» »

Univerzalni temeljni dohodek

Univerzalni temeljni dohodek

Temo vidijo: vsi
««
100 / 129
»»

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Kot pravim, še noben pek ni propadel zaradi deflacije, pa noben avtomehanik... če nekaj rabiš ti je vseeno če je inflacija ali deflacija, ker boš to kupil, to kar pa ob deflaciji ne rabiš ker bi se (samo zaradi) deflacije odločil proti nakupu nečesar, pa je itak v 99% neumen nakup in kot tak le obremenjuje naravne dobrine na planetu in uničuje naravo in je zato bolje če ga ni.

Če je celotna ekonomija in službe odvisne od magične 2% inflacije ker menite da ljudje potem več kupujejo neumnosti do katerih jih ne morete pripravit ob 1% deflaciji, potem je bolje za vse nas predvsem pa za Zemljo da čimprej propade tako kapitalizem in vse te firme... kajti to pomeni da je edini razlog za nakup "vaših" izdelkov, 2% inflacija... dober argument za v reklamo :)

Tako to je pač, kaj ti jaz morem :))
Mimogrede, mi smo napravili precej nakupov v času deflacije, recimo, avte, celotno pohištvo za eno, drugo nepremičnino v celoti obnovili, tv, bela tehnika itd. Ne vem, če bi vedno počeli enako. To, kar potrebuješ, ni samo kruh, so tudi trajne dobrine, avti, nepremičnine, službe. Če o tem nisi razmišljal, enkrat, verjetno, boš. No, razen, če si srečnež, ki živi pravljično življenje, 99% ga menda ne. Sem pa vsekakor prepričan, da boš našel veliko poslušalcev v FED, ECB, JCB itd., ki bodo tvojim argumentov o splošnih (in ne izrednih) prednostih deflacije z veseljem poslušali, kakšen miljonček na uro predavanja ti ne uide.

Če imaš kup denarja, da imaš to že vse urejeno, odlično; ker te pa denar očitno tišči (in ne potrebuješ službe ti, niti kdo iz tvojega kroga ljudi), pač kupi še kakšen daljši čoln, morda helikopter itd. Pač karkoli, da denar kroži in da ga ne gledaš samo v trezorju :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

nevone ::

Kot pravim, še noben pek ni propadel zaradi deflacije, pa noben avtomehanik... če nekaj rabiš ti je vseeno če je inflacija ali deflacija, ker boš to kupil, to kar pa ob deflaciji ne rabiš ker bi se (samo zaradi) deflacije odločil proti nakupu nečesar, pa je itak v 99% neumen nakup in kot tak le obremenjuje naravne dobrine na planetu in uničuje naravo in je zato bolje če ga ni.


Precej vseeno je, ali je deflacija ali je inflacija, dokler je obvladljiva.

Tudi zaradi 2% inflacije ni še nihče propadel.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ohnowhy ::

nevone je izjavil:

Precej vseeno je, ali je deflacija ali je inflacija, dokler je obvladljiva.

Tudi zaradi 2% inflacije ni še nihče propadel.

o+ nevone

Mato989 daje za primerjavo samo takšno robo (toga/neelastična cena, sorazmerno neopazna), ki jo pogosto potrebuješ/nakupuješ in je odziv povpraševanja na spremembo cene majhen. 8-O

Lahko se strinjam glede prestižnih izdelkov (iPhone, recimo), če bi me že kdo resno vprašal, ampak kroženje denarja je menda dobra lastnost ;)

Mato989 ::

Cene ob visokem povprasevanju kratkorocno vedno narastejo, dokler proizvajalec ne poveca obsega proizvodnje (nakar ponovno padejo priblizno na zacetno vrednost) in ni vazno koliko ti subjektivno cenis tistih 100EUR katere das za izmenjavo neke dobrine. se pa tukaj seveda ne gre za neke kolicinsko omejene dobrine, za katere namen predstavlja UTD.
To da tisti studenti niso "delali", da so prisli do denarja tudi nima veze ker v koncni fazi je delo vseeno bilo opravljeno, samo ne iz njihove strani, saj se ne bo printal denar za vzdrzevanje sistema. lahko bi rekel da nas celotni javni sektor zivi od UTDja, ker ne proizvaja dodane vrednosti. Dejanska vrednost tistega evra se pa ne bo spremenila, pa ce jih dajo studentom 50 ali pa 50 000


Se strinjam z prvim delom o naraščanju cen, ampak ko se poveča proizvodnja se poveča stres na okolje.... in to ti jaz skoz pravim, da več kupovanja ne dela nič dobrega, sploh če dobrine niso nujne oz relativno nujne.... in takrat ko mečemo ven "helikopterske" evre, se bo to zgodilo, porabili se bodo za nenujne nakupe...

Saj živi, samo da naš celotni javni sektor proizvaja bolj ali manj slab/dober servis za državljane, študentje pač ne.... kako da ne, ko bodo dali dovolj denarja ven bo inflacija, rast cen, in ko bo inflacija se bo dejanska vrednost tistega EUR spremenila.

Tako to je pač, kaj ti jaz morem :))
Mimogrede, mi smo napravili precej nakupov v času deflacije, recimo, avte, celotno pohištvo za eno, drugo nepremičnino v celoti obnovili, tv, bela tehnika itd. Ne vem, če bi vedno počeli enako. To, kar potrebuješ, ni samo kruh, so tudi trajne dobrine, avti, nepremičnine, službe. Če o tem nisi razmišljal, enkrat, verjetno, boš. No, razen, če si srečnež, ki živi pravljično življenje, 99% ga menda ne. Sem pa vsekakor prepričan, da boš našel veliko poslušalcev v FED, ECB, JCB itd., ki bodo tvojim argumentov o splošnih (in ne izrednih) prednostih deflacije z veseljem poslušali, kakšen miljonček na uro predavanja ti ne uide.


Saj to ti jaz ravno pravim fartman, ti si kupil to kar si rabil ne glede na to ali je bila 2% inflacija ali deflacija, in o tem ravno razlagam, da na vsako proizvodno in povpraševanje na katerega vpliva inflacija je bodisi prenapihnjeno ali pa nepotrebno... saj super povzemaš moje misli z lastnih primerov.... ti si opravil nakupe avta, pohištva, bele tehnike ne glede na to če je takrat bila 2% inflacija ali deflacija...... torej to ni vplivalo na tvoje odločitve kajne? Nisi čakal z nakupom avta ker je bila X% deflacija in boš ga dobil čez 1 leto za X% ceneje....

