» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
846 / 1168
»»

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

No potem imas skozi eno zico, 3x1cm2 za tri faze, torej kaksne 5 cm debel celoten kabel. Kam ga polozis? Ne potrebujes zanj posebne infrastrukture? Bo malo visel na hisami? :D Racunam, da imas nek super izolativni material in ni treba, da kaj locis, cisto fiktivno, samo povecano to, kar imas doma...

Pri nas ko pride vod te moci v Trafote ne smes priti blizu, no ce rad zivis.

Drugace je 600EUR razlike v tarifi, torej za manjso moc, kot si predvideval, je dovolj za vsaj 10.000km kolikortoliko varcnega avta. Pri 70A+ bos dal hitro za narocnino toliko kot za celoten strosek goriva ICE.


Zakaj bi moral imeti 3x po 1cm2?! Čez žico 1 cm2 lahko spraviš 325 A.

https://www.engineeringtoolbox.com/wire...

Če ti gre po žici 110 kV (bom z besedo napisal da ne boš spregledal in zmotno mislil da imaš prav: 110 tisoč voltov), potem je tok 30000000/110000=227 A.

Po žici 1 cm2 lahko spraviš 325 A. Ker je 227 A manj kot 325 A zadeva gre skozi. Torej je možno po žici 1 cm2 bakra spraviti 30 MW. Sploh pa zakaj si povečal na 30 Mw, prej sva govorila o 25 MW. zakaj kar nekaj povečuješ? Sej tud 30 MW gre po 1cm2 bakra ampak zakaj kar nekaj povečuješ za brezveze?

Govoril sem da imaš 1cm2 bakra, celoten vodnik ima še izolacijo in je nekaj debelejši. Kam ga položiš? lahko v zemljo, to je ena opcija, ni pa edina opcija.



ČAKI ČAKI ČAKI ČAKI!! Kakšen AVTO zdej?!

Pogovarjala sva se o TRAKTORJU z 500 kWh baterijo.

Pri avtu je za polnjenje čez noč zadosti že navadna 16A varovalka na enofazni vtičnici (3,8 kW). To ti napolni za 270 km v 10 urah. Lahko pa vzameš 17 kW, kar ti napolni avto z dometom 500 km (recimo Tesla model 3) v 4,5 ure.

The blueone: "Pri 70A+ bos dal hitro za narocnino toliko kot za celoten strosek goriva ICE."

Ni res kolega!! Za gorivo pri avtu voznik ki naredi 25 tisoč km na leto da cca 2000 € na leto. Tak ne potrebuje nobenega dodatnega električnega priključka. Navadna gospodinjska vtičnica je zadosti.

Če pa govoriva o traktorju pa so porabe za gorivo na leto dosti večje kot 600 €+nekaj drobiža za štrom na leto. So lahko tudi po 5000 € na leto in več če se gre za srednje. Ali pa za večje lahko še veliko več.

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



BRAVO Z SVOJIM POSTOV SI POKAZAL CELEMU ŠIRNEMU SVETU KAKŠEN ZARUKAN IDIOT SI, BRAVO!!! ;) ;)

Sem diplomiran inženir strojništva in ne tak namišljen v vrtcu, ne sklepaj po sebi ;)


Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike. :D Meni se bere, kot da si star recimo 7.


Alo post ni bil namenjen tebi ampak piratu :) Ki je napisal:

"Engineer007 - a to ste se v vrtcu igrali inženirje pa ste imeli predstavo za starše "dan, ko bo bom dobil diplomo"? Pa si ti zdaj malo zamešal in misliš, da je bilo to zares. Je tudi lepo če ste šli na kmetijo pogledat čebelice in si se slikal s traktorjem, ampak veš, kmetje delajo še kaj drugega kot to. Razumem, da je vrtec zaprt, mamica pa dela od doma in se nihče ne igra s teboj, ampak ne toliko viset na računalniku, prav? Ni dobro za tvoje učke."

Človek je debilen DELUDEN ZARUKAN IDIOT!

Moj naziv pa je vreden moje retorike :) Je treba povedat tako kot je, DIREKT V FACO. :) IN TO STROKOVNO :) Nisem star 7 let ;) haha lol,

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Comparator je izjavil:


Zakaj bi moral imeti 3x po 1cm2?! Čez žico 1 cm2 lahko spraviš 325 A.


ČAKI ČAKI ČAKI ČAKI!! Kakšen AVTO zdej?!

Pogovarjala sva se o TRAKTORJU z 500 kWh baterijo.


Ker verjetno ne furas DC 30MW in na drugi strani samo ozemljis. Mi imamo 8 kablov preko vodnikov za 30MW, pa to ni edini priklop. In verjemi, da podjetja nerada mecejo stran denar. No, toliko vidim skozi okno ampak nisem tisti, ki to koncepira. :)

Prav pa vzamemi traktor. Kot prvo kmet tako ali tako potrebuje svoj trenutni priklop v celoti in bo moral imeti vsaj dodatnih 70A. Torej bo moral vzeti paket za podjetja, kar pa ga ne bo stalo 600EUR ampak bolj nekaj tisoc EUR.

Comparator je izjavil:


Alo post ni bil namenjen tebi ampak piratu :) Ki je napisal:

"Engineer007 - a to ste se v vrtcu igrali inženirje pa ste imeli predstavo za starše "dan, ko bo bom dobil diplomo"? Pa si ti zdaj malo zamešal in misliš, da je bilo to zares. Je tudi lepo če ste šli na kmetijo pogledat čebelice in si se slikal s traktorjem, ampak veš, kmetje delajo še kaj drugega kot to. Razumem, da je vrtec zaprt, mamica pa dela od doma in se nihče ne igra s teboj, ampak ne toliko viset na računalniku, prav? Ni dobro za tvoje učke."


Ne igra nobene vloge. Odrasli se tudi z otrocmi ne pogovarjamo kakor, da smo otroci. Pa ne pravim, da je on froc, samo, da ni nobene situacije, ki tvojo opravicuje. Ne bi bil problem, ce se ne bi v isti sapi hvalil z izobrazbo. Vse skupaj deluje smesno.

Zgodovina sprememb…

Comparator ::

Utk je izjavil:

Jaz sem napisal kakšen električni traktor bi prišel v poštev. Namesto, da bi se skoncentriral na tisto kar je realno, pišeš neumnosti in žaljivke.
Končno tudi če bi večina slovenskih kmetov imela električni traktorje, to pri porabi nafte ne bi naredilo neke razlike. Električne traktorje bi morali imet VELIKI kmeti, ne pa vrtičkarji. In ti traktorji se bi morali sami vozit in sami polnit, drugače so brez vezni, že danes, kaj šele čez 30 let.


Ne jaz samo vrnem ;) Ne žali me in ti ne bom vračal, tako simpl je to :)

Zakaj tako misliš da bi bil tak traktor upotaben samo če bi se vozil sam polnit? Jaz mislim da se ŠE BOLJ splača da imaš tak traktor ki ti 360 dni v letu zdrži cel dan dela brez polnjenja in samo en dan dela tako da ga moraš vmes vozit polnit za 1,5 ure. Ker na ta način imaš lahko 2x manjšo baterijo. To pomeni 2x cenejšo baterijo. Ni ta podatek kar tako od muh.

Da se na porabi nafte ne bo poznalo. Da se bo, nekaj se bo poznalo. Takšne traktorje pa naj imajo vsi, ki se jim to finančno splača, pa naj si bodo to "vričkarji" ali veliki kmetje.

In sicer če smo že pri tem: saj se da narest da se ti avto sam vozi polnit. To se da že danes narediti (dobro igrorajmo če je to danes legalno, da se narediti). Čez 30 let pa sploh.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:

Sem diplomiran inženir strojništva

Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike.
Ne boš verjel, taka retorika je pogosta pri strojnikih in pred leti sem imel priložnost ugotoviti, zakaj. Iz firbca sem se udeležil informativnega dneva na strojnem faksu, kjer jim je dekan pumpal ravno tako mentaliteto. IMHO je s tem naredil več škode kot koristi ...

WarpedGone ::

5000 ciklov hitrega polnjenja? Pokažeš to študijo?


Se pravi, Teslin Semi je čista laž?
Tesline baterije so čista laž?
Maxwel in Hibar so kupl, tko iz čistega dolgcajta za stran-metanje-denarja?
Kar smo meli, bo edino kar mamo tut čez 30 let?

Obstaja sveta preproščina in obstaja sveta zarukanost, standardna bolezen tle okrog ...
Baterije gred iz dost-dobrih v 'preveč'-dobrih, nad 90% čez 5000 ciklov.

Zbogom in hvala za vse ribe

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:


Zakaj bi moral imeti 3x po 1cm2?! Čez žico 1 cm2 lahko spraviš 325 A.


ČAKI ČAKI ČAKI ČAKI!! Kakšen AVTO zdej?!

Pogovarjala sva se o TRAKTORJU z 500 kWh baterijo.


