» »

Kako diy binarna ura

Kako diy binarna ura

mihec87 ::

Torej kot ze v naslovu omenjeno bi si rad izdelal binarno uro na baterije ali elektriko zdaj pa me zanima ce je ze gdo to delal ali pa ima mogoce kaksen nacrt vezje ter kaj vse potrebujes..Zdj kar se tice znanja programiranja cipov je nicno..

BluPhenix ::

Ne rabiš nič programirat. Rabiš par dekadnih števcev in to je to.

tule imaš osnovni vodič, s katerim se da narediti delujočo stvar.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

mihec87 ::

Aha cool sam ti si mi dal za navadno digitalno uro jst pa rabim za tole uro
no sj neki sem ze gledu sam ni blo videt nobenih takih nacrtov..

upirna ::

In kako veš koliko je ura?
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Brane2 ::

Jaz bi kljub vsemu počil not en PIC. Ob solidnem mikrokrmilniku ne rabiš not praktično nič drugega.

No, lahko bi to naredil tudi s kakim CPLDjem, a to se mi zdi že rahklo pretiravanje.

Če si se odločil narediti kaj takega, boš pa valjda spesnil tistih 30 ukazov, ki so potrebni za en tak osnoven program... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Nisi edini s to zamislijo na S-T, klik!
Nekoč je bil Slo-tech.

BluPhenix ::

mihec, ura šteje binarno, mislim da celo v BCD kodi. Če želiš binaren prikaz pač ne dodaš BCD-7segment prekodirnikov ampak lepo na izhode števcev obesiš diode.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

mihec87 ::

Brane1:ja vem da bi lahk spesnu sam problem je ker nimam niti programatorja ter nic v bistvu sploh ne hodim v elektro solo amapak na ekonmsko sam me pac to veselijo te elektro stvari tk da nekaj znam sam tok pa se ne..Zato bi v bistvu rabu res nacrt pa tocno kaj use morem met sestavlu bi pa kr verjetno na oni ploscici ko je ze naluknana..pa sam povezave naredis..

Brane2 ::

Programator za PICe lahko spesniš v 10 minutah na koščku tiskanine.

Poglej si malo po netu. Programje za vse ostalo pa dobiš na Microchipu.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ql000 ::

Programator za pic-a: malo pogooglaj za JDM programatorjem.
PIC mikrokotroler greš lahko kupit v HTE, IC, ali si pa pri Microchipu naročiš sample, ki ti jih pošljejo zastonj. Pravtako pri microchipu dobiš krasno orodje za programiranje MPLab, če se hočeš naučit še C programskega jezika za uC-je pa si zloadaj še student edition C18 (sam v tem primeru si kupi ali pa naroči mikrokontroler PIC18FXXX, npr. pic18f452 ali pa 252).

Ta projekt ti je lahko krasno izhodišče za nadaljnje učenje! Mikrokontrolerji so zakon!

mihec87 ::

Mislim da za programator sem našel naslov a je to to ?? klik

Zdaj v čem programirat mi je načelno vseeno čeprav me nekak vleče k C-ju nekak bi bilo najbolje nekaj kar ostali znate da bi mi lahko pomagali ce bi mi kje zastekalo zo delalo probleme ok recimo da bom delal v C-ju..

Tam na microchipovi strani sem gledal free samples ter sem nasel te ki ste jih predlagali samo je sedaj problem da ne vem tocno kako narocit zato bi prosil za pomoc lahk na zs al pa mo msn miha_amdNOSPAM@hotmail.com (odstrani NOSPAM).

Res lepa hvala za pomoc...

Brane2 ::

Mah, za*ebi C za tako simpl stvar. Napiflaj se tistih 33 simpl ukazov in napiši program.

C je za bolj kompleksne stvari, tebi bo pa vzelo več časa jajcanje s C-jem kot delo s strojno kodo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Mislim da za programator sem našel naslov a je to to ?? klik


16F84 je star ko zemlja, poleg tega pa nima zadosti pinov za to, kar rabiš.

Najdi nekje serijski ISP programator za PIC16F877 ali kaj podobnega...
On the journey of life, I chose the psycho path.

mihec87 ::

Hm ok pol pa v necem drugem ne C-ju torej ker pic potem rabim..Seveda se zmer velja za pomoc pri narocilu free sample...
Saj vem da ze tezim sam jest bi si res rad to naredu..

zcetrt ::

Glej, ne bit paničen.

Fino bi bilo vedeti, koliko si kaj domač s programiranjem. Če že kaj poznaš C, bi mogoče lahko tudi s tem začel. Če ne, ti že zaradi brezplačnosti programov in bolj pristnega stika z mikrokontrolerjem priporočam assembler, vsaj za prvih nekaj enostavnih projektov.

Nebojša Matič je apisal super knjigo za začetek: Pic microcontrollers for begginers, to!

Meni je padla z neba, če pa bi papir, pa le na juriš. Splača se prebrati, da spoznaš osnove delovanja (prebrati, ni obvezno, da študiraš). Spoznal boš tudi osnove programiranja in videl mnogo primerov.

Logiraj se na Microchip in pač add to cart sample, povej kaj boš delal (zmisli si nekaj), proizvodnja bo pač manj kot 1000;) , firma si pa Ekonomska Srednja ali kaj podobnega...
4.

mihec87 ::

Torej C-ja ne znam potem pride v poštev assembler..

Zdj rabim se pomoc glede programatorja saj sem do 1-nih zjutri iskal po googlu pa nic pametniga najdu..