Torej je v tvojem primeru razlika med odločitvami o vseh teh relativno velikih nakupih nična pa najsi gre za deflacijo ali inflacijo, ampak inflacija ti hkrati krade denar, deflacija pa veča tvojo kupno moč, zakaj bi si normalen človek želel inflacijo, ki mu jemlje vrednost denarja.... pa ne bi rekel da bi se letno plače uskladile z lanskoletno inflacijo, pa se ne, tako da dejansko je vsako leto moje delo vredno manj :)

Precej vseeno je, ali je deflacija ali je inflacija, dokler je obvladljiva.

Tudi zaradi 2% inflacije ni še nihče propadel.


Se strinjam, samo zakaj bi si nek povprečen državljan želel neke kvazi ciljne inflacije, 2%, s katero so nas napumpali mediji in bankirji, ker od nje dejansko nič nima kot pravim, tako kot nima nič od 2% deflacije, ampak deflacija mu vsaj veča kup denarja teoretično, inflacija pač jemlje... kot da bi navijal da ti letno vzamejo 2% plače....Ker dohodnina in 22% DDV še kot kaže niso dovolj :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

nevone ::

Se strinjam, samo zakaj bi si nek povprečen državljan želel neke kvazi ciljne inflacije, 2%, s katero so nas napumpali mediji in bankirji, ker od nje dejansko nič nima kot pravim, tako kot nima nič od 2% deflacije, ampak deflacija mu vsaj veča kup denarja teoretično, inflacija pač jemlje... kot da bi navijal da ti letno vzamejo 2% plače....Ker dohodnina in 22% DDV še kot kaže niso dovolj :)


Jaz mislim, da si nihče ne želi, oziroma naj si ne bi želel inflacije, in v resnici inflacija ni cilj, kot želijo tu nekateri predstaviti, inflacija je samo stranski učinek apliciranja denarja, ki se nujno ne pokrije v celoti s produkcijo ampak ga obstoječa produkcija samo konzumira. Nekako se moram strinjat, da od tega kakšne posebne koristi ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mr.B ::

Se strinjam, samo zakaj bi si nek povprečen državljan želel neke kvazi ciljne inflacije, 2%, s katero so nas napumpali mediji in bankirji, ker od nje dejansko nič nima kot pravim
No sej se ne zaveda. Rabi samo več dnarja za nakup novega XYZ. samo da je novi XYZ pač malo dražji.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mato989 ::

nevone je izjavil:

Se strinjam, samo zakaj bi si nek povprečen državljan želel neke kvazi ciljne inflacije, 2%, s katero so nas napumpali mediji in bankirji, ker od nje dejansko nič nima kot pravim, tako kot nima nič od 2% deflacije, ampak deflacija mu vsaj veča kup denarja teoretično, inflacija pač jemlje... kot da bi navijal da ti letno vzamejo 2% plače....Ker dohodnina in 22% DDV še kot kaže niso dovolj :)


Jaz mislim, da si nihče ne želi, oziroma naj si ne bi želel inflacije, in v resnici inflacija ni cilj, kot želijo tu nekateri predstaviti, inflacija je samo stranski učinek apliciranja denarja, ki se nujno ne pokrije v celoti s produkcijo ampak ga obstoječa produkcija samo konzumira. Nekako se moram strinjat, da od tega kakšne posebne koristi ni.

o+ nevone


Dejansko je tak da so s tem medijskim napihovanjem o inflaciji in deflaciji spravili zadeve v tako stanje da ko je deflacija da je taka panika po medijih, da kar naenkrat to dejansko negativno vpliva na višje število ljudi kot bi, če bi bili tiho... od hiperinflacije v Jugi, dejansko ne občutiš nekih vplivov inflacije in deflacije na povprečnega državljana..... kot pravim še enega nakupa nisem argumentiral z inflacijo.... niti nobenega ODLOGA nakupa z deflacijo.... torej ima inflacija praktično ničeln vpliv, ker vse kar sem kupil bi kupil pa če bi bila 2% inflacija ali 2% deflacija... ker sem potreboval ali dovolj želel.

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Saj to ti jaz ravno pravim fartman, ti si kupil to kar si rabil ne glede na to ali je bila 2% inflacija ali deflacija

Ne bo držalo, tvoji obveščevalci so izredno nekakovostni. Kupili smo predvsem zaradi 30-50% popustov. Dejansko smo čakali smo na spust cen, veš, smo precej globoko v ekonomiji, nismo tako zelo idealistični, da ne rečem naivni :-) Naši nakupi so dostikrat povezani z zamenjavo sicer še delujočih stvari, ki pa jo izvedemo prej zaradi nižjih cen. Ti pa pač kupuj pri polnih cenah, jaz ti pa res ne branim. Če ti trenutna ureditev ne ustreza, veš, kaj narediti. Ne bo lahko, ni pa nemogoče. Kje ti tu vidiš potrditev tvojih izjav, ne vem, ampak, če ti tako praviš...

Zdaj bodo razni slo-techovci meni razlagali, kako in zakaj smo se odločali za nakupe in kdaj bi nam bilo vseeno.

:))

Brezposelnost v Sloveniji, kakšna je že?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

nevone ::

Čakali smo na spust cen, veš, smo precej globoko v ekonomiji, nismo tako zelo idealistični, da ne rečem naivni :-)


Če bi vsi čakali na spust cen, bi to povzročilo deflacijo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ohnowhy ::

nevone je izjavil:

Če bi vsi čakali na spust cen, bi to povzročilo deflacijo. o+ nevone

Ah ja, nič posebnega zadnje čase, recimo tukaj, tukaj in še ostalo, ker se mi več ne da naštevati posamično, tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

maco-maco ::

Ljudje ne čakajo nižjih cen, ampak bolj gotove prihodnosti.



Po teoriji mnogih, bi morali biti v obdobju strašne hiperinflacije, saj se je s QE in podobnimi zadevami povečala količina denarja. Pa pač temu ni tako.

Ljudje in podjetja zaradi negotovosti hoardajo denar, zato ni potrošnje in vlaganj.

Če bodo bolj optimistični, se bo zadeva vrnila na stara pota. Nehalo se bo dodajanje denarja in dvignile obrestne mere.

Če pa bodo še bolj pesimistični in totalno razočarani še nad državo in inštitucijami, pa bo prišlo do hiperinflacije, saj bodo kar na enkrat ves denar porabili za nakupe raznoraznih dobrin.
Kaj?

nevone ::

Če pa bodo še bolj pesimistični in totalno razočarani še nad državo in inštitucijami, pa bo prišlo do hiperinflacije, saj bodo kar na enkrat ves denar porabili za nakupe raznoraznih dobrin.