Ker verjetno ne furas DC 30MW in na drugi strani samo ozemljis. Mi imamo 8 kablov preko vodnikov za 30MW, pa to ni edini priklop. In verjemi, da podjetja nerada mecejo stran denar. No, toliko vidim skozi okno ampak nisem tisti, ki to koncepira. :)

Prav pa vzamemi traktor. Kot prvo kmet tako ali tako potrebuje svoj trenutni priklop v celoti in bo moral imeti vsaj dodatnih 70A. Torej bo moral vzeti paket za podjetja, kar pa ga ne bo stalo 600EUR ampak bolj nekaj tisoc EUR.

Comparator je izjavil:


Alo post ni bil namenjen tebi ampak piratu :) Ki je napisal:

"Engineer007 - a to ste se v vrtcu igrali inženirje pa ste imeli predstavo za starše "dan, ko bo bom dobil diplomo"? Pa si ti zdaj malo zamešal in misliš, da je bilo to zares. Je tudi lepo če ste šli na kmetijo pogledat čebelice in si se slikal s traktorjem, ampak veš, kmetje delajo še kaj drugega kot to. Razumem, da je vrtec zaprt, mamica pa dela od doma in se nihče ne igra s teboj, ampak ne toliko viset na računalniku, prav? Ni dobro za tvoje učke."


Ne igra nobene vloge. Odrasli se tudi z otrocmi ne pogovarjamo kakor, da smo otroci. Pa ne pravim, da je on from, samo, da ni nobene situacije, ki to opravicuje.


Ja ampak če imaš 3 fazni tok, vsaka faza ima 110 kV in po vsaki fazi teče 227 A, potem imaš moč 90 MW, ne samo 30 MW. Saj imaš lahko enofazni izmenični tok 110 kV in 227 A kar je 30 MW. Lahko je pa tudi DC če hočeš. Visokonapetosni DC daljnovodi imajo na dolge razdalje manjše izgube kot visokonapetostni AC daljnovodi.

High-voltage direct current @ Wikipedia

Okej pa dajva vzeti 63 A, to ima lahko navadno gospodinjstvo. In rabiš samo 600 EUR obračunske moči več na leto. In še to ni vrag da država ne bi EV kmetom subvencionirala.

TheBlueOne: "Ne igra nobene vloge. Odrasli se tudi z otrocmi ne pogovarjamo kakor, da smo otroci. Pa ne pravim, da je on froc, samo, da ni nobene situacije, ki tvojo opravicuje. Ne bi bil problem, ce se ne bi v isti sapi hvalil z izobrazbo. Vse skupaj deluje smesno."

Seveda igra vlogo, IDIOTU MORAŠ POVEDATI DA JE IDIOT NA NJEGOVEM NIVOJU, ker če poveš iz višjega nivoja pol idiot ne zastopi. Nič se ne hvalim z izobrazbo samo povem! On me je dajal v nič in sugeriral da nič ne znam pa je lih kontra. Zato sem mu povedal da sem diplomirani inženir. In nič se ne hvalim. In nič ne deluje smešno. Treba je povedat tako kot je. In on je IDIOT, tako to je :)

pegasus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:

Sem diplomiran inženir strojništva

Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike.
Ne boš verjel, taka retorika je pogosta pri strojnikih in pred leti sem imel priložnost ugotoviti, zakaj. Iz firbca sem se udeležil informativnega dneva na strojnem faksu, kjer jim je dekan pumpal ravno tako mentaliteto. IMHO je s tem naredil več škode kot koristi ...


Taka retorika je upravičena za takega idiota kot je uporabnik z imenom "pirat". To drži kot pribito. Poglej kaj je napisal in ti bo to jasno.

In še nekaj: ne podcenjuj ti inženirjev in izumiteljev, če jih ne bi bilo, bi ti še vedno po drevesih skakal in banane žrl ;P

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

pegasus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:

Sem diplomiran inženir strojništva

Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike.
Ne boš verjel, taka retorika je pogosta pri strojnikih in pred leti sem imel priložnost ugotoviti, zakaj. Iz firbca sem se udeležil informativnega dneva na strojnem faksu, kjer jim je dekan pumpal ravno tako mentaliteto. IMHO je s tem naredil več škode kot koristi ...


Svasta... Kaj to je ABC kako narediti studente nemozne napredovanja? :)

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

pegasus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:

Sem diplomiran inženir strojništva

Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike.
Ne boš verjel, taka retorika je pogosta pri strojnikih in pred leti sem imel priložnost ugotoviti, zakaj. Iz firbca sem se udeležil informativnega dneva na strojnem faksu, kjer jim je dekan pumpal ravno tako mentaliteto. IMHO je s tem naredil več škode kot koristi ...


Svasta... Kaj to je ABC kako narediti studente nemozne napredovanja? :)


TheBlueOne: Ne razumeš. Študentje strojništva nismo neumni, tudi socialni idioti nismo. Taka retorika kot sem jo demonstriral se MORA UPORABITI za take bedake na forumu kot je "pirat". Njemu MORAŠ povedati NA NJEGOVEM NIVOJU, če ne NE ZASTOPI. Take retorike seveda ne boš uporaljal pri šefu, ker nisi neumen, sploh zato ker te on verjetno ne žali na tak naačin in tako nizkotno kot je to počel idiot z imenom "pirat.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Comparator je izjavil:


Ja ampak če imaš 3 fazni tok, vsaka faza ima 110 kV in po vsaki fazi teče 227 A, potem imaš moč 90 MW, ne samo 30 MW. Saj imaš lahko enofazni izmenični tok 110 kV in 227 A kar je 30 MW. Lahko je pa tudi DC če hočeš. Visokonapetosni DC daljnovodi imajo na dolge razdalje manjše izgube kot visokonapetostni AC daljnovodi.


.........................


In še nekaj: ne podcenjuj ti inženirjev in izumiteljev, če jih ne bi bilo, bi ti še vedno po drevesih skakal in banane žrl ;P


Kaj ni samo fazni zamik 120 stopinj, kolikor vem jaz tri faze ne pomeni sestevek moci.

Nihce ne podcenjuje inzenirjev, kaj ti mislis, da smo vsi sogovorniki z osnovno solo? Praviloma tisti, ki mora svoj prav dokazati skozi naziv drugace ne pove kaj pametnega.

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:


Ja ampak če imaš 3 fazni tok, vsaka faza ima 110 kV in po vsaki fazi teče 227 A, potem imaš moč 90 MW, ne samo 30 MW. Saj imaš lahko enofazni izmenični tok 110 kV in 227 A kar je 30 MW. Lahko je pa tudi DC če hočeš. Visokonapetosni DC daljnovodi imajo na dolge razdalje manjše izgube kot visokonapetostni AC daljnovodi.


.........................


In še nekaj: ne podcenjuj ti inženirjev in izumiteljev, če jih ne bi bilo, bi ti še vedno po drevesih skakal in banane žrl ;P


Kaj ni samo fazni zamik 120 stopinj, kolikor vem jaz tri faze ne pomeni sestevek moci.

Nihce ne podcenjuje inzenirjev, kaj ti mislis, da smo vsi sogovorniki z osnovno solo? Praviloma tisti, ki mora svoj prav dokazati skozi naziv drugace ne pove kaj pametnega.


Ja ne pride seštevek moči, to drži. Ampak drži pa da ćez AC 110 kV vodnik spraviš 25 MW moči kar sem od začetka trdil. Nato si ti povečal iz neznanega razloga na 30 MW, ampak tudi to drži. Nekdo se je delal norca da samo meni uspe spraviti 30 MW čez žico 1 cm2 bakra. Celo več takih je bilo ki so se delali norca.

Ampak nis0 pa vedeli da pri 110 kV (KAR SEM ŽE OD SAMEGA ZAČETKA JASNO NAPISAL KO SEM TRDIL 25 MW čez 1cm2 bakra) to POPOLNOMA MOGOČE IN DA TO USPE VSAKEMU KI PROBA. Zakaj so se delali norca? Ker so debili ali je kakšno drugo mentalno pomankanje v njihovih možganih? Mislim da si bil tudi ti tisti ki se je norca delal. Grem pogledat če si bil tudi ti tisti.

ps: JA TI SI BIL TUDI DEBIl, napisal si:

TheBlueOne:"Zal marsikdo ne uspe, kar menda uspeva tebi, torej spraviti 30MW skozi eno 1cm2 zico."

TheBlueOne:"Ma neee.... Verjetno bodo vec MW polnilnice, ki bodo bp polnile z 1MW po vozilu, vse skupaj skozi 1cm kabel za drobiz, postale realnost. :D"

TheBlueOne: "Letim do direktorja, da mu povem kako zelo smo pretiravali s postavitvitjo omrezja podobnega tistem na sliki. Za nase 30-40MW bi potem gotovo slo z dvema kabloma premera 1cm? :D"

NASTAVIL SEM TI OGLEDALO ;) UPAM DA OBOŽUJEŠ OGLED SEBE DEBILČKA ;)

Pa brez zamere. Narobe si imel :)

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Comparator je izjavil:



TheBlueOne: Ne razumeš. Študentje strojništva nismo neumni, tudi socialni idioti nismo. Taka retorika kot sem jo demonstriral se MORA UPORABITI za take bedake na forumu kot je "pirat". Njemu MORAŠ povedati NA NJEGOVEM NIVOJU, če ne NE ZASTOPI. Take retorike seveda ne boš uporaljal pri šefu, ker nisi neumen, sploh zato ker te on verjetno ne žali na tak naačin in tako nizkotno kot je to počel idiot z imenom "pirat.


