» »

Linux in NTFS

Linux in NTFS

Pogij ::

No zdej bi pač (spet) rabu pomoč. Imam Kubuntu linuxe in na njih mountane NTFS particije. Te particije sm že lepo mountov na Linuxe in lahko normalno dostopam do podatkov - razen do datotek, katere v imenu vsebujejo naše (in balkanske) angleščini neznane znake (torej: č.š,ž.ć,đ). Teh pa mi preprosto ne najde (Torej poslušanje Čukov ne pride v poštev :) :P ).

ank ::

Kako da ne? V Gnome namizju imam nastavljeno UTF8 kodiranje znakov in delajo lepo vsi znaki, tudi brskanje po windows particiji ni noben problem. V KDE bi moglo biti podobno.

Pogij ::

Jah če bi jest vedu kako de ne potem nebi tu spraševal. Sm tud probu nastavt koderanje v Konqueror-ju, ki skrbi za brskanje po diskih (probal sem iso8859-2 in UTF8) pa ni bilo razlike. Ke pa veš še za kašno možnost, kjer bi lahko kej nastavil pa kr z besedo na dan.

ank ::

KDE-ja že dolgo ne uporabljam več ampak koliko vem ima v onem nadzornem centru en meni za lokalizacijo in tam se nastavi na slovenščino. Kaj pa drugje ti delajo šumniki?

Pogij ::

Sem potem najdu tut v nastavitvah od KDE-ja pa sem nastavil na UTF8 in ni nič pomagalo. Sicer pa datoteke ki vsebujejo šumnike vidim, če so shranjeni v linux particijah.

CCfly ::

Branje šumnikov na NTFS ni povezano z lokalizacijskimi nastavitvami. Samo jedro mora vsebovati podporo za ustrezen character set (modul ali direktno v jedru), pri mountanju particije pa je dobro tudi navesti ta character set.
Veljavne možnosti za NTFS so naštete tukaj.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

ank ::

To je že res. Ampak vse te distribucije, ki so narejene za maso imajo vse charsete kompajlane že v modulu tako, da s tem ne bi smelo biti problema. Meni se zdi da je problem nekje drugje. Pri kernelu je v odseku za dos/ntfs samo ena možnost za charset. In ta je nastavljena na angleško.

EDIT: ne me preveč upoštevat danes. Too much alko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

CCfly ::

Mislim da bi z iocharset=cp1250 moralo delovati, nimam pa nobene NTFS particije, da bi poizkusil če deluje.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

ank ::

charset je 840 ali nekaj takega

Beernarrd ::

V /etc/fstab mora biti kaj podobnega (za kodiranje je nls):
/dev/hda1 /mnt/xp/c ntfs ro,noauto,users,uid=1000,gid=1000,nls=utf8 0 0

Pogij ::

No hvala vam za pomoč. Zdej mi dela - vse kar sm mogu narest je blo, da sem dodal v fstab-u : nls=utf8.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SUSE vprasanja

Oddelek: Operacijski sistemi
51001 (957) sid_dabster
»

Linux - problemi, problemi,... (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
755209 (3970) M.B.
»

zunanji USB disk na Suse

Oddelek: Operacijski sistemi
121306 (1179) kriko1
»

winxp in linux izmenjava datotek

Oddelek: Operacijski sistemi
71440 (1341) grozni
»

windows particija v Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
5942 (912) christooss

Več podobnih tem