» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
1133 / 1168
»»

J.McLane ::

Samo ni mi jasno zakaj bi za to moral imeti tri števce, naj dajo dinamično tarifo, en števec, pa naj se cela gospodinjska poraba vodi skozi. Na uporabniku pa je potem ali to gre spremljat na roke, ali ima zadaj kakšno avtomatiko (TČ, polnilnica, whatever..)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nejc_nejc ::

"mašine" se bodo same javljale....

pegasus ::

jest10 je izjavil:

Tole sem omenjal že 5+ let nazaj, pa se je zagretim električarjem zdelo zelo smešno
Eh? Jaz sem v 2010 že zgradil bajto s tem v mislih, ima prostora za 6 števcev. Tak razvoj dogodkov je popolnoma samoumeven bil že takrat, ne rabimo da folk zdaj pametuje v medijih o tem ...

kow ::

Prav razumem? Prvo 2 desetletji blodijo o pametnih stevcih, nato pa predlagajo 3 stevce? :))

Utk ::

Haha, ampak res. O pametnih omrežjih se govori že 20 let, pa ne vem če smo en korak bližje čemurkoli.

hruske ::

V gospodinjstvu ne rabiš nujno imet treh števcev, lahko pa seveda imaš, če to hočeš. Kje drugje pa lahko to precej bolj prav pride.

Tudi mi imamo že vsaj dve leti koncept "merilne točke" v predpisih, kjer je lahko za enim prevzemno-predajnim mestom (za tem čemur mi večina zdaj reče števec) več merilnih točk. Seveda je tudi števec že ena merilna točka.

Kar hočem rečt ... "pametni števci" in "več pametnih števcev" ni sprememba strategije. Z informatizacijo distribucije je to pač postalo tako dostopno, da je vseeno če ti še eno škatlico dajo zraven, ali pa če ima ena škatlica dve merilni točki.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

J.McLane ::

Ampak zakaj? A zato da boš imel gospodinstvo na enotni tarifi, EV bi filal na nočni tarifi? Toplotno črpalko bi pa kaj? Imel dražjo jutrnajo in večerno ali kaj?

Zakaj komplicirati, če pa je cena elektrike vsak trenutek odvisna od ponudbe in povpraševanja, zakaj bi se sploh umetno izmišlejval neke tarife za različna obdobja, dajo naj tržno, po možnosti še z napovedjo za uro ali dve v naprej z neko varovalko ali glajenjem špic, pa sam doma potem krmiliš kdaj kaj dela.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

hruske ::

Zakaj? Zato ker elektro omrežje niso samo gospodinjski odjemalci.

Firma A lahko namesti več merilnih točk, potem pa to daje v upravljanje in optimizacijo firmi B. A ohrani pregled nad sistemom ne glede na to kaj B dela, preko enakega vmesnika kot lahko gleda vsa ostala mesta. Npr.

Predvidevam, da bojo firmi na neki točki dobavitelji EE dali popust, če uporablja energijo takrat, ko je džabe (sonce). Sušilnica lesa, kombinirana s toplotnim zalogovnikom, z lastno merilno točko, da lahko lesar izkazuje multinacionalki, ki od njega odkupuje les, da je to nizkoogljično sušeni les. Npr.
Rad imam tole državico. <3

J.McLane ::

Saj ni važno kdo so odjemalci, elektrika je samo ena in tudi cena v danem trenutku je samo ena, zakaj bi različne naprave ob različnem času imele drugo ceno?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

codeMonkey ::

Zaradi dodatne birokracije in nadzora :)

hruske ::

J.McLane je izjavil:

Saj ni važno kdo so odjemalci, elektrika je samo ena in tudi cena v danem trenutku je samo ena, zakaj bi različne naprave ob različnem času imele drugo ceno?


Ni samo ena cena. Elektriko lahko dobavitelj kupi leto vnaprej, mesec vnaprej, dan vnaprej ali pa isti dan. Cena ne bo ista.
Rad imam tole državico. <3

J.McLane ::

Isto ne vidim razloga, recimo da se z dobavitelejm zmeniš, da boš za potrebe EV rabil dodatnih 5 MWh letno in to boš vse porabil ponoči med 22h in 6h, zakaj bi rabil dodaten števec? Naj ti lepo to odbije od celotne elektrike, ki je bila porabljena v tem časovnem okvirju. Ostanek pa obračuna po klasičnem ceniku.

