» »

kater Linux ruter/firewall izbrat ??

kater Linux ruter/firewall izbrat ??

«
1
2

#000000 ::

Mam dve XP mašini ki bi jih rad povezal na net in med sabo.
Za linux ruter/firewal bi ponucal staro škatlo z 566 mhz 160 rama 19 GB disk (a bo to zadost ? )
imam 5 mrežnih dve za XP in 3 bi bile v Linux mašini
(kake kable rabim za povezavo med XP in ruterjem ?) navadne ali crosover

Zanima me kater linux ruter/firewall od povezava bi bil najlažji za instalirat in konfigurirat, ker nisem glih perla za linux (vse kar znam je prit na net pppoeconf) da bi bil zastonj :D ter da je zadeva čimbolj varna.

ps. Tudi kak dober vodič za začetnike bi bil zelo dobrodošel.

Hvala LP

Bakunin ::

na voljo imas zelo malo distribucijo - Damn Small Linux

ali pa kar njenega vecjega brata Debian.

Firewall si uredis po potrebah ter pozenes.

#000000 ::

DSL imam samo mi ni najbolj jasno na kaj misliš, jesi bi rad zadevo instaliral (a ni DSL samo live CD varijanta ?

Debian sem probal, pa je (zame vsaj) tolk zakompliciran da glava boli, pa vse je treba z neta snemat sprot, pol pa čakaš ko tele kdaj se bo povezal, če se sploh bo im ko je nazadnje vse spodleti ipd. To ni zame, jesr sem mislu če je že kdo probal kako zadevo kere so na linku da mi svetuje in mogoče da kak link.

Bolj me v bistvu zanima, če je možno da si instaliram recimo pingo, al pa ubuntu itd. in če lahko potem doinstalram kak firewal al pa ruter ter nastavi tako da se ob zagonu zadeve ne štarta ubuntu ampak samo ruter / firewal. nimam pa dost pojma o linux-u zato bi mi blo lažje na tak način narest (če je lažji ne vem mam samo tak občutek) tko nekak. LP

ToniT ::

Jaz ti predlagam IPCop.
Zadeva je varna in zelo enostavna za delo.

#000000 ::

Aha no sem snel dol tole (upam da pravo iso sliko) IPCop v1.3.0 cca 25 MB

Zdej me samo zanima če je to vse kar rabim glede linux-a ter kake kable rabim za ostale dve mašini, navadni ali crosover ? Hvala LP

ToniT ::

IPCop je zadnja verzija 1.4.10. Tukaj..
Za povezavo med dvema računalnikoma običajno rabiš crossover kable. (Ti delajo v vsakem primeru). Če pa imaš kartice, ki same zaznajo vezavo, pa je vseeno.

#000000 ::

Aha se pravi snamem tole IPCop 1.4.10 ISO (MD5 : d4848635eb08e2f131f71fccb8dd9ab7) povezava ki je kao kompleten paket.
Ter instaliram na mašino, nastavim in zadeva dela. ? Hvala zaenkrat. LP

aja še tole, Monowall se mi zdi po izgledu screen-ov kr enostaven za delat, samo jest nikjer ne najdem kompletne CD iso slike za instalacijo, škoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

ToniT ::

ISO je pravi, samo da bo treba napisati nekaj stvari pri instalaciji...

#000000 ::

OK Hvala ti sej to bom že nekak spacal 'upam' pa verjetno je treba vse kable priklopit preden karkoli začnem. LP

Bakunin ::

Debian/DSL/RH ni cisto nic bolj zapleten kot ostale distribucije.
Nekaj casa mu moras posvetiti.