Do hiperinflacije ne pride zato, ker se vsevprek kupuje dobrine, ampak če se lansira nov denar brez kritja v produkciji.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ohnowhy ::

maco-maco je izjavil:

Ljudje ne čakajo nižjih cen, ampak bolj gotove prihodnosti..

Ti mogoče ne, nekateri drugi pa. In ja, to, da nekateri (imajo kup denarja, tržljiva znanja, varno službo, brez kreditov) pač pridobijo z deflacijo, ker kupujejo po nižjih cenah (recimo, decembra namesto marca). Meni se ne da več teh osnovnih stvari pregovarjat, zguglajte si pač definicije, pa se pojdite kregat s tistimi, ki imajo vpliv. Recimo tole, tole, tole in še več...

maco-maco ::

In kaj je QE, helikopterski denar,... a smo v obdobju hiperinflacije?
A je produkcija sedaj tako narasla, da lahko lansirajo nov denar?
Kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maco-maco ()

ohnowhy ::

maco-maco je izjavil:

In kaj je QE, helikopterski denar,... a smo v obdobju hiperinflacije?

Dajte si zguglat kaj, recimo tole, to so res čiste osnove od osnov.

maco-maco ::

Ja, ker ljudje, banke, podjetja hoardajo, ti printanje nič ne pomaga.
Kaj?

Mato989 ::

ohnowhy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Saj to ti jaz ravno pravim fartman, ti si kupil to kar si rabil ne glede na to ali je bila 2% inflacija ali deflacija

Ne bo držalo, tvoji obveščevalci so izredno nekakovostni. Kupili smo predvsem zaradi 30-50% popustov. Dejansko smo čakali smo na spust cen, veš, smo precej globoko v ekonomiji, nismo tako zelo idealistični, da ne rečem naivni :-) Naši nakupi so dostikrat povezani z zamenjavo sicer še delujočih stvari, ki pa jo izvedemo prej zaradi nižjih cen. Ti pa pač kupuj pri polnih cenah, jaz ti pa res ne branim. Če ti trenutna ureditev ne ustreza, veš, kaj narediti. Ne bo lahko, ni pa nemogoče. Kje ti tu vidiš potrditev tvojih izjav, ne vem, ampak, če ti tako praviš...

Zdaj bodo razni slo-techovci meni razlagali, kako in zakaj smo se odločali za nakupe in kdaj bi nam bilo vseeno.

:))

Brezposelnost v Sloveniji, kakšna je že?


In kaj bi se zgodilo če bi vsi čakali na popuste če ne deflacija :)

Spet potrjuješ to kar govorim. Če hočeš inflacijo kopuj brez popustov, ker popusti neposredno nižajo inflacijo... praviš pa da je dobra :)

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Spet potrjuješ to kar govorim. Če hočeš inflacijo kopuj brez popustov, ker popusti neposredno nižajo inflacijo... praviš pa da je dobra :)

Eh, Mato989, če bi bila deflacija, bi bilo potrebno manj zaposlenih, ker jih ne bi mogel plačati, kar bi, zaradi občutka negotovosti prepričalo ljudi v nadaljna varčevanja in nezadovoljnost med ljudmi, morda tudi vojne. Pa kaj res ničesar ne razumeš? Daj, prosim, kaj relevantnega preberi, ne samo tumbat kot 3 letni otrok. Deflacij imaš sicer res več vrst (če te to bega), ampak klasična deflacija je slaba za gospodarstvo in družbo, ni investicij, ni zaposlovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

Mato989 ::

maco-maco je izjavil:

Ljudje ne čakajo nižjih cen, ampak bolj gotove prihodnosti.



Po teoriji mnogih, bi morali biti v obdobju strašne hiperinflacije, saj se je s QE in podobnimi zadevami povečala količina denarja. Pa pač temu ni tako.

Ljudje in podjetja zaradi negotovosti hoardajo denar, zato ni potrošnje in vlaganj.

Če bodo bolj optimistični, se bo zadeva vrnila na stara pota. Nehalo se bo dodajanje denarja in dvignile obrestne mere.

Če pa bodo še bolj pesimistični in totalno razočarani še nad državo in inštitucijami, pa bo prišlo do hiperinflacije, saj bodo kar na enkrat ves denar porabili za nakupe raznoraznih dobrin.


Imaš prav, AMPAK zdaj ko je "preveč" denarja na trgu oz. po Svetu in se ga hoarda, se lahko samo bojimo da bi ljudje postali preoptimistični, ker če bi oz. bodo, in se ta denar lansira na trg bomo prišli do visoke inflacije, ker denar nima kritja v ničemer razen gobcih FEDa in ECBja.... samo fartman razume samo pšolsko ekonomijo ker misli da če je končal EPF da pa je zdaj mojster ekonomije...

Ekonomisti še nikoli niso niti ene krize napovedali, ali pa so jih napovedali preveč narobe(ona varianta ko skoz napoveduješ zlom, se ti enkrat posreči po verjetnostnem računu), tako da se zanašat na njihove besede je res smešno... za nazaj pa so vsi bili (pre)pametni

ohnowhy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Spet potrjuješ to kar govorim. Če hočeš inflacijo kopuj brez popustov, ker popusti neposredno nižajo inflacijo... praviš pa da je dobra :)

Eh, Mato989, če bi bila deflacija, bi bilo potrebno manj zaposlenih, ker jih ne bi mogel plačati, kar bi, zaradi občutka negotovosti prepričalo ljudi v nadaljna varčevanja in nezadovoljnost med ljudmi, morda tudi vojne. Pa kaj res ničesar ne razumeš? Daj, prosim, kaj relevantnega preberi, ne samo tumbat kot 3 letni otrok. Deflacij imaš sicer res več vrst (če te to bega), ampak klasična deflacija je slaba za gospodarstvo in družbo, ni investicij, ni zaposlovanja.


Kakega občutka negotovosti? Kako smo imeli deflacijo pa padalo je število brezposelnih????? Bistvo je tam da mediji ne nabijajo o teh številkah, ker kot sem že povedal, delajo paranojo med ljudmi, ker je uspelo ECBju FEDu in medijem raztrosit famo da vse kar je manj kot 2% inflacija je negotovost in katastrofa... ampak ravno ti govorim da nimam primera ko bi nekdo argumentiral nakup ali kontra nakupu zaradi 1% inflacije ali 2% deflacije....

Daj povej mi ti, si se kdaj odločil da ne boš kupil nečesa ker je na trgu 0,1% deflacija? Si rekel, hmmm, ne bom kupil tega artikla ker bom čez 1 leto ob 0,1% inflaciji dobil ta artikel za X% ali Y€ manj?

