» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
1058 / 1167
»»

Cveto ::

Ford S-max avtomatik. Super avto, edino poraba visoka. Passat ima vsaj 2 litra nižjo.

Tesla za na počitnice za nas ne bi bila (3 otroci). Morda Model Y, samo je žena rekla, da naj ostane še en ICE doma in glede na stanje polnilnic na hrvaškem se kar strinjam. Če se bo EV obnesel, se bo verjetno čez par let menjala trojka za Y.

MrStein ::

Pa Superb je bil od 25000 dalje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

Par let nazaj so bile octavie od 19 000 EUR dalje. Kaj vse si hotel dodatno, da si skoraj podvojil ceno?


A je kje napisal, da je kupoval pred podrazitvami? 2.0TDI DSG oktavije nisi nikol dobil za tak denar, kaj šele z kaj opreme
#brezpodpisa

Cveto ::

MrStein je izjavil:

Cveto je izjavil:

Jaz pa sem zase nameraval vzeti Passata. Pač 2.0tdi, DSG, Elegance, radar, Led itd... Tak avto pride cca 43k z popustom, morda z nekaj manj opreme 40k. "Spustil" bi se morda do kake Octavie (35k), na kaj manj pa za te razdalje ne.

Par let nazaj so bile octavie od 19 000 EUR dalje. Kaj vse si hotel dodatno, da si skoraj podvojil ceno?


...
Polnjenje doma je na navadnoi vtičnico, dobra 2kW na uro.

Uh oh ;)


Par let nazaj je par let nazaj. Pojdi danes gledat cene. Od avta sicer hočem vsaj 150 konjev, da je dizel (ti novi 1,5 mlinčki imajo nizko porabo samo pri res previdni vožnji), da je avtomatik, da ima LED, avtomatske dolge/kratke, brisalce, radarski tempomat, dober radio, carplay, dobre (ne osnovne) sedeže in (če je možno) strešno okno

Glede polnjenja: gre tudi hitreje, če kupiš polnilnico. Potem bi šlo z nekje 7kW (pri trenutni priključni moči, pri povečani tudi do 11kW). Zaenkrat mi pa ta 2 kw nista nek problem. Kot pravim, napolnim čez vikend, ko je časa več kot dovolj in potem morda še 1x med tednom. Če bi rabil vmes iti nujno kam dlje, se pa ustavim na enem od superchargerjev. Zaenkrat deluje, verjetno pa bo enkrat treba polnilnico.

Gregor P ::

... in če sem te prav razumel, vsak dan z njim narediš vsaj 100 km vožnje?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Pithlit ::

Saj je napisal. Na teden pokuri okoli 60kwh. Kar se lepo poklapa s tem da polni čez vikend, plus enkrat čez teden.

Drugače je napisal "recimo 100 na dan". Kot sem jaz napisala da jih delam nekje 45 na dan (pa jih v resnici manj, ampak za računat so okrogle cifre mal lepše). Kar se spet poklapa s tem kar piše.
Life is as complicated as we make it...

Cveto ::

Do službe imam cca 45km. Vrhnika-Brnik. Gor grede porabim okoli 11% baterije, nazaj grede okoli 7%. Nekaj je kriv klanec, nekaj pa to, da sem ponavadi zaradi gneče do Ljubljane pozen in ga potem na odprti cesti od Šentvida naprej malo bolj "pritisnem" (do ene 160, včasih tudi več, tam blizu okrogle številke). To skupaj nanese 90% baterije (ki je menda 78kwh). K jutranji vožnji je vštet tudi še obvoz do vrtca, do tistih 100 na dan pa nekaj prinese še kak obisk trgovine popoldne.

Poraba pri teh avtih lahko sicer zelo niha. Pri končni hitrosti je več kot 80kWh na 100, medtem ko sem šel recimo zadnij v nedeljo zvečer na supercharger (zdaj poleti je ob vikendih zvečer zastonj), sem šelniz Brda do loga po tempomatu 135, potem sem pa padel v gostejši promet in je bila hitrost okoli 80-90. Povprečje cele vožnje bilo 10,2 kWH na 100 km. Imam tudi nekje posnet zaslon s temi podatki.

Tesli se sicer pozna, da hitrosti tam okoli 130-140 še niso niti blizu končne (ki je 235), tako da se ni problem vozit toliko. Potaba je nekaj večja, ni pa dramatično več. Tam nas 160 se a že orenk pozna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Cveto ()

Kawhi ::

Vsi, tudi delno zaliti EVji bodo verjetno totalke? Ne, vsi, tudi delno zaliti ICE ne bodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kawhi ()

deco16 ::

Kej neprodušno zaprta baterija je fuč vsakič ko se pelješ čez lužo ane.