Za 'plug-n-play' resitev ti predlagam raje kaksen usmerjevalnik s spletnim vmesnikom.

iNN ::

Ne prevec komplicirat, ti kar nalozi IPCop. Zadevscina rula. Ce te pa Linux zanima in bi se rad vanj poglobil, potem pa kar na debiana;)
==

Gogo ::

No jaz ti priporočam SME server, enostaven, dela ko urca in veliko podpore tule
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

#000000 ::

OK. hvala vse do zdaj za napotke / nasvete. Zdej pa še tole, a zna ipcop delat brez da imam svitch in kje bi si lahko najdu napotke za nastavitev zadeve če imam 3 mrežne namesto stikala ?

Zadeva se (meni ustavi takoj ko najde in prebere kartice) potem mi pokaže tole Green interface ter zahteva nek ip, kateri IP naslov naj vpišem tukaj (mam dinamičen IP) tko da niti ne vem kaj če zadeva imet od mene. Morte zastopit da je moje znanje racunalnistva prevsem v Grafiki in videu, ostalo se ne zastopim tolk oz. skor nič. Torej zanima me kaj pomeni ta greeen, red, orange interface ?? LP

Sixty9 ::

Srečno... Kokr vidim, če imaš 3 mrežne in ti reče pol 3 barve pomeni to, da je vsako označil z eno barvo (po moje) in vsaki moraš dodeliti IP številko... Local IP pa ja ponavadi 192.168.0 (ali 1 ali karkoli do 255).XXX (do 255). (jaz uporabljam doma 192.168.0.1 za GateWay - router - in ostale stevilke od 192.168.0.201 naprej - za vsak PC) In vsaka kartica ima potem svojo IP številko... samo tole s tremi mrežnimi ni ni ravno jasno a veš... pa kako potem nastaviš de to vse skupaj routa... oz. BRIDGE-a... de so vsi povezani naenkrat...

Upam, da sem ti bil v pomoč in da ti še kaj svetujem (koristnega seveda) :D :D

pa lep pozdrav...
"I Am The ALPHA And The OMEGA!"

#000000 ::

Ja sej kako nastavt 'sploh karkoli' to tud mene matra :D jest imam 3 mrežne (slučajno sem mel 3 popolnoma iste mrežne doma) in sem reku fino se izognem nakupu switch-a (namest da bi šel v štacuno in dal tiste 2-4 jurje) in zato imam tako jebo zdaj. Res pa je da sem tud precej precej lev, glede teh nastavitev (še posebej kar se IP-jev tiče) nimam 3 čiste kaj kam paše. Si mal pomagal, ampak jest sem že zalutal in si snel clarkconnect in ugotovil (vsaj zgleda tko) da tud tam ne bo šlo tega naštimat (mogoče gre samo jest ne znam) sem pač n00b in mi ne gre :D

LP

Bakunin ::

ce bi rad tiste mrezne uporabil kot switch, potem bos pa moral malo v roke pljunit.
ce je tvoj cas vreden manj kot 4000 SIT, kolikor stane en 5-8 portni 10/100 switch, potem
kar.

#000000 ::

Ja sej pluvam in to ne sam po rokah tud okol sebe :) Ja pa se da to sploh izvest in, a se da na vsakem oz. (večini) softwar-a ali rabim kak konkretno zadevo. Samo še kak namig rabim kako naj izvedem tole glede mrežnih.

Prev maš, switch ni drag, ampak jest se že tolk časa zezam s tem da ga iz inata ne grem iskat, plus imel sem doma dovolj mrežnih in sem mislu, da bom tole pospravu za malco. Zdej pa takale štala 8-O LP

shock ::

Upam da ti bom malo pomagal:

Recimo da uporabljaš eth0 za internet potem, če hočeš uporabljat eth1 in eth2 kot switch (dvo portni switch), greš v konzolo in naredi naslednje:

brctl addbr br0;
brctl addif br0 eth1;
brctl addif br0 eth2;

eth0 ne moreš dat not kot switch, kajti ta je že zaseden kot za inet povezavo. V bistvu lahko uporabljaš, da daš v bridge samo za ene malo bolj drugačne namene.