Pa bodi iskren.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Če pa bodo še bolj pesimistični in totalno razočarani še nad državo in inštitucijami, pa bo prišlo do hiperinflacije, saj bodo kar na enkrat ves denar porabili za nakupe raznoraznih dobrin.


Hiperinflacija bo očitno posledica deflacije, čeprav, če centralna banka želi, lahko (hiper)inflacijo zelo hitro zajezi. Recimo, z brisanjem denarja, višanjem obresti itd. Hvala bogu, če bodo kupovali, ti vidiš v tem očitno nekaj slabega, če denar kroži :-)

Mato989 je izjavil:

Ekonomisti še nikoli niso niti ene krize napovedali, ali pa so jih napovedali preveč narobe(ona varianta ko skoz napoveduješ zlom, se ti enkrat posreči po verjetnostnem računu), tako da se
zanašat na njihove besede je res smešno... za nazaj pa so vsi bili (pre)pametni

Ekonomija ni eksaktna znanost, ravno zaradi tega, ker je vmes dosti psihologije. Sicer pa, dejansko predlagam, da razpustiš FED in ECB, očitno znanja imaš dovolj :-)


Mato989 je izjavil:

Daj povej mi ti, si se kdaj odločil da ne boš kupil nečesa ker je na trgu 0,1% deflacija? Si rekel, hmmm, ne bom kupil tega artikla ker bom čez 1 leto ob 0,1% inflaciji dobil ta artikel za X% ali YEUR manj?

Pa bodi iskren.

Iskreno povedano - meni e skoraj vseeno, kaj se godi na trgu, če od tega pridobimo tako ali drugače. Smo navajeni iskati ponudbe, ki so za nas ugodnejše od večine maloprodajnih cen. Nam je trg samo splošna smer plovbe, vodni tokovi pa grejo enkrat v eno, drugič v drugo smer, moraš samo moment ujeti. Deflacija ni plansko določena ampak je to odraz splošnega znižanja cen v nekem obdobju; nekatere cene grejo pač dol, nekatere gor. Če kupuješ robo, kjer grejo cene dol, super zate, ker imaš prihranek; čeprav mogoče kje kakšno firmo/trgovino zaprejo zato, ker pač premalo zaslužijo.

Nasploh pa velja, da je deflacija za širšo družbo bolj negativna stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

nevone ::

Inflacija je posledica lansiranja denarja, ki mu ne sledi povečana produkcija. To se menda strinjamo.

Ampak ... v resnici ni tako zelo slabo, če se nekaj denarja tvegano lansira tudi zato, ker se s tem da priložnost ljudem, ki sicer k produkciji ne bi mogli ničesar prispevat, imajo pa potencial za to. Vendar vse investicije ne morejo obroditi sadov, če jih preveč omejiš, pa spet ni dobro.

Zato, je v resnici najbolje, da nihamo nekje med 2% defalcijo in 2% inflacijo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Smrekar1 ::

nevone je izjavil:

Inflacija je posledica lansiranja denarja, ki mu ne sledi povečana produkcija. To se menda strinjamo.

Ampak ... v resnici ni tako zelo slabo, če se nekaj denarja tvegano lansira tudi zato, ker se s tem da priložnost ljudem, ki sicer k produkciji ne bi mogli ničesar prispevat, imajo pa potencial za to. Vendar vse investicije ne morejo obroditi sadov, če jih preveč omejiš, pa spet ni dobro.

Zato, je v resnici najbolje, da nihamo nekje med 2% defalcijo in 2% inflacijo.


Inflacija je v bistvu davek, ki ga država pobira na prihranke. Služi za polnjenje proračuna in zato, da stimulira potrošnjo. Prav to slednje je razlog zakaj je deflacija tak problem - če imaš deflacijo pričakuj zastanek potrošnje. Ker cene padajo so potrošniki še toliko bolj motivirani, da z nakupom še malo počakajo. Trgovci se na to odzovejo na edini možen način - spustijo cene, zato so potrošniki še bolj motivirani, da z nakupom še malo počakajo ... kam to vodi je menda jasno. Ekonomija 101.

Zato je v resnici najboljše, da nihamo med 0,1% in 2% inflacijo in da nimamo deflacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

ohnowhy ::

nevone je izjavil:

Inflacija je posledica lansiranja denarja, ki mu ne sledi povečana produkcija. To se menda strinjamo.

Ampak ... v resnici ni tako zelo slabo, če se nekaj denarja tvegano lansira tudi zato, ker se s tem da priložnost ljudem, ki sicer k produkciji ne bi mogli ničesar prispevat, imajo pa potencial za to. Vendar vse investicije ne morejo obroditi sadov, če jih preveč omejiš, pa spet ni dobro.

Zato, je v resnici najbolje, da nihamo nekje med 2% defalcijo in 2% inflacijo.

o+ nevone

Je in ni tako, glede na enačbo menjave, so cene odvisne od "lansiranja denarja" in "hitrosti obračanja denarja". V svetu je sedaj ogromno denarja lansiranega, ki pa se premalo hitro obrača (če negativne obresti na depozite komercialnih bank pri centralnih, kdorkoli kaj bere?)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

maco-maco ::

AMPAK zdaj ko je "preveč" denarja na trgu oz. po Svetu in se ga hoarda, se lahko samo bojimo da bi ljudje postali preoptimistični, ker če bi oz. bodo, in se ta denar lansira na trg bomo prišli do visoke inflacije, ker denar nima kritja v ničemer razen gobcih FEDa in ECBja....


Hiperinflacija bo očitno posledica deflacije, čeprav, če centralna banka želi, lahko (hiper)inflacijo zelo hitro zajezi. Recimo, z brisanjem denarja, višanjem obresti itd. Hvala bogu, če bodo kupovali, ti vidiš v tem očitno nekaj slabega, če denar kroži :-)


Jaz govorim o pesimističnem scenariju. Preveč optimistični skoraj sigurno ne bodo postali.

How deflation creates hyperinflation

1) Deflation slows the speed of money to crawl due to fears about the deteriorating economy. The public hoards cash, or, in the case of the US, short term treasuries.

2) The slowing speed of money and debt destruction force the government to create huge quantities of cash to prevent prices and the economy from collapsing. However, because the public is hoarding cash (or short term treasuries), most of the money doesn't reach the real economy, which leads the central bank to print even more money. In essence, cash hoarding acts as a dam, preventing the enormous quantities of printed money from affecting prices.

3) Deflation weakens economy until it leads to a loss of confidence. With doubts about the government's solvency growing, the velocity of money quickly picks up speed, and a flood of hoarded cash comes out of hiding, entering the marketplace all at once and creating hyperinflation.
Kaj?