Zdj me zanima ce lahko vec cipov narocim za free sample za primer ce kaksnega unicim..ali morem napisat šolo ki res obstaja ali napisem kar eno (morem to nujno isat) ter ce lahko napisem da delamo binary clock..Ter kateri pic naj vzamem..

zcetrt ::

Najbrž se boš na prvi pogled zgrozil, a dejansko je programator zelo v redu. Za začetek si ga lahko sestaviš na protoboardu, zmeniti se moraš le še z nekom, ki že ima programator, da ti sprogramira pica, ki poganja programator. Software je tudi super. Lahko pa pogledaš še ostale na tej strani.

Jaz imam sestavljenega že več kot eno leto in ni nobenih problemov, se ga bom pa spravil narediti še v kompaktni verziji na tiskanino.

p.s.: Za usb verzijo navedenega programatorja je potreben čip, ki je relativno drag in v smd ohišju (majhen za vdihnit :)) ), zato ga lahko nadomestiš z max232 in nato programiraš namesto preko usb preko com porta. Imam spremenjeno shemo, če se boš slučajno odločil.

Za sample vzami npr. 16f876A tri in sicer spdip pakiranje, 16f877a tri in še morda 16f648 (rabiš za programator, je enak kot 628, le da z malo več prostora) tri, potem imaš pa dovolj.

Ustanovi eno podjetje in ga napiši:\


To so le moji predlogi.
4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zcetrt ()

ql000 ::

Glej, glede na to, da ti je to prvi projekt, začni z malimi koraki. K150 je dober programator, samo dvomim, da si ga bo začetnik sestavil BP. Dvomim samo v vztrajnost. Pri sestavljanju elektronskih komponent človek vedno naredi kako kozlarijo, meni je nazadnje ena taka banalija vzela 3 mesece življenja (en jeben qrc šlus, ki ga nisem videl!), enostavno je preveč vsega, da bi naenkrat absorbiral. Naredi si za začetek en simpl programator, ali pa kupi enga poštenega. JDM je simpl, da bolj ne bi mogu bit (4 upori, tranzistor, 2 kondelca pa 5 diod). Nimaš kaj zaj***. Jaz sem svojega sestavil na protoboardu (protoboard je plata, ki ima luknjice, lahko lotaš; plata v katero pa sam vtikaš komponente je pa breadboard), potegnil sem žice in zadeva deluje BP. Vse komponente sem pa odolotal iz ene stare plate, pa radija,.. tak, da mi jih sploh ni bilo treba kupit. Načrt za programator skupaj z navodili najdeš v reviji Svet elektronike, ko so imeli vrsto člankov "PIC od začetka". Samo ne vem kater letnik je (2004 se mi zdi), ker imam samo fotokopijo doma.


Kar se pa programskega jezika tiče bi se pa s težkim srcem strinjal, da je za prve projekte assembler najbolj varianta (ampak samo za začetek). Velikokrat se ti zgodi potem, ko začneš programirat v C-ju (sam moje stare poste poglej, pa ti bo vse jasno), da po C-ju je vse v redu ampak zadeva ensotavno noče delat. Zaradi tega je prav, da znaš vsaj malo assemblerja, da greš lst fajl pogledat, pa da vidiš kje ga je compiler vsral!

Pa ne obupat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ql000 ()

zcetrt ::

Popolnoma se strinjam s teboj, ql000, a sam sem začel z bootloaderjem, ki me je ves čas žokal v glavo, potem pa sem sestavil k150, ki je bila moja prva prebrana shema v življenju. Od tedaj nimam nikakršnih problemov. Res pa je, da ni najenostavnejše, je pa na breadboardu, torej lahko spremeniš brez pretiranega žrtvovanja, ako kaj zamočiš.

Drži pa: Enkrat sestavljeno in delujoče, delujoče za 7 let... Volja je pa potrebna pri vsaki stvari.
4.

mihec87 ::

HM no sj z picem bom ze nekak ce ne bom pac nekoga nasel da mu ga bom dal sprogramirati al pa kj..em za ta pic 16f877a ni spdip pakiranja a pol uzamem pdip

Hm zdj me pa zanima kako naprej vezje pa use..Ter kako potem narediti za nastvlat uro ne vem na poletni oz zimski cas pa to..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

zcetrt ::

Jebo mast, Mihec, počasi z vezjem uro in "tem vsem"... Najprej si nabavi robo (breadboard, pice, nekaj uporov, kristale, napetostne regulatorje, kondenzatorje, ledice, ...) in sprogramiraj da ti bo ledica utripala, tako kot boš hotel (na eno sekundo, npr). Nato naredi še kaj s tipkami in multipleksanjem ledic (pritisneš prvo tipko, utripa tretja ledica, pritisneš drugo, utripa prva, pritisneš obe, zasvetijo vse... bla bla), potem pa pride navrsto "pa to".

Mami, jast bi pa rad fibre in bakala skuhal. Ponev že imam, štedilnik bom naredil, vilice dobim po pošti, zdej me pa zanima, kako je z omako La Kruipjes pa kaj naj zraven usujem pa to.
4.

Mikron ::

Jaz sem že delav tako uro. In sicer sem naročil vellemanov kit komplet.
Naročaš ga tukaj
Opis imaš tukaj

Pa še shema:


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PIC programator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
255775 (620) MadMax
»

Razlika med pic in dspic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
332170 (1719) tonic
»

Zelo pocasno utripanje LED diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
508313 (7518) a13misko
»

programiranje mikrokrmilnikov?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
346864 (6273) radiator
»

programator za PIC18FXXXX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
52067 (2018) ql000

Več podobnih tem