#000000 ::

Too sem rabu, sicer mi 'še ni najbolj jasno kdaj naj to izvedem' verjetno po končani instalaciji, ker prej mi itak ne pusti nič čarat.

Shock hvala ti, to je zgleda spas situacije. LP

#000000 ::

Ja tkole je zadevo sem instaliral ne vem pa če sploh dela.

Shock tole sem probal

brctl addbr br0;
brctl addif br0 eth1;
brctl addif br0 eth2;

ampak ne trza napiše (IPCop) mi pravi da brctl command not found
Kaj pa zdaj ? ima kdo kako idejo ali ve za komando ? LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

shock ::

Najboljše, da si inštaliraš brctl program. Poglej si tukaj.

#000000 ::

Evo zdele sem prvleku dam switch BayStack 302 (ogromna zadeva) baje pa naj bi bila kr dobra.
In zdej se začne, ker če mi pa zdele ne rata pol pa sesiplem vse skup. :D

Aja a to čudo že podpira, da lahko bilo ker kabel utakneš notr navaden ali crosover, ker na kabl sem pa pozabu. LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

#000000 ::

Se komu sanja kaj bi marel vpisat za dns2 in dns3 če sploh kaj



Sam še tele nastavitve me hecajo. PDF dokument

LP

Sixty9 ::

Srečno!

Da - DNS Strežnike vpišeš od ISP (npr. SiOL = 193.189.160.13 in 193.189.160.23, ARNES = 193.2.1.66, 193.2.1.72) Ponavadi se vpisujeta 2 DNS strežnika, saj je to dovolj.

Vidim da imaš LOCAL IP napisan pod DNS1 - to ne bo dobro razen, če poganjaš svojo lastno domeno na svojem lastnem DNS strežniku, kar pa močno dvomim, če tu sprašuješ kaj vpisati pod #2 in #3... No - poskusi s tem in poročak če ti odpira strani...
"I Am The ALPHA And The OMEGA!"

#000000 ::

Ne ne to niso moje nastavitve to je iz pdf-ja samo za mušter

Moje so take, kartica na XP mašini zgleda tkole
*številke 68 sem že zamenjal*


Tole se mi je nekako pokazal ampšak sem nekaj sčaral in zdej ne dela več.




No uglavnem na net pa z XP mašino nisem mogel, potem sem nekaj čačkal in vse je šlo v 3pm tko da zdej ne dela nič.

Nimam pojma kako mi je v prvo ratal zdej če se logiram direkt na linux mašino mi pod network piše tole

mode getaway
hostname neka izmišljena.lan
DNS: server #1 192.168.1.1
DNS: server #2 193.189.160.13
DNS: servsr #3 193.189.160.23

interface

role type ip address link speed
eth1 LAN Ethernet 192.168.1.1 Yes 10 Mb/s
eth2 LAN Ethernet 192.169.1.1 Yes 10 Mb/s
ppp0 External DSL/PPPoE (moj ip ) Yes N/A

configure global DHCP settings

Status enabled
Domain name izmišljena domena

edit subnet

network status ip range (low) ip range (high)
eth0 disabled
eth2 192.168.1.0 enabled 192.168.1.100 192.168.1.254


Tko nekak zgleda in valjda ne dela, kva pa itaq

nastavitev za eth2

network 192.168.1.0
netmask 255.255.255.0
getaway 192.160.1.1
ip rangeLow 192.168.1.100
ip rangeHi. 192.168.1.254
DNS: address #1 192.168.1.1

jao nima pojma

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Sixty9 ::

Srečno!