Sicer pa sem se zgoraj malo zatipkal: zakaj bi različne naprave ob istem času imele drugo ceno?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mn ::

Po moje pripravljajo teren, da bodo lahko na daljavo upravljali s temi napravami v zameno za nizjo ceno. Recimo imas glavni stevec na normalni tarifi, in drugega za elektricni avto z dinamicno ceno in pravilom, da ce cena naraste, prenehas polnjenje.

Ali pa bo imel elektro moznost izklopa merilnega mesta z elektricnim vozilom oziroma toplotno crpalko kadar jim bo to pomagalo za uravnavanje omrezja in to brez vpliva na ostale porabnike.

Utk ::

To je vse...malo v luftu. Če to pomeni 30 evrov razlike na mesec, zakaj se bi sploh ukvarjal s tem. Če pomeni to 200 evrov razlike na mesec, kdo bo nam plačal vsem doktorate, da bomo s tem upravljali?
Pa nič ne bo zato cenejše, če boš nekaj naredu, ampak bo dražje, če ne boš. Da smo si na jasnem.

hruske ::

Da podpišeš en papir, da ti distributer/dobavitelj namontira ekstra škatlico, rabiš doktorat? A tiktok nima howto videa zate?
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Zarad škatlce ne bo cena nič drugačna. Odločitev ali bom polnil avto z 11 kw, ker rabim polnega ali z 2, ker mi je vseeno kdaj bo, je moja, ne pa od neke škatlice. Isto za toplo vodo, ogrevanje, karkoli.
In tudi tisto škatlico bo treba plačat. Montažo, škatle so zastonj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

deco16 ::

Pa nove kable in instalacijo do teh dodatnih števcev. To ne pije vode. Mislim sej že to da ti računajo omrežnino brez da veš kolk porabiš je smešno ampak pustimo stat.


Kot da bi za tuširanje mel drugačen števec pa ločene cevi, pa za pralni stroj tudi. No sej kmetje majo nekaj podobnega ampak da bo pa to za rajo, bomo videli no.


Stvari se da enostavno rešit sam pri nas se bo zakompliciralo, kot ponavadi ;)

hruske ::

Utk je izjavil:

Zarad škatlce ne bo cena nič drugačna. Odločitev ali bom polnil avto z 11 kw, ker rabim polnega ali z 2, ker mi je vseeno kdaj bo, je moja, ne pa od neke škatlice. Isto za toplo vodo, ogrevanje, karkoli.
In tudi tisto škatlico bo treba plačat. Montažo, škatle so zastonj.


Saj odločitev je še vedno tvoja, ker imajo te škatle vedno "šefe hoče to zdaj" knof.

deco16 je izjavil:

Kot da bi za tuširanje mel drugačen števec pa ločene cevi, pa za pralni stroj tudi. No sej kmetje majo nekaj podobnega ampak da bo pa to za rajo, bomo videli no.


Saj če malo pomisliš, a ni to precej divje perverzna preserancija, da pitno vodo uporabljamo za vse, tudi npr. za pranje avtov?
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

J.McLane ::

Edino kar bi lahko elektro zanimalo je koliko kW v nekem trenutku vleče določen porabnik (Polnilca, TČ) in da bi oni sami imeli opcijo porabnike izklopit, da jim ne počepne omrežje.
Samo to poimenovati "dodaten števec" je malo smešno, morda se bolje sliši kot "odklop na daljavo"? Vse je pa stvar pogodbe in cene, če ti rečejo da lahko porabnika največ za 1 uro na dan izklopijo in ti ponudijo določeno ugodnost, zakaj pa ne.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hruske ::

Interes ima distributer, da drži omrežje v delovanju, pa potem je še interes dobavitelja, da ti dostavi energijo takrat, ko je najcenejša.

A za to rabiš dodatni števec? Pri gospodinjskem odjemu se mi ne zdi. Pač človek v intervjuju daje primer, vi ste pa to zagrabili kot sveto resnico ... ne vem točno čemu.
Rad imam tole državico. <3

DamijanD ::

Saj določeni veliki porabniki so "smart grid ready" - obstaja standard, ne vem zakaj bi rabili nekaj novega in "prisilno" ugašat porabnike, če jim to lahko "lepo" povemo

mn ::

J.McLane je izjavil:

Edino kar bi lahko elektro zanimalo je koliko kW v nekem trenutku vleče določen porabnik (Polnilca, TČ) in da bi oni sami imeli opcijo porabnike izklopit, da jim ne počepne omrežje.
Samo to poimenovati "dodaten števec" je malo smešno, morda se bolje sliši kot "odklop na daljavo"? Vse je pa stvar pogodbe in cene, če ti rečejo da lahko porabnika največ za 1 uro na dan izklopijo in ti ponudijo določeno ugodnost, zakaj pa ne.


