» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
576 / 1166
»»

BT52 ::

Unknown_001 je izjavil:

In oba sta nasedla izključno zaradi malomarnosti. Tako kot je černobilski reaktor stopilo, ker so kljub okvaram na sistemu delali preobremenitvene teste. Genijalci pač.


No bolj napaka sistema. Mislim Socializem pa to. En je bil tata mata in njega se je poslušalo. Pač za ceno... No vemo kako.... Saj jo plačujemo. Res žalostna zgodba.


Zato lahko samo upamo, da bo z vidika obdržitve energetsko potratne družbe fuzija uspela.

Drugače (beri REALNOST) bomo mogli obrnit OVE list, ki se ga dolgo izogibamo. No predolgo pravzaprav. Kakorkoli meni osebno je prehod na EV z vidika domače elektrike dejaskop daleč največja politična, gospodarska prednost. Lahko temu rečemo neodvisnost od zunanjih faktorjev. Pravzaprav bi mogla bit država prva, ki bi strmela k temu cilju. Ali pa vsaj EU, kot skupnost. Če že sami nimamo jajc. Bolje saj si manj odvisen od Rusov, Arabcev, Jenkijev...

jb_j ::

Jenkiji so delno proti,
ker ima zdj VW plane za EV vozila.

Trump že pametuje arabcem, da črpajo premalo nafte,
in so previsoke cene.

(arabci so hotl kupt teslo,
s kakšnimi nameni, nihče ne ve)

Je pa Musk prvo napovedal odstop tesle iz delniškega trga, (zaradi nekega podjetja, ki je hotlo prevzet teslo, baje neka arabska skupina)
potem odkup delnic,
(najbrž pa jih je velik kupu, ko jim je cena padla zaradi teh izjav)
dobil je pa nekih 20miljonov kazni.
pri najbrž okoli 1000 mijardnem kapitalu.
(dobr, musk ima okoli 20 miljard premoženja nekak)

ima pa v lasti paypal,spacex,teslo in najbrž še malo morje podjetij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

J.McLane ::

Unknown_001 je izjavil:

BT52 je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

BT52 je izjavil:

jb_j je izjavil:

aja pa motorji z notranjim izgorevanjem imajo okoli 60% izkoristek,
kar pomeni, da gre 40% energije v nič.


Nope. Za info: Klasični motor navadno okoli 20-30%. Zdaj moderni trubo mortoji mogoče do kakih 35%. Zdaj Toyota z motorji, ki imajo Aktinsov cikel dosega do 40%. Dizli so navadno vedno nad 40%.

Brake-specific fuel consumption @ Wikipedia


Pri kakšnem režimu delovanja?


Dobro vprašanje.

Za one Manov motor sem pogledal VIR datasheet stran 48

https://marine.man-es.com/applications/...
Si pa predstavljam, da so številke prikazane v najbolj ugodni situaciji. :D


Uh... to bo treba naštudirat. Mislim sj nek teoretičn izkoristek cikla znam zračunat pri danih parametrih, sam kle je jeba ker računalnik sproti kontrolira in spreminja VSE.


Vsedi se v Priusa, v OBD vklopi cheap 20€ bluetooth adapter, potegni dol aplikacijo za Android in glej BSFC v živo med vožnjo. Imaš vse potrebne senzorje navor, obrate in fuel flow. Ne vem če obstaja še kakšen drug avto s fizičnim senzorjem navora, da bi to lahko gledal v živo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

jernejl ::

jb_j je izjavil:

Vem za tega, ki sem ga objavil prej, in za tistega, ki vem da se je zgodil v okolici cresa.
In nisem brskal več kot 5-min za te podatke.

In to so le javni podatki.

Dve ali tri nesreče tankerjev, kjer ni prišlo do ničesar resnega, so torej po tvoje hujše od ene nesreče pri HE, ki je zahtevala 13 življenj?

jb_j ::

jernejl je izjavil:

jb_j je izjavil:

Vem za tega, ki sem ga objavil prej, in za tistega, ki vem da se je zgodil v okolici cresa.
In nisem brskal več kot 5-min za te podatke.

In to so le javni podatki.

Dve ali tri nesreče tankerjev, kjer ni prišlo do ničesar resnega, so torej po tvoje hujše od ene nesreče pri HE, ki je zahtevala 13 življenj?


