» »

Linux & Windows na enem trdem disku in PC-ju; 2 questions

Linux & Windows na enem trdem disku in PC-ju; 2 questions

povso ::

Trenutno imam Windows XP Professional. Že dolgo si želim naložiti Linux (imam Linux Suse) Imam tri diske (c:; d:; f:). Na lokalnem disku c:, ki sem ga poimanoval kar SISTEM imam naložene Windowse. Zanima me, kaj bi se zgodilo, če bi zraven nasnel Linux Sunse...

1. Naj raje Linux naložim na lokalni disk d:, ali f:? P

2. Zanima me, če bi se mi ob zaganjanju računalnika pokazalo, v kater operacijski sistem želim iti?

Prosim, pomagajte mi. Hvala

SaXsIm ::

linux ne moreš namestiti na c, d ali f. Linux potrebuje drug datotečni sistem (v win xp ntfs ali fat, linux ext3...). Lahko pa pri inštalaciji linuxa v disk managerju uporabiš prostor iz recimo d ali f. Prostor nato razdeliš na dva dela (root / in swap). Pri večini distribucij imaš zraven še boot manager (lilo ali grub), pri suse mislim da je grub. Pri inštalaciji te bo vprašalo če želiš, da ti v grub doda še windowse in potem te bo pri zagonu vprašalo kateri OS želiš naložiti.
Pa veselo uporabo!
SaXsIm

ank ::

Linux se naloži na svojo particijo, ki je lahko na istem disku kot windowsi ali pa na drugem. Torej najprej naredi particijo oz. dve particiji (eno za sistem in eno za swap space). Linux ti bo naložil grub. To je boot loader v katerem boš lahko izbiral kateri sistem naj zažene. Koliko se spomnim suse sam poskrbi, da je v zagonskem menuju tudi izbira za windows.

povso ::

Vredu,... še en problem

Zdaj mi piše da se mi bo ob namestitvi Linuxa formatiral disk, jaz pa tega nočem

opeter ::

povsicmatjaz, priporočam ti, preden se zaj*bavaš s formatiranjem in pariticioniranjem, da is priskrbiš VirtualPC, ki je po novem brezplačen in si v tega namestiš Linux. Tako boš imenj manj problemov, če ga boš želel odstraniti. Za poskus je VirtualPC totalno dovolj.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grub, Linux, Winsi- Bermuda triangle ;o)

Oddelek: Operacijski sistemi
181435 (1216) Brane22
»

Dual boot (Windows 7 & Ubuntu)

Oddelek: Operacijski sistemi
151681 (1356) softSi
»

išče se rešitev

Oddelek: Operacijski sistemi
191566 (1151) bluefish
»

Dva operacijska sistema na 1 rač (win xp - suse linux)

Oddelek: Operacijski sistemi
61289 (1214) bluefish
»

ntfs in linux? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1006466 (5010) SkIDiver

Več podobnih tem