Forum » Znanost in tehnologija » Zakaj so električni avtomobili prava stvar
Zakaj so električni avtomobili prava stvar
Temo vidijo: vsi
codeMonkey ::
codeMonkey je izjavil:
Zeekr je praktično Volvo. Imajo razvoj na Švedskem, delajo ga pa Kitajskem. Enako kot Volvo in isti lastnik. Je pa Volvo seveda bistveno manj "vozniški" avto od BMW recimo.
Platform je vec. Volvo ima svoje, Zeekr pa je na Geelyjevi. Sodelujejo pa pri razvoju. Se spomnim, ko sem gledal EX30, da je bilo omemjeno, da ni tipicen Volvo, ker naj bi bil na Geelyevi platformi.
SEA platformo uporabljata recimo EX30 in pa Polestar 4. Oba sicer 400V, Zeekr ima 800V.
Ja, ampak EX60 in ostali so pa na SPA in ne SEA. Zato je malo tezko reci da Zeekr je Volvo. Pri SPA vodi razvoj Volvo.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()

Musashi ::
codeMonkey je izjavil:
codeMonkey je izjavil:
Zeekr je praktično Volvo. Imajo razvoj na Švedskem, delajo ga pa Kitajskem. Enako kot Volvo in isti lastnik. Je pa Volvo seveda bistveno manj "vozniški" avto od BMW recimo.
Platform je vec. Volvo ima svoje, Zeekr pa je na Geelyjevi. Sodelujejo pa pri razvoju. Se spomnim, ko sem gledal EX30, da je bilo omemjeno, da ni tipicen Volvo, ker naj bi bil na Geelyevi platformi.
SEA platformo uporabljata recimo EX30 in pa Polestar 4. Oba sicer 400V, Zeekr ima 800V.
Ja, ampak EX60 in ostali so pa na SPA in ne SEA. Zato je malo tezko reci da Zeekr je Volvo. Pri SPA vodi razvoj Volvo.
EX60 je čisto na novi platformi SPA3. Zeekr navedeni avti so stari 2 leti. Ko bo kakšen nov (7GT ni nov) Zeekr pa bomo videli na kateri platformi bodo... Prejšnje SPA pa so platforme za ICE in EV, razen SPA2 na EX90 ki je pa izgleda out po enem letu...
codeMonkey ::
Samo primer. Velja podobno za ostale na SPA2. Zaenkrat je nekako tako, kot da bi rekel da je VW prakticno Audi, pa ima VW vsa elektricna vozila na MEB, medtem ko Audi enega (Q4), drugace pa razvija svojo platformo PPE, v sodeleovanju s Porschejem. Nek Audi a6-etron pac ni ID.7.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()

Musashi ::
Ne, ti primerjaš neprimerljivo in ne veš kako bo šlo naprej. Dejstvo je, da imajo SEA platformo nekateri Zeekri in nekateri Volvo/Polestarji. Dejstvo je, da je SEA platforma in da so avti na njej (tako Zeekr/Volvo/Polestar) stari par let. Dejstvo je, da SPA (pred3) ni bila izključno za EV (kar SEA je). Dejstvo je da je povsem novi EX60, ki še ni niti dobavljiv, pri nas ga pa niti ne prodajajo, na povsem novi platformi SPA3. Na kateri platformi bodo pa novi Zeekri/Polestarji pa oba ugibava.
codeMonkey ::
Dejstvo je, da zdaj ko odprem Volvo Oesterreich, vidim 6 elektricnih modelov, in samo en je na SEA platformi, kot sem napisal.
codeMonkey ::
Napisal si
Zeekr je praktično Volvo.Kdo tupi? Zdaj pises pa da ne vemo kako bo. Potem pa napisi "Zeekr mogoce bo prakticno Volvo" drugic.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()

Musashi ::
a da se mi da še enkrat tole s tabo? Preberi zgoraj. Če si butl si pač butl, jaz ti ne morem več pomagati.
Utk ::
Očitno pač drži, da ne gre kar čez noč narediti dobrega avtomobila (v njegovi celoti, torej ne samo e-pogonski sklop); dober primer za to je Tesla.