Ne, imajo pa dober potencial da ob eni nesreči tankerja uničimo par sto ali tisoč življenj živali,
in dolgoročen neoobisk vseh obalnih predelov.
Baje skoraj nihče ne obiskuje obale, kjer nafta mori živali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

Baje,
lahko pa nardijo potem obalo in reklamo ala Apple,

Nihče se ne kopa v nafti,
zakaj se vi ne bi? (It's unique, and for change it's not white)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jernejl ::

Ne, imajo pa dober potencial da ob eni nesreči tankerja uničimo par sto ali tisoč življenj živali,

No, hidroelektrarne nimajo samo potenciala, ampak kar sproti uničujejo življenja živali. Včasih pa tudi ljudi.

jb_j ::

jernejl je izjavil:

Ne, imajo pa dober potencial da ob eni nesreči tankerja uničimo par sto ali tisoč življenj živali,

No, hidroelektrarne nimajo samo potenciala, ampak kar sproti uničujejo življenja živali. Včasih pa tudi ljudi.


Jep tukaj je tut problem,
kako ribe preusmert v pravilen tok,
da jih ne zmelje generator energije.

(mogoče nekakšna mreža, ker baje imajo hidroelektrarne nek bypass, in da je žičnata mreža pred vsako hidroelektrarno)
to ste se dobr spomnl, svaka čast, da imam forum za dobre debate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

zdj boste še rekl, žičnata mreža okol veternih elektrarn. (oz. propelerjev)
sami fakn naravovarstveniki na tem slo-tech forumu.

kje bom potem dobil piščančjo salamo,
če piščanec ne prileti v vetrno elektrarno.

ali kje bom dobil tuno,
če jo ne zmeljejo na hidro-elektrarni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

BigWhale ::

Dej, mal ste ze off-topic. Lahk se probate prijavit na IRC in se tam zmenite.

Unknown_001 ::

BigWhale je izjavil:

Dej, mal ste ze off-topic. Lahk se probate prijavit na IRC in se tam zmenite.


No... dokler smo malo, je še v redu. Ko bomo pa preveč nam pa povej šefe.

jb_j je izjavil:

jernejl je izjavil:

Ne, imajo pa dober potencial da ob eni nesreči tankerja uničimo par sto ali tisoč življenj živali,

No, hidroelektrarne nimajo samo potenciala, ampak kar sproti uničujejo življenja živali. Včasih pa tudi ljudi.


Jep tukaj je tut problem,
kako ribe preusmert v pravilen tok,
da jih ne zmelje generator energije.

(mogoče nekakšna mreža, ker baje imajo hidroelektrarne nek bypass, in da je žičnata mreža pred vsako hidroelektrarno)
to ste se dobr spomnl, svaka čast, da imam forum za dobre debate.


Ta problem z ribami je rešen. S strani imajo umetno speljane brzice. Pred vstopom v turbino je ogromna mreža, ki zadrži naplavine. Vzdolž jezu so tirnice za konzolni žerjav, ki pobira svinjarijo. Ok... gremo na ribe.

Kaj pa če ribica pride skozi rešeto? Po domače rečeno jo malo pretrese in izvrže skozi (v enem kosu)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Pardon, sem pogledal slikovni arhiv... portalni žerjav.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

telexdell ::

jb_j je izjavil:

se mi zdi, da počas izpadam iz teme,
ker telexdell, navaja konkretne podatke.

(se mi zdi, da zagovarja EV, samo ne razumem vseh računov, ker imam dokončano le srednjo šolo)

Ne se sekirat. Tudi kakšen doktor s FDV jih ne:):)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WarpedGone ::

BTW., there's another thing that might boost Tesla Model 3 demand in Europe that I haven't seen mentioned here yet: unlike the U.S. where over ~90% of new cars are sold with automatic transmission, in Europe it's the exception: for example in Germany only about ~20% of the cars are sold with automatic transmission. Also, to get a driver's license you have to practice on and use a manual shift car, which gives manual transmission a head start.

So the 'first time EV test drive experience' is going to be even more brutal to the ~80% of German new car customers who never drove an automatic in their life before...

BTW., this factor I believe also explains why smaller EVs are particularly popular in Europe: beyond the small form factor that is useful in dense cities, many women do not enjoy operating complex machinery, but automatic transmission is not standard with smaller ICE cars and even when offered it is disproportionately more expensive. With an EV you get automatic transmission 'for free'.

