» »

Analiziranje besedila pri SLO

Analiziranje besedila pri SLO

Michaelosz ::

Pri SLO smo dobli nalogo, da mormo analizirat neko prozno besedilo. Lahko je tudi pesem. Zaj pa se meni niti približno sanja ne, kak se to naredi. Pa b vas proso, če ma kdo kaj takega naretega, da mi pove, pa mu dam mail, al pa če mi pove, kak naj narejim.:) Vsebovat pa more: Kdo je pripovedovalec(prvoosebni, fiktivni,...), potem snov, motiv, temo, idejo ali misel. To je to! Pa naloga more bit do jutri :D . Hvala!

Matek ::

Ugotoviti pripovedovalca ponavadi ni problem - če govori v prvi osebi (Stopil sem skozi vrata), je prvoosebni, če v tretji, je tretjeosebni, če ve vse o dejanskem stanju in mu ni nič prikrito, je vsevedni, itd.

Snov besedila je tisto, iz česar je avtor črpal, ko je ustvarjal besedilo (to je lahko avtorjevo lastno doživetje, različna znanja...)

Motiv je zgolj nek drobec iz zgodbe, a ne popolnoma nepomemben. Če vzamemo za banalen primer Rdečo kapico - motiv je rdeča kapa, hišica sredi gozda, itd.

Tema besedila je odgovor na vprašanje: "O čem besedilo govori?"

Ideja/misel/nauk pa je odgovor na vprašanje: "Kaj je hotel avtor povedati?" oziroma "Kaj se lahko iz besedila naučimo?".

Tako, upam da sem ti pomagal, veliko sreče pri delanju naloge ;) .
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Michaelosz ::

Je lahko prip. PRVOOSEBEN in AVTORSKI hkrati?

Matek ::

Vsekakor, za avtorja imaš množico oznak (ponavadi sta dve, ki si nasprotujeta - recimo prvoosebni in tretjeosebni), ki označujejo različna področja pripovedovanja in jih lahko poljubno prilepiš različnim delom. Torej ja - avtor je lahko obenem prvooseben in avtorski.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Michaelosz ::

Poznaš mogoče besedilo Ciril Kosmač: Gosenica? O tem sem pisal. Upam da mam dobro. Pa še oceni to jutri. ;(

;-) ::

Dobro besedilo! Jaz sem ga bral lani.

Michaelosz ::

Zaj pa še mam samo eno prošnjo.0:) Jaz pa slovenščina...:| Metrično shemo pesmi mormo naret. Zaj pa ne vem kaj je treba tu vse določit. Stopica, verz, kitico,... še kaj?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hellgate: London

Oddelek: Igre
312221 (189) BoLhCa
»

Ustni izpit iz slovenščine na maturi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5224725 (14963) lebdim
»

Nadzor in zasebnost v informacijski družbi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
649224 (7609) poweroff
»

Konec z maturo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
957278 (5675) Zeberdee
»

Ideja

Oddelek: Programiranje
121325 (1105) Mercier

Več podobnih tem