Tole ne bo nikol delal, če maš takle:

role type ip address link speed
eth1 LAN Ethernet 192.168.1.1 Yes 10 Mb/s
eth2 LAN Ethernet 192.169.1.1 Yes 10 Mb/s
ppp0 External DSL/PPPoE (moj ip ) Yes N/A

2X isti IP za 2 mrežni ne bo šlo a ne majstor... :)

Spremeni IP za eno od mrežnih kartic, saj drugače se tepejo in to ne more delat - pa tudi DNS #1 spremeni... ti mu notr dej kr 193.189.160.11
Pa GateWay maš tut kr eno cifro - 192.160.1.1 ?? to ne gre... po mojem boš mogu mu dat IP od mrežne katera je priključena na DSL Modem...
(mogoče eth0 - ki je tu nimaš nikjer napisane...) ali pa GateWay IP-ja sploh ne rabiš, saj je ta mašina GateWay... ?? To ne vem točno - mau probi to...

Poskusi tak... (a se men sam zdi al bi mogle bit tle 3 mrežne... + PPPoE? ce mas 3 mrežne notr - ali pač ne?)
"I Am The ALPHA And The OMEGA!"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sixty9 ()

#000000 ::

Ja zdele sem eno mrežno ven vrgu in bom lažje štelal, drugač pa ne vem kako mi je prej zadelalo, zdej pa nikakor ne gre naštimat nazaj. OK bom še mal čaral, samo ko je tko dosadno skoz menjat ta kabl, jezus. LP

Malkec ::

Sej rabiš dve mrežni v router mašini. Eno za net, eno za lan. Tisto za net prav konfiguriraj, ker te to jebe.
/* Xaser 3 * 939 dual sata 2 * Opti165 (ccb1e0608mpmw) @2933 MHZ*/
/*TT 120 * X800 XL *1GB Transcend pc 3200 * MAxtor 160 GB SATA II /

#000000 ::

(ne prej so bile tri kartice not, in me je en skos begala, zato sem eno vrgu ven)

Ja sej nekak mi je uspelo in je zašpilal, in delal je kokr sem sprobal vse BP tud p2p je šlo downloadat (ker sem slišal da so ponavad tu težave) no mal sem si ogledal kako zadeva zgleda in ugotovi da je OK, potem pa seveda zadevo ugasnem ter škatlo preselim na drug konc, priklopim vse isto kot prej, zaženem in WTF ne dela več ??

Zdej pa me zanima, a je treba vsakič ko zadevo ugasnem na novo instalirat oz. nastavljat tole zadevo, in če se da kako narest kako backup disketo kjer bi blo vse to gor. OK Najbolj da še enkrat ponovim vajo. LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

#000000 ::

Mislm jest bom res znoru s tole zadevo, problem je v tem da jest nimam niti osnovnega pojma kako gre s temi ip naslovi (kam paše kateri in zakaj) in kako zadevo nastavit da bo delala, nikjer ne najdem ničesar pametnega (ker niti ne vem kaj točno naj iščem)

A kdo lahko pove kak dober link, ker sem čist zabluzo in že tri dni drkam tole sranje skupaj.

Ni mi pa jasno zakaj mi je enkrat delalo BP ko sem ugasnil pa ni hotlo več. LP

#000000 ::

Ja zdej sem pogruntu, da vsakič ko zadevo na novo instaliram, mi ob prvem štartu zadeva dela takoj brez da bi nastavljal, ko je namestitev končana in se zadeva restarta grem na drugi mašini na https://192.168.1.1:81/admin ter se mi odpre panel, kot tudi na internet grem lahko in ostalo, vse dela. Ko pa zadevo ugasnem in ponovno prižgem pa ne dela več nič niti web panel niti interne skratka zadeva je mrtva. Ve slučajno kdo v čem je fora ?? Ker zgleda se nastavitve če ugasneš spremenijo drugač si ne znam predstavljat tega. LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Malkec ::

Kaj maš to clarkconnect? Vrži dol pa daj debian gor in bodo muke minle :D
/* Xaser 3 * 939 dual sata 2 * Opti165 (ccb1e0608mpmw) @2933 MHZ*/
/*TT 120 * X800 XL *1GB Transcend pc 3200 * MAxtor 160 GB SATA II /

#000000 ::

Ja Clarkconnect mam ja, sem probal tud debian, ampak tam je šele bilo veselo, ker je en kup nastavitev, pa še čakat moraš par ur da si pobere vse kar rabi z unterneta, na koncu pa ni delal, tko da sem ga vrgu dol.