So while the sedan market is already twice as large in Europe as in the U.S. due the higher fuel costs of most SUVs and due to the size, effective demand for the Model 3 could be even higher, due to its automatic transmission and the continuous acceleration.
Zbogom in hvala za vse ribe

Truga ::

lmao, kdo si je pa to zmislil? komot dobis izpit za avtomatike pri nas, veliko ljudi nikoli ne vozi s salterji.

Gregor P ::

Ah Američani pač; tako kot nas želijo učiti prava na podlagi njihove malo več kot 200-letne zgodovine in popolnoma ignorirajo, da se gremo mi to že malo dlje (kakšni dve tisočletji) 8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

hmm ::

Resda komot dobiš izpit za avtomatike, ampak je to nedvomno izjema in ni res, da veliko ljudi nikoli ne vozi z ročnim menjalnikom ... bi rekel, da je odstotek zelo majhen, se pa verjetno veča, če se veča prodaja avtomatik avtov. Je pa avtomatik pri nas po mojem še vedno luksuz (pa pustimo definicijo te besede), zato je vsaj pri cenovni primerjavi EV/ICE potrebno to upoštevati - avtomatik je pri veliko vozilih stvar doplačila oz. se pojavi šele pri višjih rangih motorjev oz. opreme.

Spock83 ::

En mali problem.

Unknown_001 ::

Truga je izjavil:

lmao, kdo si je pa to zmislil? komot dobis izpit za avtomatike pri nas, veliko ljudi nikoli ne vozi s salterji.


In to je kretenizem. Ker potem si obsojen samo še na avtomatiko. Dejansko je to nek polovičarski izpit ki ti realno ne omogoča vozit kateregakoli vozila.

Vsaj tako so nam v avtošoli razložili. Avtošola te mora izšolat tako, da boš zmožen obvladovati vsa vozila, ki spadajo v poučevano kategorijo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Gregor P ::

Če gremo nazaj na EV, živimo torej ravno še v obdobju, ko so potrošniki beta preizkuševalci EV in za razvoj tehnologije plačujejo okoli 10k evrov več za tovrstna vozila (sofinancirajo proizvajalce, ki seveda tudi sami investirajo znatna sredstva v to); zato jim države priskočijo na pomoč z različnimi subvencijami, davčnimi olajšavami ipd. (prej je pa zadeve testirala kakšna vojska ob izdatnih sredstvih iz državnega proračuna ipd. preden so bili produkti zreli za na trg).

Vprašanje je sedaj, kdaj bomo izstopili iz "beta obdobja" in se bodo temu primerno spremenile tudi ostale okoliščine (dokončne cene EV, ukinitev subvencij, olajšav, vpeljava dodatnih trošarin, davkov zaradi posodobitve oz. izgradnje nove infrastrukture, pa tudi zaradi izgube finančnih virov iz naslova fosilnih goriv za državne proračune itd.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Machete ::

Ne razumem v čem je težava? Avtomatika se navadiš vozit v istem trenutko, kot ti en pokaže. Torej v cca 5 skeund.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

RedDrake ::

Spock83 je izjavil:

En mali problem.


FUD shorterjev in hejterjev. A ne vidš da je prej polil z vodo cel avto da je zmrznu?
Če ti jaz čez par dni zlijem en lamb'r vode po avtu ob 3h zjutri boš tut zuni ostal. Sam ti v svojem ICE naciwagnu nimaš predgretja, pa boš šel peš na šiht ...
Mislim, haalo, vidm da je fejk iz aviona.

Tesli itak par minut prej naštimaš da greš in se usedeš v 22°C avto, pa nima veze a je zuni -20 al' pa +40.
Itak pa, če nimate za garažo si ne kupujte najboljšega avtomobila na svetu.
Sam najboljš za najboljš je moj moto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

Spock83 ::

Kaj se zdaj napihujes. :D Jaz sem povedal ce se bo vse izslo bom narocil 3jko decembra

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Truga ::

Unknown_001 je izjavil:

Truga je izjavil:

lmao, kdo si je pa to zmislil? komot dobis izpit za avtomatike pri nas, veliko ljudi nikoli ne vozi s salterji.


In to je kretenizem. Ker potem si obsojen samo še na avtomatiko. Dejansko je to nek polovičarski izpit ki ti realno ne omogoča vozit kateregakoli vozila.