Tesla, pa tudi kitajci, vsako leto pa še kdaj vmes izboljšuje avto. Tudi če je od zunaj in znotraj enake oblike. Tega nemci ne delajo in najbrž nikoli ne bojo. Zato bojo povoženi. Če kitajci v 10 letih naredijo 8 iteracij, nemci pa 2, tolk prednosti nemci pač nimajo da bi lahko dolgo držali prednost.
Gregor P ::
Zdaj ko ste spet načeli to temo, je bila dobra priložnost, da jo spustim skozi robota in spodaj je povezava do celotnega odgovora (da ne smetim preveč tu z UI):
Claude je naredil še hitro preglednico:
|Platforma |Napetost|DC polnjenje |Segment |Posebnosti |Status |
|--------------------------|--------|----------------|------------------|------------------------------------------------------------------|--------------|
|**VW MEB** |400V |do 170 kW |Mainstream |Skateboard zasnova, pogon ZZ/AWD, velik obseg |Aktiven |
|**VW MEB+** |400V |do 200 kW |Mainstream |Boljše celice, krajši časi polnjenja, modeli pod 25k€ |Od 2025 |
|**VW J1** |800V |do 270 kW |Premium sport |2-stopenjski menjalnik, “nožne garaže” |Zamenjuje PPE |
|**VW PPE** |800V |do 270 kW |Premium |Napredna e-arhitektura E³, naslednik J1 |Aktiven |
|**VW SSP** |800V+ |TBD |Vsi segm. |En platform za celotno VW skupino, −30 % stroškov vs MEB |Prihodnost |
|**Geely SEA** |400/800V|do ~150 kW |Kompakt–Lux |“Odprto-kodna”, pokriva skoraj vse segmente in znamke |Aktiven |
|**Volvo SPA1** |— |PHEV |Premium |Zasnovana za ICE/PHEV, ne EV-first |Aktiven (PHEV)|
|**Volvo SPA2** |400V |do 250 kW |Premium EV |Software-defined, LiDAR, velik sensor paket |Aktiven |
|**Volvo SPA3** |800V |TBD |Premium EV |Megacasting, cell-to-body, nižji stroški, bolj skalabilna |Od 2026 |
|**Hyundai E-GMP** |800V |do ~220 kW |Mainstream–Prem. |V2L, 10–80 % v ~18 min, ena najboljših 400-V alternativ |Aktiven |
|**BYD e-Pl. 3.0** |400/800V|povprečno |Mainstream |Blade Battery (LFP), cell-to-body, vertikalna integracija |Aktiven |
|**BMW Neue Klasse** |800V |do 372 km/10 min|Premium |Gen6 motorji, cilindrične celice, 4× “superbrain” računalniki |Od 2025/26 |
|**Mercedes MMA** |800V |do 325 km/10 min|Kompakt–Prem. |MB.OS, do 790 km dosega pri CLA; pozor: nekatere izv. brez 400V DC|Od 2024/25 |
|**Stellantis STLA Medium**|400V |zmerno |Mainstream EU |Do 700 km WLTP, multi-energijska fleksibilnost |Aktiven |
|**Stellantis STLA Large** |400/800V|zmerno |Večji modeli |Jeep, Alfa, Maserati EV modeli |Aktiven |
|**Stellantis STLA Frame** |400V |zmerno |Pickupi/veliki SUV|Ram, Jeep veliki modeli, range-extender možnost |Aktiven |
|**Renault AmpR / CMF-EV** |400V |zmerno |Mainstream EU |Nizko težišče, solidna učinkovitost, ni vrhunskega polnjenja |Aktiven |
Da, platforma je pri EV-jih precej pomembnejša kot pri klasičnih avtih, ker določa pakiranje baterije, napetost 400/800 V, hitrost polnjenja, prostor v kabini, programsko arhitekturo, OTA posodobitve, možnost V2L/V2G, stroške proizvodnje in tudi servisno popravljivost. Ni pa platforma vse: isti MEB ali SEA lahko v enem modelu deluje zelo povprečno, v drugem pa precej bolje.
Spodaj je pregled najpomembnejših platform, stanje približno junij 2026:
https://chatgpt.com/s/t_6a3e64ee9a38819...
