» »

Tudi Thinkpadi gorijo

Tudi Thinkpadi gorijo

IBM - V soboto, 16. septembra 2006, je na letališču LAX v Los Angeles-u zagorel prenosnik podjetja IBM. Kot pravi bralec spletne strani Gizmodo, naj bi med čakanjem na svoj let opazoval neke druge potnike, ki so se na terminalu pripravljali za vkrcavanje v letalo, namenjeno v London. Tedaj pa je eden od njih naenkrat stekel iz vrste in na tla vrgel svojega ThinkPad-a, saj je ta že gorel. Vzrok za vžig je bila, kot se zadnje čase pogosto dogaja, baterija, kar pa je bolj presenetljivo -- avtor je preveril proizvajalčev seznam ogroženih modelov, a njegovega tam ni bilo. Omenjeni bralec, ki je o zadevi poročal, je na srečo imel s seboj digitalni fotoaparat in je med pogovorom z lastnikom laptopa posnel nekaj fotografij. Če ne marate Gizmoda, lahko o zadevi berete tudi na NotebookReview.


30 komentarjev

Jaka83 ::

Kaj ga je lepo zapeklo. Lastnik lahko samo upa, da bo podatke dobil z diska.

hamax ::

se mal pa bo prepovedan laptope vozt na avionu...

kuglvinkl ::

Se je ;). (no, nekatere)

netanyahu ::

PerS ::

To kurjenje prenosnikov je pa zadnje čase ratalo že precej moderno :D

Pa se kaj takega zgodilo tudi s HP prenosniki?

Pyr0Beast ::

Uff, fantu najbrž kr precej vroče ratalo :D
Tukaj se vidi, kako gasilni aparati na prah (kakršnih je 99.9% nameščenih) ne delujejo preveč dobro. Co2 so dosti bolj učinkoviti (in malce dražji), saj dejansko vir vžiga podhladijo in ne samo zadušijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

necromncr ::

Also, we got to overhear some of the not-so-computer-literate people on our flight talking about how laptop batteries can explode if you "get too many viruses on your computer.

Buaahahahaha!!!! :D :D :D

.. ravno par dni nazaj sem eni zenski iz malte predstavil Linux, da je zastonj in da je isti kot Winblows.. odgovor? Bolje da ga ne dobim, verjetno bo potem vse narobe.

.. cvetka dneva.

Matevžk ::

Tukaj se vidi, kako gasilni aparati na prah (kakršnih je 99.9% nameščenih) ne delujejo preveč dobro.

Offtopic firbec: po čem se to vidi?

Ups, še-ne-čisto-moj ThinkPad se je pa ravno zataknil nekje na "hitri" pošti (moral bi ga dobiti že v petek) -- da jim ni morda zažgal skladišča ali vozila? :D
lp, Matevžk

Berserk ::

Ne morm pogruntat za kero serijo gre. Ceprav mi deluje kaka R me prou zanima kaj je zaena.
Moja T upam da ne zagori, knock knock knock.....so pa prepovedali vnos Appleov in Dellov z vkljuceno baterijo na letala. groza.

klemen22 ::

Zanimivo. TOrej tudi to je ena od zadev zakaj so včasih prenosniki stali minimalno 400k sit in boljši nad milijon. Tistim vsaj ni zagorela baterija.;)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Jaka83 ::

Imam eno vprasanje: A to se zgodi tudi ce je notesnik ugasnjen in je baterija samo vtaknjena vanj al more bit notesnik prizgan oziroma kakorkoli uporabljat baterijo?

Ch4N93 ::

Dovolj je, če je baterija v prenosniku, saj naj bi se tako ustvaril nek stik, zaradi česar se baterija prazni in posledično vžge. Poglej povezane novice za več info.
Ni nam lahko...

darkolord ::

Lastnik lahko samo upa, da bo podatke dobil z diska.

disk je čisto na drugi strani 8-)

Ne morm pogruntat za kero serijo gre.

T

pirlo ::

Zanimivo. TOrej tudi to je ena od zadev zakaj so včasih prenosniki stali minimalno 400k sit in boljši nad milijon. Tistim vsaj ni zagorela baterija.;)


Thinkpadi so eni najdražjih glede price performance. Če pozabim tron ali kaj podobnega sta najcenejša HP in Acer pri katerih pa še nisem zasledil težav.

NeOman ::

Zdej samo se cakam kdaj bo moj Asus dobil tole gripo. Mogoce pa USB gasilni aparat ni tako slaba ideja:D .

...:TOMI:... ::

Za gašenje elektronski naprav, elektro marerijala in ostalih stvari je nabolj primeren CO2. Ni vsak rdeč aparat na peno ali prah ampak je lahko tudi na CO2, kar lahko razberemo iz etikete.
Tomi

tomslejko ::

tejli skoraj vsakodnevni požari prenosnikov me pa počasi že začenjajo skrbeti... zadnja stvar ki so jo želim je namreč da mi zgori mednožje medtem ko zaspim s prenosniko na nogah (recimo na vlaku, v avtu) :( .