Zanima me če je to normalno, da ko restartaš se nastavitve izničijo al se jih lahko neka shrani na disketo ipd. ter kasnej uporabi, res mi ni jasno, al je to zarad Free verzije al kaj, sem iskal na njihovem forumu pa nič najdu. LP

Malkec ::

Ne ni normalno. Nastavitve se morajo ohranit.

Kaj ni delalo? Ob inštalaciji izbereš eth0 ali eth1 (tam ko maš všaltan internet) in izbereš dhcp, oz kasneje pppoe za adsl, za mrežno pa konfiguriraš v /etc/network/interfaces.

Čist na easy je. Ne pričakuj pa, da boš v linuxu dosegel vse z enim klikom :\
/* Xaser 3 * 939 dual sata 2 * Opti165 (ccb1e0608mpmw) @2933 MHZ*/
/*TT 120 * X800 XL *1GB Transcend pc 3200 * MAxtor 160 GB SATA II /

#000000 ::

Ja ni delal jebiga, no garant sem jest jeh zajebu, pol sem si clarkconnect najdu in dela ob prvem zagonu super brez problema, ko pa ga reštartam pe sicer dela ampak jest ne morem nit na net nit na web admin, kaj delam narobe pa ne vem. Drugač pa je to edini linux7ruter/firewall s katerim mi je do zdaj splo ratal vsaj enkrat na net pridet. Ni pa mi jasno zakaj ob prvem zagonu dela pol pa ne več. Mogoče je treba kej prek web admina shrant ipd. kva pa vem bom zdele še enkrat probal. LP

#000000 ::

Končno je proradilo. Ni pa še zihr da bo tko tudi ostalo :D kako mi je ratal ? ne vem pač sm pržgal mašino in začel je delat.

zdej pa me zanima samo še tole, zakaj vraga žre tolk rama sej v bistvu ne dela skor nič ??

iNN ::

Ker mas verjetno enajblane servise za katere ne ves. Mal poisci pod tistimi zavihki, ne spomnim se vec kje so, nato disablaj kar ne rabis.
==

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iNN ()

jurre ::

#000000
to je cist normaln, vecino kar rab nabuta v ram da potem hitrej deluje.;)

#000000 ::

Evo ista jeba, telih par dni je delal super, in zdele je za par sekund zmankal štroma, in ko za k.... je ugasnla samo linxu mašina, ok prižgem ponovno in spet po starem. Jeba jebasta kva je to. ??

iNN ::

Napisi vse nastavitve v config file in ga daj v /etc/inid.d/
==

iNN ::

Oz, popravis nastavitve mreznih vmesnikov v /etc/network/interfaces

EDIT: Verjetno je to, ker bi drugace verjetno lahko konektal na masino, torej, potrebno je le da nastavis IP na eth0 oz eth1 (karkoli pac ze imas) (npr: 192.168.1.1) , vpises DNS-je in to je to.
==

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iNN ()

#000000 ::

Ja nimam tega fajla niti ne vem kje ga dobit, a kdo ve kje bi dobil to, oz. vsaj kako zgleda. Jest sem samo instaliral in je delal, tko kot že prej enkrat zdej pa me spet ne šljivi. Piz.... a obstaja kje kak dober tutorial kako nastavljat tole zadevo, ker jest sem že precej blizu živčnega zloma, ampak vdal pa se ne bom :D LP

iNN ::

Ne upostevaj zgornjega posta, preberi se enkrat spodnjega, ce ti pa kaj ni jasno pa uporabi google.
==

#000000 ::

Evo mene opet. Mater jem znoru. Zadnjič mi je po dolgih mukah nekako spet uspelo da sem uspešno zagnal clarkconnect in zadeva je nekaj dni delala brez najmanjšega problema, danes pa sem hotel dokončno rešit problem, (da pač škatlo premaknem) valjda sem jo lepo propisno ugasnil, in ko sem vse prevezal premaknil ipd. prižgem in u3pm spet ne dela, ne morem ne na internet niti ne na web vmesnik uglavnem nula.