Claude je naredil še hitro preglednico:
|Platforma |Napetost|DC polnjenje |Segment |Posebnosti |Status |
|--------------------------|--------|----------------|------------------|------------------------------------------------------------------|--------------|
|**VW MEB** |400V |do 170 kW |Mainstream |Skateboard zasnova, pogon ZZ/AWD, velik obseg |Aktiven |
|**VW MEB+** |400V |do 200 kW |Mainstream |Boljše celice, krajši časi polnjenja, modeli pod 25k€ |Od 2025 |
|**VW J1** |800V |do 270 kW |Premium sport |2-stopenjski menjalnik, “nožne garaže” |Zamenjuje PPE |
|**VW PPE** |800V |do 270 kW |Premium |Napredna e-arhitektura E³, naslednik J1 |Aktiven |
|**VW SSP** |800V+ |TBD |Vsi segm. |En platform za celotno VW skupino, −30 % stroškov vs MEB |Prihodnost |
|**Geely SEA** |400/800V|do ~150 kW |Kompakt–Lux |“Odprto-kodna”, pokriva skoraj vse segmente in znamke |Aktiven |
|**Volvo SPA1** |— |PHEV |Premium |Zasnovana za ICE/PHEV, ne EV-first |Aktiven (PHEV)|
|**Volvo SPA2** |400V |do 250 kW |Premium EV |Software-defined, LiDAR, velik sensor paket |Aktiven |
|**Volvo SPA3** |800V |TBD |Premium EV |Megacasting, cell-to-body, nižji stroški, bolj skalabilna |Od 2026 |
|**Hyundai E-GMP** |800V |do ~220 kW |Mainstream–Prem. |V2L, 10–80 % v ~18 min, ena najboljših 400-V alternativ |Aktiven |
|**BYD e-Pl. 3.0** |400/800V|povprečno |Mainstream |Blade Battery (LFP), cell-to-body, vertikalna integracija |Aktiven |
|**BMW Neue Klasse** |800V |do 372 km/10 min|Premium |Gen6 motorji, cilindrične celice, 4× “superbrain” računalniki |Od 2025/26 |
|**Mercedes MMA** |800V |do 325 km/10 min|Kompakt–Prem. |MB.OS, do 790 km dosega pri CLA; pozor: nekatere izv. brez 400V DC|Od 2024/25 |
|**Stellantis STLA Medium**|400V |zmerno |Mainstream EU |Do 700 km WLTP, multi-energijska fleksibilnost |Aktiven |
|**Stellantis STLA Large** |400/800V|zmerno |Večji modeli |Jeep, Alfa, Maserati EV modeli |Aktiven |
|**Stellantis STLA Frame** |400V |zmerno |Pickupi/veliki SUV|Ram, Jeep veliki modeli, range-extender možnost |Aktiven |
|**Renault AmpR / CMF-EV** |400V |zmerno |Mainstream EU |Nizko težišče, solidna učinkovitost, ni vrhunskega polnjenja |Aktiven |
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Gregor P ()
codeMonkey ::
Se vedno vztrajas z UI :D ne bo ti odgovoril na precej pomembnih vprasanj, ker nekriticno vlece iz raznih virov. Vecinoma bos povsod bral kako je cell2pack/body top, ker je vozilo poceni, lazje, togo, varno in ne vem kaj se vse. Kar je vse res, ce gledas z vidika konstrukcije. Ko pa nek EV clinic spusti ven konkretne zadeve, ko je treba stvar v praksi vzdrzevati, pa se ze izkaze, da ni enostavno. Mene resno zanima kako bo to zgledalo, ko se bo prodajalo rabljena vozila. Nek VAG je zdaj mogoce drag, ampak, ce bos za 2k zamenjal nek modul po desetih letih in naprej sibal po 500k km, se mu bo poznalo vsaj na ceni in povprasevanju. Kaj bo s temi Kitajci, ko potece ta garancija? Se bo menjalo cel pack za 5x vec denarja?
https://insideevs.com/news/796219/byd-b...
https://insideevs.com/news/796219/byd-b...