Vsaj tako so nam v avtošoli razložili. Avtošola te mora izšolat tako, da boš zmožen obvladovati vsa vozila, ki spadajo v poučevano kategorijo.

wat? Na izpitu ti pol pise "kategorija X auto" al neki podobnega, in smes vozit avtomatike. Teh je tudi pri nas vedno vec, in ga komot dobis, ni nobenega problema z dobavo zaradi prevelikega povprasevanja ali kaj podobnega. Kje tocno je tu problem?

feryz ::

Spock83 je izjavil:

Kaj se zdaj napihujes. :D Jaz sem povedal ce se bo vse izslo bom narocil 3jko decembra
Decembra katerega?

Unknown_001 ::

Truga je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Truga je izjavil:

lmao, kdo si je pa to zmislil? komot dobis izpit za avtomatike pri nas, veliko ljudi nikoli ne vozi s salterji.


In to je kretenizem. Ker potem si obsojen samo še na avtomatiko. Dejansko je to nek polovičarski izpit ki ti realno ne omogoča vozit kateregakoli vozila.

Vsaj tako so nam v avtošoli razložili. Avtošola te mora izšolat tako, da boš zmožen obvladovati vsa vozila, ki spadajo v poučevano kategorijo.

wat? Na izpitu ti pol pise "kategorija X auto" al neki podobnega, in smes vozit avtomatike. Teh je tudi pri nas vedno vec, in ga komot dobis, ni nobenega problema z dobavo zaradi prevelikega povprasevanja ali kaj podobnega. Kje tocno je tu problem?


Na šalthebl ne smeš vozt, če si z avtomatikkm delal izpit.

Obratno pa gre.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Truga ::

Ja, in v cem je tu problem? Tako zadeve delajo po vsem svetu.

Spock83 ::

feryz je izjavil:

Spock83 je izjavil:

Kaj se zdaj napihujes. :D Jaz sem povedal ce se bo vse izslo bom narocil 3jko decembra
Decembra katerega?


Zdaj k pride.

RedDrake ::

Kul to. A ti se boš stegnu za najhitrejši avto na svetu al misliš bolj socialno izvedenko nabavit?

Spock83 ::

Bom videl kako bo cena. Kot vidim vse imajo premium paket. Ce mi bo budget dovolil bi AWD. Ce ne potem middle range varijanta. Bomo videli ce bo mozno narocilo.

RedDrake ::

Aha. Sociala pol.
Ce ni Performance AWD te lahko vsak čefurdžija v 10 let stari bemfli našiba. Se ne spodob to za Tesle, res ne ...

Truga ::

He had won the battle against himself. He loved the car.

Machete ::

Pri vozu nad 20K se ne govori ravno o budgetu. Razen, če si slovenec, ki da vse kar ima in še več za avto. Pol se pa vozi od Špara do Eurospina, kjer dobi cenejši sekret papir.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

RedDrake ::

V Eurošpinu dobiš ene stvari boljše kot v kakšni "Toscani" na LJ tržnici, kjer je vse kao super duper z 2-5x višjo ceno.
Naši bivši bratje že vejo kje kup'vat', n'č bat.

Machete ::

Ja res vrhunske smeti prodajajo. Razen mačje hrane, ni človeka vrednega artikla.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Unknown_001 ::

Truga je izjavil:

Ja, in v cem je tu problem? Tako zadeve delajo po vsem svetu.


Problem je v tem ker je izpit delan z avtomatikom stran vržen denar.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Stari maček ::

Se kdo spomni, da je kakšen diesel avtobus zgorel? Glede na to, da je električni, ki jih je sicer hudo malo, letos v Ljubljani...

Truga ::

Unknown_001 je izjavil:

Truga je izjavil:

Ja, in v cem je tu problem? Tako zadeve delajo po vsem svetu.


Problem je v tem ker je izpit delan z avtomatikom stran vržen denar.

Zakaj pa? Pac vozis avtomatika, kje je tu problem?

Stari maček je izjavil:

Se kdo spomni, da je kakšen diesel avtobus zgorel? Glede na to, da je električni, ki jih je sicer hudo malo, letos v Ljubljani...

Jaz sem se enkrat peljal z LPP dizlom ki je kar lepo zagorel. Je moral sofer gasit jaz pa naslednji bus cakat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

Stari maček ::

Truga je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Truga je izjavil:

Ja, in v cem je tu problem? Tako zadeve delajo po vsem svetu.


Problem je v tem ker je izpit delan z avtomatikom stran vržen denar.

Zakaj pa? Pac vozis avtomatika, kje je tu problem?