Kot prvo moras razumeti, da tukaj vecina ne misli, da kaj pove "CELOTNEM SVETU", ker je vecini prilicno vseeno. Potem pa so taki kot ti, ki delujete kakor desetletniki v malih sivih celicah s pomanjkanjem manir. Dodas se nekaj v smislu "jaz veliki dipl inz, vi mene spostovati, ker naziv...", sploh pa ne ves kdo so tvoji sogovorniki. Kaj ce je @Pirat dr. v energetiki in se mi kar pises zdi tako mimo in posploseno, da niti noce napisati kaj drugega kot pa dati eno vzgojno?

Je velika razlika med tem, da nekdo zadeve vidi v praksi in ce nekdo poggula in predvideva, da ima potem vso znanje, da vlece zakljucke, ceprav je kristalno jasno, da ne more poznati detajlov. Kjer pa je problem, ki gre drugim v nos, ko kmete oznacis za vecinoma neumne, svoj brend kujes v nebo v smislu, da vse sloni na inzenirjih, znanje pa crpas max iz ene enacbe. Kjer pa zna biti, da tukaj ni nikogar z nizjo izobrazbo kot ti. Kaj pa potem? Nimas vec prav, ce recimo @UTK rece, da je magister?

Utk ::

Ne jaz samo vrnem ;) Ne žali me in ti ne bom vračal, tako simpl je to :)

Da ne znaš brat in računat, si na prejšnih straneh že dokazal. To ni žalitev. Če se ti to trikrat razloži pa še zmeraj tupiš svoje, je pa znak idiotizma. Tudi ni žalitev. Ti pa te idiote mečeš naokoli, kot idiot.

Zakaj tako misliš da bi bil tak traktor upotaben samo če bi se vozil sam polnit?

To ti lahko misliš in se motiš še naprej, ne bo edina tvoja zmota. Avtonomni traktorji že danes obstajajo. Če lahko preorjejo 10 ha, zakaj se ne bi mogli odpeljat še napolnit? Ampak slovenski kmet tega ne rabi, zato brez veze to računat pri 35 kw traktorjih.

Jaz mislim da se ŠE BOLJ splača da imaš tak traktor ki ti 360 dni v letu zdrži cel dan dela brez polnjenja in samo en dan dela tako da ga moraš vmes vozit polnit za 1,5 ure. Ker na ta način imaš lahko 2x manjšo baterijo. To pomeni 2x cenejšo baterijo. Ni ta podatek kar tako od muh.

Če bo traktor z dvakrat večjo baterijo samo 5-8 jurjev dražji, al kolk si že naračunal, da bo stala 200 kwh baterija, bo vsak kupil močnejšega. Tudi če bo tisto dodatno baterijo rabil 2x na leto. Nihče ga ne bo sred dneva polnil več kot enkrat. Ker ga bo drug dan prodal. To si zapomni in tudi poslikaj screenshot za čez 30 let. Vsak normalen kmet se bi vgreznil v zemljo, če bi moral sred dneva it domov natočit nafto (vsaj če ima dovolj velik tank), pa tankanje nafte traja par minut.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

TheBlueOne ::

Comparator je izjavil:



Ja ne pride seštevek moči, to drži. Ampak drži pa da ćez AC 110 kV vodnik spraviš 25 MW moči kar sem od začetka trdil. Nato si ti povečal iz neznanega razloga na 30 MW, ampak tudi to drži. Nekdo se je delal norca da samo meni uspe spraviti 30 MW čez žico 1 cm2 bakra. Celo več takih je bilo ki so se delali norca.


Ja, taka zica brez ojacitev ima vec kot 1.5kg/m pogledal v SAP. Za daljnovode so druge dosti tezje, ker so ojacane oziroma je nad nimi se zajla, ki jih nosi. Daj jih recimo 3+ rezerva in si verjetno krepko cez 10kg+/m.

Potem pa naredi konstrukcije, ki to nosijo itn. Pa to je samo zacetek pomisleka. Pravzaprav ni niti zacetek, nisi na 1% potrebnega za tvojo magicno polnilnico, ker teoretiziras samo zadnje nekaj m. To, da je kjer delam moc 30MW terja cez palec 15 zaposlenih, ti pa zmores sam najti na googlu zico, ki je sveta resitev, ker pac potrebujes to, da se ti izide traktor fantazija s hitrimi traktorji in kmeti, ki imajocas se vozit na polnjenej 20km. Noces vedeti koliko stane "prikljucnina" za kaj takega. Moras delati dober profit, da se pokrije celoten strosek.

Zgodovina sprememb…

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



TheBlueOne: Ne razumeš. Študentje strojništva nismo neumni, tudi socialni idioti nismo. Taka retorika kot sem jo demonstriral se MORA UPORABITI za take bedake na forumu kot je "pirat". Njemu MORAŠ povedati NA NJEGOVEM NIVOJU, če ne NE ZASTOPI. Take retorike seveda ne boš uporaljal pri šefu, ker nisi neumen, sploh zato ker te on verjetno ne žali na tak naačin in tako nizkotno kot je to počel idiot z imenom "pirat.


Kot prvo moras razumeti, da tukaj vecina ne misli, da kaj pove "CELOTNEM SVETU", ker je vecini prilicno vseeno. Potem pa so taki kot ti, ki delujete kakor desetletniki v malih sivih celicah s pomanjkanjem manir. Dodas se nekaj v smislu "jaz veliki dipl inz, vi mene spostovati, ker naziv...", sploh pa ne ves kdo so tvoji sogovorniki. Kaj ce je @Pirat dr. v energetiki in se mi kar pises zdi tako mimo in posploseno, da niti noce napisati kaj drugega kot pa dati eno vzgojno?

Je velika razlika med tem, da nekdo zadeve vidi v praksi in ce nekdo poggula in predvideva, da ima potem vso znanje, da vlece zakljucke, ceprav je kristalno jasno, da ne more poznati detajlov. Kjer pa je problem, ki gre drugim v nos, ko kmete oznacis za vecinoma neumne, svoj brend kujes v nebo v smislu, da vse sloni na inzenirjih, znanje pa crpas max iz ene enacbe. Kjer pa zna biti, da tukaj ni nikogar z nizjo izobrazbo kot ti. Kaj pa potem? Nimas vec prav, ce recimo @UTK rece, da je magister?


Nič ne delujem kot desetletnik v malih sivih celicah ;) Je pa moj zaščitni znak ostra retorika v kolikor si jo sogovornik zasluži in zmerja za brezveze po krivici ;)

Če bi bil pirat v energetiki potem ne bi pisal debilizmov. Tako pa jih piše. Torej lahko sklepamo da ni v energetiki ane.

TheBlueOne: "Kjer pa je problem, ki gre drugim v nos, ko kmete oznacis za vecinoma
neumne."

Napisal sem da so kmetje večinoma neumni in neizobraženi. Napisal sem tudi da obstajajo tudi redke izjeme. In to drži kot pribito?! Boš rekel da kmetje v splošnem niso neumni in neizobraženi al kaj?! Ti zgleda kmeta še od blizu nisi videl ;)

"znanje pa crpas max iz ene enacbe. "

Ni res: znanje črpam iz narejenega faksa z "miljavžnt" enačbami in iz več kot 30 tisoč strani prebranih znanstvenih študij v prostem času. Učenje novega in izobraževanje je moja strast in moj hobi :)

TheBlueOne: "Kjer pa zna biti, da tukaj ni nikogar z nizjo izobrazbo kot ti. Kaj pa potem? Nimas vec prav, ce recimo @UTK rece, da je magister"

NAROBE, VSE NEROBE SI SKLEPAL! Jaz nimam prav zaradi tega ker sem inženir, ampak zato ker so ZNANSTVENO-TEHNIČNA DEJSTVA TAKA KOT SEM JIH NAPISAL. ZATO IMAM PRAV. Če boš ti napisal nekaj kar je res, bom povedal in pritrdil da je res, pa si zaradi mene lahko ljubljanski klošar sredi ulice.

Utk ::

Boš rekel da kmetje v splošnem niso neumni

V splošnem so tudi inženirji neumni. Pa zdravniki, politiki, pravniki. Vsi.
Naziv k temu ne prispeva dost.

Comparator ::

Utk je izjavil:

Ne jaz samo vrnem ;) Ne žali me in ti ne bom vračal, tako simpl je to :)

Da ne znaš brat in računat, si na prejšnih straneh že dokazal. To ni žalitev. Če se ti to trikrat razloži pa še zmeraj tupiš svoje, je pa znak idiotizma. Tudi ni žalitev. Ti pa te idiote mečeš naokoli, kot idiot.

