» »

Rpm-ji, merjenje

Rpm-ji, merjenje

Izbeglica ::

Naredu sm en regulator obratov za 2 venta na kompu , zdj pa me zanima, kak bi naredu da bi mi kazal rpm-je na lcd-ju, k bi ga dav na regulator.

BluPhenix ::

Simple. Oz. odvisno s čim si naredil. Če si delal z mikrokontrolerjem (EDIT:očitno ja :D ) je najbolj simple varjanta:

Rumeno (taho) žico venta vežeš na en števec. Da ti bo pravilno delovalo rabiš en pull-up upor na tej liniji. Z mikrokontrolerjem pa potem krmiliš ta števec. Pač ga resetiraš, števec začne šteti impulze. Z mikrokontrolerjem narediš delay 1 sekunde in potem prebereš vrednsot števca in števec spet resetiraš. Imel boš št. obratov/sek. Sicer ni točno tako, ker boš imel 2xšt.obr na sek, ampak to lahko potem rihtaš.
Nato lepo v mikrokontrolerju prešteto vrednost pomnožiš x 30 in dobiš RPM.

Seveda lahko šteješ tudi manj kot 1 sekundo, ampak pazi da ne boš premalo. Med vsakim imp. na low obratih je nekako 25ms. Sicer je odvisno tudi od ventilatorja. To sem jaz izmeril na 80mm zalmanu.

Sem tudi jaz pred kratkim naredil tako varjanto za eno seminarsko na faksu. Meni sicer teče vse v operacijskem sistemu, tako da ne rabim delaya v klasični obliki, ampak hardware je pa isti.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

vres.ales ::

Aloo
Em jaz bi mogo pri praksi naret nek izdelek, pa bi najrajši delo tudi ta rpm meter.
Tak da če lahko vezje nalimaš gor pa program al pa mi na mail pošlješ:D

Hvala:D

PARTyZAN ::

ales: SŠTSŠ? :)

vres.ales ::

no hvala da mi nisi poslal:))
sem vsaj našo nekaj boljšega:D
http://www.keiang.de/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prikazovalnik prestave na motorju(125ccm)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
263832 (3074) madboy
»

Kako diy binarna ura

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
213279 (2933) Mikron
»

Izdelava dvojiške ure

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232391 (1880) neoto
»

Digitalni merilec hitrosti za avto

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
434054 (3246) s51fu
»

Prikaz obratov ventilatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7975 (816) Blup

Več podobnih tem