» »

Izbira routerja za majhno podjetje

Izbira routerja za majhno podjetje

david_off ::

Kaksen router bi priporocili za malo podjetje s 5 racunalniki, ki bodo priklopljeni na internet preko ADSL.
Rad bi, da je router kolikor toliko zmogljiv, se ne sesuva kar tja v tri dni, ima kolikor toliko velik nabor funkcij (MAC filter, QoS, internet access control, itd...) in da je v razredu do 50k SIT in ni wireless.

thx,

D.

K0K0 ::

Pri nas mamo 300mhz pc z Ipcopom. Dela bp mislim da se ni še nkol sesu.
Na netu je full dobrih dodatkov tko da ga lahko še nadgradiš z dodatnimi funkcijamim.
Recimo Copfilter

Yacksy ::

Ena opcija:

Draytek Vigor

Preizkušeno stabilna zadeva, imaš celo možnost VPN povezav (ruter - ruter, ali ruter - računalnik (Draytekov program) ) z IPSec šifriranjem ...
Shit happens

david_off ::

Tale Vigor sicer zelo dobro izgleda, vendar se primerjalne tabele na strani http://www.draytek.co.uk/products/route... razlikujejo od tabele objavljene na
http://www.telos.si/draytek/primerjava....

lp,

D.

Yacksy ::

Kje pa je bistvena razlika?
Shit happens

david_off ::

Na tisti angleski strani pise, da je Max VPN Tunnels 16 in pa Web Content Mgt. ni oznacen, kar sklepam, da ga ni. V slovenski tabeli pa vse to je.

lp,

D.

Yacksy ::

Možnih je 32 VPN tunelov, Web management isto je.
Je Slovenska tabela kar korektno narejena.
Tajvanske pa nisem gledal, po pravici povedano. (A si zihr gledal pravi ruter?)
Shit happens

david_off ::

Gledal sem vigorja 2900.
Sicer, ce je pa slovenska tabela korektna pa se toliko bolje.

D.

Yacksy ::

Sem malo pogledal tabelo, pa so tajvanci resnično napačno vnesli podatke :)
Če pa te usmerjevalnik bolj zanima, kontaktiraj Telosovce. Oni ti bodo znali odgovoriti na vsa morebitna vprašanja okoli tega usmerjevalnika.
Shit happens

mihagr ::

Ja res je. Draytek usmerjevalniki, sploh pa serija 2900 (imam 2900G) so že za vsaj en nivo nad Linksys-i in Asus-s. Tehnološko, kvalitetno in pa na žalost tudi cenovno.
Ampak se izplača, tudi na Telos-u so zelo prijazni in se da z njimi lepo pogovorit.

Lep pozdrav!

ToniT ::

Ravnokar testiram tale router. Namesto m0n0walla sem dal na CF kartico Ipcop-a in zadeva trenutno deluje odlično. (Tudi z m0n0wallom dela super...) Možna je tudi varianta z wirelessom in potem imaš vse.... Bolj detaljno poročilo o routerju pa kdaj drugič, ko bom imel malo več časa...

K0K0 ::

Zakaj se vsi izogibate starih pcjev z linuxom?
Po funkcijah je Ipcop nad vigorjem, stabilnost tud ni problem tko da nevem.

Se bojite da ga ne boste znali inštalirat al se vam sam ne da?
Vas moti velika škatla?
Hrup?

mainman ::

Ti bom naštel nekaj razlogov:

- hrup: če so mala firma verjetno nimajo namenske sobe za serverje
- poraba elektrike: router ti kuri oklrog 10w masina pa 50 do 100w.
- router je namenska naprava, računalnik pa ...
- enostavnost konfiguracije: router ima web vmesnik, pc pa nima. Ok, res lahko namestiš neke vmesnike samo to ti je samo dodatno delo. Res imaš tudi ipcop, pa clarkconnect, pa ...
- potrebno znanje: Kaj bo prej skonfiguriral nek navaden uporabnik?
- stabilnost: Malo si poglej kaj lahko na računalniku vse odpove.

Pa še kar nekaj vzrokov je.

Ne biti tako ozkogleden.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mainman ()

Yacksy ::

Pač se ne da vsem konfigurirati nekih linux kišt.
Če gledaš s stališča firme, potem moraš vedeti, da potrebuješ nekoga, ki bo vzdrževal usmerjevalnik (če ti ga že nekdo postavi). Pri nameskem usmerjevalniku je vzdrževanje neprimerno lažje.
Meni se isto ne bi dalo konfigurirati kište za potrebe usmerjevalnika. Raje kupim namensko zadevo, ki mi bo zihr delovala BP.
Kar se pa Drayteka tiče, je tudi po mojem mnenju malo pred ostalimi, moraš pa priznati da je relativno poceni če pogledaš kaj vse ti nudi za ta denar. Ti usmerjevalniki so za nekoga, ki ve kaj hoče (stabilnost, velik nabor funkcij, dober support ...) in ne za povprečnega uporabnika, ki potrebuje usmerjevalnik samo in izključno za povezavo na internet in ki gleda le na denar, ko se odloča za nakup mrežne opreme. Malo bolj napredni uporabniki vemo kaj bomo izbrali ....
Shit happens

mihagr ::

Poleg vsega tega, kar je naštel "mainman" rabiš pa poleg kište še občasno monitor tastaturo in če nisi ravno vešč še miško. In na koncu nekega "znalca", kateri pa so povečini takšnega tipa, da so nekajkrat inštalirali Linux in sedaj "pa že znamo".

