» »

Matura: seminarska za računalništvo (Delphi)

Matura: seminarska za računalništvo (Delphi)

Dejcc ::

Lep pozdrav!

Ker me letos čaka matura tudi iz predmeta računalništva, sem se odločil za seminarsko nalogo naresti program preko katerega se lahko dopisuješ s sogovornikom (a la MSN).

Stvari sem se lotil v Delphiju, ker ga najbolje poznam:8)
Do sedaj imam narejen program, v katerega vpišeš IP naslov sogovornika in stvar deluje...

Ker se mi to ne zdi dovolj, sem dobil idejo da naredim "server" na katerega bi se lahko uporabnik programa lahko povezal s svojim imenom. Od serverja bi dobil seznam prijavljenih oseb & njihovih IP naslovov, ker se mi vpisovanje IP stevilk sogovornika bedna rešitev:D

Sedaj me pa zanimajo naslednje stvari:
- a ima kdo dobro idejo na kakšen način zadevo izvesti?

- kako bi naredil da bi program ob zagonu avtomatsko preveri IP naslov, da za vzpostavitev povezave vpišeš samo svoj nick. Mogoče bi to lahko izvedel tudi s strani serverja da ob prijavi pod določenim imenom sam doda še IP iz katerega se povezuje. Bi mogoče šlo na način, da je vsaka oseba je en record, server mu doda še ip naslov?

- ko se preko programa dopisuješ in ko nekaj napišeš se v memo1 to prikaže tebi in sogovorniku, a ko je veliko besedila je potrebno drsnik vsakič ko kdo kaj napiše premikati navzdol... moteče! Mogoče za to ve kdo rešitev, probal sem vse kar mi je padlo na misel:8)

Uporabljeni gradniki v Delphiju(2005 verzija):
IdUDPclient, IdUDPserver za povezavo, ostalo so samo še memo, edit, label itd.

Hvala že vnaprej za pomoč!

Aja, gotov ste opazil da nism suprdupr programer ampak po tej tehniški gim. nimam namena jt na FRI tko da ni panike:D

klemen22 ::

Povezovanje IPja in imena ni ravno dobra rešitev. S tem ne bi fajn delovalo v primeru dinamičnih IP naslovov.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Dejcc ::

Hm ja, sej server bi za vsakič sprot k se prjavš spremenu tabelo s prijavljenim. Ampak Ime pa IP je treba povezat da ti izbereš en ime program se pa poveže na tist IP iz kerga je oseba s tem imenom.

Lp

sid_dabster ::

Po mojem bi bila definitivno najboljsa resitev ta (domnevam, da bo celotna stvar delovala na windows):

-naredis en windows service, ki bo streznik in ki bo vodil bazo uporabnikov (lahko v podatkovni bazi, v datasetu, v datoteki, kjerkoli pac ze)
-na server se uporabniki logirajo z nickname in geslom,
-ob loginu server zapise v nek asociativni container (Delphi ima zagotovo kaj taksnega ze ready to use) poleg njihovega nickname ali user id-ja se njihov IP naslov; kot asociativni container lahko verjetno uporabis tudi kar dataset iz prejsnje tocke
-na server se povezejo uporabniki z uporabo TServerSocket in TClientSocket ali cesar koli podobnega (ze dolgo nisem delal z Delphijem in sem ze malo pozabil, katere komponente so na voljo)
-in to je vsa umetnost.

Dela ni vec kot za eno popoldne.
Fallen beyond all grace deeper and deeper
The sound of her own blood dripping
Like sacred tears from a bleeding rose...( Embraced, Within)

Dejcc ::

No sej tko sm hotu narest. Princip vem, to izvest v programu je pa drug problem.
TServerSocket in TClientSocket komonenti nisem najdu, ampak bom še enkrat pogledov da bo zihr:)
No sej časa je pa do konca aprila tko da mam še kr dost popoldnevov fore da pogruntam vseskupi:D

Dejcc ::

Lep pozdrav, spet sm tečn:
Mogoče kdo ve kako naj naredim da server dojame iz katerega ip-ja sprejema podatke da lahko nazaj vrne potrditev? Gotov spet s IdUDPserver/client gradniki, ampak sm ze marsikej probov pa help pregledov pa nč nism najdu.
Lp

Jst ::

En hint:

Indy komponente, last stable. Pa poglej si primere, ki pridejo zraven. Pa seveda si dl vse help in faq datoteke. Ko bos pa naletel na kaksen problem, pa vprasaj.

Jst ::

Dejcc ::

Lep pozdrav!

Program je narejen, sicer to ne bo zadnja verzija ampak stvar deluje.
Zaenkrat sem dodal tudi kar nekaj funkcij.
To j prbližn to kr znam narest:8)

Download here!

Kdor ma preveč časa nej si stvar ogleda in če ma res preveč časa še mal sproba če vse štima...
Pa pokomentirejte pa skritizirejte da vem kva lahk še spremenim:))

LP!

Dejcc ::

Aja pa k bo server na statičnmu IPju up and running povem:)

Morm še chatserver prevest nekak v linux verzijo k je abakus.org server na linuxih


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

t2 trdi dinamični IP 2 meseca isti IP (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
7015443 (13758) AndrejO
»

Ukraden računalnik, kako ga izslediti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010963 (9310) Kaboom
»

IRC server [irc.arnes.si] NI POVEZAVE (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
658242 (3989) D3m
»

[Java] Multi Client chat server

Oddelek: Programiranje
262464 (1735) javaMaster
»

je možno videti IP prispelega maila

Oddelek: Pomoč in nasveti
82034 (1845) primzx

Več podobnih tem