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
Gregor P ::
... ki pa jo je ChatGPT še malo popravil oz. dopolnil:
https://chatgpt.com/s/t_6a3e6756a074819...
P.S.: žal ne morem več popravljati mojega prejšnjega komentarja.
Zato pa vedno jasno napišem, da gre za UI in ne moje mnenje, da smo/ste vsi takoj lahko pozorni na to, da so stvari lahko zapisane tudi napačno. Ampak za neko osnovno orientacijo pa najbrž je? Če ni, pa prosim tudi povejte tisti, ki se zares spoznate na to, da preneham s tem, če nam ni v pomoč
https://chatgpt.com/s/t_6a3e6756a074819...
P.S.: žal ne morem več popravljati mojega prejšnjega komentarja.
codeMonkey je izjavil:
Se vedno vztrajas z UI
Zato pa vedno jasno napišem, da gre za UI in ne moje mnenje, da smo/ste vsi takoj lahko pozorni na to, da so stvari lahko zapisane tudi napačno. Ampak za neko osnovno orientacijo pa najbrž je? Če ni, pa prosim tudi povejte tisti, ki se zares spoznate na to, da preneham s tem, če nam ni v pomoč
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Gregor P ()
Gregor P ::
... imaš zgoraj povezavo do popravljene tabele (ki ima seveda še vedno lahko napake).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Gregor P ()

endelin ::
Hud range bmw i3 50. Do dunaja prideš bmw s potovalno avtocestno hitrostjo brez vmesnega polnjenja. Bo zanimivo videti delež prodaje električarjev in ice.
Sklepam tudi da je plus da je baterija velika za zdravje baterije saj lahko polniš samo na 50% in imaš še vedno ok vsakodnevni domet.
še videt je kot pravi sedan!
Tole zna prepricati marsikoga ki ima denar da skoči na ev train
Evo ce bi mel 70k za vreči v ev avto bi kupil i3.
Sklepam tudi da je plus da je baterija velika za zdravje baterije saj lahko polniš samo na 50% in imaš še vedno ok vsakodnevni domet.
še videt je kot pravi sedan!
Tole zna prepricati marsikoga ki ima denar da skoči na ev train
Evo ce bi mel 70k za vreči v ev avto bi kupil i3.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: endelin ()
iKst_ ::
Hud range bmw i3 50. Do dunaja prideš bmw s potovalno avtocestno hitrostjo brez vmesnega polnjenja. Bo zanimivo videti delež prodaje električarjev in ice.
Za to res ne rabiš BMWja :)
Utk ::
Nek VAG je zdaj mogoce drag, ampak, ce bos za 2k zamenjal nek modul po desetih letih in naprej sibal po 500k km, se mu bo poznalo vsaj na ceni in povprasevanju. Kaj bo s temi Kitajci, ko potece ta garancija? Se bo menjalo cel pack za 5x vec denarja?
Kitajc bo po 10 letih amortiziran. Vse kar boš dobil zanj bo čisti plus. Bmw za 70 jurjev pa pač ne. In tudi zanj dvomim da bo še zmeraj vreden 20 jurjev.
billy ::
hja...kaj komu bolj paše...kitajc vsake 5 let za 33k, ali BMW, novi, 1x na 10 let za 70k...
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: billy ()
Utk ::
10 let starega bmwja bo preklemano težko prodat za skoraj ceno novega kitajca. 10 let napredka ni kar tako.
codeMonkey ::
Hud range bmw i3 50. Do dunaja prideš bmw s potovalno avtocestno hitrostjo brez vmesnega polnjenja. Bo zanimivo videti delež prodaje električarjev in ice.
Za to res ne rabiš BMWja :)
Dobro leto nazaj je bil mal bolj opremljen iX1(!) cez 60k, pa sem gledal na tisti strani, ko das zadeve v mapo, da bi tezko do Maribora prisel...
billy ::
Hm..do dunaja itak pride v poštev samo aerodinamika...in tu ne more biti nekih drugih razlika, oz faktorjev...
codeMonkey ::
Nek VAG je zdaj mogoce drag, ampak, ce bos za 2k zamenjal nek modul po desetih letih in naprej sibal po 500k km, se mu bo poznalo vsaj na ceni in povprasevanju. Kaj bo s temi Kitajci, ko potece ta garancija? Se bo menjalo cel pack za 5x vec denarja?