Pa še vprašanje za TonijaT. Na vaši strani nisem zasledil maloprodajne cene za tale vaš produkt "m0n0wall 3". V rubriki Ceniki... so samo cene delovnih ur (in to precej visoke), torej sigurno ne ciljate na enako tržišče kot recimo draytek.

LP mihagr

ToniT ::

Pod prvo: jaz ne prodajam m0n0walla.

Dobil sem ga samo na test, ker me zanima ravno iz razlogov, ki jih je naštel mainman.

Cene delovnih ur na tisti strani so nižje od priporočenih cen Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS.
Drugače pa je cena tega routerja objavljena tukaj.

K0K0 ::

Drugač sem imel v mislih bolj povprečne ST uporabnike, ki se imajo za super računalničarje potem pa kupijo router za 20k in jamrajo da zmrzuje.
Za firmo ni problem dat 30k za router.

Vidim da imate kr dost napačnih predsodkov.

Z CF kartico se da zadevo utišat u nulo.
300mhz pc kuri 20-30W ne pa 50-100.
Ipcop in M0n0wal sta namenske distribucije tko da je že vse prilagojeno.
Skoraj vse se nastavlja preko web vmesnika ki je podoben tistim na kupljenih routerjih.
Monitor+tipkovnico rabiš samo ob inštalaciji. Kasneje lahko do konzole dostopaš iz svojega računalnika s pomočjo Puttya.
Updejti se nalagajo preko Web vmesnika.
Tud Draytek ni nepokvarljiv tko da ni nujno da bo pc prej crknu.
Za inštalacijo ni potrebno nobenega Linux znanja.
Za dodajnje modulov tud ni problema ker so skor zmeri navodila zravn.
Sice pa je čist simpl. S pomočjo Winscp (podobno kot kak ftp program) naložiš dateko na Ipcopa potem se logiraš z puttyem in datoteko razpakirat z ukazom "tar xfz + ime datoteke, greš v razpakirano mapo in vtipkaš ./install.
Uglavnem čist simp.

m0n0wall 3 stane 50k link
Kolkr je meni znano na tej kišti teče isti M0n0wall kot na kaki stari kišti, sam mini hardware potem nabije ceno.
Tuki lahko vidite kolk se da pršparat.:D

iNN ::

Se podpisem pod K0K0-v post, furam IPcop na stari kisti za router v domacem omrezju, z kar nekaj P2P prometa, trenutni uptime je 70 dni bp. Ima zelo pregleden web interface. Za konfiguracijo porabis max pol ure, tudi ce se prvic srecas z linux-om.


edit: tipkarske
==

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iNN ()

shock ::

50k za tisto škatlico? Dajte meni tistih 50k pa vam naredim iz iste škatlice čudo (alla netscreen)l. In to zelo resno mislim.

ToniT ::

@shock
Lahko uporabiš malo škatlico za 50 kSIT ali pa veliko škatlo (stari PC) za cca. 5 kSIT (+ še nekaj denarja za 2 mrežni kartici). Po želji....
Nekateri pač ne želijo(-mo) imeti ne vem koliko velikih škatel po stanovanju (pisarni), da ne govorim o glasnosti....

shock ::

@ToniT:
A slučajno si videl, da sem omenil kak PC? Saj sem lepo napisal, da kaj bi naredil iz tiste male škatlice.

SasoS ::

meni se zdi zmagovita kombinacija asus500gP + openwrt. Poceni in rock solid.

ToniT ::

@shock
Ne razumem... Kaj bi naredil iz te male škatlice? Lahko malo bolj pojasniš stvar?

shock ::

Ok res, nisem bil bolj natančen. Sem samo hotel povedat, da z istimi komponentami in denarjem naredim (nastavim) router/firewall z boljšimi lastnosti.

Aja še to kakorkoli že, če bi primerjali stabilnost sistema, bi bil PC z ide adapterjem za CF stabilnejši.