Mato989 ::

Hiperinflacija bo očitno posledica deflacije, čeprav, če centralna banka želi, lahko (hiper)inflacijo zelo hitro zajezi. Recimo, z brisanjem denarja, višanjem obresti itd. Hvala bogu, če bodo kupovali, ti vidiš v tem očitno nekaj slabega, če denar kroži :-)


Zanimivo je to da ne poznam primera v zgodovini ko bi deflacija uničila kako državo, ali jo potisnila na rob, medtem ko obratno poznamo kar nekaj primerov ko je inflaciji to uspelo :)


Ekonomija ni eksaktna znanost, ravno zaradi tega, ker je vmes dosti psihologije. Sicer pa, dejansko predlagam, da razpustiš FED in ECB, očitno znanja imaš dovolj :-)


To ne bi bilo slabo, to da je Svet dolžan nekomu ne vem koliko milijard, je itak svojevrsten fenomen ki si ga lahko izmisli le človek... Komu smo dolžni? FEDu, ECBju???? A mi smo jih ustanovili, da nam posojajo denar, kjer oni dvakrat pritisnejo na gumb in je na naših računih XYXYXYXY €..... jaka logika vredna mokrih sanj ekonomistov za manipulacije.

Inflacija je v bistvu davek, ki ga država pobira na prihranke. Služi za polnjenje proračuna in zato, da stimulira potrošnjo. Prav to slednje je razlog zakaj je deflacija tak problem - če imaš deflacijo pričakuj zastanek potrošnje. Ker cene padajo so potrošniki še toliko bolj motivirani, da z nakupom še malo počakajo. Trgovci se na to odzovejo na edini možen način - spustijo cene, zato so potrošniki še bolj motivirani, da z nakupom še malo počakajo ... kam to vodi je menda jasno. Ekonomija 101.

Zato je v resnici najboljše, da nihamo med 0,1% in 2% inflacijo in da nimamo deflacije.


Saj to je ravno tisti fenomen o čemer govorim, zakaj bi moral jaz imet obdavčene svoje prihranke??? Za njih sem že plačal davek, in to je dvojno obdavčevanje, samo da je tako prefinjeno da si ga eni želite, kot pravim, kot da bi vsako leto navijal za to da ti vzamejo 2% od plače.... če bi to delali bi vsak skočil v luft in protestiral, ker pa je vsako leto tvoj denar vreden 2% manj to pa je ok, to pa navijamo da bi blo.... fantastično.

Seveda pričakuj zastanek potrošnje, ampak poglejva izven meja ekonomije in poglejva na naravo, ali je zastanek potrošnje slab ali dober pri količini smeti in uničene narave ki jo pridelamo vsako leto v imenu BDPja in gospodarske rasti?

Prej se bodo ljudje spravili ksamozadostni ekonomiji bolje bo, ali pa vsaj malo odvisni od ECBja in FEDa... ampak to nekaterim ni všeč, cilj vseh je da bi bili vsi fah idioti, torej da bi obvladali svoj posel, za vse ostalo bi pa morali klicat druge delavce, da bi se denar obračal, taki ki znamo ali znajo doma porihtat večino zadev, ne pripomorejo h kroženju denarja po logiki ekonomije :)

ohnowhy ::

maco-maco je izjavil:

...

Ja, kaj ti ni jasno, zato pa (še posebej takrat) kupuj stvari, ki ti ohranjajo vrednost premoženja, sicer ti bodo prihranki zgnili.

nevone ::

Trgovci se na to odzovejo na edini možen način - spustijo cene, zato so potrošniki še bolj motivirani, da z nakupom še malo počakajo


No ja, prav dolgo ne moreš čakat, slej ko prej stvar potrebuješ/želiš. Ampak imaš point.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

fartman> V svetu je sedaj ogromno denarja lansiranega, ki pa se premalo hitro obrača

Všeč mi je, da bi samooklicani slovenski desničarji volili za Sandersa.

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Prej se bodo ljudje spravili ksamozadostni ekonomiji bolje bo, ali pa vsaj malo odvisni od ECBja in FEDa... ampak to nekaterim ni všeč, cilj vseh je da bi bili vsi fah idioti, torej da bi obvladali svoj posel, za vse ostalo bi pa morali klicat druge delavce, da bi se denar obračal, taki ki znamo ali znajo doma porihtat večino zadev, ne pripomorejo h kroženju denarja po logiki ekonomije :)

Revolucionar, a? Mogoče bi te bili v Severni Koreji veseli :-) Nekaterih globalizacija ne moti.

jype je izjavil:

fartman> V svetu je sedaj ogromno denarja lansiranega, ki pa se premalo hitro obrača

Všeč mi je, da bi samooklicani slovenski desničarji volili za Sandersa.

Približno vem, kaj storiti, in (hiper)inflacija je vsekakor ena stvar, ki mi je precej pri srcu; namreč, stavil bi proti.

Še kakšno vprašanje, slovenski levičarski aktivist?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

Mato989 ::

nevone je izjavil:

Trgovci se na to odzovejo na edini možen način - spustijo cene, zato so potrošniki še bolj motivirani, da z nakupom še malo počakajo


No ja, prav dolgo ne moreš čakat, slej ko prej stvar potrebuješ/želiš. Ampak imaš point.

o+ nevone


No saj tu jaz glih razlagam, da v deflaciji propadejo vedno samo podjetja ki proizvajajo NEESENCIALNE dobrine ali pa je balon prenapihnjen čeprav so dobrine relativno potrebne (torej se kopujejo ko stare še delujejo, recimo avtomobili so prime example)

Nikoli ne bo zaradi 2% deflacije propadel nekdo ki peče kruh ki ga ljudje jedo praktično vsak dan, pa če ti bo crknil PC, tudi ne boš čakal 1 leto da bo popravilo malo cenejše ali pa nov malo cenejši ampak ker ga rabiš boš se spokal v trgovino in ga kupil.

Bomo pa z deflacijo zelo ohranili planet, ker bo manj potrošnje in manj uničevanja naravnih bogastev...

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Nikoli ne bo zaradi 2% deflacije propadel nekdo ki peče kruh ki ga ljudje jedo praktično vsak dan, pa če ti bo crknil PC, tudi ne boš čakal 1 leto da bo popravilo malo cenejše ali pa nov malo cenejši ampak ker ga rabiš boš se spokal v trgovino in ga kupil.

Bomo pa z deflacijo zelo ohranili planet, ker bo manj potrošnje in manj uničevanja naravnih bogastev...