Kitajc bo po 10 letih amortiziran. Vse kar boš dobil zanj bo čisti plus. Bmw za 70 jurjev pa pač ne. In tudi zanj dvomim da bo še zmeraj vreden 20 jurjev.
Cisto mozno. Mi je jasno, da prihaja huda konkurenca. Ali pa da je ze tu, kakorkoli ze. Ampak bo treba malo pocakati, da vidimo kje in kako se zadeve ustalijo. Mene bolj skrbi za ne-premium znamke tu. Citroen, Renault, Fiat, Skoda itd. Samo poglej kaj se je od korejskih in japonskih prijelo, ko so prisli. V premium je Lexus nekaj, Toyota pa je konkretno prebila v mainstream. Kaj se ostane? Hyundai, Kia in ostali imajo svoje deleze, ampak preziveli pa smo Japonce in Korejce na koncu. Tudi dvigniti so morali cene.
Hm..do dunaja itak pride v poštev samo aerodinamika...in tu ne more biti nekih drugih razlika, oz faktorjev...
Samo Elroq je podoben, pa se pride z enim postankom do Pule.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
billy ::
saj pa hyundai in kia so korejci?
Do Pule od kod? V mislih sem imel, da je do dunaja samo AC...kar pomeni 130-150kmh...do Pule ni samo AC.
Do Pule od kod? V mislih sem imel, da je do dunaja samo AC...kar pomeni 130-150kmh...do Pule ni samo AC.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: billy ()
billy ::
no..pustimo te relativne enote..koliko kWh je to porabljenih in koliko porabi BMW? Potem pa dajmo na mizo Cd primerjalnega avta in od BMW.
potem pa bo verjetno jasno kako in kaj :)
Saj tudi tesla X požre ogromno tukaj...pač 0.24 Cd in ogromna površina naredi svoje.
potem pa bo verjetno jasno kako in kaj :)
Saj tudi tesla X požre ogromno tukaj...pač 0.24 Cd in ogromna površina naredi svoje.
codeMonkey ::
Meni se ne da spuscati v te debate. Glej ce te zanima. Point je bil, da je nova platforma, ki jo ima BMW super. In da so s starimi modeli, na stari platformi, bili bolj svoh. Je to baterija, motor, oblika, ker so na osnovi ICE vozil, ali pa vse skupaj, mi je vseeno. Neue Klasse je sele prava stvar zdaj.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
billy ::
Platforma se ponavadi misli dno z baterijo, motorjev, podvozjem..in ne karoserijo.
Karoserija je ponavadi prvo subjektivna zadeva in vsi pač nimajo radi aerodinamičnih avtov in želijo "tanke".
Ne more se potem zaradi tega izjavaiti, da je BMW slab. i3 je verjetno med top3 EVji...še vedno...pa je model star koliko...10 let?
Karoserija je ponavadi prvo subjektivna zadeva in vsi pač nimajo radi aerodinamičnih avtov in želijo "tanke".
Ne more se potem zaradi tega izjavaiti, da je BMW slab. i3 je verjetno med top3 EVji...še vedno...pa je model star koliko...10 let?
codeMonkey ::
Vsak, ki je kupil iX1 za denar, ki se prodaja, je to moral narediti ali zaradi znacke, ali ker so mu to dali na sihtu, ali ker ima vedno BMW, prepricanja da se to ne kvari, ipd. Sigurno pa ne ker je objektivno analiziral ostala vozila v tem rangu. i3 je pa stara ev namenska platforma. Se is casov, ko je Diess bil tam, in preden je dvignil MEB pri VAGu, po tem, ko je BMW dvignil roke od namenskih EV platform (do zdaj z Neue Klasse). Tako da nima smisla zdaj o tem.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
iKst_ ::
Hm..do dunaja itak pride v poštev samo aerodinamika...in tu ne more biti nekih drugih razlika, oz faktorjev...