Zdaj ko sva to razčistila in sem ti vrnil sva si bot. Če boš nadaljeval z zmerljanjem, se pa zaradi mene lahko zmerjava v nedogled ;)

Zakaj tako misliš da bi bil tak traktor upotaben samo če bi se vozil sam polnit?

To ti lahko misliš in se motiš še naprej, ne bo edina tvoja zmota. Avtonomni traktorji že danes obstajajo. Če lahko preorjejo 10 ha, zakaj se ne bi mogli odpeljat še napolnit? Ampak slovenski kmet tega ne rabi, zato brez veze to računat pri 35 kw traktorjih.

Jaz mislim da se ŠE BOLJ splača da imaš tak traktor ki ti 360 dni v letu zdrži cel dan dela brez polnjenja in samo en dan dela tako da ga moraš vmes vozit polnit za 1,5 ure. Ker na ta način imaš lahko 2x manjšo baterijo. To pomeni 2x cenejšo baterijo. Ni ta podatek kar tako od muh.

Če bo traktor z dvakrat večjo baterijo samo 5-8 jurjev dražji, al kolk si že naračunal, da bo stala 200 kwh baterija, bo vsak kupil močnejšega. Tudi če bo tisto dodatno baterijo rabil 2x na leto. Nihče ga ne bo sred dneva polnil več kot enkrat. Ker ga bo drug dan prodal. To si zapomni in tudi poslikaj screenshot za čez 30 let. Vsak normalen kmet se bi vgreznil v zemljo, če bi moral sred dneva it domov natočit nafto (vsaj če ima dovolj velik tank), pa tankanje nafte traja par minut.


Ne idot si ti ne jaz ;) Niti osneve skepanja ti niso jasne, kar si jasno dokazal ;) Jaz sem dokazal da znam sklepati za razliko od tebe ;) Ne jaz nisem idiot, sem pameten za raliko od tebe ;)

"Avtonomni traktorji že danes obstajajo."

Nikjer nisem trdil da ne obstajajo!

Vprašal sem te nekaj drugega. Vprašal sem te zakaj bi se nujno mogli traktorji sami vozit se polnit? A če bi ga ti moral it napolnit za 1,5 ure pa ne bi bilo v redu po tvoje?

Po današnjih cenah bo dražji 20 tisoč evrov. V prihodnosti pa najbrž od 8-10 tisoč evrov.

"Tudi če bo tisto dodatno baterijo rabil 2x na leto. "

Zakaj misliš tako? A se ne bi bol splačalo 2x na leto eno urco manj spati in bi zato prišparal 10 jurjev? Pomoje se to objektivno splača. Rekel sem objektivno. Kakšne so neracionalnosti tistih ki bi to kupili pa je druga zgodba.

"Nihče ga ne bo sred dneva polnil več kot enkrat.Vsak normalen kmet se bi vgreznil v zemljo, če bi moral sred dneva it domov natočit nafto (vsaj če ima dovolj velik tank), pa tankanje nafte traja par minut."

Zakaj tako misliš? Ali imaš kmete res za tako NERACIONALNE kot trdiš?

Utk ::

ZNANSTVENO-TEHNIČNA DEJSTVA TAKA KOT SEM JIH NAPISAL. ZATO IMAM PRAV.


Če kaj, je ta tema dokaz, da ti to ne pomaga dost. Pred 10 leti je že obstajal kolk tolk "dober" električni avto, kar nekaj ljudi ga je takoj hotelo, danes se komaj začenja malo več govorit o tem, kje kdo ga že kupi. Pri traktorjih danes še noben kmet niti ne razmišlja o tem, na leto se pa zamenja morda 3% traktorjev za nove, če še tolk.

WarpedGone ::

Tesla at 137.41M just passed the market cap of all three German automakers combined (136.35M)


Hehe ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Comparator ::

Utk je izjavil:

Boš rekel da kmetje v splošnem niso neumni

V splošnem so tudi inženirji neumni. Pa zdravniki, politiki, pravniki. Vsi.
Naziv k temu ne prispeva dost.


Sigurno se najde tudi kakšen ki je, AMPAK v splošnem pa je povprečna inteligentnost in izbraženost kmeta MNOGO MANJŠA kor pa zdravnika, inženirja ali pravnika. To drži kot pribito.

TheBlueOne ::

Comparator je izjavil:



Nič ne delujem kot desetletnik v malih sivih celicah ;) Je pa moj zaščitni znak ostra retorika v kolikor si jo sogovornik zasluži in zmerja za brezveze po krivici ;)


Ni ostra, slaba je. Bolj kot bik z glavo skozi zid, kar ni kompliment.

Pac samo ti imas potrebo se hvalit z nazivom.

OK enkrat se poskusim nazorno dopovedati kaj je 30MW.

Recimo zgorje dravske elektracne imajo max moc ca. 25MW, obratujejo verjetno bolj na 50% tega. Poglej in se cudi, da od njih ne gre samo en kabel ampak so zadeve dosti bolj kompleksne.

Ce pride v blizino nasih trafotov si mrtev! Ne, ce se dotaknes, ce prides blizu. Pred sobo kjer so je fizicna zapora. To ni polnjenje telefona, 30MW je je zate morda samo stevilka v resnici pa je to brutalno veliko. Pri teh moceh nic ni enostavno in predvsem nic ni poceni. In tistih 15, ki so pri nas od elektra, nakup energije, koncepiranje, vzdrzevanje so vsi pri tvoji izobrazbi in dalec nad tabo pri manirah in verjetno delovnih izkusnjah in verjetno placi... Pravzaprav so pogosto mag+, tako, da zadeve so gotovo narejene OK, ker imajo celo boljse izorazbe kot ti.

Utk ::

Zakaj tako misliš? Ali imaš kmete res za tako NERACIONALNE kot trdiš?

To je vprašanje kolk je (ne)racionalno. Tisti, ki so resni, že danes delajo od zore, takrat ko ti že spiš, pa z lučjo še škropijo ali kaj drugega. Ne celo leto, ampak ko je akcija, je akcija. Če imaš 20,000 trt in napovedan dež, moraš pred dežjem nekaj naredit. Če bo vmes moral it polnit baterijo, bo fuknil vse skup stran in kupil nekaj na nafto. In drug dan spet. Čez 5 dni pa morda ne bo imel kaj delat.
Neke stvari morajo bit narejene ob nekam času, in takrat ni dost časa. A misliš, da iz dolgčasa včasih še ob polnoči vozijo po njivi? A misliš, da zato, da bo drug dan spal do 11h?

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



Ja ne pride seštevek moči, to drži. Ampak drži pa da ćez AC 110 kV vodnik spraviš 25 MW moči kar sem od začetka trdil. Nato si ti povečal iz neznanega razloga na 30 MW, ampak tudi to drži. Nekdo se je delal norca da samo meni uspe spraviti 30 MW čez žico 1 cm2 bakra. Celo več takih je bilo ki so se delali norca.


Ja, taka zica brez ojacitev ima vec kot 1.5kg/m pogledal v SAP. Za daljnovode so druge dosti tezje, ker so ojacane oziroma je nad nimi se zajla, ki jih nosi. Daj jih recimo 3+ rezerva in si verjetno krepko cez 10kg+/m.

Potem pa naredi konstrukcije, ki to nosijo itn. Pa to je samo zacetek pomisleka. Pravzaprav ni niti zacetek, nisi na 1% potrebnega za tvojo magicno polnilnico, ker teoretiziras samo zadnje nekaj m. To, da je kjer delam moc 30MW terja cez palec 15 zaposlenih, ti pa zmores sam najti na googlu zico, ki je sveta resitev, ker pac potrebujes to, da se ti izide traktor fantazija s hitrimi traktorji in kmeti, ki imajocas se vozit na polnjenej 20km. Noces vedeti koliko stane "prikljucnina" za kaj takega. Moras delati dober profit, da se pokrije celoten strosek.


Kolega ne razumeš kaj sem napisa, pa brez zamere.

Prvič kot prvič: kdo je rekel da morajo žice viseti? Lahko so vkopane. Recimo.

Sploh pa te 1 MW polnilnice bodo. Namenjene bodo za električne tovornjake. Bodo. In če že bodo, se lahko naredi da se tud traktor lahko pride napolnit.

Ker polnilnice že bodo. Nima veze kakšna bo cena zanje, ker jih bodo že tako ali tako postavili za tovorjake.

Sploh pa pozabi hitro polnjenje za trakorje. TI POZABI HITRO POLNJENJE. Za tebe je samo tak traktor ki zdrži cel dan in ima 500 kWh baterijo. Drugim se bo splačal tudi 10 jurjev cenejši, ki ga bodo pač 2x na leto napolnili 1x na kamioniski polnilnici, ki že tako ali tako bo. AMPAK TI POZABI NA TO, KER SE BOŠ USAJAL :)

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

STOP, please for god sake.