Kawhi ::

Je bilo vprašanje. Sam ne vem odgovora, glede na tvoj odgovor ne veš niti ti. Je malo več visokonapetostnih kablov in priključkov v ev verjetno...

Pithlit ::

Kawhi je izjavil:

Je bilo vprašanje. Sam ne vem odgovora, glede na tvoj odgovor ne veš niti ti. Je malo več visokonapetostnih kablov in priključkov v ev verjetno...

Bila je teza z vprašajem na koncu. Takoj za njo pa povsem nasprotna trditev o drugem taboru. Vemo kaj si hotel povedat sam si nekoliko zvito namesto pike pač uporabil vprašaj. Ne, ne bodo vsi zaliti EV-ji totalke. Dasiravno niti ne vidim kje je problem če bi bili.
Life is as complicated as we make it...

Cveto ::

EV-ju voda ne škodi. Vsaj ne pogonskemu sklopu, računalnik in ekran bi jobpa verjetno slabše odnesla. Na netu so posnetki, ko se z Tedlami brez problema vozijo skozi vodo, ki je čez haubo.

Kawhi ::

Komu verjeti Cvetu ali zgornjemu videu, decisions, decisions ;)

Cveto ::

Verjetno vseeno zgornjemu videu. Eno je, če se zapelješ skozi vodo, drugo je, če avto nekaj časa stoji v vodi. Pri teh v videu naj bi sicer največji problem bila slana voda.

deco16 ::

Hv kabel ima tudi zaščito proti vodi, vsak konektor ma še semering če ne le več le teh.

In ja, dokler ne evja prižgeš ni v teh kablih nič visoke napetosti sa namreč kontaktor v HV bateriji ni sklenjen.


Seveda če potopiš v vodo za XX ur zna kaj pricurljat, ampak potemtakem tudi ICE motor je samo za na odpad.

Torej je res odvisno ali je zadeva bla pod vodo par dni al kako uro in če je deroča voda avto premikala kot da bi bil na ringenšpilu.

Torej faktorjev je veliko. Zato tudi odgovor ne mora bit enostaven da ali ne. Vsekakor se pa vlago v sistemu zazna in avto pravilno odreagira. Od baterije naprej.

Kodrnusa ::

Pithlit je izjavil:

Kodrnusa je izjavil:

Ja ampak še zmeraj imaš en avto ICE. Le zakaj če je tesla top? Prodaj tega in kupi se en EV. Vsi se strinjamo da je EV top...za drugi avto. Za prvega bo pa treba še malo počakati. Vsaj za mene

Saj ti je povedal. EV je pri njih prvi avto. Ice pa ne. Ice pa ima še vedno ker je bit takrat relativno nov in ni imelo smisla ga menjat (poleg tega da je imel ogromno istih pomislekov kot večina skeptikov).

Čisto smiseln scenarij. Ko bo prišel čas in bo žena hotela menjat... Se bo treba pa spet odločit.


Ne Ice je prvi avto. Zena z ICE jem hodi v sluzbo, in na vse izlete grejo z ICE. Tesla se cel vikend polni doma. Sedaj pa ali je 42k prevec za drugi avto bo pa vsak presodil sam.

Pithlit ::

Cveto je izjavil:

Verjetno vseeno zgornjemu videu. Eno je, če se zapelješ skozi vodo, drugo je, če avto nekaj časa stoji v vodi. Pri teh v videu naj bi sicer največji problem bila slana voda.

Sej tale vemby je sam prve 30s videa pogledal.

Kodrnusa je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Kodrnusa je izjavil:

Ja ampak še zmeraj imaš en avto ICE. Le zakaj če je tesla top? Prodaj tega in kupi se en EV. Vsi se strinjamo da je EV top...za drugi avto. Za prvega bo pa treba še malo počakati. Vsaj za mene

Saj ti je povedal. EV je pri njih prvi avto. Ice pa ne. Ice pa ima še vedno ker je bit takrat relativno nov in ni imelo smisla ga menjat (poleg tega da je imel ogromno istih pomislekov kot večina skeptikov).

Čisto smiseln scenarij. Ko bo prišel čas in bo žena hotela menjat... Se bo treba pa spet odločit.