Po tvojem je "kruha in iger" idealna družbena ureditev, namreč tehnologije ne potrebuješ, niti česa drugega.
Kupiš lahko tudi, ko imaš priložnost in oceniš, da zadeva dosegla lokalno dno, ne pa, da čakaš na popoln razpad dobrine.
Nekako tako, ehmm, moderno (za 10000 pr.n.št.) deluje tole tvoje argumentiranje.
No ja, idealist, saj razumem, 27 let si menda star...
No, saj čez 10 let se pa morda ne boš več prepoznal...
:-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

Smrekar1 ::

nevone je izjavil:


No ja, prav dolgo ne moreš čakat, slej ko prej stvar potrebuješ/želiš.


Ne razumeš. Tega sploh ne smeš gledati z vidika enega potrošnika, temveč z vidika celotne populacije. Na nivoju potrošnika bo zadeva komaj zaznavna, novo majčko si kupiš tri mesece kasneje, nov trdi disk dva meseca kasneje, nov telefon pol leta kasneje, pohištvo zamenjaš leto dni kasneje, ipd. Razlika je praktično zanemarljiva, ampak ko pomnožiš to s toliko in toliko milijoni ljudi ti točno te majhne spremembice iz šibke rasti prinesejo hudo recesijo, ki za sabo lahko prinese precej močnejše učinke (npr. skos brezposelnosti).

Ampak imaš point.


To je drugače splošno znano dejstvo ekonomije že dobro stoletje. Bi rekel da "imam point" ja.

Mato989 je izjavil:


Nikoli ne bo zaradi 2% deflacije propadel nekdo ki peče kruh ki ga ljudje jedo praktično vsak dan, pa če ti bo crknil PC, tudi ne boš čakal 1 leto da bo popravilo malo cenejše ali pa nov malo cenejši ampak ker ga rabiš boš se spokal v trgovino in ga kupil.


Zaradi deflacije ne, zaradi učinkov deflacije na gospodarstvo se pa lahko zgodi marsikaj.

To je nekako tako kot da udarim s kladivom po glavi in se potem zagovarjam, da nisi umrl zaradi udarca, temveč zaradi krvavitve v možganih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Mato989 ::

Ne razumeš. Tega sploh ne smeš gledati z vidika enega potrošnika, temveč z vidika celotne populacije. Na nivoju potrošnika bo zadeva komaj zaznavna, novo majčko si kupiš tri mesece kasneje, nov trdi disk dva meseca kasneje, nov telefon pol leta kasneje, pohištvo zamenjaš leto dni kasneje, ipd. Razlika je praktično zanemarljiva, ampak ko pomnožiš to s toliko in toliko milijoni ljudi ti točno te majhne spremembice iz šibke rasti prinesejo hudo recesijo, ki za sabo lahko prinese precej močnejše učinke (npr. skos brezposelnosti).


Saj to glih hočem dopovedat, ker deflacija lahko tako močno vpliva na to kar si opisal, je deflacija ravno ogledalo nevarčnosti družbe in kupovanju novih izdelkov brez racionalne potrebe.... zato je deflacija dobra, ker racionalizira družbo in s tem ohranja planet... to da nekdo želi da kupujemo nove in nove dobrine, ko stare še delujejo in so funkcionalne pač ni smiselno z vidika da so dobrine omejene in večna rast ni možna, zato je deflacija reality check za prenapihnjeno potrošnjo.

Žal pa pride tudi do slabih učinkov kot je brezposelnost, ampak to samo pomeni da je trenutno prenapihnjeno.

Zaradi deflacije ne, zaradi učinkov deflacije na gospodarstvo se pa lahko zgodi marsikaj.

To je nekako tako kot da udarim s kladivom po glavi in se potem zagovarjam, da nisi umrl zaradi udarca, temveč zaradi krvavitve v možganih.


Povej mi zaradi učinkov deflacije je že propadla kaka država? Najbližje je morda bila Japonska, zaradi (hiper)inflacije sem videl veliko hujših problemov, nenazadnje po pričevanju lastnih staršev na točno tem območju kjer živimo, da ne omenjam drugih primerov...

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

Žal pa pride tudi do slabih učinkov kot je brezposelnost, ampak to samo pomeni da je trenutno prenapihnjeno.

Super, pojdi to teorijo razlagat čakajočim na zavodu za zaposlovanje, da je kar prav, da so brez zaposlitve, da se stvari normalizirajo.
Verjetno se ti bodo zahvalili, da si jih razsvetlil, in te povabili na pivo.

Mato989 je izjavil:

Povej mi zaradi učinkov deflacije je že propadla kaka država? Najbližje je morda bila Japonska, zaradi (hiper)inflacije sem videl veliko hujših problemov, nenazadnje po pričevanju lastnih staršev na točno tem območju kjer živimo, da ne omenjam drugih primerov...

Velika depresija in dogodki 10 let kasneje, ti ne pomenijo res ničesar?

Okapi ::

Gospodarstvo (oziroma kar civilizacija), ki temelji na tem, da ljudje kupujejo stvari, ki jih ne potrebujejo, je na dolgi rok obsojeno na propad.

thramos ::

Mato989 je izjavil:

Žal pa pride tudi do slabih učinkov kot je brezposelnost, ampak to samo pomeni da je trenutno prenapihnjeno.


A nisi ti serviser popolnoma nepotrebnih luksuznih zadev?

Respect - da podpiraš ureditev, po kateri boš med prvimi ostal brezposeln - za ohranitev planeta.

nevone ::

Tega sploh ne smeš gledati z vidika enega potrošnika, temveč z vidika celotne populacije.


Saj to delam.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ohnowhy ::

Okapi je izjavil:

Gospodarstvo (oziroma kar civilizacija), ki temelji na tem, da ljudje kupujejo stvari, ki jih ne potrebujejo, je na dolgi rok obsojeno na propad.

Sicer je res, ker na dolgi rok je vse obsojeno na propad, pa vseeno, to navajaš za razliko od katere preverjene alternative?

WarpedGone ::

Na propad je obsojena civilizacija kjer en osebek drugemu razlaga kaj on potrebuje.
Čisto vsaka kupljena reč je pri kupcu označena s "to potrebujem" ali "to želim imeti".

Bomo spet popravljali ljudi?
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

fartman> Približno vem, kaj storiti, in (hiper)inflacija je vsekakor ena stvar, ki mi je precej pri srcu; namreč, stavil bi proti.

Ja, jaz tudi. Ampak večno ne moreš čakat, da nekdo pospeši tok denarja. Prej ali slej bo nekdo moral sprostiti "rezerve", ki jih držijo tisti, ki poberejo veliko večino vse dodane vrednosti, ustvarjene na planetu - in jih razdeliti revežem, da bodo lahko kupovali hladilnike in plačevali komunalne prispevke.