Stari maček je izjavil:

Se kdo spomni, da je kakšen diesel avtobus zgorel? Glede na to, da je električni, ki jih je sicer hudo malo, letos v Ljubljani...

Jaz sem se enkrat peljal z LPP dizlom ki je kar lepo zagorel. Je moral sofer gasit jaz pa naslednji bus cakat.

Ampak ga je pogasil....

WarpedGone ::

I don't think ordinary ICE owner have any idea how miserable their cars actually are! Alright automatics are marginally better.....
Zbogom in hvala za vse ribe

Spock83 ::

RedDrake je izjavil:

Aha. Sociala pol.
Ce ni Performance AWD te lahko vsak čefurdžija v 10 let stari bemfli našiba. Se ne spodob to za Tesle, res ne ...


Z vecino opreme in 4.5 sek do 100 mislim da je kos vsakemu novemu bemflu. M3 so M5 so itak vsaj 2x drazje.

Unknown_001 ::

Truga je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Truga je izjavil:

Ja, in v cem je tu problem? Tako zadeve delajo po vsem svetu.


Problem je v tem ker je izpit delan z avtomatikom stran vržen denar.

Zakaj pa? Pac vozis avtomatika, kje je tu problem?.


Če nimajo kruha, naj jedo potico.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Machete ::

To nima nobenega smisla. Kašno potico. Če so delali za avtomatika, potem mislijo furat avtomatika.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Truga ::

A ce delas izpit za traktor ker hoces vozit traktor, si tud vrgel stran denar, ker ti sploh ne pustijo vozit reaktivca?

llc ::

Stari maček je izjavil:

Se kdo spomni, da je kakšen diesel avtobus zgorel? Glede na to, da je električni, ki jih je sicer hudo malo, letos v Ljubljani...


A misliš tole (30.6.18):

Unknown_001 ::

Machete je izjavil:

To nima nobenega smisla. Kašno potico. Če so delali za avtomatika, potem mislijo furat avtomatika.


In potem bo dal avto na popravilo, dobil za nadomestnga na šalthebl in si lahko samo prst v rit vtakne.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Gregor P ::

WarpedGone je izjavil:

I don't think ordinary ICE owner have any idea how miserable their cars actually are! Alright automatics are marginally better.....

Dejansko bi jaz pričakoval v 21. stoletju, da če se že ne more spremenit v "transformerja", da bo povprečen avto vsaj normalno letel; tako pa so beta EV vrhunec našega človeštva:'(

Sicer pa je bil moj prvi avtomatik Volvo 760 GLE; to pa zato ker so se zmotili pri naročilu, potem smo ga pa kar obdržali:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Unknown_001 ::

Gregor P je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

I don't think ordinary ICE owner have any idea how miserable their cars actually are! Alright automatics are marginally better.....

Dejansko bi jaz pričakoval v 21. stoletju, da če se že ne more spremenit v "transformerja", da bo povprečen avto vsaj normalno letel; tako pa so beta EV vrhunec našega človeštva:'(

Sicer pa je bil moj prvi avtomatik Volvo 760 GLE; to pa zato ker so se zmotili pri naročilu, potem smo ga pa kar obdržali:D


Kaviar "tech" snobi imate itak neke čudne filmske poglede na svet. Vidite samo tisto, kar vam popularna kultura prikaže.

Nihče pa ne pomisli koliko napredka je v samem avtomobilu kot celoti. Sploh kar se tiče elementov aktivne in pasivne varnosti. Tehnologije izdelave, kako se kljub vwčjim dimenzijam, zahtevam po varnosti prihrani na masi, materiali... avtomobile se popolnoma drugače dela kot 30 let nazaj. Ma že ob primerjavi novega in 10 let starega lahko vidiš razliko, če se le malo potrudiš.

Ampak to je za plebse preveč. Lažje se je delati pametnega, finega in govoriti o nekih dinozavrih, ker niso sposobni videti detajlov.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Brez neke vizije za naprej, obstaneš na mestu.

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

nekikr ::

Gregor P je izjavil:

Ah Američani pač; tako kot nas želijo učiti prava na podlagi njihove malo več kot 200-letne zgodovine in popolnoma ignorirajo, da se gremo mi to že malo dlje (kakšni dve tisočletji) 8-)

Mi? Kdo mi? Slovenci? Dve tisočletji? Lažeš. A Mezopotamci? Bučko, iz kje pa misliš da so Američani nastali? Zrasli na ameriških avtohtonih drevesih?
««
576 / 1166
»»