Naj povem da je vse nastavljeno popolnoma istko kot je bilo, preden sem ugasnil, še kabli so uštekani v iste porte kot prej, (s kabli je vse uredu) ampak zadeva ne jebe. Kako sem zadnjič zadevo uštimal ?? Hja tko da sem jo ene parkrat zaporedoma instaliral :D (brez vsakega nastavljanja biločesa razen gesla za adsl in pa DNS serverja, kar pa tako in tako moraš vpisat med instalacijo) in kar naenkrat je proradilo.

In danes sem spet probal na isto foro, ampak ne ne ;( ne gre. A se komu sanja v čem je fora ?? Hvala LP

Malkec ::

Vztrajam, debian+shorewall in konec bo muk.
/* Xaser 3 * 939 dual sata 2 * Opti165 (ccb1e0608mpmw) @2933 MHZ*/
/*TT 120 * X800 XL *1GB Transcend pc 3200 * MAxtor 160 GB SATA II /

#000000 ::

Ja verjamem samo ko nebi bil tok zagulen za instalirat in naštimat, sem probal in to celo 3 krat pa mi ni ratalo, no mogoče je v vodiču kej narobe (kar skor ne verjamem) ampak men ni ratal delal pa sem po tem vodiču od stare kište do modernega ruterja Če poznaš kak dober vodič, lahko daš link. Aja pa probal sem monowall pa mi je še manj jasno, kako se sploh instalira ker ni iso slike oz. je ampak to je na teče z CD kokr sem razumu, pa ip cop tud ne rata nikakor (ker mam dinamični ip pa ne znam nastavt. No uglavnem če poznaš kako dobro in čim manj bolečo zadevo, na dan z besedo. LP

Daedalus ::

A se komu sanja v čem je fora ??

Hardver je preverjeno 100% pravilno delujoč?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

#000000 ::

Ja pomojem da je, če je prej 5 dni delal brez problema, kabli so sprobani in delajo, ostalo pa tud, mislm ne znam si predstavljat kaj bi lahko bilo narobe vsakič ko zadevo restartam. Če bi kej blo zanič nebi delal niti prej, no vsaj mislm da je tako. LP

marsovcek ::

Ugibam... imaš vklopljen DHCP server? Če ne, ga poskusi, mogoče bo pomagalo.

Glede IPCop-a: 'zeleni' naslov je za kartico, na katero priklopiš 'delovni' računalnik. Tipično 192.168.1.?
Z 'rdečo' kartico se pa povezuješ na internet. Tam moraš nastaviti tip povezave (DHCP ali PPPoE).

#000000 ::

Ja sej finta je v tem, kok sem pogruntu, linux kišta vedno pride do neta, samo jest iz xp škatle ne morem nikamor niti na web vmesnik niti na net nikamor. In to z biločem probam, seveda sem brisal certifikat ki ga naredi clarkconnect ampak nič ne pomaga sem malo spreminjal nastavitev kartice in ista pesem. LP
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux Share network connection

Oddelek: Pomoč in nasveti
71069 (945) hojnikb
»

Asus WL-500gP OpenWRT konfiguracija

Oddelek: Omrežja in internet
263760 (2678) Bakunin
»

[Slackware 10.2] Linux mašina kot router in switch

Oddelek: Omrežja in internet
81427 (1354) drola
»

Linux eth3 prob :<

Oddelek: Omrežja in internet
111112 (1034) iNN
»

ebtables+linux+brctl+siol-tv

Oddelek: Omrežja in internet
122278 (2130) korenje_ver2

Več podobnih tem