WarpedOne> Bomo spet popravljali ljudi?

Seveda. Saj smo jih tudi v preteklosti že zelo uspešno popravili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

ohnowhy ::

jype je izjavil:

fartman> Približno vem, kaj storiti, in (hiper)inflacija je vsekakor ena stvar, ki mi je precej pri srcu; namreč, stavil bi proti.

Ja, jaz tudi. Ampak večno ne moreš čakat, da nekdo pospeši tok denarja. Prej ali slej bo nekdo moral sprostiti "rezerve", ki jih držijo tisti, ki poberejo veliko večino vse dodane vrednosti, ustvarjene na planetu - in jih razdeliti revežem, da bodo lahko kupovali hladilnike in plačevali komunalne prispevke.

Meni je prav, resno mislim... Če nisi vedel (pa si, jasno), sam na to nimam absolutno nič vpliva, pač pa upam, da bom, ko bo kakšna takšna reč na vidiku, pač ustrezno reagiral.
Zaradi mene se lahko ves denar raztala, samo dajte mi povedat prej kakšen teden dni :-)

Okapi ::

WarpedGone je izjavil:

Na propad je obsojena civilizacija kjer en osebek drugemu razlaga kaj on potrebuje.
Čisto vsaka kupljena reč je pri kupcu označena s "to potrebujem" ali "to želim imeti".

Bomo spet popravljali ljudi?

Ja, ker ljudje smo nepopolni. Niso samo otroci tisti, ki jim je treba povedati, kaj je zanje dobro in kaj ni. Potrošništvo je podobno alkoholizmu ali katerikoli drugi odvisnosti - džanki tudi "potrebuje" in "želi imeti" svojo dnevno dozo.

Smrekar1 ::

Mato989 je izjavil:


Saj to glih hočem dopovedat, ker deflacija lahko tako močno vpliva na to kar si opisal, je deflacija ravno ogledalo nevarčnosti družbe in kupovanju novih izdelkov brez racionalne potrebe.... zato je deflacija dobra, ker racionalizira družbo in s tem ohranja planet... to da nekdo želi da kupujemo nove in nove dobrine, ko stare še delujejo in so funkcionalne pač ni smiselno z vidika da so dobrine omejene in večna rast ni možna, zato je deflacija reality check za prenapihnjeno potrošnjo.

Žal pa pride tudi do slabih učinkov kot je brezposelnost, ampak to samo pomeni da je trenutno prenapihnjeno.


Mešaš ekonomijo z okoljevarstvom. Daj mi povej koliko so kaj propadajoče države recimo investirale v alternativne vire energije? Kolikor mi je znano je to vedno bila domena premožnih držav, po možnosti s cvetočim gospodarstvom (VB, Nemčija, Kitajska, ...) in ne propadlih ali propadajočih držav (Venezuela, Grčija, Severna Koreja). Torej?

Povej mi zaradi učinkov deflacije je že propadla kaka država?


Proti deflaciji se je tako enostavno boriti (tiskaš denar), da je to vprašanje povsem nesmiselno.

Najbližje je morda bila Japonska, zaradi (hiper)inflacije sem videl veliko hujših problemov, nenazadnje po pričevanju lastnih staršev na točno tem območju kjer živimo, da ne omenjam drugih primerov...


Boj proti hiperinflaciji je toliko težji (povrni zaupanje v institucije, ki jim nihče več ne verjame), da je primerjava brez vsakega smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

ohnowhy ::

Okapi je izjavil:

Ja, ker ljudje smo nepopolni. Niso samo otroci tisti, ki jim je treba povedati, kaj je zanje dobro in kaj ni. Potrošništvo je podobno alkoholizmu ali katerikoli drugi odvisnosti - džanki tudi "potrebuje" in "želi imeti" svojo dnevno dozo.

Če to ljudi osrečuje, pa očitno jih, zakaj bi jih pri tem omejeval, četudi pri nabavljanju neesencialnih dobrin :-)
Saj pa vsak mora zase sam vedet in se disciplinirano obnašat.
Lahko bi otroke o osnovni finančni pismenosti izobrazili že v osnovni šoli, pa so bili levičarji in javni sektor (ne neoliberalci!) proti...
:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

jype ::

fartman> zakaj bi jih pri tem omejeval

Kdo je rekel, da bi jih omejeval?

fartman> Saj pa vsak mora zase sam vedet in se disciplinirano obnašat.

Zakaj bi pa zdaj ti rad omejeval ljudi?

fartman> Lahko bi jih otroke o osnovni finančni pismenosti izobrazili že v osnovni šoli, pa so bili levičarji in javni sektor (ne neoliberalci!) proti...

Jaz sem levičar, pa nisem bil proti.

Mato989 ::

Super, pojdi to teorijo razlagat čakajočim na zavodu za zaposlovanje, da je kar prav, da so brez zaposlitve, da se stvari normalizirajo.
Verjetno se ti bodo zahvalili, da si jih razsvetlil, in te povabili na pivo.


Oni so brezposelni v veliki meri zato ker ne poznajo uporabnih znanj ampak to je druga tema, sem imel bližnje izkušnje z veliko brezposelnimi, tudi sam sem bil med njimi eno leto.... vem kako sposobnih je večina brezposelnih :)

Velika depresija in dogodki 10 let kasneje, ti ne pomenijo res ničesar?


In zakaj je nastala velika depresija, če ne zato ker se je šlo špekulativne ekonomije da bo nenhna rast... velika depresija je bilo ogledalo kapitalizmu kot ga želijo neoliberalci :)

A nisi ti serviser popolnoma nepotrebnih luksuznih zadev?

Respect - da podpiraš ureditev, po kateri boš med prvimi ostal brezposeln - za ohranitev planeta.


Ne vem, to kako nepotrebne luksuzne stvari so, bo odločil trg, ne jaz in ne ti, ampak glede na to da popravljam tudi grelnike, in ostale naprave, verjamem da temu ni tako, tudi računalniki so za večino pač nujna dobrina, čeprav gledano z preživetvenega smisla pač niso :)

Mešaš ekonomijo z okoljevarstvom. Daj mi povej koliko so kaj propadajoče države recimo investirale v alternativne vire energije? Kolikor mi je znano je to vedno bila domena premožnih držav, po možnosti s cvetočim gospodarstvom (VB, Nemčija, Kitajska, ...) in ne propadlih ali propadajočih držav (Venezuela, Grčija, Severna Koreja). Torej?