Trenutna cena in karakteristike tega kar lahko kupiš pač še ni dovolj zrelo in cenovno ugodno za resen traktor, potem je še vprašanje infrastrukture, napovedovati za 20 let naprej je čisti nesmisel, ne vem zakaj bi se glede tega kregali.

Nekateri živijo v sedanjosti nekateri so pa vizionirajji za 20 let naprej, ko se taka dva osebka dobita je obviously a fight.

A bi lahko obračune prepustili za kje drugje in naj vizionarji objavljajo kaj oprijemljivega npr. kar je v labu in ima potencial, da bo tu čez leto dve, tisti ki pa živite v sedanjosti pa skušajte vsaj prebaviti tisto kar bo prišlo ven čez leto ali dve, ni treba sanjariti za 20 let naprej.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



Nič ne delujem kot desetletnik v malih sivih celicah ;) Je pa moj zaščitni znak ostra retorika v kolikor si jo sogovornik zasluži in zmerja za brezveze po krivici ;)


Ni ostra, slaba je. Bolj kot bik z glavo skozi zid, kar ni kompliment.

Pac samo ti imas potrebo se hvalit z nazivom.

OK enkrat se poskusim nazorno dopovedati kaj je 30MW.

Recimo zgorje dravske elektracne imajo max moc ca. 25MW, obratujejo verjetno bolj na 50% tega. Poglej in se cudi, da od njih ne gre samo en kabel ampak so zadeve dosti bolj kompleksne.

Ce pride v blizino nasih trafotov si mrtev! Ne, ce se dotaknes, ce prides blizu. Pred sobo kjer so je fizicna zapora. To ni polnjenje telefona, 30MW je je zate morda samo stevilka v resnici pa je to brutalno veliko. Pri teh moceh nic ni enostavno in predvsem nic ni poceni. In tistih 15, ki so pri nas od elektra, nakup energije, koncepiranje, vzdrzevanje so vsi pri tvoji izobrazbi in dalec nad tabo pri manirah in verjetno delovnih izkusnjah in verjetno placi... Pravzaprav so pogosto mag+, tako, da zadeve so gotovo narejene OK, ker imajo celo boljse izorazbe kot ti.


Še enkrat 30 MW je prvič kot prvič potegnjeno iz riti. Kako smo prišli iz 500 kWh baterije traktorja kar naenkrat na 30 MW. Eno urno polnjenje je OK. Dvourno tudi še OK. 10 polnilnih mest je OK. Torej 500 kWh x 10 vozil je 5 MWh, ki jih moraš napolniti v dveh urah. To pomeni moč 2,5 MW.

Ne sanjaj o 30 MW. 2,5 MW je taprava številka. :)

TheBlueOne ::

Ti bi vkopal 30MW? Potem pa racunaj malo vecje izgube. Mimogrede, zakopavanje je veckratnik cene po zraku.

Ja potrebujes hitro polnjenje, ker akcije niso en dan. Recimo, da so intervali del vecinoma en teden nonstop, potem dolgo skoraj nic.

Pomeni, da traktor dela od zore, do mraka, stoji nekaj h, potem zopet dela od zore do mraka, dokler delo ni koncano, potem pa lahko tudi vec mesecev stoji. Ti ga moras napolniti v nekaj H za cel naslednji dan.

30MW smo vzeli, ker menda potrebujes za polnje enote 1MW, ti pa polnis vse od spedicije, prebavis najvecji naval kemtov, delovno mehanizacijo itn. Pac prvis, da kmet bp v pol ure napolni traktor, kjer seveda racunas, da bodo prisli vsi naenkrat, ker vreme je za vse enako.

Drugace tudi 10MW ni malo.

Zgodovina sprememb…

Comparator ::

Utk je izjavil:

Zakaj tako misliš? Ali imaš kmete res za tako NERACIONALNE kot trdiš?

To je vprašanje kolk je (ne)racionalno. Tisti, ki so resni, že danes delajo od zore, takrat ko ti že spiš, pa z lučjo še škropijo ali kaj drugega. Ne celo leto, ampak ko je akcija, je akcija. Če imaš 20,000 trt in napovedan dež, moraš pred dežjem nekaj naredit. Če bo vmes moral it polnit baterijo, bo fuknil vse skup stran in kupil nekaj na nafto. In drug dan spet. Čez 5 dni pa morda ne bo imel kaj delat.
Neke stvari morajo bit narejene ob nekam času, in takrat ni dost časa. A misliš, da iz dolgčasa včasih še ob polnoči vozijo po njivi? A misliš, da zato, da bo drug dan spal do 11h?


Kot si povedal je taka kriza z časom samo nekaj dni na leto. Kot si povedal vstanejo ob zori in gredo spat mal čez polnoč. Zakaj pa ne bi par dni na leto si 2 uri za polnjenje ODTEGNILI STRAN OD SPANJA?

Ker to JE MOGOČE NAREST. Gre samo za par dni na leto. Jaz če bi traktor dobil za 10 jurjev ceneje, oziroma po današnjih cenah za 20 jurjev ceneje in bi moral za to par dni na leto spati 2 uri manj, bi to naredil. Ker se to objektivno racionalno splača.

Kaj bo naredil kmet, je pa odvisno koliko racionalen res je in koliko samo govori da je.

TheBlueOne ::

Comparator je izjavil:



Kot si povedal je taka kriza z časom samo nekaj dni na leto. Kot si povedal vstanejo ob zori in gredo spat mal čez polnoč. Zakaj pa ne bi par dni na leto si 2 uri za polnjenje ODTEGNILI STRAN OD SPANJA?


Ne ne bi, ker od pet ur tezko odtegnes se dve, kjer vemo, da ni samo dve. To delaj cel teden in imas skoraj garant delovno nesreco v nekaj letih.

Utk ::

J.McLane je izjavil:

STOP, please for god sake.

Trenutna cena in karakteristike tega kar lahko kupiš pač še ni dovolj zrelo in cenovno ugodno za resen traktor, potem je še vprašanje infrastrukture, napovedovati za 20 let naprej je čisti nesmisel, ne vem zakaj bi se glede tega kregali.

Nekateri živijo v sedanjosti nekateri so pa vizionirajji za 20 let naprej, ko se taka dva osebka dobita je obviously a fight.

A bi lahko obračune prepustili za kje drugje in naj vizionarji objavljajo kaj oprijemljivega npr. kar je v labu in ima potencial, da bo tu čez leto dve, tisti ki pa živite v sedanjosti pa skušajte vsaj prebaviti tisto kar bo prišlo ven čez leto ali dve, ni treba sanjariti za 20 let naprej.

Točno to, kaj bo čez 20 let, lahko vsak bluzi. Jaz pravim, da bo vsak imel svoj helikopter. In lahko tu napišem 100 strani zakaj in kako je to možno. Še zmeraj ne pomeni, da bo to res.
In jaz nimam nič proti električnim traktorjem, samo morajo it po vrsti, od velikih proti malim, enako kot pri avtih. Ker z malim električnim ne boš naredil dost profita (niti izgube). Niti niso 50 kw vodi do vsake kmetije realni. Še zmeraj se marsikje zabliska luč ko sosed začne švasat.
Če bo kdo začel prodajat mizerijo od električnih traktorjev, jim bo pa to naredilo več škode kot koristi.

Comparator ::

J.McLane je izjavil:

STOP, please for god sake.

Trenutna cena in karakteristike tega kar lahko kupiš pač še ni dovolj zrelo in cenovno ugodno za resen traktor, potem je še vprašanje infrastrukture, napovedovati za 20 let naprej je čisti nesmisel, ne vem zakaj bi se glede tega kregali.

Nekateri živijo v sedanjosti nekateri so pa vizionirajji za 20 let naprej, ko se taka dva osebka dobita je obviously a fight.

A bi lahko obračune prepustili za kje drugje in naj vizionarji objavljajo kaj oprijemljivega npr. kar je v labu in ima potencial, da bo tu čez leto dve, tisti ki pa živite v sedanjosti pa skušajte vsaj prebaviti tisto kar bo prišlo ven čez leto ali dve, ni treba sanjariti za 20 let naprej.


Problem je da se eni sploh ne zavedajo koliko je 30 let (ali tudi 20 let) za razvoj električnih avtomobilov in tudi traktorjev če hočeš. Samo to bi dodal :) Oni kar mislijo če malo karikiram da bomo ostali v "kameni dobi". Fora je v tem da se takšne traktorje že da narediti. Takšne ki bi delali cel dan in imeli 500 kWh baterijo. Taka baterija stane cca 50 tisoč € in zdrži 30-50 let. To se da že danes. Za določene use-case in pri zadostnem številu ur uporabe bi se tudi finančno splačalo že sedaj.

Problem je da takšnega traktorja še ni narejenega. Zakaj ga še ni pa so špekulacije. Moja špekulacija je da ga ni še zato, ker se ne bi prodal v zadostnem število da bi se splačalo ga razvijati.