Malo je sicer odvisno kje štartaš :) Jaz imam od doma do parkirne hiše na Mariahilfer Strasse točno 340 kilometrov. Z Model Y LR AWD bi v teoriji prišel v enem kosu, če bi vozil po omejitvah. Z Model 3 LR RWD bi lahko vozil normalno, pa bi imel še kar nekaj rezerve na cilju. Pa s kakšnim id7 prav tako, ali s kakšnim kitajcem s 100kWh baterijo.
Je pa res, da se na tej relaciji z EVjem ustavim tolikokrat kot z ICE, še nikoli se nisem peljal v enem kosu, brez postanka. Res se mi ne da sedeti 4 ure v avtu v enem kosu.
Utk ::
Utk ::
Za ta denar bi moral imet malo večjo baterijo, res naloadan in awd, ali pa 10 jurjev cenejši. Pa ni nič od tega. V Evropi bojo še prodali kakega, kupujmo domače in to sranje, ampak izven, za ta denar, res dvomim.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Utk ()
Buggy ::
Upam da bo res CN ponudba zdej se boljsa v EU, ker za opuljen evropejski avto z napol delujocim SW (tebe gledam VW) in nezanesljivimi kontrolerji (to pa tebe Audi) se res ni za hecat, sploh pri takem dnarju.
CLA 350+ je edini ki pritegne od evropejcev pa I3 Neue Klasse pa ne osnoven...sam to je vse 70+ jurjev za to pa Zeeker 7GT pade ze rajs pa se za cevape ostane.
CLA 350+ je edini ki pritegne od evropejcev pa I3 Neue Klasse pa ne osnoven...sam to je vse 70+ jurjev za to pa Zeeker 7GT pade ze rajs pa se za cevape ostane.
kow ::
Danes grem mimo BYD salona. Grem notri in vidim, da je avto Sealion 7, zadaj pa mu pise 4.5s. Pa kdo hoce, da mu pise pospesek na riti :D
Nisem ga sicer resno gledal. Opreme je imel veliko, ce sem prav videl je cirka 50k evrov.
Nisem ga sicer resno gledal. Opreme je imel veliko, ce sem prav videl je cirka 50k evrov.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: kow ()
hojnikb ::
codeMonkey je izjavil:
Je kow prilepil nedolgo nazaj prispevek od EV clinic in so tudi njihove "blade" baterije omenjene. Mogoce se nekako pod garancijo, pa se to ce se pokaze v praksi, da ti res menjajo cel pack, ce kaj ne stima. Mene cell to pack ne preprica. Rajsi vidim da se da module menjati, ce pa na nivoju celic, pa toliko bolje.
menjavanje modulov je losing game. To je ze nestotokrat pokazala praksa. To ni fix, to je sam tolk, da spraviš avto v delujoče stanje, da ga prodaš naslednjemu revezu. K začnejo celice ošvohnet, je treba osvezit vse.
Sj tudi pr klasiki če hecajo svečke, ne menjaš sam ene, ampak vse. Generalko motorja tut ne delaš sam na enem cilindru, ampak vseh. Itd...
Bo že slej k prej v prihodnosti obnova na nivoju celic z novimi ali rabljenimi matchanimi. Ali pa enostavno swap za pack, k je v bolšem stanju. Tko kot to delaš ze danes pr klasiki; če je motor fuč, swpaneš drugega, delujočega not in goniš dalje. Če hočeš to delat.
#brezpodpisa

endelin ::
Vsi nekaj o Zeekerju razmišljajo. V salonu izgledajo impresivno. Ampak...
Ko je treba dati pare na mizo bodo bmw i3 odpeljali
nakup avta ni samo igra stevilk ampak je v igri dosti več.
Čakalna doba za ix3 je eno leto...
Ko je treba dati pare na mizo bodo bmw i3 odpeljali
Čakalna doba za ix3 je eno leto...