Ne Ice je prvi avto. Zena z ICE jem hodi v sluzbo, in na vse izlete grejo z ICE. Tesla se cel vikend polni doma. Sedaj pa ali je 42k prevec za drugi avto bo pa vsak presodil sam.

Aja? A res? To da se praktično sam ev uporablja ni šlo v tvojo betico?
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

BigWhale ::

Da bo se vsem drugim jasno, z napadi na spol, raso, ... boste leteli ven iz teme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

a_borlak ::

Malo razmišljam, ko Musk napovedal, da se bo dalo s Cybertruckom peljati po vodi ... to zna biti šele veselo, če ne bodo naredili stvari tako, kot treba ...

MrStein ::

Cveto je izjavil:

MrStein je izjavil:

Cveto je izjavil:


...
Polnjenje doma je na navadnoi vtičnico, dobra 2kW na uro.

Uh oh ;)


Par let nazaj je par let nazaj.

Glede leta, sem spregledal točno navedbo.

Glede polnjenja, če noben ni videl, da je napačna enota, pa naj bo :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

b3D_950 ::

Ja, verjetno res ni preveč pametno potapljat
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

b3D_950 ::



yota 847k
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

MrStein ::

b3D_950 je izjavil:



yota 847k

Propad Toyote v 3.. 2... 1...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kow ::

V prvi polovici leta ima Tesla v evropi 2.5% trzni delez. Za primerjavo, BMW 6.5%.

Priporocam branje postov v tej temi nekaj let nazaj ter pametovanja kako je Tesla v Evropi buticna znamka. No, so ze vecji kot Honda, Mazda, Volvo, Nissan in vse kaze.. kmalu tudi kot Ford.

Za bonus nimajo dolga, imajo mlado delovno silo ter nove tovarne. Ouch.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

b3D_950 ::

Kako kaže pa Volkswagnu?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Utk ::

VW bo vrgel vse svoje EV v koš in začel znova. Za drugam niti niso. Ne bo to poceni. Ne vem edino če je id7 že "nov", ali bo še zmeraj sranje. Verjetno nekje vmes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kow ::

26.1% (vse znamke, tudi Audi, Porsche). Verjetno EV nekje med 1% in 2%. Bi moral natancneje pogledati.
Aja, pa govorim za EU (po podatkih ACEA), ne sirsa Evropa.

Gregor P ::

Še Tesle ne bi kupil, kaj šele električne Toyote; bi pa kupil njihove hibride, to so videti dobra in zanesljiva vozila - vsaj za ta vmesni čas. Kako bo pa pri njih z EV-ji ipd. v prihodnosti, bomo pa še videli, ali pa tudi ne.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

DamijanD ::

A imamo kakšne podatke o zanesljivosti EVjev? V stilu, da te pusti na cesti (ne zdaj za neke malenkosti). Jaz upam, da so vsaj 10x bolj zanesljivi od ICEjev in vsaj jaz raje zamenjam "stop engine anxiety" za "range anxiety"

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Sparkxl ::

Zanimivo bo opazovati 2 največja proizvajalca na svetu, kaj se bo z njima dogajalo v prihodnosti

VW - tako kot so šli all in na dizl in pogoreli, zdaj ponavljajo svojo napako. All in na EV. In tukaj spet dela napako. Namreč EV je dostopen samo zahodnemu svetu, že vzhodna evropa si tega ne more privoščiti. Afrika, južna amerika, azija? Pozabi. Ni kupne moči, infrastruktura neobstoječa. Za razliko od njih Toyota ni pozabila da je svetovni proizvajalec in ni vodena na podlagi ideologije. Verjetno bo toyota izdala 3 evje za zahodni trg da bodo srečni, ostalo pa bodo šli bussines as usual.

Aja pa še ena malenkost glede vw...ko so šli all in na dizl, so bili le ti zelo dobri. EVji pa šepajo daleč zadaj za konkurenco

b3D_950 ::

Najprej je potrebno ceno el. energije dvignit in potem s tem denarjem upgrade el. omrežja ali kdo bo to financiral?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Utk ::

Če se bo porablo 20-30% več elektrike, se bo tudi tolk več omrežnine plačalo. Pri isti ceni. V čem je problem?
Na avtocestah se pa polnilnice delajo ob daljnovodih. In kaj je cenejše od tega, da elektrarna naredi elektriko, jo pošlje po daljnovodu ob avtocesti, transformator in polnilni park, vse v okolici par 100 metrov. Začetni strošek je morda velik, ampak dolgoročno gledano, niti ne. Veliko ceneje kot razpeljevat kable po celem mestu, transformator bi potreboval enako, itd.