Ampak čez 30 let bodo zadeve sigurno več ali manj električne, v to sem prepričan :)

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



Kot si povedal je taka kriza z časom samo nekaj dni na leto. Kot si povedal vstanejo ob zori in gredo spat mal čez polnoč. Zakaj pa ne bi par dni na leto si 2 uri za polnjenje ODTEGNILI STRAN OD SPANJA?


Ne ne bi, ker od pet ur tezko odtegnes se dve, kjer vemo, da ni samo dve. To delaj cel teden in imas skoraj garant delovno nesreco v nekaj letih.


Lahko odtegneš še dve, obstaja kava veš ;) Kot inženir sem dostikrat prebedel cele noči in pisal poročila ki so morala biti oddana naslednji dan. Tudi kmet bi lahko prebedel kakšno noč. To je mogoče. Če pa NOČE, pol naj pa pač plača 10 jurjev več pa bo delalo cel dan, ga da filat preden gre spat in je to to. Še vedno bo ceneje kot pa dieaelski trakor čez.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Takšne ki bi delali cel dan in imeli 500 kWh baterijo. Taka baterija stane cca 50 tisoč € in zdrži 30-50 let. To se da že danes. Za določene use-case in pri zadostnem številu ur uporabe bi se tudi finančno splačalo že sedaj.

Problem je da takšnega traktorja še ni narejenega. Zakaj ga še ni pa so špekulacije. Moja špekulacija je da ga ni še zato, ker se ne bi prodal v zadostnem število da bi se splačalo ga razvijati.


50 jurjev bi po tvoji računici prišparal na veliki kmetiji tak traktor v kolk, petih letih? Kako se potem ne bi prodal v zadostni količini? Kaj bi cena, recimo, 30 jurjev, naredila več kot 50 jurjev, če se oboje kmalu splača?

fikus_ ::

007, spusti se na realna tla. Saj E vozila so čisto OK, pri EV smo že precej daleč. Mogoče še za E traktorje (ET) rabimo kakšnega Muska, da bo prebudil trg. Ampak najprej so finance in potem uporabnost. Seveda moraš pa prebudit zanimanje pri potencialnih uporabnikih. Musku je uspelo, še avtomobilski "dinozavri" so se prebudili.

Utk ::

Kot inženir sem dostikrat prebedel cele noči in pisal poročila ki so morala biti oddana naslednji dan.

Ja, ker ena manjkajoča vejica v poročilu je ista jeba kot neprespan vozit 15 ton po cesti sred dneva. Se mi zdi, da si že takrat fantaziral pri belem dnevu, namesto da bi pisal poročilo. In kaj če ti bi takrat sred noči crknla žarnica, in ti bi nekdo reku, ni panike, pejd jo iskat v merkator. Sej je samo 2 uri stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Comparator ::

TheBlueOne je izjavil:

Ti bi vkopal 30MW? Potem pa racunaj malo vecje izgube. Mimogrede, zakopavanje je veckratnik cene po zraku.

Ja potrebujes hitro polnjenje, ker akcije niso en dan. Recimo, da so intervali del vecinoma en teden nonstop, potem dolgo skoraj nic.

Pomeni, da traktor dela od zore, do mraka, stoji nekaj h, potem zopet dela od zore do mraka, dokler delo ni koncano, potem pa lahko tudi vec mesecev stoji. Ti ga moras napolniti v nekaj H za cel naslednji dan.

30MW smo vzeli, ker menda potrebujes za polnje enote 1MW, ti pa polnis vse od spedicije, prebavis najvecji naval kemtov, delovno mehanizacijo itn. Pac prvis, da kmet bp v pol ure napolni traktor, kjer seveda racunas, da bodo prisli vsi naenkrat, ker vreme je za vse enako.

Drugace tudi 10MW ni malo.


30 MW si vzel preveč. Moč polnjenja je lahko tudi precej manjša. Napisal si da se rabi naponiti v nekaj urah. Recimo rečeva 5 ur. To pomeni da je moč polnjenja samo 100 kW (za 500 kWh baterijo), kar pa ima že vsaka vaška hitra DC polnilnica, ki jih je ŽE DANES na tisoče.

Utk je izjavil:

Kot inženir sem dostikrat prebedel cele noči in pisal poročila ki so morala biti oddana naslednji dan.

Ja, ker ena manjkajoča vejica v poročilu je ista jeba kot neprespan vozit 15 ton po cesti sred dneva.


Zajebana enačba lahko pomeni da nimaš pogoja za izpit. In kot jaz poznam kmete, noben ne dela po več kot 18 ur na dan. Tudi v sezoni v špici ne. To so kar neki izmišljeni podatki. Morda je kje kakšna izjema ki dela po 18 ur, ampak večina pa ne.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

A 18 ni dovolj? In kaj če bi moral takrat sred noči, ali največje panike, it polnit računalnik nekam za 2 uri? Bi naslednjič spet kupil tak računalnik?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Comparator ::

Utk je izjavil:

J.McLane je izjavil:

STOP, please for god sake.

Trenutna cena in karakteristike tega kar lahko kupiš pač še ni dovolj zrelo in cenovno ugodno za resen traktor, potem je še vprašanje infrastrukture, napovedovati za 20 let naprej je čisti nesmisel, ne vem zakaj bi se glede tega kregali.

Nekateri živijo v sedanjosti nekateri so pa vizionirajji za 20 let naprej, ko se taka dva osebka dobita je obviously a fight.

A bi lahko obračune prepustili za kje drugje in naj vizionarji objavljajo kaj oprijemljivega npr. kar je v labu in ima potencial, da bo tu čez leto dve, tisti ki pa živite v sedanjosti pa skušajte vsaj prebaviti tisto kar bo prišlo ven čez leto ali dve, ni treba sanjariti za 20 let naprej.

Točno to, kaj bo čez 20 let, lahko vsak bluzi. Jaz pravim, da bo vsak imel svoj helikopter. In lahko tu napišem 100 strani zakaj in kako je to možno. Še zmeraj ne pomeni, da bo to res.
In jaz nimam nič proti električnim traktorjem, samo morajo it po vrsti, od velikih proti malim, enako kot pri avtih. Ker z malim električnim ne boš naredil dost profita (niti izgube). Niti niso 50 kw vodi do vsake kmetije realni. Še zmeraj se marsikje zabliska luč ko sosed začne švasat.
Če bo kdo začel prodajat mizerijo od električnih traktorjev, jim bo pa to naredilo več škode kot koristi.


Helikopterjev verjetno ne bo, ampak električni avti in traktorji pa bodo čez 30 let, v to si lahko prepričan :) Če boš zadevo do konca razmislil boš videl da obstaja vsaj 95 % verjetnost da bo to res.

"In jaz nimam nič proti električnim traktorjem, samo morajo it po vrsti, od velikih proti malim, enako kot pri avtih. Ker z malim električnim ne boš naredil dost profita (niti izgube)."

Končno ena pametna od tebe :) Se strinjam :)

Theblueone:"Niti niso 50 kw vodi do vsake kmetije realni."

Si me že razočaral, spet ga biksaš. So r
ealni. Do skoraj vsake kmetije so realni, če se potrudiš pa prav do vsake.

"Če bo kdo začel prodajat mizerijo od električnih traktorjev, jim bo pa to naredilo več škode kot koristi."

Ja A pri John Deere so pa neumni praviš? Ker oni razvijajo električne traktorje veš :)

pirat ::

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



BRAVO Z SVOJIM POSTOV SI POKAZAL CELEMU ŠIRNEMU SVETU KAKŠEN ZARUKAN IDIOT SI, BRAVO!!! ;) ;)

Sem diplomiran inženir strojništva in ne tak namišljen v vrtcu, ne sklepaj po sebi ;)


Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike. :D Meni se bere, kot da si star recimo 7.

Jaz nivo komunikacije zgolj prilagajam sogovorniku. Kaj naj se trudim z vkljudnim in argumentiranim odgovorom nekomu, ki sam zase v vsakem postu trdi da je diplomirani inženir strojništva in zato edini poklicani, da ocenjuje kako bo čez 30 let. Nima smisla, lahko da je pravno gledano res odrasel in lahko da ima res diplomo strojnega faksa, ampak eno je:
- kaj je tehnično možno izvesti (recimo tehnično je bil možen pristanek na luni že več kot 50 let nazaj);
- drugo pa je vprašanje kaj je tudi smiselno oz. upravičeno (upravičeno iz kakršnihkoli razlogov - okoljevarstvenih, ekonomskih, zdravstvenih, itd...).
Verjamem, da je električni traktor tehnično možen. Ne verjamem, da bo polnjenje takšnega traktorja potekalo tako, kot si zamišlja engineer007. In če bi bil pravi inženir, bi vedel, da je del razvoja tudi razmišljati o tem kako rešiti ta problem polnjenja. Pa ni. Samo s sklicevanjem na lastno avtoriteto nabija, da čez 30 let bomo že videli .... ja, saj tudi trivialno že 20 let letamo na luno in tudi elektriko si do doma povsem trivialno že od Tesle dalje prenašamo po zraku.

fikus_ ::

Na družinskih kmetijah so redki dnevi z 16 ur/dan dela, za kmetijske "firme" pa to ni nič nenavadnega, še posebej v sezono, traktoristi se menjajo. Ras pa je, da v SLO ni veliko takšnih uporabnikov. Če pa greš na sever, je pa veliko več tega in seveda v ZDA.