A ni ekonomija, človek in okolje neposredno povezana, od kod pa dobivamo dobrine za izdelke če ne iz okolja??? Če uničimo vir dobrin, uničimo ekonomijo in še sebe za povrh.... smiselno je pogledat na oboje, drugače ne bi bilo sestankov o zajezitvah izpušnih plinov, o ohranjanju gozdov itd... zakaj tam gledajo na okolje (pa tudi prepogostokrat ne) če pa bi lahko gledali striktno na ekonomijo in posekali vse? BO več plantaž kajne?

In zdaj imajo te cvetoče države velike probleme kajne? Kako je to mogoče če pa imamo toliko kvalitetnih zadev :) Nekakšen oksimoron,


Čisto vsaka kupljena reč je pri kupcu označena s "to potrebujem" ali "to želim imeti".


Med tema dvema oznakama je zelo velika razlika.... "to potrebujem" je tista oznaka ki je racionalna in ne ustvarja deflacije nikoli, prej majhno inflacijo (viški hrane ki jo zavržemo)tista druga oznaka je problematična, in to se ne omeji tako da jim poveš kaj smejo in ne smejo, ampak jih racionaliziraš skozi deflacijo, ker ne kupijo ker ni nujno počakajo :)


Proti deflaciji se je tako enostavno boriti (tiskaš denar), da je to vprašanje povsem nesmiselno.


Tako je, zato je bolje da se nenehno borimo proti deflaciji, torej da je skoz deflacija in se borimo proti njej, kot pa obratno, da pride hiperinflacija, ker tisto je največja jeba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

thramos ::

Mato989 je izjavil:

Ne vem, to kako nepotrebne luksuzne stvari so, bo odločil trg, ne jaz in ne ti, ampak glede na to da popravljam tudi grelnike, in ostale naprave, verjamem da temu ni tako, tudi računalniki so za večino pač nujna dobrina, čeprav gledano z preživetvenega smisla pač niso :)


Ne razumeš. Če se ljudje v povprečju začnejo odločat, da bodo menjali "grelnike in ostale naprave" ter računalnike bolj redko kot do zdaj, bo določen delež serviserjev (in vseh delavcev v verigi) odveč. Nižale se bodo plače in odpuščalo se bo. Tudi če bi bili ti proizvodi nujne dobrine, pa niti približno niso.

Saj pravim - respect, da daješ dobrobit planeta pred lastno.

Mato989 ::

thramos je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ne vem, to kako nepotrebne luksuzne stvari so, bo odločil trg, ne jaz in ne ti, ampak glede na to da popravljam tudi grelnike, in ostale naprave, verjamem da temu ni tako, tudi računalniki so za večino pač nujna dobrina, čeprav gledano z preživetvenega smisla pač niso :)


Ne razumeš. Če se ljudje v povprečju začnejo odločat, da bodo menjali "grelnike in ostale naprave" ter računalnike bolj redko kot do zdaj, bo določen delež serviserjev (in vseh delavcev v verigi) odveč. Nižale se bodo plače in odpuščalo se bo. Tudi če bi bili ti proizvodi nujne dobrine, pa niti približno niso.

Saj pravim - respect, da daješ dobrobit planeta pred lastno.


To samo pomeni da bodo se prej odločili zadevo dat na popravilo, če se vpraša mene :) Dandanes sem ravno na slabšem, ker se strankam ne splača dat popravljat PCja za 50-100EUR ampak raje vržejo vse skup stran, tudi delujoče dele, ali pa mi jih celo pustijo tam, in kupijo novega za 250EUR :) ker je itak boljši in vse....

Nekoč se je bistveno več popravljalo kot danes, ko se več nič ne splača ker je vse tako "poceni" :)


Sicer pa planet pred mano je itaklogično, nenazadnje mene že dolgo več ne bo, ko bo planet še tu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

ohnowhy ::

Mato989 je izjavil:

hiperinflacija, ker tisto je največja jeba.

Nekateri stari se prav radi spominjajo hiperinflacije ob razpadu socialistične Juge, so lepo profitirali s krediti in čeki. Hiperinflacija z ekonomskega stališča nikakor ni jeba.

Mato989 je izjavil:

In zakaj je nastala velika depresija, če ne zato ker se je šlo špekulativne ekonomije da bo nenhna rast... velika depresija je bilo ogledalo kapitalizmu kot ga želijo neoliberalci :)

Za razliko od česa? Zloben kapitalizem obstaja 500 let, napreden razsvetljeni marksistični socializem še 50 ni. Kakšno trajno alternativo imaš torej ponuditi v tej razpravi, ker nobena od teh ti ne ustreza.

jype je izjavil:

Zakaj bi pa zdaj ti rad omejeval ljudi?

Ok, da bo spet polnopomenski stavek, s prilepljenimi koleki:
Vsak skrben gospodar se racionalno obnaša, kar mu ni vsiljeno, niti inducirano, je posledica.

Mato989 je izjavil:

Jaz sem levičar, pa nisem bil proti.

Saj nisem napisal VSI (do zadnjega, brez izjem) levičarji. Če si to prebral, pač si. Zdaj pa, prosim, nehajva, ker je tole (spet) neproduktivno.

Mato989 je izjavil:

Dandanes sem ravno na slabšem, ker se strankam ne splača dat popravljat PCja za 50-100€ ampak raje vržejo vse skup stran, tudi delujoče dele, ali pa mi jih celo pustijo tam, in kupijo novega za 250€ :) ker je itak boljši in vse....

Nekoč se je bistveno več popravljalo kot danes, ko se več nič ne splača ker je vse tako "poceni" :)

In to, po tvoji logiki je slabo? Zate? Jah, prekvalificiraj se, si pač nepotreben v gospodarstvu na dolgi rok :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

jype ::

fartman> Vsak skrben gospodar se racionalno obnaša,

Ja, seveda. Ampak zgoraj si napisal, da bi vsak moral biti tak. To je omejevanje!

Bi pa vsekakor bilo pametno ljudem predstavit posledice v okviru osnovnega šolanja.

fartman> Saj nisem napisal VSI (do zadnjega, brez izjem) levičarji. Če si to prebral, pač si. Zdaj pa, prosim, nehajva, ker je tole (spet) neproduktivno.

Citiral si mene, forum je pa napisal, da je to izjavil Mato989. Levičarji, ki so bili proti temu, da se otroke ekonomsko izobrazi, niso nobeni levičarji. Kako se sploh lahko greš samoupravljanje, če so vsi ekonomsko nepismeni? Ajde, s poceni krediti, dokler so. Kaj pa potem?
««
100 / 129
»»