ToniT ::

Se popolnoma strinjam s tabo, shock. Vendar je razlika ali imam velikansko škatlo ali imam mini škatlico. Do zdaj sem uporabljal stari PC z IpCopom, ki je mogočal veliko več stvari, kot mi jih omogoča trenutna mini škatlica. Zato sem tudi vzel ta router na test, da se bom potem lažje odločil!

ginekolog ::

jaz pa rabim router, ki bi pravično delil internet med 12 študentov. Testiral sem vigor 2900, vendar njihov qos ne omogoča, da bi vsakemu ipju posebaj dodelil rdecimo 1 mega. Tole verjetno omogoča moonwall. A je še kakšen drug router z naprednim qos (oz samo toliko, da rečem vsakemu ipju recimo 8% linije) ? (pa da ni pc kišta)


hvala.
Divers do it deeper.

shock ::

Če želiš imeti kako majhno škatlico je recimo monowall, za kako (linux/freebsd) varianta je spet monowall, ipcop, clarkconnect itd. Ozkogrlo pri majhnih routerčkih (tisti ki se kupi v trgovini) je to da nimaš tako močnega hardwarja v ozadju, da ti bi sprocesiralo omejevanje za veliko število ljudi in tuki pridejo na vrsto linux kište ki kar odlično opravijo svojo delo. Če pa vsi ti študenti mislijo kaj downloadat pa priporočam da si vsi skupi zberite mal dnarja in si kupite eno linux kišto alla duron in nekaj diska in naj on snema namesto vas kot je naprimer program mldonkey. Tako sem imel jst v študentu ko smo imeli adsl in en centralen linux server, ki je snemal namesto nas in še 10 nas je bilo.

ginekolog ::

jaz sem najemodajalec in zato želim pravično razdeliti 20mbit linijo. Zaenkrat je monowall opcija, a me vseeno zanima, če je kakšna bolj enotavna varianta ala routerček za 50k z solidnim qos. Drugače pa monowall pade.
Divers do it deeper.

shock ::

MikroTIK, zelo dober os namenjen za take zadeve kot rabiš ti. Samo moraš kupit OS in komponente

K0K0 ::

Bolj enostavna varijanta kot nalganje M0n0walla:
Plačaš 5k pa ti ga nekdo drug naloži >:D.

P.s.
A mislte da bi kdo kupu M0n0wall pc za 15k če bi bil neslišen in v lepi majhni škatli ki nebi spominjala na pc?

bastadu ::

Tudi mene zanima, kater usmerjevalnik bi mi priporočali za manjše podjetje. Zahteve so zanesljivost delovanja, zmogljiv požarni zid, QOS, in čimveč drugih bonbončkov, wlana ne rabimo, fino bi pa bilo da je rack izvedba... Če drži, da so ti DrayTek-i stopnjo višje od Linksysa potem sem zelo zainteresiran za to znamko... Hvala za nasvete!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Yacksy ::

@bastadu
Če bi se odločil za Draytek, si oglej Vigor2910 ali Vigor2950 (tale je veliko bolj zmogljiv ter dražji, je pa rack ohišje - ima tudi ventialtor).
Obadva imata vse funkcije, ki si jih naštel, pa še par zelo uporabnih bombončkov (traffich graph, session limit, bandwith limit ...)
Shit happens

bastadu ::

Hmmm, pozabil sem omenit... Je mogoče kakšna varianta, ki bi imela integriran ADSL (2+) modem? Verjetno ne, ali pač...?

Yacksy ::

Jaz ti lahko povem samo da Draytek. Vigor2700V
Ima QoS ter kup bonbončkov, pa tudi za manjšo mrežo bi bil v redu.
Shit happens

shock ::

Nevem kakšno podjetje imaš, ampak srednja velika podjetja uporabljajo malo bolj "nekomercialne" in dražje rešitve. Priporočam, da si ogledaš malo to stran.

bastadu ::

V podjetju nas je cca 60, med katerimi je (zaenkrat le) cca. 10 računalnikov, in mislim da po teh zelo dragih rešitvah nima smisla posegat... Tako da zaenkrat ostajam pri Drayteku :\

shock ::

Upam da nisi gledal tiste rešitve za 6000$? Drugače za tvoje potrebe je primerna napravca netscreen GT za okoli 350$.

bastadu ::

Ima ta firma kakšnega zastopnika pri nas?

shock ::

Klik. Samo cene pa nikjer ne dobim, kar se tiče v sloveniji. Googlu pa sem videl da prodajajo od 350$ naprej.

bastadu ::

Potem so pri nas sigurno 350€ +... Sicer se bom pa verjetno odločil za Draytek Vigor 3300 B plus. Lahko kdo pove kaj glede tega modela, preden ga dejansko naročim? V opisu tako piše, da je namenjen manjšim in srednje velikim podjetjem, tako da bo verjetno kar pravi, pa še cena ni tako pretirana...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vigor 2700V in Vigor 2100G

Oddelek: Omrežja in internet
51027 (898) moat
»

VPN povezava med štirimi lokacijami

Oddelek: Omrežja in internet
161984 (1984) andrejp
»

Kateri router bi mi priporočali?

Oddelek: Omrežja in internet
262004 (1388) Yacksy
»

deljenje pasovne širine z routerjem

Oddelek: Omrežja in internet
61194 (1093) Bakunin
»

Router ki zan razdeliti hitrost povezave ?

Oddelek: Kaj kupiti
131490 (1365) prehlajeni

Več podobnih tem