Comparator ::

Utk je izjavil:

Takšne ki bi delali cel dan in imeli 500 kWh baterijo. Taka baterija stane cca 50 tisoč EUR in zdrži 30-50 let. To se da že danes. Za določene use-case in pri zadostnem številu ur uporabe bi se tudi finančno splačalo že sedaj.

Problem je da takšnega traktorja še ni narejenega. Zakaj ga še ni pa so špekulacije. Moja špekulacija je da ga ni še zato, ker se ne bi prodal v zadostnem število da bi se splačalo ga razvijati.


50 jurjev bi po tvoji računici prišparal na veliki kmetiji tak traktor v kolk, petih letih? Kako se potem ne bi prodal v zadostni količini? Kaj bi cena, recimo, 30 jurjev, naredila več kot 50 jurjev, če se oboje kmalu splača?


Prvič kot prvič vpračilna doba investicije je odvisna od razlike v ceni med EV traktorjem in navadnim, ter od števila delovnih ur, porabe in še česa. Ne moreš posplošiti kar na 5 let. Lahko je 5 let, lahko je več. Odvisno od razmer.

Ljudje niso racionalni v svojih odločitvah kar verjamem da ti je tudi jasno :) tega se zavedajo tudi proizvajalci električnih traktorjev.

Ena stvar pa drži definitivno: najprej bo prišlo do masovne lektrifikacije osebnih avtomobilov, šele nato bo prišla na vrsto elektrikicija traktorjev. Razlogi so različni: od različnih načinov uporabe in različnih "konic", do tega da imamo opravka z kmeti, ki so v povpreču ZELO VEZANI NA TRADICIJO in NAVADE.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Zakaj se pol peniš, če ti pravim, da noben kmet ne bo polni traktorja 2 uri sred dneva?

fikus_ ::

"Ljudje niso racionalni v svojih odločitva. . ."

Točno. In tako se nekateri otepajo novosti, drugi pa jih sprejemajo. In obojni so do neke mere neracionalni.

Sicer pa ne pisat, kaj bo čez 30 let, ker še vrhunskim "napovedovalcem" prihodnosti se močno zalomi. Čez 30 let marsikoga med nami ne bo več med živimi.

Comparator ::

Utk je izjavil:

Zakaj se pol peniš, če ti pravim, da noben kmet ne bo polni traktorja 2 uri sred dneva?


Nič se ne penim. Pravim samo da bi se mu to splačalo če bi zato dobil za 20 jurjev cenejši traktor po današnjih cenah. Ali pa za 10 jurjev cenejši po cenah čez 20 let. Ampak oba veva da ljudje ravnajo neracionalno in nebi žrtvovali niti ure spanja da bi prihranili 20 jurjev. Jaz bi žrtvoval 2 uri spanja nekajkrat na leto. Ti nebi kot praviš. Stvar odločitve. Stvar racionalnosti.

fikus_ je izjavil:

"Ljudje niso racionalni v svojih odločitva. . ."

Točno. In tako se nekateri otepajo novosti, drugi pa jih sprejemajo. In obojni so do neke mere neracionalni.

Sicer pa ne pisat, kaj bo čez 30 let, ker še vrhunskim "napovedovalcem" prihodnosti se močno zalomi. Čez 30 let marsikoga med nami ne bo več med živimi.


Ja ne tisti, ki preračuna da se mu nekaj splača in da bo prišparal 20 jurjev v zameno pa žrtvuje par ur spanja 2x na leto PA TEGA NE NAREDI JE NERACIONALEN.

Tisti ki pa to naredi (sprejema novosti) tak pa je racionalen in se mu to TUDI SPLAČA.

Čez 30 let bo večina prodanih avtomobilov električnih, traktorjev prav tako. Zapiši si moje besede in se jih spomni čez 30 let in boš videl da sem imel prav :)

Utk je izjavil:

A 18 ni dovolj? In kaj če bi moral takrat sred noči, ali največje panike, it polnit računalnik nekam za 2 uri? Bi naslednjič spet kupil tak računalnik?


Če bi bil tak računalnik cenejši za 20 jurjev pol bi. Ker se to splača. In noben ni rekel da 18 ur ni dovolj. Rekel sem da bi lahko tudi v špici 2x na leto si vmes vzeli 2 uri pavze in napolnili in pač 2x na leto spali 2 uri manj. Not a big deal.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Glede na to kakšne kvasiš, ti ne bi pripisal, da imaš papir, na katerem piše Diploma.

Še enkrat, trg bo pokazal, kaj je pravo, ali pa bo politika "prisilila" v uporabo ET. Vedno obstaja nekaj intuzijastov, tako kot oni v prilepljeni povezavi.


Lep dan (z Električnim ali Dizel traktorjem)

Magic1 ::

Jao ste zataval v traktorje. Zdej bo šla verjetno vsa avto industrija v zimsko spanje za nekaj let in bo folk čist zadovoljen z obstoječimi vozili. Kriza je že tukaj, ne bo denarja za neke fancy drage novitete. Sploh pa ne more bit v industriji Tesla style posla, ko na popravilo čakaš mesece.
Magic

Valvoline ::

Ce se gremo cistega P/P, se danes strom nima za burek proti cngju, se pri vozilih ne. Ce se ukine nocni tok, kar pa se bo zagotovo zgodilo je se danec cenej se vozit na cng (racunam cenp pri gen-i 50c na kg kljub temu da je 5 kratnik borzne cene 10c).
110kw po kmetijah? Kolk kmetij/his/stanovanj je zgorelo se pri 220v, vsak dan bodo kresovi, to bo treba stevilo gasilcev najmanj podeseterit. Kilo bakra je 10-20e, si sploh lahko prestavlja kdo kolk je realna cena takega omrezja?

Comparator ::

pirat je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Comparator je izjavil:



BRAVO Z SVOJIM POSTOV SI POKAZAL CELEMU ŠIRNEMU SVETU KAKŠEN ZARUKAN IDIOT SI, BRAVO!!! ;) ;)

Sem diplomiran inženir strojništva in ne tak namišljen v vrtcu, ne sklepaj po sebi ;)


Daj preberi se enkrat, potem pa pomisli, ce je tvoj naziv vreden tvoje retorike. :D Meni se bere, kot da si star recimo 7.

Jaz nivo komunikacije zgolj prilagajam sogovorniku. Kaj naj se trudim z vkljudnim in argumentiranim odgovorom nekomu, ki sam zase v vsakem postu trdi da je diplomirani inženir strojništva in zato edini poklicani, da ocenjuje kako bo čez 30 let. Nima smisla, lahko da je pravno gledano res odrasel in lahko da ima res diplomo strojnega faksa, ampak eno je:
- kaj je tehnično možno izvesti (recimo tehnično je bil možen pristanek na luni že več kot 50 let nazaj);
- drugo pa je vprašanje kaj je tudi smiselno oz. upravičeno (upravičeno iz kakršnihkoli razlogov - okoljevarstvenih, ekonomskih, zdravstvenih, itd...).
Verjamem, da je električni traktor tehnično možen. Ne verjamem, da bo polnjenje takšnega traktorja potekalo tako, kot si zamišlja engineer007. In če bi bil pravi inženir, bi vedel, da je del razvoja tudi razmišljati o tem kako rešiti ta problem polnjenja. Pa ni. Samo s sklicevanjem na lastno avtoriteto nabija, da čez 30 let bomo že videli .... ja, saj tudi trivialno že 20 let letamo na luno in tudi elektriko si do doma povsem trivialno že od Tesle dalje prenašamo po zraku.


Ne ti napadel si me brez razloga zato ker si zarukan idiot. To drži kot pribito.

"aj je tehnično možno izvesti (recimo tehnično je bil možen pristanek na luni že več kot 50 let nazaj);
- drugo pa je vprašanje kaj je tudi smiselno oz. upravičeno (upravičeno iz kakršnihkoli razlogov - okoljevarstvenih, ekonomskih, zdravstvenih, itd...)."

Seveda to se strinjava da je razlika in nikdar nisem rekel da ni. Pravim da se bi marsikateremu kmetu (nek manjši procent kmetom) splačalo kupiti električni traktor ŽE DANES ČE BI OBSTAJAL. Ampak ne obstaja. Zakaj ne obstaja pa verjetno veš (hint: manjši procent )

Čez 30 let bo pa procent kmetov ki se jim bo električni traktor splačal VELIKO VEČJI. In večina prodanih bo električnih.

Kot sem omenil najmanj že ene 15 krat (pa ti nisi bral vseh postov za nazaj ker si preveč len): POZABI POLNJENJE ČEZ DAN. TRAKTOR NA ELEKTRIKO TI BO DELAL CEL DAN. Nato ga boš dal polniti v svoji domači garaži preden boš šel spat.