Mato989 ::

Problem je v tem da grem jaz stavit da se tudi danes 100% plačila omrežnine ne porabi za obnovo in nadgradnjo el. omrežja... enako kot grem to stavit pri vodarini in omrežju za vodo... tu je glavni problem

Saj enako je pri namenskem davku cestnin kjer gre denar za železnice iz tega namesto da bi se vse od cestnin porabilo za ceste
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Nima veze, to bojo vse petrolheadi sfinancirali. Ker itak pravijo, da oni se hočejo vozit na bencin, ne glede na strošek. Ne vem zakaj jim ne bi ustregli.

Sparkxl ::

Zakaj "bojo"? Zakaj ne "bomo"? Ali si prodal svojega dinozavra? Dokler nisi, spadaš med nas petrolheade in se ne sprenevedaj

Utk ::

Sparkxl je izjavil:

Zakaj "bojo"? Zakaj ne "bomo"? Ali si prodal svojega dinozavra? Dokler nisi, spadaš med nas petrolheade in se ne sprenevedaj

Meni ni problem pri nekem strošku goriva potegnit črto in it 100% na elektriko.

damirj79 ::

Ko bo masa EV dovolj velika, bo cena enaka. Tudi polnjenje doma bodo uredili, da korigirana cena.

Utk ::

In? Se bomo pa vozili na elektriko za isti strošek kot danes na bencin, so what? Vsaj smrdeli ne bomo in pošiljali denarja kozejebcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

damirj79 ::

Utk je izjavil:

In? Se bomo pa vozili na elektriko za isti strošek kot danes na bencin, so what? Vsaj smrdeli ne bomo in pošiljali denarja kozejebcem.


Počakamo samo še, da cena EVjev pade.

Gregor P ::

Samo še to počakamo:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Saj se ze dogaja.

Sparkxl ::

Utk je izjavil:

In? Se bomo pa vozili na elektriko za isti strošek kot danes na bencin, so what? Vsaj smrdeli ne bomo in pošiljali denarja kozejebcem.


Dobra :) od kot pa bo prišla ta elektrika? Prosim ne rečt iz propelerjev...naj bo debata vsak približno na nekem nivoju

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

Utk ::

Prišla bo iz elektrarn.

Senior Dev ::

Leta 2026 prihaja budget VW, ki bo imel ceno pod 25k in bo imel dosega okoli 500km. To bo takrat okoli 5 povprečnih inženirskih plač. Končno ljudski EV za množice.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

kow ::

Bo kar komicno, ko bodo ljudje opazili, da je v mestih boljsi zrak. Kar naenkrat bodo vsi obrnili plosco, ampak dobro - vecini se ni potegnilo.

Mato989 ::

kow je izjavil:

Bo kar komicno, ko bodo ljudje opazili, da je v mestih boljsi zrak. Kar naenkrat bodo vsi obrnili plosco, ampak dobro - vecini se ni potegnilo.


To smo že ugotovili ampak to je rešil tudi lockdown... pa zgleda da folk ni obrnil plošče in navijal za lockdowne navkljub boljšem zraku ;)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

DamijanD ::

Drugače pa včeraj poskušam it tankat svoj avto in je bil lokalni petrol zaprt; nisem potem poizvedoval ali jih je zalilo in imajo zanič gorivo ali preprosto dostava ni možna. Medtem, ko EVja bi doma lahko polnil.
Saj načeloma ni bilo panike, ampak v nedeljo, ko se mi je lučka prižgala, niti pomislil nisem, da v domačem kraju ne bom mogel tankat...

Mato989 ::

DamijanD je izjavil:

Drugače pa včeraj poskušam it tankat svoj avto in je bil lokalni petrol zaprt; nisem potem poizvedoval ali jih je zalilo in imajo zanič gorivo ali preprosto dostava ni možna. Medtem, ko EVja bi doma lahko polnil.
Saj načeloma ni bilo panike, ampak v nedeljo, ko se mi je lučka prižgala, niti pomislil nisem, da v domačem kraju ne bom mogel tankat...


Vprašaj kak so polnili oni ko so brez elektrike te dni ;)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sparkxl ::

Zakaj pa nisi šel 500m naprej do naslednje pumpe?

kow ::

Mato989 je izjavil:


Vprašaj kak so polnili oni ko so brez elektrike te dni ;)


Zakaj pa so rabili avto? A niso odrezani od sveta? Mehanizacija, pa itak ni elektricna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
1058 / 1167
»»