Verjetno zato, ker je za elektro enostavneje, ker bo to potem njihova infrastruktura, njihova last, etc...

Pa se to, kakor razumem se trenutno zgolj vzpostavlja pravni okvir, to je vse. Kako bodo uporabili, ce sploh, pa ne vemo.

Poleg tega, nikjer ne pise da bo kdorkoli moral narediti karkoli ampak omogoca se pa nove poslovne modele, ki se bodo pojavili ce bo potreba.

Vsaj moje mnenje.

Utk ::

Če se na nek dan potrebuje tolk pa tolk elektrike, se pač potrebuje. Rešitev ni v redukcijah, ampak v debelejših kablih. Namesto da se to enkrat naredi, bomo na 5 let menjali neke škatlice in cele naprave, vsakič z malo pametnejšo pametjo. Kabel v zemlji je praktično večen. Ker nazadnje se bo poraba spet povečala, naredil še kak blok zraven itd., in se bojo kabli glih tako debelili.

hruske ::

Ne boš uspel debelit kablov toliko, kot lahko cukne flota 1 milijon osebnih vozil, če bi vsa hkrati polnila z 11kW. Ker tudi ni potrebe, da vsa hkrati cuknejo z 11kW, tega tudi ne bojo počela.

Če pa bi že želel menjat kable, na distribuciji jih je za 63.000km. Tudi če vsako leto nekako uspejo menjat za celo prenosno omrežje kablov - 3.000km - bi menjava še vedno trajala 21 let. Preden ti bojo menjali kabel boš ti imel že kup panelov, baterij in pametnih naprav, ki bojo znale prilagajat porabo.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Zakaj jih bi menjal? Dodajaš jih, tam kjer je potrebno. Do hiše imam za 15, najbrž tudi 20 kw, kabla. Več ne rabim niti zdaj niti nikoli. Kable se dodaja tam kjer je potrebno, ne do hiš.
1 mio avtov istočasno po 11 kw? Kater bedak računa tako? Za to poskrbi statistika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

LeQuack ::

SambaShare je izjavil:



Ta stric sicer ni nobena avtoriteta, ampak ideja je, da bo ta elektrika cenejša.


Zakaj bi bila cenejša? Država bo hotela pokriti izpad iz trošarin na gorivo, kje misliš da bo dobila ta denar?
Quack !

Utk ::

Od bedakov, ki bojo vztrajali na nafti. Sej vsi tu pravite, da vas je takih 80%...

hruske ::

Utk je izjavil:

Zakaj jih bi menjal? Dodajaš jih, tam kjer je potrebno. Do hiše imam za 15, najbrž tudi 20 kw, kabla. Več ne rabim niti zdaj niti nikoli. Kable se dodaja tam kjer je potrebno, ne do hiš.


Ne vem, ti si govoril o debelejših kablih. V osnovi je vseeno. Več kabla pomeni več infrastrukture za vzdrževanje in posledično dražja omrežnina.

Utk je izjavil:

1 mio avtov istočasno po 11 kw? Kater bedak računa tako? Za to poskrbi statistika.


Hja, dovolj je ena huda špica, da ven vrže omrežje. Če sistem ni aktivno upravljan, da se drži stran od take situacije, je to statistično gledano samo vprašanje časa.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

A zdaj bi pa sistem zdržal, če bi vsi vžgali vse kar imamo?

Omrežnina ne rabi bit "dražja", lahko stane enako na kwh, če se bo več kwh porablo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

BigWhale ::

Haj, poraba bo pocasi narascala in ce se omrezje ne bo posodabljalo na tak ali drugacen nacin, bo nekega dne nekdo vklopil fen, in bo slo vse v 3pm. Vcasih zaradi tega eksplodira kak planet.

hruske ::

Utk je izjavil:

A zdaj bi pa sistem zdržal, če bi vsi vžgali vse kar imamo?

Omrežnina ne rabi bit "dražja", lahko stane enako na kwh, če se bo več kwh porablo.


Ne razumeš našega sistema omrežnine. Distributerji dobijo nadomestilo za vsak kos opreme, ki jo vzdržujejo. Več kot je kablov in trafo postaj, večji je skupni znesek omrežnine, več dobi vsak na položnico.

Operativni stroški, predvsem stroški za izgube in izravnavo, so zgolj manjši delež omrežnine.