PS: bo treba najti kako alternativo bateriji, v tem primeru se mi vodikova gorivna celica le ne zdi najbolša ideja ;)
Laibach NSK

Pyr0Beast ::

Zanimivo. TOrej tudi to je ena od zadev zakaj so včasih prenosniki stali minimalno 400k sit in boljši nad milijon. Tistim vsaj ni zagorela baterija.
Ja, tisti so tudi imeli NiCd baterije, nato nekateri NiMh, eni pa so že čez noč šaltali na Li.
Torej, kje je zdej problem.
Stik naredi laptop ali baterija? Pa zakaj nimajo termalne zaščite tele baterijce.

PS: bo treba najti kako alternativo bateriji, v tem primeru se mi vodikova gorivna celica le ne zdi najbolša ideja ;)
Razvijamo neki :D

Offtopic firbec: po čem se to vidi?
Po tem, da je prah 2.5m+ naokrog, po zicih, tleh, stuffu. Dejansko lahko več škode narediš z gašenjem, kot pa če pustiš, da stvar pogori.
npr. v trgovini z oblekami lahko prah naredi veliko škode, ker tudi po večih pranjih ne gre dol, in tako so obleke samo še za papir za denar.
co2 ne pusti nobenih madežev,
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

degenerik ::

svašta. sem dozdej mislil da baterije zagorije zgolj pri consumer dellih in applovih pedrskih belih prenosnikih, ne pa tudi na profi zadevah. smeh, dosedaj je klemna22 preganjal samo apple, zdej ga pa očitno skrbi tudi za preživeto T43ko :D
You see Larry? You see? This is what happens when you fuck a stranger in the ass!

Jaka83 ::

darkolord: Če je notesnik zalučal po tleh je lahko uničil tudi disk. Vem da imajo zaščito in vse, samo je velika verjetnost, da je fental kaj. Poleg tega pa je tu še prah, ki ni videti nedolžen in pa seveda vročina. Jaz v tem primeru ne verjamem na uspeh reševanja podatkov.

darkolord ::

Pomoje bi pa tole z novo baterijo in eno krpo 0:) čisto lepo delalo naprej

StajercSSS ::

Najbolš da maš skoz še eno flaško kcoj..Da lahk pogasiš,ko se vžge rač al pa jajca.. :D
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

CaqKa ::

kaj lahko dko pove kakšne so okoliščine da se je baterija vnela.. je bil računalnik v aktovki al kako.
počasi me je že namreč strah da se bo moj vžgal... ob vseh teh novicah... v čem je torej finta vžiga teh baterij?

TESKAn ::

Me zanima, če je kak skupni faktor vsem tem samovžigom. IMHO bi lahko bil razlog prevečkratno jemanje baterije ven in dajanje nazaj v notesnik - se ti obrabijo kontakti, kaj malo zamakne, ipd in imaš stik in sranje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

darkolord ::

Ni kar navaden stik... med proizvodnjo pridejo v celice nekakšni kovinski delci, ki plavajo v tekočini z litijem... Ti kovinski delci lahko preluknjajo 'separator', ki ločuje anodo in katodo in potem pride do kratkega stika

Jaka83 ::

Pozabil si dodat "cvvrrrzzzc - wooof". :D

Pyr0Beast ::

Sicer notri ni tekoči litij, ampak vseeno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

darkolord ::

Ni tekoč, je pa v elektrolitu not

the electrolyte is a lithium salt in an organic solvent

CaqKa ::

torej so ti obilno prenašali notebook in s tem premešali tekočino znotraj njega?

Pyr0Beast ::

.. površno bral

Ja, narbrž res, da se separator poškoduje res ni potrebna nevemkakšna sila, vendar pa ga majhni delci ne poškodujejo kar tako.
Torej je napaka v samem akkumulatorju in nima zveze s prenosnikom? Če je tako, potem bi se ti baterija vžgala tudi, če bi jo s seboj šetal. Ko se pa enkrat elektroliti začnejo mešati, tudi ni dobro biti zraven. Se čudim, da ni kej počilo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AACS razbit

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
234773 (3356) SasoS
»

Zunanji zaslon na prenosniku

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
72710 (2366) Smeagol
»

Canonovi prenosni pregledovalniki fotografij

Oddelek: Novice / Diski
52696 (2394) BluPhenix
»

Pohekan PSP firmware 2.0

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
134457 (3350) cnZz
»

USB čitalec/zapisovalec SIM kartic

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
95351 (5036) GoGy

Več podobnih tem