Zgodovina sprememb…
- spremenil: endelin ()
codeMonkey ::
codeMonkey je izjavil:
Je kow prilepil nedolgo nazaj prispevek od EV clinic in so tudi njihove "blade" baterije omenjene. Mogoce se nekako pod garancijo, pa se to ce se pokaze v praksi, da ti res menjajo cel pack, ce kaj ne stima. Mene cell to pack ne preprica. Rajsi vidim da se da module menjati, ce pa na nivoju celic, pa toliko bolje.
menjavanje modulov je losing game. To je ze nestotokrat pokazala praksa. To ni fix, to je sam tolk, da spraviš avto v delujoče stanje, da ga prodaš naslednjemu revezu. K začnejo celice ošvohnet, je treba osvezit vse.
To ni res. Je res za PHEV, sploh od BMWja. Za dolocene baterije pa sploh ni res. Posebej te vecje. Pri EV clinic napisejo direktno za kater pack gre in za katerega ne. Dokler se da, bom jaz kupoval avto, ki je zasnovan za menjavo.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
kow ::
Prodaja (predvsem kitajskih) elektricarjev v Juzni Ameriki je eksplodirala. V Urugvaju kjer imajo zelo drag bencin, so baterijci dosegli 40% delez.
Buggy ::
Ker nekako nimam vec zaupanja v clovecnost je to dost razumljivo, da zelis zadeve peljat v smer cim vecje samozadostnosti. EV je dost logicno soslednje soncne elektrarne, kjer poskrbis za samozadostnost pri ogrevanju (poleg kamina) s TC ter za mobilnost, poleg nafte v sekundarcu in plinu/bencinu v tercialcu. NNP (nic nas ne sme presenetit) pa te scene, sej se se spomnite tega ali pac?
Svet gre pac iz normale, vsak pa se prilagaja in pripravlja po svoje. Vojna in pomanjkanje bo slej ali prej.
Svet gre pac iz normale, vsak pa se prilagaja in pripravlja po svoje. Vojna in pomanjkanje bo slej ali prej.
black ice ::
Sicer ne vem za Zeekr 7X, ampak na youtube je veliko reviewev Zeekr 7GT, v katerem kar veliko kritizirajo predvsem vožnjo tega modela in da je vožnja, neudobna, ter se slabo odziva v ovinkih in je nasploh tako ene 30 let za EU konkurenco.
Katere teste si gledal? Lahko daš kak konkreten link? Jaz že nasploh nisem našel veliko testov, kjer avto dejansko vozijo na cesti.
Je pa tukaj en, ki je nad vožnjo kar navdušen:
Za 7GT je bil embargo na videe z reviewom voznje do 20. junija. Sele zadnjih par dni so zaceli kapljati po YT, samo nic pametnega. Danes sem bil dogovorjen za testno voznjo 7x pa se je testni avtomobil pokvaril. Malo grenak priokus glede na to, da so mi to povedali sele po 15 min cakanja v salonu.
Baje za 7GT pride v postev samo zracno vzmetenje, da se ublazi manjko razvoja na tem podrocju. V Slovenijo baje pride sele cez kak mesec, mesec in pol.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: black ice ()
Buggy ::
...tole bi te pa prosil za kaksen review iz prve roke, ko/ce ti uspe dobiti voznjo.
Za SUV counterpart 7X sem slisal same pohvale od lastnika, ki ga ima in je sel tudi na road trip z njim.
Za SUV counterpart 7X sem slisal same pohvale od lastnika, ki ga ima in je sel tudi na road trip z njim.
black ice ::
Velja.
Naceloma bi po informacijah na internetu morala 7x in 7GT biti skorajda identicna z izjemo odmika od tal, prtljaznika in pokrova/pokrivala (ne najdem primernejsega izraza) steklene strehe, tj. 7x ima pokrov, 7GT baje ne. Na papirju izgledata oba no-brainer, ce vzames kot pravna oseba se toliko bolj. Trenutno nimam podatkov koliko bi stalo zavarovanje, bom pocakal na izid 7GT in povprasam za ponudbo za oba.
Osebna preferenca je seveda karavan, je pa SUVu v velik plus vecji prtljaznik.
Naceloma bi po informacijah na internetu morala 7x in 7GT biti skorajda identicna z izjemo odmika od tal, prtljaznika in pokrova/pokrivala (ne najdem primernejsega izraza) steklene strehe, tj. 7x ima pokrov, 7GT baje ne. Na papirju izgledata oba no-brainer, ce vzames kot pravna oseba se toliko bolj. Trenutno nimam podatkov koliko bi stalo zavarovanje, bom pocakal na izid 7GT in povprasam za ponudbo za oba.