Ampak ok, mogoče rabiva naredit novo temo za malo šolo omrežnine, ker sva že zašla.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Na moji položnici nič ne piše o tem koliko kosov opreme mora kdo vzdrževat. Morda je na tvoji drugače. Piše pa cena na priključek in cena na kwh. Oboje vsake toliko časa določi država. In pri večji porabi se tega pač več nabere. Par let nazaj, po krizi 2008, ko se je poraba nazaj pobrala so celo znižali omrežnino, ker se je zarad večje porabe tolk več pobralo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

DamijanD ::

Anyway: Volvo je naredil svojega zadnjega dizla...

Gregor P ::

Anyway: Volvov ne kupujem že dlje časa, sploh pa ne zdaj ko so kitajski.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

codeMonkey ::

A nisi ti brez avta? :))

Utk ::

Ja...ampak a se je kaj zlagal?
Sigurno koga briga katere avte kupuje nekdo, ki itak ne kupuje avtov. In kot da prej je pa kupil avto vsak teden, da ne kupuje več volvov...

Alfa Dog ::

BigWhale je izjavil:

Haj, poraba bo pocasi narascala in ce se omrezje ne bo posodabljalo na tak ali drugacen nacin, bo nekega dne nekdo vklopil fen, in bo slo vse v 3pm. Vcasih zaradi tega eksplodira kak planet.

:)) Melmac

Gregor P ::

codeMonkey je izjavil:

A nisi ti brez avta? :))
Če se spomnis tega, potem se tudi spomniš, da sem seveda prej imel avte in moj ta prvi je bil Volvo 760 GLE, avtomatik.;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

codeMonkey ::

Niti ne, ne sledim prevec. Itak je vseeno, malo za hec pac ;) Mene sicer cisto nic ne moti kitajski lastnik, ce je zadeva narejena kvalitetno. Me tudi zanima kako se bo tale nov Xiaomi izkazal v praksi, ko je ravno povsod po novicah. Takih vozil, kot je bil tvoj Volvo, pa itak nihce vec ne dela.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Ne, ko jaz rečem "kitajski", pomeni to zame, da je vozilo najbrž generično (torej je vseeno ali je Volvo ali Xiaomi) in pa težave imam s tem, da jim je Zahod prinesel vso tehnologijo na pladnju, da jo zdaj lahko ceneje štepajo, medtem ko naše firme propadajo, ker niso več konkurenčne (pač razvoj tehnologije stane; ampak kot napisano za to so si same krive).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kow ::

Ce prav razumem, bodo Tesle kmalu dobile CATL-eve t.i. "M3P" baterije (LFP z manganom, kar poveca kapaciteto baterij - a zmanjsa stevilo ciklov).

Gregor P ::

Z EV-ji se bojda obetajo zlati časi za proizvajalce gum.

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

codeMonkey ::

Zakaj zlati? Nekateri bodo zviseli, itak mnogi ze so. Samo pretres se je zgodil zaradi novih zahtev, kar pa pomeni vecji vlozek v razvoj in bolj negotova prihodnost. Je pa vsaj zanimivo, ker je podrocje spet nekoliko zazivelo (za tiste, ki se s tem ukvarjajo).

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Tako pač pravijo v videu, ne jaz, pritoži se na CNBC:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

codeMonkey ::

Sem na hitro pogledal, pa je nekaj malega o vecji potrebi, kar je na eni strani vsaj vprasljivo, ker trenutno na EV trgu prevladujejo premium vozila. Cenejsa ne bodo s takimi pospeski. Ampak ce ze pogledas povzetek, je point "growth oportunity", v smislu da imajo koncno moznost narediti nekaj drugace od konkurentov. Hkrati to pomeni tudi moznost izgube deleza, ce zaspis. Zato bi tezko rekel, da so ravno zlati casi. Za nekatere pripravljene ze.

Gregor P ::

S tem se pa lahko le strinjam, da če niso pripravljeni, jih bo čas povozil.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Tudi poceni avtomobili bodo imeli solidne pospeske. Ce si revez, ti nihce ne bo preprecil, da vklopis "eko" nacin in zmanjsas pospeske.

Utk ::

Ne vem če ste kaj opazili, ampak Gremo na elektriko zdaj podpira plačevanje z easypark, in še bolj pomembno, direktno s kartico. Sicer nisem poskusil, ker imam njihovo kartico, ampak na parih polnilnicah so neke nove nalepke s tem.

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Ne vem če ste kaj opazili, ampak Gremo na elektriko zdaj podpira plačevanje z easypark, in še bolj pomembno, direktno s kartico. Sicer nisem poskusil, ker imam njihovo kartico, ampak na parih polnilnicah so neke nove nalepke s tem.


Tole z EasyPark je res fajn. Ker odpade potreba po extra aplikaciji.
««
1133 / 1168
»»