSI...Za do 10 kompov pa bo verjetno že navaden PC z dvd pečko zadovoljivo opravljal delo.

jype ::

To se že dolgo ne dela več s kasetami.

Razen če rabiš vsak dan odpeljat podatke fizično drugam, pa ne moreš dobiti dovolj zmogljive omrežne povezave.

Jaz bi priporočal sambo, diske zbasane v raid, nad njimi LVM in nekaj prostora za dnevne snapshote, tako da imaš zgodovino za kak teden nazaj. Morda še kak versioning filesystem, če to potrebuješ. Vse seveda žre prostor.

Pravi način za shranjevanje takih reči (acad risb, recimo) je seveda kar CVS-like zadeva. Sem prepričan, da Autodesk to ponuja že kot del svojih paketov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lekarne Ljubljana žrtev izsiljevalskega virusa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Varnost
12627736 (14336) acookook
»

Vzpostavitev strežnika (ubuntu)

Oddelek: Omrežja in internet
436492 (5693) s6c-gEL
»

Skrbništvo 25 uporabnikov - predlogi in mnenja !

Oddelek: Pomoč in nasveti
333454 (2142) SasoS
»

Katero osnovno za server

Oddelek: Kaj kupiti
7978 (831) Brane2
»

Strežniki

Oddelek: Operacijski sistemi
101594 (1246) urkoland

Več podobnih tem