To je vsa zgodba. Se bi pa tudi vmesno polnjenje OBJEKTIVNO GLEDANO splačalo. Zato ker potrebuješ na ta način 2x manjšo baterijo. Ker tako ali tako potrebuješ polnjenje čez dan 1x samo 2x na leto.

Objektivno gledano bi bilo to ŠE BOLJŠE. Ampak ljudje so tako neracionalni da si ne bodo ODŠKRTNILI 2 uri spanja 2x na leto, da bi PRIHRANILI DODATNIH 10-20 jurjev. Jaz bi. V eni uri ODŠKRTNJENEGA spanja zaslužiš 250 €. (20k, 20 let, 2x na leto po 2 uri).

250 € na uro je taka urna ostavka, kot da bi imel 42 jurjev NA MESEC. TO SE SPLAČA :)

fikus_ je izjavil:

Glede na to kakšne kvasiš, ti ne bi pripisal, da imaš papir, na katerem piše Diploma.

Še enkrat, trg bo pokazal, kaj je pravo, ali pa bo politika "prisilila" v uporabo ET. Vedno obstaja nekaj intuzijastov, tako kot oni v prilepljeni povezavi.


Lep dan (z Električnim ali Dizel traktorjem)


Ne kvasim ničesar, samo ti ne razumeš ;)

Zdej zakaj ne razumš je pa drugo vprašanje, lahko da si IDIOT, ali pa recimo nimaš zadosti možganskih kapacitet za razumevanje ali pa SAMO NOČEŠ RAZUMETI. Nekaj od tega.

Trg bo pokazal seveda. Trg čez 30 let bo tak da bo večina prodanih traktorjev eelektričnih. Avtov tudi. Mark my words ;)

Lep dan.

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

And now for something completely different (on topic):

Kako veš da so EV prava stvar? Ko avtomobilski novinarji začnejo kupovati svoje osebne EV:

- (Miloš živi trajnostno, 1. del) 10 razlogov, zakaj sem kupil električni avto

- Dušan Lukič (bivši urednik AM) je sedaj vodja projekta Nova mobilnost pri podjetju Porsche Slovenija.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Comparator ::

Valvoline je izjavil:

Ce se gremo cistega P/P, se danes strom nima za burek proti cngju, se pri vozilih ne. Ce se ukine nocni tok, kar pa se bo zagotovo zgodilo je se danec cenej se vozit na cng (racunam cenp pri gen-i 50c na kg kljub temu da je 5 kratnik borzne cene 10c).
110kw po kmetijah? Kolk kmetij/his/stanovanj je zgorelo se pri 220v, vsak dan bodo kresovi, to bo treba stevilo gasilcev najmanj podeseterit. Kilo bakra je 10-20e, si sploh lahko prestavlja kdo kolk je realna cena takega omrezja?


Valvorine: kvasiš NEUMNOSTi in ZELO SLABO bereš!

Noben ni rekel 110 kW pri kmetijah. Rekli smo 110 kV pri polnilnici za tovornjake. Razlika je kot noč in dan. Eno je moč, drugo je napetost. Eno je na kmetiji, eno je na polnilni postaji. PA DAJ BOLJE BERI NO.

Za polnjenje avtomobilov je 5 kW zadosti, toliko ima vsaka hiša že sedaj. Za polnjenje traktorjev je pa 50 kW zadosti, toliko pa lahko vsaka hiša dobi če plača ene 7 jurjev. Nobeni kresovi ne bodo, to so tvoje NEBULOZE, ker nimaš pojma kako stvari delujejo.


Valvorine: "Ce se gremo cistega P/P, se danes strom nima za burek proti cngju, se pri vozilih ne. Ce se ukine nocni tok, kar pa se bo zagotovo zgodilo je se danec cenej se vozit na cng (racunam cenp pri gen-i 50c na kg kljub temu da je 5 kratnik borzne cene 10c)."

NI RES! Avto na štrom ima nižjo ceno vožnje na 100 km. Mnogo nižjo ceno

CNG avto: 5kg*0,5 EUR = 2,5 EUR na 100 km
električni avto: 13 kWh x 0,12 EUR/kwh= 1,56 EUR na 100 km

Razlika je 2,5 / 1,56 = 1,6. CNG je dražji za 60 %. 60 procentov! Cng nima za burek proti električnemu. In upoštevali smo TA DRAGO TARIFO in tvojo IMAGINARNO CENO CNG-ja, ki ga na nobeni polnilnici ne bo mogoče dobiti po taki ceni!
Cene kilograma CNG-ja so 0,93-1,21. Ne pa 0,5 EUR kot si ti trdil. Za 2x si se zlagal.

Kar nekaj nakladaš.

Še vir za 13 kwh/100 km. Realne porabe uporabnikov. Zdeli 47,5 kWh kapaciteta z 365 km dosega pri combined vožnji.

https://ev-database.org/car/1177/Tesla-...

J.McLane je izjavil:

And now for something completely different (on topic):

Kako veš da so EV prava stvar? Ko avtomobilski novinarji začnejo kupovati svoje osebne EV:

- (Miloš živi trajnostno, 1. del) 10 razlogov, zakaj sem kupil električni avto

- Dušan Lukič (bivši urednik AM) je sedaj vodja projekta Nova mobilnost pri podjetju Porsche Slovenija.


Najs :) Če znaš zračunati veš da so električni avtomobili prava stvar. Če ne znaš in nasedeš antipropaganti pol pač ne veš in narobe misliš :)

Zgodovina sprememb…

Comparator ::

Cene kilograma CNG-ja so 0,8-1,21. Ne pa 0,5 EUR kot si ti trdil. Za 2x si se zlagal.



In tudi če upotevamo tvojo IZMIŠLJENo ceno, ki je zlagana za 2x (kao 0,5 EUR pa ni na nobeni polnilnici toliko) je cng ŠE VEDNO 60 % dražji od električnega avto IN TO ČE GA NAPOLNIŠ Z DRAGO TARIFO ELEKTRIKE.

Lahko pa upoštevamo Italijanski CNG na polnilnici (ki je eden najcenejših) in cenejšo tarifo elektrike, vse po realnih podatkih in dobimo in dobimo:

CNG avto: 5kg*0,93 EUR = 4,65 EUR na 100 km
električni avto: 13 kWh x 0,08 EUR/kwh= 1,04 EUR na 100 km

Razlika je 4,65 / 1,04 = 4,47. CNG je od električnega avta dražji za 447 % !!! In ti praviš da električni avti nimajo za burek. Ne bit deluden no! Tvoji CNG avti nimajo za burek! :) več kot 4x dražja vožnja. pfuuf.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Najs :) Če znaš zračunati veš da so električni avtomobili prava stvar. Če ne znaš in nasedeš antipropaganti pol pač ne veš in narobe misliš :)

Jaz vem in se strinjam, da so prava stvar. Ampak če grem zdaj v salon po karavana (ne suva), ki je sposoben povlečt prikolico (ni treba, da posebej težko), bom plačal koliko, če bom sploh kaj dobil? In to po 10 letih odkar so prava stvar. In nihče ne misli, da je tehnično nemogoče naredit električnega karavana. Samo pač ga ni še nihče naredu, vsaj ne za normalen denar.
Misliš, da bo pri traktorjih kaj drugače? Najprej bo en ali dva, ki ne morta bit za vse dobra že zato, ker niti zdaj noben dizel ne bi bil dober za vse. In to bo trajalo in trajalo preden bo zares kaj od tega.

Comparator ::

Utk je izjavil:

Najs :) Če znaš zračunati veš da so električni avtomobili prava stvar. Če ne znaš in nasedeš antipropaganti pol pač ne veš in narobe misliš :)

Jaz vem in se strinjam, da so prava stvar. Ampak če grem zdaj v salon po karavana (ne suva), ki je sposoben povlečt prikolico (ni treba, da posebej težko), bom plačal koliko, če bom sploh kaj dobil? In to po 10 letih odkar so prava stvar. In nihče ne misli, da je tehnično nemogoče naredit električnega karavana. Samo pač ga ni še nihče naredu, vsaj ne za normalen denar.
Misliš, da bo pri traktorjih kaj drugače? Najprej bo en ali dva, ki ne morta bit za vse dobra že zato, ker niti zdaj noben dizel ne bi bil dober za vse. In to bo trajalo in trajalo preden bo zares kaj od tega.


"Jaz vem in se strinjam, da so prava stvar."

Lepo da to veš. :) Zakaj karavana? Kupi teslo model 3 za 40 jurjev. Lahko vleče prikolico tud več kot 2 toni težko. Še več teslin električni avto je povlekel tudi 150 TON težko potniško letalo (poglej na youtube ko so delali stunt za reklamo).



Seveda da bo trajalo nekaj časa. Pri avtih bo prej, pri traktorjih pa mal kasnej. Čez 30 let pa sigurno.

Zgodovina sprememb…

««
846 / 1168
»»