Osebna preferenca je seveda karavan, je pa SUVu v velik plus vecji prtljaznik.
kow ::
hojnikb ::
codeMonkey je izjavil:
codeMonkey je izjavil:
Je kow prilepil nedolgo nazaj prispevek od EV clinic in so tudi njihove "blade" baterije omenjene. Mogoce se nekako pod garancijo, pa se to ce se pokaze v praksi, da ti res menjajo cel pack, ce kaj ne stima. Mene cell to pack ne preprica. Rajsi vidim da se da module menjati, ce pa na nivoju celic, pa toliko bolje.
menjavanje modulov je losing game. To je ze nestotokrat pokazala praksa. To ni fix, to je sam tolk, da spraviš avto v delujoče stanje, da ga prodaš naslednjemu revezu. K začnejo celice ošvohnet, je treba osvezit vse.
To ni res. Je res za PHEV, sploh od BMWja. Za dolocene baterije pa sploh ni res. Posebej te vecje. Pri EV clinic napisejo direktno za kater pack gre in za katerega ne. Dokler se da, bom jaz kupoval avto, ki je zasnovan za menjavo.
če boš dal unmatched modul (ali po kapaciteti in/ali po notranji upornosti) BOŠ mel slej k prej tezave, pa ni vazno kaj pravijo pr evc. It's basic physics.
Zato tega long term v resnic nočeš delat.
Itk, če baterija crkne pr starem avtu (če si tolk norca, da ga bos mel tok dolg) pač nardis finančni presek al se avto bolj splača prodat as-is ali pa ubodit rabljen delujoč pack. Sj teh bo v prihodnosti nebroj. Če mas srečo, tudi ni rečeno da more bit od istega avta; saic grupa ima recimo one-pack bateirje in pase krizom med modeli, doklr je iste debeline.
Odlčat se pr novem avtu, al ma modularn pack al ne je totalna neumnost.
#brezpodpisa
Utk ::
Država
Novi avtomobili/leto
Rabljeni avtomobili/leto
Nemčija
približno 2,8-3,0 milijona
približno 6,5-7 milijonov
Kitajska
približno 34,4 milijona
približno 20,1 milijona
Kitajci kupijo nov avto, imajo dokler gre in potem gre ponavadi v prešo. Trg rabljenih je vsaj 3x manjši, relativno, kot v Nemčiji. Če nov avto stane 35 jurjev, je čisto vseeno ali je po 12 letih vreden 2 jurja ali 7. Več tako ne bo. Avto je amortiziran. Če ga nek revež hoče, ga naj vzame, ampak who gives a fuck kako mu bo šlo z njim?
Novi avtomobili/leto
Rabljeni avtomobili/leto
Nemčija
približno 2,8-3,0 milijona
približno 6,5-7 milijonov
Kitajska
približno 34,4 milijona
približno 20,1 milijona
Kitajci kupijo nov avto, imajo dokler gre in potem gre ponavadi v prešo. Trg rabljenih je vsaj 3x manjši, relativno, kot v Nemčiji. Če nov avto stane 35 jurjev, je čisto vseeno ali je po 12 letih vreden 2 jurja ali 7. Več tako ne bo. Avto je amortiziran. Če ga nek revež hoče, ga naj vzame, ampak who gives a fuck kako mu bo šlo z njim?
mikhaair ::
Ker trg rabljenih določa tudi ceno novim oz. odločitvi o nabavi.
Ker trg rezervnih delov je ogromen.
Ker trg rezervnih delov je ogromen.
Utk ::
Časi se spreminjajo.
Če je nov kitajc 10, 20 jurjev cenejši od nemca, tega pri rabljenem ne boš nadoknadil, niti ti nihče ne garantira, da bo nemški po 12 letih v resnici kaj boljši.
Če je nov kitajc 10, 20 jurjev cenejši od nemca, tega pri rabljenem ne boš nadoknadil, niti ti nihče ne garantira, da bo nemški po 12 letih v resnici kaj boljši.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Utk ()