» »

Izguba kvalitete pri DV zajemu - mnenja in izkušnje...

Izguba kvalitete pri DV zajemu - mnenja in izkušnje...

ptg ::

Pozdrav vsem skupaj,

kakšne so kaj vaše izkušnje glede izgube kvalitete pri zajemu posnetkov s kamere na PC ( DV out - firewire - PC )
Sam sem preizkusil npr: Premiera , Pinacla, pa še nekaj programov za zajem.
Povsod je OPAZNA razlika od originala, predvajanega na TV direktno s kamerce.
Pa še razne mini črtice se kažejo na konturah, ki pa sicer izginejo, ko posnetek zdivixsam. Ampak kvalitete ne dobim, kot je bila originalna.
Kako je s tem ?
Ali je sploh mogoče prenesti in dobiti kvaliteto kot pri originalu ?

Salve,

P.

aljazh ::

Ker med kamero in računalnikom prenašaš le ničle in enice, ne more biti nobene izgube v kvaliteti. Lahko se sicer pojavi izgubljanje posameznih slik (dropped frames), če računalnik ne zmore dovolj hitro procesirati in zapisovati posnetka na disk ali če je kakšna napaka pri prenosu s kamere na računalnik. Izgubljanje posameznih slik se vidi kot "zatikanje" slike, sicer pa vsak resnejši program za zajem videa na koncu napiše, ali je bilo kaj izpuščenih slik.

Razlika med "originalom" (o originalu in kopiji v bistvu ne moremo govoriti, ker je kopija enaka originalu - think digital) na TV in zajetim posnetkom na računalniku je opazna zaradi drugačnega načina prikazovanja slike. TV slika je prepletena (2x25 vrstic pri PAL standardu, od tod tudi "mini črtice"), medtem ko se slika na računalniškem monitorju izrisuje progresivno, brez prepletanja (interlacing). Rešitev za to je (če nameravaš posnetek gledati preko računalnika) de-interlacing filter, ki ga uporabimo pred exportom montiranega materiala v avi ali drug želeni format.

DivX je poleg tega izgubno (lossy) kompresiranje in takšne kakovosti kot v formatu DV pač ni moč pričakovati.


Ali je sploh mogoče prenesti in dobiti kvaliteto kot pri originalu ?


Kot že rečeno zgoraj - ker med kamero in računalnikom prenašamo le ničle in enice, je vsaka "kopija" enaka "originalu". S stiskanjem (v DivX) del kakovosti pač izgubimo. Za drugačne (ponavadi bolj sprane) barve ter "črtice" pa ni kriv zajem na računalnik, pač pa drugačna tehnologija prikaza slike na računalniškem monitorju kot na TV. Zato se v profi svetu pri montaži vedno uporablja video monitor, saj računalniški zaslon ne moremo upoštevati kot referenco.

Tomay ::

Tema je že bila obravnavana na slo-techu.

Začni tu 100fps

Težavaj je v tem kateri deinterlace filter uporabiti.
Voodoo 4Ever

ptg ::

Hvala !

P.

Calligula ::

Za jemanje videa z mini DV kamere je se vedno najboljse:

1. Z Pinnacle dol vzet video v polni kvaliteti (mini DV format)
2.Obrezat v Pinnaclu in editiranje in spet shranjenje razultata v polni kvaliteti (mini DV format)
3.Das obrezan video v TMPGencoder 3 in med filtri das deinterlace in izberes XDVD format in dolocis minimal bitrate 300 in najvisji 6000 in average 4000 npr. Pac lahko malo povisas ali znizas average glede na to koliko velik fajl ti je prejemljiv. Ti sproti kaze velikost fila, ki bo nastal.

Jaz spravim tako na 1 DVD cca 3 ure videa v MPEG2 formatu (predvaja ga katerikoli DVD player) brez na navadnem TVju vidne izgube kvalitete. Na LCDju se ze malo pozna, sicer pa bo pac treba za razne plazme, HD TVje dat average bitrate na kakih 5000 average bitrate.

To je to.

ptg ::

Še en uporaben program.
Hvala.

Lep pozdrav,

P.

pivmik ::

Calligula:
Das obrezan video v TMPGencoder 3 in med filtri das deinterlace
Deinterlace je nepotrebein v bistvu za kvaliteto slike škodljiv, saj MPEG2 format podpira prepletene(interlaced) posnetke, tako kot pri encodingu kot tudi pri decodingu. Enostavno nastaviš v encoderju nekje, da so posnetki 'interlaced'.
LP, Gregor GRE^

Calligula ::

Ce tega ne naredim, je video tako na TVju kot na PCjih nazobcen.

pivmik ::

Nekje v encoderju moreš nastavit, da je vhodni video interlaced.
In izhodni nja bo tudi interlaced.
LP, Gregor GRE^

franci ::

Mene zanima kak CPU naj bi bil dovol močan, za zajem videa?
Sam imam A64, pa nimam FireWire kartice. Bratov računalnik pa ima FW, je pa mal švohnejši. Ima AMD XP 2000.
Je to dovolj, da nebo izguba kvalitete?
Drugače si bom moral kupit FW kartico.
Hello, hello, hello, how low?

prismo ::

Pravkar sem se srečal s tem problemom. Prečesal sem celo http://www.100fps.com/ stran, pa mi n uspelo naredit nič!!! Obstaja kakšna preverjena izzy in učinkovta zadeva za odpravit ta''interlacing''????

Tomay ::

V bistvu ni neke enostavne rešitve.
Če predvajaš zadevo na tv potem nima smisla deinterlace delat, ker tv sprejme interlaced sliko. Težava je predvsem, ko predvajaš video na računalniku. Najboljše rezultate sem dobil, če sem iz 25 fps naredil 50 fps film. Težava je v tem, ker se s tem tudi 1x poveča velikost filma.

Glede na to za kaj boš video uporabljal se moraš odločit. Če bo šlo na dvd potem nima smisla deinterlaceat. Če pa boš delal xvid ali kaj podobnega, kar se bo predvajalo na pc-ju potem boš moral uporabit eno od metod na 100fps. Sicer tudi večina programov za urejanje videa podpira tudi deinterlace pri izvozu, ampak kakovost slike ni ravno najboljša.
Voodoo 4Ever


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako posneti film iz digitalne kamere?

Oddelek: Zvok in slika
375332 (4160) m1h4
»

Pretvorba DV v DivX

Oddelek: Zvok in slika
323250 (2153) teoo
»

25fps ->50fps

Oddelek: Zvok in slika
131449 (1100) pivmik
»

Filmčki iz digitalnega fotoaparata

Oddelek: Zvok in slika
211796 (1458) CaqKa
»

meglena slika DV

Oddelek: Zvok in slika
111466 (1352) Business

Več podobnih tem