» »

Doma narejeni NAS storage system(diskovni sistem)

Doma narejeni NAS storage system(diskovni sistem)

matfil ::

Nabralo se mi je nekaj stare računalniške šare, iz katere bi sestavil diskovni sistem NAS. Ali obstaja kaka Linux distribucija za postavitev NAS sistema? Ali ima kdo izkušnje s tem? Iskal sem na netu pa nisem našel nič pametnega.

photot ::

Kaj je NAS? --> Nič drugega, kot strežnik (strojna oprema s ponavadi povečanimi kapacitetami diskovja) z nekim operacijskim sistemom, ki je namenjena shranjevanju podatkov.

Network-attached storage @ Wikipedia
http://www.serverwatch.com/tutorials/ar...

Najlažje ti bo kar s tvojo priljubljeno Linux distribucijo (ime je popolnoma nepomembno - Pingo, Fedora, SuSE, Mandrake, Slack, Gentoo, Debian ... nima veze). Na tej platformi si instaliraj in skonfiguriraj strežnik Sambo (www.samba.org), ki ti nudi dostop do podatkov preko mrežnega protokola CIFS (precej podobno kot MS Windows "share folders" ...). Nastavljaš lahko različne možnosti avtentikacije, pravice za različne uporabnike itn. Tako boš imel "shrambo", ki bo "priključena" v tvoje "omrežje" (torej "Network-attached Storage).



Tadej Bregar

matfil ::

OK moje strojna oprema je bolj skromna in sicer Pentium 133 MHz ali nekaj podobnega. Katera distribucija bi delovala na taki opremi ?

mainman ::

Poskusi FreeNAS, ki sicer bazira na FreeBSD-ju ampak ima spletni vmesnik. Če pa nujno hočeš linux pa imaš OpenFiller. OpenFiller bazira na Centosu in prav tako podpira konfiguracijo preko spleta.

matfil ::

FreeNAS je tisto kar sem iskal. Enostavno, strojno nezahtevno in namenjeno točno določenemu področju (NAS).
Mogoče obstaja še kaj podobnega?

bosto ::

poglej si se tole: NasLite


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"server" računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
417918 (6915) trnvpeti
»

OS za NAS/Print server

Oddelek: Operacijski sistemi
121544 (1213) BlaY0
»

Kateri NAS / omrežni disk nabavit?

Oddelek: Strojna oprema
224254 (3607) bosmla
»

Strežnik, NAS, torrent

Oddelek: Omrežja in internet
152632 (2180) bjelakrez

Več podobnih tem